Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

3187 - Przeróbka anteny, ktoś pomoże?

the_eel 19 Oct 2014 13:11 1431 3
    the_eel
    Level 10  
    Dysponuję kilkoma antenami typ 3187 (146 - 174 MHz, 4,5 zw. ) i chcę je zaadoptować do wykorzystania z innymi radiostacjami (pasmo 2m, opłacona częstotliwość - informacja dla prawnych "purystów"). W związku z tym mam pytanie czy jest szansa dostać gdziekolwiek gniazdo do tej anteny z gwintem 15mm bądź czy ktoś już miał okazję przerobić tą wersję na bardziej ucywilizowane złącze?
    Pod izolatorem znalazłem cewkę z małym kondensatorem - czy mógłbym prosić o kilka wskazówek jak przystosować ten układ do naszej częstotliwości?

3187 - Przeróbka anteny, ktoś pomoże? 3187 - Przeróbka anteny, ktoś pomoże?

Pokrewny temat z wersją bez elementu LC: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic698232.html
    kriss51
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Twoja częstotliwość nie mieści się w zakresie 146-174MHz? Ta antena wg. producenta jak sądzę pracuje w takim.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

the_eel wrote:
    Dysponuję kilkoma antenami typ 3187 (146 - 174 MHz, 4,5 zw. ) i chcę je zaadoptować do wykorzystania z innymi radiostacjami (pasmo 2m, opłacona częstotliwość ...

Po co adoptować do pasma, o którym jest mowa.
    Przypomnę, że 150MHz to 2m .

Quote:
    - informacja dla prawnych "purystów").

Po co tyle emocji i ten sarkazm.
    Regulamin pkt 3.1.9.

Quote:
    W związku z tym mam pytanie czy jest szansa dostać gdziekolwiek gniazdo do tej anteny z gwintem 15mm

Złącze dawno niewykorzystywane (popularne w PRL) a występowały i nawet jeszcze występuje we wszystkich radiotelefonach firmy RADMOR typu FM-315, FM-316 i FM-317.

Quote:
    czy ktoś już miał okazję przerobić tą wersję na bardziej ucywilizowane złącze?

Jak dokładnie przeanalizujesz jakie to złącze to od razu zauważysz podobieństwo do złącza BNC (przejściowo do TNC).

Jak piszesz na wstępie, że posiadasz już jakieś radiotelefony - to chyba są one już z wyprowadzonym złączem BNC. :?:

Quote:
    Pod izolatorem znalazłem cewkę z małym kondensatorem - czy mógłbym prosić o kilka wskazówek jak przystosować ten układ do naszej częstotliwości?

Nie podałeś o jakiej częstotliwości jest mowa. :?:

Przyjmując, że antena ta będzie jako ¼GP to :
    - z tej "tulejki" wylutowujesz wszystkie elementy i zamiast nich wstawiasz drucik, który zwiera żyłę środkową BNC a mocowaniem pasków z blachy sprężynowej.
    - przycinasz pasek na długość 0,25λ (¼λ) z współczynnikiem skrócenia k=0,96 (licząc od GND radiotelefonu)

Antena jest bardzo przydatna w miejscach terenowych zalesionych i praktycznie się nie łamie .

Pozdrawiam.
    the_eel
    Level 10  
    kriss51 wrote:
    Twoja częstotliwość nie mieści się w zakresie 146-174MHz? Ta antena wg. producenta jak sądzę pracuje w takim.

Mieści się, chciałem się upewnić czy musiałbym coś przerabiać przy tym układzie LC. Skoro nic - tym lepiej dla mnie.
    SP5ANJ wrote:

Przypomnę, że 150MHz to 2m .

Wiem.
    SP5ANJ wrote:

Po co tyle emocji i ten sarkazm.
    Regulamin pkt 3.1.9.

Żeby nie przeczytać w pierwszej odpowiedzi elektrodowego "a licencja jest?".

SP5ANJ wrote:

Złącze dawno niewykorzystywane (popularne w PRL) a występowały i nawet jeszcze występuje we wszystkich radiotelefonach firmy RADMOR typu FM-315, FM-316 i FM-317.

Czyli pozostaje mi niestety rozebrać jakiś zabytek i wyciągnąć złącze.
    SP5ANJ wrote:

Jak dokładnie przeanalizujesz jakie to złącze to od razu zauważysz podobieństwo do złącza BNC (przejściowo do TNC).

Złącz BNC i TNC mam na garście, antena działa - nadaje i odbiera. Moim jedynym problemem jest zrobienie sztywnego połączenia które nie rozpadnie mi się w terenie.
    SP5ANJ wrote:

Jak piszesz na wstępie, że posiadasz już jakieś radiotelefony - to chyba są one już z wyprowadzonym złączem BNC. :?:

Mają wyjścia SMA i chciałem z pewnych względów dorobić sobie kabelek SMA-Radmorowskie TNC albo wykombinować jakąś zmianę złącza.
    SP5ANJ wrote:

Nie podałeś o jakiej częstotliwości jest mowa. :?:

Okolice 160MHz.
    SP5ANJ wrote:

Przyjmując, że antena ta będzie jako ¼GP to :
    - z tej "tulejki" wylutowujesz wszystkie elementy i zamiast nich wstawiasz drucik, który zwiera żyłę środkową BNC a mocowaniem pasków z blachy sprężynowej.
    - przycinasz pasek na długość 0,25λ (¼λ) z współczynnikiem skrócenia k=0,96 (licząc od GND radiotelefonu)

Antena jest bardzo przydatna w miejscach terenowych zalesionych i praktycznie się nie łamie .

Dokładnie przez te względy mnie zainteresowała :)
    Dziękuję za radę.