Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połaczenie Komputer ---> Router (kabel RJ11-RJ45)

BoguLans 24 Paź 2014 23:52 3780 31
 • Pomocny post
  #31 24 Paź 2014 23:52
  jprzedworski
  Specjalista Sieci, Internet

  No więc trochę teorii. W pewnym uproszczeniu, dla ułatwienia. LAN to skrót oznaczający sieć lokalną. WAN oznacza sieć zewnętrzną, czyli w tym wypadku internet. Każda z tych sieci ma inne zakresy adresów, więc aby je jakoś połączyć używa się routera. Nie zawsze to słowo jest poprawnie rozumiane. Zwykle "takie coś" co ma antenki i z czym można się połączyć jest określane tym słowem. Router łączy dwie sieci. Jeśli obie sieci są kablowe typu Ethernet, mamy pudełko, które ma gniazdo WAN i gniazdo LAN. W środku jest program, który odpowiednio przekazuje pakiety z LAN do WAN i odwrotnie, zmienia adresy itp.
  Ale to pudełko się zwykle rozbudowuje. Ponieważ w LAN możemy mieć kilka komputerów, wbudowuje się switch (po co dostawiać kolejne pudełko) i wtedy jest kilka gniazd LAN. Chcemy pracować bezprzewodowo - wbudowano dodatkowy moduł radiowy i mamy Wi-Fi (Access Point), ale jest to nadal LAN, tyle że radiem. Dodatkowo na wyjściu LAN udostępniony jest serwer DHCP - usługa przydzielająca automatycznie adresy i konfiguracje komputerom podłączanym kablem lub radiowo. Czyli już mamy 4 elementy w jednym: router, switch, moduł radiowy (AP) i serwer DHCP.
  No to teraz od strony WAN. Tu też są różne technologie. Jeśli dostawca internetu daje nam Ethernet, podłączamy go do gniazda RJ-45 (WAN) kablem ośmiożyłowym (4 skręcone pary). Ale jest technologia xDSL. Skoro klienci mają stacjonarne telefony, po tych samych dwóch drutach można przesyłać też i dane, tylko na innych częstotliwościach. Tu kabelek jest prostszy, w zasadzie jedna skręcona para jest potrzebna i wtyczka RJ-11. Te dane można oddzielić od telefonii odpowiednim modemem, który z jednej strony jest podpięty do linii telefonicznej (RJ-11), z drugiej do naszego routera, portu WAN (RJ-45). Taki modem też wbudowuje się w naszą skrzynkę i mamy już piąty element. Czyli mamy np. Sagemcom F@st 2704.
  Jak modem jest w środku, zwykle nie ma już na wierzchu gniazda ethernetowego WAN - połączenie jest wewnętrzne. Ale, jeśli nie zależy nam na łączeniu dwóch różnych sieci, jeśli chcemy pracować w tej samej sieci w sensie adresowym, można jeszcze skorzystać z radiowego Access Pointa podłączając się do wewnętrznego switcha, czyli do któregoś z gniazd LAN. Na przykład: mamy internet 3G albo 4G z modemu wpiętego do gniazda USB komputera. Ten internet można udostępnić i drugą kartą, tym razem kablową wyprowadzić na zewnątrz. Kabel łaczymy do naszej skrzynki do portu LAN i radiem możemy udostępniać. Tu jedna uwaga. W LAN nie powinno być dwóch serwerów DHCP, bo komputery zgłupieją i mogą być dublowane te same adresy. Jeden jest w naszej "skrzynce", drugi w komputerze, bo gdy udostępniamy internet, funkcja ICS powoduje uruchomienie serwera DHCP na karcie wyjściowej. Dlatego najlepiej wyłączyć DHCP w naszej "skrzynce" czyli np. tym Sagemie, a korzystać z tego w komputerze.
  Sorry za łopatologię, ale może to coś pomoże w wyjaśnieniu co, gdzie i do czego. 17 lat też ma swoje prawa. :-)

 • #32 10 Lis 2014 11:25
  BoguLans
  Poziom 8  

  Kolego, wielkie ci dzięki! Od razu jaśniej ;)