Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik magnetoelektryczny - Jak prawidłowo wyregulować

19 Paź 2014 20:02 1113 3
  • Poziom 14  
    Witam Szanownych Forumowiczów!

Zakupiłem niedawno przyrząd, w którym znajduje się miernik magnetoelektryczny. Cała niesprawność przyrządu sprowadza się do nieprawidłowych wskazań samego miernika.

Wymontowałem go i dokonałem oględzin. Okazało się, iż miernik ten już był przez kogoś rozkręcany (brak plomby, ślady otwierania).
    Co gorsza, jak na moje oko, już ktoś próbował regulacji - gdyż czerwony lakier na śrubach przytrzymujących "ramkę" ustroju był wyraźnie naruszony. Do tego dokonywane były próby "regulacji" przez dodawanie/odejmowanie/przesuwanie cyny na "wąsach" tłumika.

Miernik ma zakres 60µA (w teorii). Po wyzerowaniu mechanicznym dokonałem dwupunktowego pomiaru (na środku skali i na końcu zakresu). O ile na końcu zakresu wartość prądu płynącego przez miernik to 58µA, to przy wskazówce na środku skali wartość ta wynosi 24µA.

Nie ukrywam, iż zacząłem próbować "wyregulować" ustrój - zapewne jak mój poprzednik - przez zmianę ilości i położenia cyny na wąsach tłumika, lecz nie przyniosło to spodziewanych efektów. Miernik jest nadal nieliniowy - jego czułość spada wraz z kątem wychylenia wskazówki.

Stąd pytanie do Forumowiczów - czy istnieje jakiś "algorytm" regulacji takiego ustroju, żeby uzyskać jego liniowość (czy będzie miał zakres 50µA, czy 70µA, to jest mniej istotne - to się bez problemu wyreguluje).
    Bo moje próby regulacji wykonywane były metodą "a może tak będzie lepiej" - czyli w dość przypadkowy sposób.

Zdaję sobie sprawę, iż najlepiej zdobyć podobny miernik, podmienić skalę i będzie OK.
    Ale jeżeli istnieje szansa naprawy oryginalnego miernika, chcę tego spróbować.
    Zatem proszę wyłącznie o konstruktywne wypowiedzi.

Z góry dziękuję za pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Ilość i położenie cyny na wąsach wskazówki służy do wyważenia wskazówki aby nie było zmiany wskazań miernika przy zmianie jego położenia z poziomego na pionowe, ale na zmianę czułości miernika i liniowości nie ma żadnego znaczenia.
    W opisanym wyżej przypadku jest konieczne zwiększenie czułości ustroju pomiarowego pod koniec wychylenia wskazówki. Można to skorygować przesunięciem zaczepienia sprężynki w postaci włosa zegarkowego dolnej (nie od strony wskazówki) w kierunku wychylenia wskazówki. Ostrożnie aby nie uszkodzić tej sprężynki! Korekcję wskazania zerowego ustroju trzeba powtórzyć.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Najpierw należy sprawdzić, czy ustrój jest prawidłowo wyważony, w tym celu należy spowodować wychylenie wskazówki do połowy skali poprzez podanie odpowiedniej wartości prądu, następnie przechylać ustrój w różnych kierunkach, prawidłowo wyważony nie będzie zmieniał wskazań. Jeśli jednak jest niewyważony, należy dodawać lub odejmować cynę z ramion wyważających tak, aby uzyskać porządany, opisany wcześniej efekt. Trudno w dwóch słowach opisać, jak to się robi profesjonalnie, trzeba po prostu próbować. Być może po wyważeniu ustrój uzyska prawidłową liniowość.
  • Poziom 14  
    Witam!

Dziękuję Kolegom za odpowiedzi.

Chciałbym jeszcze przekazać i skonsultować swoje spostrzeżenia w kwestii tego miernika.
    Po usunięciu cyny z "wąsów" praktycznie niemożliwe było wyzerowanie miernika przy użyciu "przedniej" sprężynki (brak zakresu - wskazówka "leżała" na lewej blaszce oporowej) .
    Zgodnie z radą Kolegi przesunąłem "tylną" sprężynkę. Pomogło to w uzyskaniu położenia zerowego, jednak nie było ono stabilne - za każdym razem wskazówka zatrzymywała się w innym położeniu.
    Do tego była dalej nieliniowość o takim samym charakterze jak opisana.

Przez ostrożne nakładanie niewielkich ilości cyny na "wąsy" udało mi się uzyskać liniowość miernika, kosztem pogorszenia czułości do 72µA przy pełnym wychyleniu.
    Miernik pracuje w położeniu pionowym, więc testowany był dla takiego położenia. Dla próby zmieniłem pochylenie o około 30 stopni w górę i w dół - różnica we wskazaniach była minimalna.

Przy okazji zauważyłem, że próba regulacji wyważenia w środkowym położeniu wskazówki jest dość mało skuteczna. Przyczyną jest to, że naddatek masy z cyny na obu wąsach równoważy się.
    Tak więc musiałem regulować wyważenie w obu skrajnych położeniach - po każdej zmianie korygując położenie zerowe.

Reasumując - wydaje mi się, że przyczyną występującej znacznej nieliniowości miernika był nadmiar cyny na "wąsach", co znacznie zmieniało moment skręcający sprężynek.

Z racji, iż miernik udało się w miarę przywrócić do użytku, nie będę na razie korygować jego czułości - gdyż zdaję sobie sprawę, że jest to szczęśliwy przypadek, że działa i to w miarę liniowo.

Dziękuję Kolegom za pomoc.