Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Kupię] Radio szarotka lampy

adobry 19 Paź 2014 20:31 1269 3
    adobry
    Poziom 9  
    Powinienem napisać lampy do radia Szarotka, ale o co chodzi.
    Chcę zrobić mini wzmacniacz lampowy i pomyślałem że może na lampach od Szarotki. Gdzie można kupić takie lampy? Lub może jest inna opcja.
    Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  
    adobry napisał:
    Chcę zrobić mini wzmacniacz lampowy i pomyślałem że może na lampach od Szarotki. Gdzie można kupić takie lampy? Lub może jest inna opcja.

Lampy trafiają się na schaberplatzach, takich jak np. warszawski Wolumen. Aktualnie akurat są, ale wśród dobrych mogą trafić się i kompletnie ubite, np. z przepalonym żarzeniem.
    Cytat:
    Lub może jest inna opcja.

A czego oczekujesz po takim wzmacniaczu, ma grać z baterii, czy tylko szokować miniaturowymi lampami? Bo jeżeli to drugie - są sieciowe lampy heptalowe, takie jak duodioda-trioda (o parametrach takich jak połówka ECC83) ECC91, duotrioda ze wspólną katodą ECC91 (ruska 6H15Π), czy też pentoda małej mocy EF95 (ruska 6Ж1П) na stopnie napięciowe, oraz cała gama lamp końcowych (wg malejącej mocy): EL90 (6AQ5, 6L31), EL95, EL91 czy 6AK6. Ta ostatnia do złudzenia przypomina szarotkowską lampę głośnikową 3S4T. Taki wzmacniacz może być zasilany z prostownika na heptalowej duodiodzie EZ90(6Z31 lub ruska 6Ц4П o innej kolejności wyprowadzeń). Jeszcze inna opcja - to ruskie lampy subminiaturowe (także dostępne na Wolumenie u Sławka), przeznaczone do wlutowywania w układ. W obu przypadkach uzyskasz znacznie lepsze parametry użytkowe przy większej trwałości lamp w porównaniu z szarotkowskimi. Tych ostatnich po prostu szkoda marnować na tego rodzaju urządzenia, lepiej pozostawić je użytkownikom Szarotek.
    adobry
    Poziom 9  
    Dziękuję za poradę, masz rację z tymi nowszymi konstrukcjami. Chcę zrobić miniaturowy wzmacniacz do postawienia koło PC. Czy możesz polecić jakieś źródło lamp o których piszesz?
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  
    adobry napisał:
    Dziękuję za poradę, masz rację z tymi nowszymi konstrukcjami.

Lampy od "Szarotki" szybko stają się coraz bardziej deficytowymi, niechaj zatem służą do utrzymywania przy życiu zachowanych "Szarotek", "Juhasów", "Malw" i podobnych. To samo można powiedzieć i o wielu innych seriach, np. bocznostykowych (AL4, AF7) czy nawet loktalowych (EBL21, EF22), które były masowo stosowane w odbiornikach z okresu przed - i tuż powojennego. Nie byłoby dobrym pomysłem wykorzyatywanie ich we współczesnych wzmacniaczach, skoro całe te serie były pomyślane do zastosowań wybitnie radiowych. Jestem natomiast skłonny zaakceptować wykorzystywanie całych serii (a nie tylko wybranych lamp, z głośnikowymi na czele) do experymentalnej budowy nowych odbiorników, doskonalszych w miarę naszych umiejętności od tych produkowanych seryjnie. W końcu, popełniłem przecież swoją Syrenkę
    Cytat:
    Czy możesz polecić jakieś źródło lamp o których piszesz?

Tak jak pisałem: szukać należy ich tam gdzie i lamp od Szarotki. Na warszawskim Wolumenie urzęduje niejaki Sławek u którego nierzadko bywają i 6L31, i 6Ц4П, i 6H15Π, i 6Ж1П, nawet 6AK6 się trafiały. W dodatku niedrogo, po 3 lub po 5zł, znacznie taniej niż lampy od Szarotki, które na tymże targowisku chodzą po 10 a nawet 20zł. W Krakowie też jest podobno jakaś giełda staroci, poszukałbym i popytał najpierw tam.

Moderowany przez Futrzaczek:

Tę dyskusję zamykam - negocjacje w sprawie wymiany handlowej mogą być prowadzone prywatnymi kanałami komunikacji.