Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba - Sprawdzenie schematu TV-B Gone

Gabriel2674 18 Paź 2014 23:55 4407 75
  • #1 18 Paź 2014 23:55
    Gabriel2674
    Poziom 12  

Witam, postanowiłem zrobić sobie TV-B gone dla zabawy, więc zrobiłem schemat i mam pare pytań.
    1. Jakich diód podczerwonych użyć? mam 4 z pilota telewizyjnego.
    (czy te się nadadzą? http://electropark.pl/diody-ir-podczerwieni/7...5300-dioda-nadawcza-ir-44-5901000760008.html)
    2. Czy bateria 2032 3V będzie dobra?
    3. Czy ze schematem wszystko jest ok?
    4. Jeszcze nie zrobiłem projektu płytki i chciałbym spytać o jakieś porady dot. TV-B gone.
    Schemat w załączniku.
    Pozdrawiam Gabriel

0 29
  • Pomocny post
    #2 19 Paź 2014 00:31
    michalko12
    Specjalista - Mikrokontrolery

C4 jak będzie kiepskiej jakości przyczyni się do szybszego rozładowania baterii.
    Usuń Q1,R6 i R7. Bazę każdego tranzystora BC847 podłącz bezpośrednio do pinu uC poprzez 4 rezystory 470R, ewentualnie możesz podłączyć po dwa tranzystory do dwóch porów. R1 raczej jest zbędny. Precyzja wewnętrznego oscylatora powinna wystarczyć do tego urządzenia, więc zewnętrzny oscylator może być niepotrzebny. Kiepskiej jakości bateria CR2032 o dużej wewnętrznej rezystancji może powodować, że procesor będzie się resetował.

0
  • #3 19 Paź 2014 01:37
    Gabriel2674
    Poziom 12  

michalko12
    BC847? Literówka czy zamienić na 847? A i jak połączyć ledy do pinów? Każde do tego samego + rezystor czy jak?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Paź 2014 09:33
    michalko12

BC547 i BC847 to to samo tylko obudowa nie ta sama. Ledów do pinów bezpośrednio nie podłączaj. Zostaw tak jak na twoim schemacie. Bazę każdego z tych tranzystorów podłącz do procesora przez rezystory 470R. Da to około 5mA prądu na sterowanie bazą tranzystora i dlatego lepiej byłoby podłączyć po dwa tranzystory do jednego pinu czyli...
    PinA - rezystor1 - tranzystor1- dioda1
    PinA - rezystor2 - tranzystor2- dioda2
    PinB - rezystor3 - tranzystor3- dioda3
    PinB - rezystor4 - tranzystor4- dioda4

0
  • #5 19 Paź 2014 15:28
    Gabriel2674
    Poziom 12  

O to chodziło?

0
  • #6 19 Paź 2014 19:49
    BlueDraco

Coś tu jest bez sensu. Przy zasilaniu z baterii litowej prąd diod będzie ograniczony przez rezystancję wewnętrzną baterii, więc można diody sterować bezpośrednio z wyjść uC przez rezystory rzędu 56..100R. Użycie tranzystorów tego prądu i tak nie zwiększy, a wręcz zmniejszy, bo przy 470R w bazach spora część wydajności prądowej baterii zostanie zmarnowana na podgrzewanie złącz BE tranzystorów.
    Z kolei jeśli tranzystory służą rozmnożeniu sterowania na 4 diody - to wystarczy jeden tranzystor sterujący czterema diodami z połączonymi szeregowo rezystorami po kilkadziesiąt Ohm.

0
  • #7 19 Paź 2014 20:30
    michalko12

Wyjście uC to max 20mA. Przy 3V zasilania i 20mA na pinie odkłada się około 1V. Zostałoby się tylko 2V dla diody, a to za mało. Takie diody w pracy impulsowej spokojnie pociągną 60mA i więcej i to im nie zaszkodzi, ale taki prąd to sporo większy spadek napięcia. Im większy prąd na tranzystorze tym większy spadek napięcia CE. Im więcej spadków napięcia tym mniej mocy wypromieniowanej przez diody. Jakiekolwiek rezystory w szereg z LED przy tym napięciu zasilania są całkowicie zbędne.

Gabriel2674 napisał:
    O to chodziło?

Ja bym schemat zostawił w tej postaci, z tą uwagą, że zewnętrzny oscylator jest według mnie zbędny.

0
  • Pomocny post
    #8 19 Paź 2014 20:51
    BlueDraco

Michałko: w Twoim rozwiązaniu napięcie zasilania podczas nadawania spadnie do ok. 1.5..1.8V. Podejrzewam, że uC nie będzie zbyt szczęśliwy z tego powodu. Ponadto bateria litowa raczej nie wyda z siebie prądu 270 mA.
    Napięcie przewodzenia diody IR wynosi zwykle 1.2..1.5 V.

0
  • Pomocny post
    #9 19 Paź 2014 21:39
    michalko12

BlueDraco napisał:
    w Twoim rozwiązaniu napięcie zasilania podczas nadawania spadnie do ok. 1.5..1.8V. Podejrzewam, że uC nie będzie zbyt szczęśliwy z tego powodu. Ponadto bateria litowa raczej nie wyda z siebie prądu 270 mA.

Zwróciłem na to uwagę we wcześniejszym poście, rozwiązaniem będzie zmniejszenie ilości diod.

BlueDraco napisał:
    Napięcie przewodzenia diody IR wynosi zwykle 1.2..1.5 V.

TSUS5400 - 1,7V@100mA, 3,4V@1,5A -wszystko zależy od prądu i od typu

W pilotach często nie ma żadnego ograniczenia natężenia prądu przy zasilaniu 2xAA

0
  • #10 19 Paź 2014 22:19
    Gabriel2674
    Poziom 12  

michalko12
    Czyli usunąć ze 2 diody?

0
  • #11 19 Paź 2014 22:31
    michalko12

Wszystko zależy od źródła zasilania, jak zastosujesz CR2032 wydajność prądowa tej baterii może wystarczyć tylko na 1 diodę, a jak zdecydujesz się na 2xAAA to wtedy prądu może wystarczyć i na 4 diody. Lepiej jak będzie pracowała 1 dioda na maximum niż 4 na minimum. Możesz też uC zasilić przez diodę shottky i kondensator C4 i C3 dać za tą diodą, wtedy uC będzie miał niewielką rezerwę przy spadkach napięcia na baterii.

0
  • #12 19 Paź 2014 22:38
    Gabriel2674
    Poziom 12  

michalko12
    Ok, zamienię CR2032 na 2xAA i zastosuje 4 diody.
    Schemat wygląda tak:
    Coś jeszcze dodać/zamienić?

0
  • #13 19 Paź 2014 23:17
    michalko12

Wystarczy. Pewną niewiadomą jest typ diod i ich maksymalny prąd. W razie gdyby prąd diod był za duży będziesz miał jakieś możliwości regulacji poprzez zmianę prądu bazy tranzystorów, możesz też przewidzieć miejsce na rezystor w szereg z diodami.

0
  • Pomocny post
    #17 20 Paź 2014 12:45
    BlueDraco

Moim skromnym zdaniem schemat jest do bani - usmażysz diody, a mikrokontroler będzie zawisał przy każdej próbie nadawania, za to wzbogaci się dostawca tranzystorów (4 zamiast jednego, który jest potrzebny).

0
  • #18 20 Paź 2014 13:31
    michalko12

Jeśli nie poda stałego napięcia na diody to nic nie usmaży. 100mA może spokojnie podawać na te diody. Przy samej nośnej to jest już tylko 50% mocy wydzielanej. A jeśli chodzi o tranzystory to akurat te mają 100mA max. więc jeden 4 diod nie wysteruje, a ewentualnie to on się usmaży. Większość pilotów tak jest skonstruowanych i nic się nie smaży i nic się nie wiesza.

0
  • #19 20 Paź 2014 14:31
    Gabriel2674
    Poziom 12  

michalko12
    Zostane przy tym schemacie skoro tak mówisz. Mam nadzieje, że nic się nie zjara. Jak skończę to napiszę temat. Dzięki.

0
  • Pomocny post
    #20 20 Paź 2014 16:43
    BlueDraco

Łatwo sprawdzić "czy się nie zjara" - wystarczy odczytać z charakterystyki diody prąd przy napięciu 2.7 V i sprawdzić, ile razy przekracza on dopuszczalny prąd dla tej diody oraz o ile przekroczymy dopuszczalny prąd tranzystora sterującego diodą.

0
  • Pomocny post
    #21 20 Paź 2014 18:11
    Fredy
    Poziom 27  

Panowie, ale mamy jeszcze jedną zmienną, a mianowicię temperaturę.
    Obawiam się, że ten układ bez zabezpieczenia może pójść z dymem, po zmianie baterii i/lub zmianie temperatury.
    Ja bym dał rezystor szeregowy.

0
  • #22 20 Paź 2014 18:40
    Gabriel2674
    Poziom 12  

To w końcu zmienić schemat, zostawić go, zmienić baterie czy co? Bo ja już sam nie wiem :(
    Wzorowałem się na schemacie tego TV-B: https://learn.adafruit.com/tv-b-gone-kit/overview
    Tutaj jest po prostu 2xAA i nic się nie grzeje a schemat podobny do mojego.

0
  • #23 20 Paź 2014 20:26
    BlueDraco

To urządzenie, przynajmniej w teorii, nie ma prawa poprawnie działać. Być może w praktyce działa, przez czysty przypadek i uprzejmość elementów. Tu nie chodzi o grzanie, a o niszczenie diod i tranzystorów oraz wieszanie uC podczas nadawania.

Ja użyłbym jednego tranzystora nMOS o małej rezystancji, np. IRLML6344, i po jednym rezystorze do każdej diody - cztery gałęzie R+D sterowane wspólnie przez tranzystor - żadne parametry nie byłyby gwałcone, napięcie na uC nie schodziłoby poniżej minimalnego roboczego i diody nie miałyby szansy się upiec. Rezystory dobrane do Imax diod, zapewne rzędu 20..30 Ohm.

0
  • Pomocny post
    #24 20 Paź 2014 21:31
    Fredy
    Poziom 27  

Gabriel2674 napisał:
    To w końcu zmienić schemat, zostawić go, zmienić baterie czy co? Bo ja już sam nie wiem :(
    Wzorowałem się na schemacie tego TV-B: https://learn.adafruit.com/tv-b-gone-kit/overview
    Tutaj jest po prostu 2xAA i nic się nie grzeje a schemat podobny do mojego.

zrozum - to że układ działa to jedno, ale to aby układ działał zawsze tzn. przy różnych elementach, różnych bateriach, tranzystorach, diodach i różnych temperaturach to drugie.

Podłączenie diody na sztywno jest bardzo ryzykowne. Różne baterie mają różne rezystancje wewnętrzne. Na to nie masz wpływu, a podłaczając diodę w ten sposób to właśnie na tej rezystancji bazujesz. Innymi słowy, podłaczając pod baterię X popłynie zupełnie inny prąd niz podłączając pod baterię Y. Co więcej wszystko bardzo się zmieni jeśli zmienisz temperaturę. Wtedy może się okazać, że prąd tak wzrośnie że dioda padnie, albo na skutek takiego obciążenia napięcie na baterii tak spadnie że procesor się zresetuję. Odpowiedz sam sobie na pytanie czy jest warto w tym kierunku iść.

Jeżeli robisz to dla zabawy i tak chcesz zrobić to zrób tak i nie pytaj się, najwyżej nauczysz się coś na własnym błedzie.
    Jeżeli chciałbyś zrobić to komercyjnie to wtedy już będzie to jazda bez trzymanki.

Najgorsze jest to, że tylko małe różnice w układzie, nic nie kosztujące a problem znika .
    Jeśli chcesz mieć spokój i chcesz zrobić to zgodnie ze sztuką elektroniki to dodaj rezystory szeregowe. Chodzi o "spłaszczenie" charakterystyki diody. Już dodanie marnych 10 omów znacznie poprawia sytuację.
    Kolega Bluedraco podał ci wyżej najlepsze rozwiazanie - zrób tak a nie będziesz żałować.

0
  • #25 20 Paź 2014 23:08
    michalko12

Fredy napisał:
    Już dodanie marnych 10 omów znacznie poprawia sytuację

Nic nie poprawi, tylko pogorszy zasięg. Widzę, że co niektórzy zaraz pracę doktorską na tej podstawie stworzą, a już od dawna wszyscy producenci elektroniki tak robią, że nie dają żadnych rezystorów w pilotach tylko tranzystor i dioda. Policzcie sobie ile czasu ta dioda będzie włączona w rzeczywistości i ile prądu można w takim przypadku podać, aby w RMSie było te 35mA. Nie prąd niszczy strukturę diody tylko temperatura.

0
  • #26 20 Paź 2014 23:23
    BlueDraco

Napisz to producentom diod, którzy zapewne przez pomyłkę podają w danych maksymalny prąd impulsowy.

Ile będzie włączona? Trudno zgadnąć - być może do upalenia, jeżeli po jej włączeniu mikrokontroler zawiesi się z powodu obniżenia napięcia zasilania poniżej 2V, co zapewne nastąpi w sytuacji braku rezystora szeregowego przy diodzie.

0
  • Pomocny post
    #27 21 Paź 2014 00:36
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Widzę, że chyba rozjemca się przyda i o kompromisach wspomni :)

Gabriel2674 napisał:

Jak zwykle każdy z wyżej zabierających głos ma rację. Ale musisz sam zadecydować, czy chcesz mieć urządzenie zaprojektowane maksymalnie poprawnie, czy też nie, a to oznacza zarówno w jednym jak i drugim przypadku pewne kompromisy.

Każde urządzenie można zaprojektować na wiele sposobów i co najważniejsze założeń. Dlatego też europejskie urządzenia są droższe, ale za to działają prawidłowo i długo, chińskie natomiast są do bólu upraszczane, co niestety odbija się na ich jakości lub awaryjności, ale mają np. większy zasięg :)

Możesz więc zastosować rezystory diod, ale i niekoniecznie, godząc się na związane z tym problemy oraz zyski i straty. Koledzy wyżej opisali je bardzo dokładnie więc masz podstawy, by decydować lub po prostu zrobić próby i przekonać się na własnej skórze. :)

0
  • #28 21 Paź 2014 14:06
    Gabriel2674
    Poziom 12  

Oczywiście, że chce aby urządzenie było w 100% sprawne i poprawne. Mogę iść na kompromis ważne tylko aby działało. Urządzenia ma być do zabawy, nie komercyjnie, ale wolałbym aby już po zrobieniu nie musiał bawić się jego naprawę. Poprawie schemat według Waszych porad i napiszę tutaj. Pozdrawiam i dziękuje bardzo za pomoc :)

A co myślicie o zamontowaniu diód i tranzystorów w taki sposób?
    http://tv-b-gone.googlecode.com/files/schematic.png
    ewentualnie w taki:
    https://c1.staticflickr.com/3/2411/2258462553_11bfe295ce_z.jpg?zz=1

Dodano po 41 [minuty]:

BlueDraco
    Chodziło Ci o coś takiego?

0
  • #30 21 Paź 2014 15:39
    Gabriel2674
    Poziom 12  

piotr_go