Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik Alpine SW-815 rozklejony magnes.

stefcio 19 Paź 2014 18:13 1233 3
  • #1 19 Paź 2014 18:13
    stefcio
    Poziom 21  

Siemka
    Miałem fają skrzynkę Alpine SW-815 jak na fotce... Głośnik Alpine SW-815 rozklejony magnes.
    , lecz przestała grać. Po rozkręceniu okazało się że magnez się rozkleił / rozpadł i blokuje cewkę.
    Głośnik Alpine SW-815 rozklejony magnes. Głośnik Alpine SW-815 rozklejony magnes. Głośnik Alpine SW-815 rozklejony magnes.

Dostać nowy głośnik - brak szans.
    Pudło już policzyłem ma pojemność 10.2L jest to otwarta skrzynia z wąskim tunelem na całej szerokości.

Jest jakaś magiczny sposób który mógłby ten oryginalny głośnik naprawić?
    Czy może wstawić jakiś inny? Lecz nie mam pojęcia jaki.

Pozdrawiam
    stefcio

• #2 19 Paź 2014 18:46
    miro.nasz
    Poziom 20  

Witam!
    Problem możesz rozwiązać w bardzo prosty sposób a mianowicie udać się do dobrego tokarza i wytoczyć tulejkę z aluminium lub brązu. Dokładny pomiar i toczenie. Tulejkę wkładasz w szczelinę.Magnes smarujesz klejem, który skleja metal i po kłopocie. Po nasmarowaniu magnesu trzeba dobrze przycisnąć. Po wyschnięciu wyjmujesz wytoczoną tulejkę. Masz gotową szczelinę. I możesz wklejać membramę z cewką. Należy dla wycentrować cewkę w szczelinie włożyć film lub wyciąć pasek z skoroszytu. /Cewkę z membramą należy posmarować klejem. Zabezpieczy miejsca porysowane./ Tak przygotowaną mębramę z cewką można wklejać.
    Dotyczy poprawki!
    Z kosza głośnika należy delikatnie wykleić mębramę z cewką. / kosz głośnika jest to obudowa mębramy zakończona magnesem stałem lub elektromagnesem . Cewka elektomagnesu zasilona napięciem stałym tworzy magnes./ Takie głośniki były stosowane przed wojną i po 1945 na przykład Aga oraz pierwsza Stolica. Z tego kosza / obudowy/ trzeba wykleić mębramę /jest ro stożkowy element z papieru utwardzonego do którego jest przyklejona cewka , która pracuje w szczelinie magnesu. / Pisząc kosz głośnika i mębramę to tak nazywano w moich czasach przed 50 laty na uczelni. Jeśli ktoś nie rozumie to przepraszam.
    Opróżniony kosz jest gotowy do wklejenia magnesu po włożeniu tulejki w szczelinę. wytoczonej z aluminium lub brązu ostatecznie z plastyku . Magnes możemy posmarować klejem , który skleja metal. Nie podaję markę by ktoś nie pomyślał o reklamie. Po posmarowaniu klejem przyciskamy magnes. Czekamy aż wyschnie.
    I tu sprawdzamy cewkę czy nie jest porysowana. Jeśli tak to smarujemy ją klejem. Po wyschnięciu cewki i magnesu możemy wklejać mębramę do kosza głośnika. Przed wklejeniem należy centrycznie umieścić cewkę wkładając paski filmu. Cewka ma być wysunięta do góry o 2-3 zwoie. W takim położeniu wklejamy resor /Resor jest to amortyzator przyklejony do mębramy a drugi koniec do kosza/ po posmarowaniu resoru palcami dociskamy dokładnie, jak klej złapie to przystępujemy do wklejenia mębramy. Tak samo smarujemy w koło mębramę w górnej części i przyciskamy.
    Po wyschnięciu mamy gotowy głośnik.
    Myślę , że ten trud opłaci się większa będzie przyjemność naprawa tego głośnika niż kupienie nowego. Jeszcze raz przepraszam za dawne określenia ale myślę,że dawne oznakowania też warto poznać i przyswoić. Te określenia pochodzą od polskich naukowców Profesorów przed wojennych budowniczych polskie radia i telewizory przed 1939r. Tak na marginesie czy ktoś pamięta I WIDZIAŁ kondesatory oznaczone np.150 cm. 4000 cm produkował Telefunken. W Muzeum Techniki w Warszawie jest radio lampowe gdzie z kapturka do anody lampy jest taki kondesator.
    Jeszcze raz przepraszam i pozdrawiam Miro.Nasz

• #3 19 Paź 2014 20:26
    398216
    Usunięty  
  • #4 19 Paź 2014 20:45
    stefcio
    Poziom 21  

dj-MatyAS napisał:
    miro.nasz napisał:
    Cewkę z membramą należy posmarować klejem.
    ??? Nie bardzo wiem co to jest "Mębrana" - poza tym po co każesz malować klejem membranę?
    miro.nasz napisał:
    Zabezpieczy miejsca porysowane.
    O ile sama cewka (a dokładniej jej karkas) nie jest, zniekształcony, a drut zgnieciony... Bo jak tak lepiej chyba jednak kupić nowy sub.
    Koszt naprawy plus robocizna wydają się porównywalne.

Też skłaniam się ku tej decyzji. Myślę nad zakupem samego głośnika do 200zł. Jakieś propozycję?
    Aczkolwiek nie spodziewałem się takiej żałosnej jakości ze strony firmy Alpine. Głośnik rozpadł się podczas normalnego użytkowania z dnia na dzień. Czyżby głośnik był sklejany klejem z ryżu?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME