Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy

19 Paź 2014 00:40 4824 17
 • Poziom 10  
  Witam, amplituner ONKYO HT-R503, raczej dobrze traktowany, nadał znaki dymne po włączeniu - efekty na zdjęciach - popalone końcówki mocy i wylane kondensatory. Obecnie sprzęt włącza się na kilka sekund a następnie wyłącza.

  Proszę o komentarz na temat opłacalności naprawy i podpowiedź, gdzie kupić elementy. Czy można zakładać, że wymiana widocznych uszkodzeń to wszystko co trzeba zrobić?

  ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 39  
  Zadane przez Ciebie pytania wskazują że nie masz wyobrażenia o uszkodzeniach sprzętu , co dopiero mówić o serwisie.
  Nie jesteśmy wróżkami które z fusów ocenią intratność naprawy i dadzą gwarancję, że wymienisz 3 elementy i sprzęt zagra jak nowy .
  Rada- poszukaj lepiej w swoim mieście serwisu :)
 • Poziom 10  
  Dlatego piszę w Audio początkujący..

  OK, to może zapytam inaczej: czy jest zasadą że spalona końcówka oznacza głębsze uszkodzenia? A może to kondensator ze starości się rozlał i pociągnął za sobą końcówkę bo zrobił zwarcie?

  Co do opłacalności, to wymieniając za 30PLN STK443 i dwa kondensatory przywróciłem starego Schneidera do życia. Ciekaw jestem cen tych par tranzystorów w Onkyo, bo w serwisie przewidują cenę naprawy około 2/3 wartości nowego amplitunera a z kolei na aliexpress para tranzystorów kosztuje około 5$.
 • Poziom 42  
  mc20 napisał:
  OK, to może zapytam inaczej: czy jest zasadą że spalona końcówka oznacza głębsze uszkodzenia?

  Niekoniecznie, ale może i tak być.
  W tym urządzeniu są dość proste końcówki mocy, ponadto jest na sieci dokumentacja więc z naprawą nie powinno być problemu.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 10  
  Rozebrałem sprzęt i wylutowałem:

  - ewidentnie spalony tranzystor Toshiba A1962 z prawego kanału
  - ewidentnie ugotowany elektrolit 47uF 50V 85*C (Audio) z prawego kanału
  - dwa duże elektrolity 10 000uF 69V 85*C (Audio) z zasilania, jednak po wyczyszczeniu czarnej plasteliny widocznej na poprzednich zdjęciach nie widać żadnych uszkodzeń, poza delikatnie wypukłymi wierzchami, więc pewnie plastelina już tam była
  - wyraźnie zabrązowiony obszar na pcb wzmacniacza

  ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy

  Pytania do kolegów:

  1) Czy tranzystor C5242 z pary też należy wymienić profilaktycznie? A może da się go sprawdzić miernikiem i warunkowo zostawić?
  2) Co jeszcze warto sprawdzić przed próbą włączenia zasilania?
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  mc20 napisał:
  1) Czy tranzystor C5242 z pary też należy wymienić profilaktycznie? A może da się go sprawdzić miernikiem i warunkowo zostawić?


  Profilaktycznie należy sprawdzić ten tranzystor ucząc się przy okazji jak się to robi. Oczywiście należy go najpierw wylutować. Dobrze byłoby również sprawdzić Q6032, Q6042, R6022, R6072, R6082, R6092, R6102
 • Poziom 10  
  Niestety tranzystor z pary przewodzi we wszystkie możliwe strony. Dla sprawdzenia wylutowałem i sprawdziłem jeszcze jeden z innego kanału i ten albo nie przewodzi wcale albo miernik diod pokazuje wartości około 500 (omów?).

  Dzięki - to była dobra sugestia. Sprawdzę chyba wszystkie tranzystory i jeszcze wspomniane przez kolegę elementy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Po wylutowaniu okazało się, że R6072, R6082 i R6092 są do wymiany. Dziękuję za sugestię. Czas udać się do sklepu.
 • Poziom 10  
  Mam już wszystko poza kondensatorami 10000uF - w sklepie nie było 69V a jedynie 63V, więc nie wziąłem, bo nie mam pewności co do napięć jakie mogą się pojawić w układzie. Niestety nie mogę też wyczytać tego z posiadanego service manual-a (załączony) ani znaleźć w sieci. Jak można się tego dowiedzieć?
 • Poziom 39  
  Poszukaj kondensatorów na napięcie => 69V , Matsushity jak było oryginalnie pewnie nie dostaniesz .
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  mc20 napisał:
  Niestety nie mogę też wyczytać tego z posiadanego service manual-a (załączony) ani znaleźć w sieci. Jak można się tego dowiedzieć?

  Według tego manuala napięcie na kondensatorach wynosi 52,5V tak więc kondensatory na 63V będą odpowiednie.
 • Poziom 10  
  Niestety porażka. Po wymianie elementów (kondensatory zostawiłem oryginalne) i odpaleniu maszyny spalił się 4A bezpiecznik na płytce między kablem sieciowym a trafem. Nie wiem czy był już nadwyrężony czy też wprowadziłem zwarcie w układ.

  SlawekKedra napisał:

  Według tego manuala napięcie na kondensatorach wynosi 52,5V tak więc kondensatory na 63V będą odpowiednie.

  Wow, gdzie to jest napisane?

  edit: A już widzę wartości na schematach. Dzięki!
 • Poziom 42  
  Jeśli bezpiecznik się pali to nie da się tam niczego zmierzyć. Nie jest też pewne czy uszkodzony jest jeden kanał czy więcej. W związku z tym odlutuj kolektory wszystkich tranzystorów mocy (10szt) od płytki tak aby nie stykały się one przypadkiem z czymkolwiek i sprawdź czy uda się go włączyć bez spalenia bezpiecznika
 • Poziom 10  
  Wylutowałem wszystkie tranzytory mocy i tym razem bezpiecznik przeżył, ale zaświecił rezystor R6072 (ten wymieniony).

  ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy

  Nie mam pojęcia czemu się spalił - pola lutownicze tranzystorów zostawiłem bez zwarć..
 • Poziom 41  
  Z racji tak rozległych śladów przegrzania na płycie. Wszystkie kondensatory i tranzystory do wymiany. Tak po prostu. Nawet jak one są sprawne pod miernikiem, to ja bym nie dał gwarancji, że one będą działać jak nowe.

  Oczywiście rozumiem, że zdajesz sobie sprawę, że jak wybuchł jeden tranzystor w stopniu mocy w taki sposób, to drugi jak i komplet sterujących i opornik podwójny (ten biały) wymienia się "z klucza" nawet bez robienia pomiarów.

  Kondensatory w zasilaczu faktycznie mogą być na 63V. TME.pl ma fajne Nichicony za 13zł. W tranzystory mocy się nie baw, ładuj 2sc5200 - działać będzie nie gorzej niż oryginał. Tylko musisz wymienić komplet.

  Następną oczywistością jest, że gdy kondensatory zasilacza są rozsadzone, to należy wymienić mostek prostowniczy. Ponieważ tylko jego awaria może spowodować takie zniszczenie tych kondensatorów.
 • Poziom 42  
  Jeśli pali się R6072 to oznacza że trzeba dokładnie sprawdzić elementy znajdujące się w czerwonej ramce.
  ONKYO HT-R508 - Spalona końcówka mocy
 • Poziom 10  
  Niestety (albo stety) poddałem się, naprawę wykonał autor kanału YT Reduktor Szumu ( a niech ma reklamę.. )

  Cytat:
  Amplituner jest naprawiony. Musiałem odbudować praktycznie cały prawy kanał wzmacniacza a także przeprowadziłem naprawy kanału centralnego i jednego z surroundów. Nie obyło się również bez naprawy zasilacza. Na szczęście pozostałe komponenty działają dobrze.
  Ustawiłem również prądy spoczynkowe we wszystkich pięciu kanałach wg instrukcji serwisowej.

  (...)

  Włożenie podróbek było przyczyną tych rozległych uszkodzeń, bo tranzystory przebiło we wszystkich kierunkach. Spowodowało to zwarcie w zasilaczu i kolejne uszkodzenia w innych kanałach.

  (...)

  Para tranzystorów tego typu, oczywiście oryginałów, to koszt około 70 - 90 zł. W Polsce – niedostępne. Nawet firmowe sklepy typu TME, oferują tylko podróbki.


  Koniec. Można zamykać.