Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sterownik akwarystyczny RAFA

DAREK1176 19 Paź 2014 22:30 4677 14
  • Sterownik akwarystyczny rafa

sterownik akwarystyczny RAFA
    Chciałem pochwalić się swoim pierwszym sterownikiem który steruje urządzeniami w akwarium domowym.

W całości zbudowany własnoręcznie, zaczynając od kodu w języku C poprzez płytkę pcb i schemat skończywszy na obudowie.

Stworzony dla osób którzy szukają urządzenia taniego, prostego w obsłudze a zarazem funkcjonalnego.

Rafa zwalnia cię z codziennego załączania urządzeń o których często się zapomina, a jedyną rzeczą jaka pozostaje ci do zrobienia to karmienie rybek, aczkolwiek sterownik ten etap też może wykonać za ciebie dołączając automatyczny karmnik do jednego z portów (U1-U4)

Sterownik kontroluje sześć urządzeń:

-Grzałka

-Wentylatory

Regulacja temperatury z dokładnością do 0,1 stopnia, Ustawiona temperatura grzałki i chłodzenia zapisywana jest w pamięci EEPROM.

-Światło 1 (U1)

-Światło2(U2)

-Filtr(U3)

-Napowietrzacz(U4)

(U1) (U2) (U3) (U4) Trzy możliwości programowania czasu ON/OFF w trybie 24 godzinnym

- załączanie co dobę

- załączanie tylko w wyznaczony dzień tygodnia

-załączanie według kalendarza /godzina/minuta/dzień/miesiąc/rok

Każde urządzenie(U1-U4) posiada 10 programowalnych czasów,które są zapisywane w nieulotnej pamięci EEPROM.

Rafa obsługiwana jest za pomocą klawiatury oraz pilota ir.

Klawisze:

up/down/ok/esc/menu

Sterownik zbudowany jest na układzie atmega32. Zegar i kalendarz oparty jest o układ czasu rzeczywistego podtrzymywany bateryjnie.

Zaletą tego rozwiązania jest to że po zaniku napięcia sieci i jego ponownym powrocie sterownik nadal działa jak wcześniej.

Całość informacji wyświetlana jest na wyświetlaczu lcd 2x16 oraz na diodach led.

Diody :

- Grzałka/chłodzenie/światło1(U1)/światło2(U2)/filtr(U3)/napowietrzacz(U4).

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    DAREK1176 napisał 8 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście OPOLE. Jest z nami od 2008 roku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    KJ
    Poziom 31  
    Ten moduł wykonawczy to jakieś szaleństwo !! Domyślam się że steruje odbiornikami sieciowymi. Takie wykonanie płytki jest kategorycznie niedopuszczalne a wręcz skrajnie niebezpieczne - nie ma praktycznie żadnej przerwy izolacyjnej między stroną sieci i stroną sterującą. Niema jej też między fazą i zerem. Tylko czekać aż to porządnie łupnie i wywali bezpieczniki w domu (w najlepszym wypadku).
    perlon
    Poziom 19  
    A ja chciałbym jeśli to możliwe zobaczyć real foto tego urządzenia. Jak elektronika siedzi w obudowie i jak są zrealizowanie podłączenia sterowanych urządzeń. Generalnie urządzenie OK ale w detalach można byłoby się czepić. Sprawa bezpieczeństwa - podstawowa. Pozostałe jak np. strasznie niechlujnie prowadzone ścieżki na płycie głównej. Nie dało się ich poprowadzić w pionie/poziomie tylko ze skiesa? Można było jeszcze te elementy mocniej upakować.
  • PCBway
    DAREK1176
    Poziom 9  
    Dzięki za krytykę. Ale to dopiero moja pierwsza plytka w eagle a sam sterownik naraze dzieła na plytce uniwersalnej i sadze ze jest ok. Jutro poprawie plytke w eagle i mam nadzieje ze będzie lepiej. A co do połączeń elementów sterujących są wykonane ksiązkowo, ale w eagle moglem pokręcić coś.
    kaka0204
    Poziom 28  
    Koledze KJ chodzi o sposób wylania masy na płytce. Za mała wartość isolate w eagle.
    krzysztofh
    Poziom 29  
    To nawet nie chodzi o małą odległość polygonu od reszty. Tu go ma w ogóle nie być.
    Co najwyżej może się kończyć na pinach optotiaków po stronie niskiego napięcia.
    Całe szczęście że układ działa na płytce stykowej, chociaż i tak to niebezpieczne, aby podawać napięcie sieci na płytkę stykową.
    Płytka modułu wykonawczego do przeprojektowania głównie ze względów bezpieczeństwa.
    Drugą pcb tez należałoby poprawić, tak jak wspominają przedmówcy.
    Styl rysowania schematów też należałoby przemyśleć.
    Na schemacie jest stabilizator 12V, to chyba pomyłka w opisie elementu?
    olelek
    Poziom 24  
    Wystarczy że Kolega przesunie polygon na płytce z triakami, i ustawi mu właściwość isolate na min. 16. Wygenerowane rysunki płytek ze względu na rozdzielczość niewiele mówią; np. złącze baterii cr2032 wygląda na zwarte.
    Jakby Kolega zdecydował się na opublikowanie kodu na otwartej licencji, moglibyśmy pomóc w znalezieniu ewentualnych poprawek do software'u.
    Uśmiech u mnie budzi udostępnianie hex'a w wersji demo (!) do tak prostego układu. Nie wiem kto chciałby z tego skorzystać, ponieważ nie są udostępnione pliki pcb w użytecznych formatach, ani kod nie jest prawdopodobnie specjalnie skomplikowany.
    Przy takiej publikacji nikt z tego projektu nie skorzysta, a przede wszystkim autor.
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Nie chcąc studzić zapału Autora, ale przedmówcy mają rację.

Ponadto nie widzimy jak całość wygląda a pierwsze zdjęcie - foto-montaż w czymś-tam wygląda nie na poziomie...

Wersja demo sugeruje jakobyś chciał sprzedawać urządzenie - nie negujemy tego, ale weź pod uwagę kwestie prawne i bezpieczeństwo - jak widać nie masz jeszcze doświadczenia, ale musisz wiedzieć, że jeśli sprzedasz komuś urządzenie a coś się stanie (przebicie, błąd w programie, krzywda rybkom) ktoś ma pełne prawo ścigania Cię za poniesione szkody.

I popieram - może udostępnij kody, projekt w Eagle - wspólnie pomożemy Ci poprawić projekt i poszerzyć wiedzę.
    DAREK1176
    Poziom 9  
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Pomijając brak formatowania kodu (źle wstawiony) już widzę problem - gdzie jest watchdog?
    Zastanawiałeś się co się stanie jak procek się przez przypadek zawiesi? Np. z włączoną grzałką w środku nocy?
    DAREK1176
    Poziom 9  
    Słuszna uwaga. Zapomniałem o tym, a jak na razie nie było zawiechy.
    Sterownik działa od miesiąca.

Dodano po 53 [minuty]:

Watchdog uruchomiony zobaczymy czy właściwie.
    DAREK1176
    Poziom 9  
    Dziś dorobiłem jeszcze restart o którym także zapomniałem.
    Oto poprawiony kod programu.

Dodano po 1 [minuty]:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
    Gienek
    Poziom 35  
    Pulpit niczego sobie, ale "po polskiemu" - powinno być FILTR