Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung NP350 - Wolno chodzący wentylator - wysoka temp

bearq 19 Paź 2014 12:32 2241 10
  • #1 19 Paź 2014 12:32
    bearq
    Poziom 36  

Cześć,

mam problem Z samsungiem Np350 wyposażonego w procesor i7 3630 który dość często lubi łapać wysoką temperaturę (nawet 95 stopni) podczas obróbki filmów czy podczas jakiejś gry. Do tej pory zbijałem energie procesora poprzez plany zasilania wbudowane w windowsa i to działało ale ostatnio zauważyłem dość dziwną przypadłość. Laptop po rozgrzaniu się tylko nieznacznie zmienia prędkość wentylatora, wentylator jest delikatnie słyszalny i tyle gdzie u mojej dziewczyny po rozgrzaniu konkretnie "buczy" wiejąc niczego sobie. Ostatnio zagrzałem kompa i uruchomiłem go ponownie i okazało się wentylator wchodzi przynajmniej na 3 razy większe obroty niż podczas normalnej pracy windowsa. Taki stan wentylatora utrzymuje się do momentu pojawienia się okienka logowania (windows 8) i tylko kiedy laptop się dobrze zagrzeje. Dodam że laptop pół roku temu był konkretnie czyszczony razem z wymianą past. Bios jest goły i wesoły nie ma w nim prawie nic prócz ustawienia botowania, wybudzania z usb czy zakładania haseł na bios...

0 10
  • #2 19 Paź 2014 13:17
    safbot1st
    Poziom 43  

bearq napisał:
    Do tej pory zbijałem energie procesora poprzez plany zasilania wbudowane w windowsa i to działało ale ostatnio zauważyłem dość dziwną przypadłość.

I jak te plany masz aktualnie ustawione?
    Problem polega na tym, że nawet nie ma jak sprawdzić obrotów wentylatora, bo nawet HWmonitor ich nie zobaczy.
    Wg. mnie w komputerze nic się samo nie dzieje. Jeśli wentylator działał prawidłowo, u dziewczyny buczy pod stresem, a u Ciebie nie, to może być uszkodzony, lub układ nim sterujący jest uszkodzony. Zwłaszcza przy tych megagrzejących się i7 w laptopach i przy temperaturach pod 100°C...

0
  • #3 19 Paź 2014 13:29
    bearq
    Poziom 36  

Ogólnie w zarzadzaniu energią procesora maksymalny stan ustawione na 60% więcej nie przekraczam bo usmażę procka. Kontroluje temperaturę i HWmonitor wyłączą mi lapka ja przekroczy 95 stopni ale za światy żaden program nie widzi wentylatora co by mu jakoś zmienić obroty. Cały problem rozbija się o to że podczas korzystania gdy złapie temperatury wentylatorek chodzi sobie spokojnie na jakieś 1/3 swojej mocy i tylko delikatnie przyszpiesza jak się nagrzeje. Po uruchomieniu komputera od nowa wentylator wchodzi już na swoje obroty i zaczyna "buczeć" do czasu pojawienia się ekranu logowania i z tego co pamiętam było tak od nowości tylko akurat wtedy nie zwracałem na to uwagi.

0
  • #4 19 Paź 2014 13:35
    safbot1st
    Poziom 43  

bearq napisał:
    Po uruchomieniu komputera od nowa wentylator wchodzi już na swoje obroty i zaczyna "buczeć" do czasu pojawienia się ekranu logowania

A później znów wchodzi na niskie obroty?
    Niestety nie znam tego modelu laptopa, ale nawyraźniej jakiś sterownik windowsa steruje obrotami wentylatora skoro zwalnia on w momencie logowania.
    Próbuj jeszcze zmieniać plan zasilania. Jak pisałem wyżej - układ sterujący wentyaltorem może być uszkodzony lub po porstu działa w ten sposób aby nie hałasować, co jest jak widać zgubne... :(

0
  • #5 19 Paź 2014 13:43
    bearq
    Poziom 36  

Tak, ale te zmiany obrotów są małe, przy skupieniu się na pracy człowiek nawet nie zauważa że wiatraczek przyszpieszył. Planów mam klika i często z nich korzystam ale akurat tam nic nie da się zmienić, chłodzenie atywne etc. Laptop ma jeszcze funkcję "silent mode" ale przestała ona działać po kilku miesiącach, od tamtej pory zmienilem system 2 razy.

@edit, Wentylator zaczyna wolniej się kręcić jakąś 1-2 sekundy przed pojawieniem się ekraniu logowania i zaleznie od temperatury obroty wentylatora są zmieniane przy uruchomianiu czyli, zagrzeje do 90 stopni to wiatrak chodzi na 100%, zagrzeje do 60 stopni wiatrak chodzi na 50%, ale wiatrak niestety zwalnia do jakiś 30% 1-2 sekundy przed ekranem logowania

0
  • #6 19 Paź 2014 14:10
    safbot1st
    Poziom 43  

Czyli na 100% dało by się to rozwiązać programowo, ale jak?
    Sterownik chipsetu instalowałeś aktualny?

0
  • #7 19 Paź 2014 14:25
    bearq
    Poziom 36  

No ten silent mode wylaczal albo ograniczał obroty do minimum ale przestal dzialac. Zrobilem test procka OCCT i ogolnie wiatrak przyszpieszy ale chodzil maksymalnie na 50% swoich mozliwosci moze nawet nie :/

0
  • #8 19 Paź 2014 14:27
    safbot1st
    Poziom 43  

bearq napisał:
    Zrobilem test procka OCCT i ogolnie wiatrak przyszpieszy ale chodzil maksymalnie na 50% swoich mozliwosci moze nawet nie :/

Ale nie wyłączył się podczas testu - to chyba dobrze, bo cicho skoro przy 50% obrotów chłodzi go na tyle, że się nie wyłącza...

0
  • #9 19 Paź 2014 14:58
    bearq
    Poziom 36  

Wyłączyć nie ale temperatura oscylowała w granicach 90-93 stopni, gdyby ten wiatrak chodził normalnie to myślę że udało by się zbić chociaż do 80 co by było już sukcesem a tak :/

0
  • #10 19 Paź 2014 15:08
    safbot1st
    Poziom 43  

...a tak panowie inżynierowie z Intela zadecydowali za Ciebie...
    http://ark.intel.com/pl/products/71459/Intel-Core-i7-3630QM-Processor-6M-Cache-up-to-3_40-GHz
    TJUNCTION 105° C :(

0
  • #11 19 Paź 2014 15:15
    bearq
    Poziom 36  

No dokładnie, różnica czasami 10 stopni, więc wystarczy cieplej w pokoju i procesor odchodzi do krainy wieczności, no nic trzeba będzie zaopatrzyć się w jakąś podkładkę chłodzącą

0