Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym

20 Oct 2014 08:15 2949 7

• Level 28  
    Witam. Problem dotyczy farelki marki Jasun 2000W. Farelka taka jak w linku: http://www.budujesz.pl/jasun-termowentylator-przenosny-2000w-nsb-200a-38393/
    Pewnego dnia jak ją podłączyłem do kontaktu coś błysnęło w środku i wypaliła się dziura od spodu. Szybko odłączyłem. Farelka z lewej strony ma pokrętło termostatu. Z prawej stron jest do wyboru na pokrętle : wyłączona, nawiew zimny, I - prawdopodobnie 1000W, II - prawdopodobnie 2000W. Podejrzewam, że stało się tak, gdyż ktoś przede mną zostawił farelkę włączoną na II i zamiast wyłączyć wyłącznikiem - po prostu wyciągnął wtyczkę. Ja nie zauważyłem i jak włożyłem wtyczkę do kontaktu i może był za duży prąd na starcie i dlatego tak się stało?
    Odłączyłem farelkę od kontaktu i rozkręciłem. W miejscu wypalenia się dziury był jakiś element przytwierdzony chyba do obudowy, przebiegał wpięty szeregowo przez jedną z żył kabla zasilającego. Nie mogę go zidentyfikować, jest cały zwęglony, a w zasadzie to po dotknięciu się "rozsypał". Czy ktoś kto rozbierał taką lub podobną farelkę może powiedzieć co za element się tam znajdował ?
    Pozdrawiam.
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się

• Level 28  
    Wstawię popołudniu, teraz nie mam dostępu do farelki. Pozdrawiam.

Wstawiam zdjęcia:

Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym
  • Level 29  
    Wygląda na termo bezpiecznik, zrób obejście(złącz przewody razem ) i powinien zagadać.
  • Level 29  
    Powie kolega jak farelka?

• Level 28  
    Witam po przerwie. W domu nie sprawdzałem, sprawdziłem w pracy, bo tu farelka jest potrzebna :) Po zwarciu przewodów - działa, wszystko wygląda w porządku. Nie wiadomo co to był za element. Miejmy nadzieję, że nic ważnego i nie będzie innych strat. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
  • Level 42  
    Albo termobezpiecznik - zabezpiecza on urządzenie przed przegrzaniem i zapaleniem się ( np w przypadku awarii silnika) albo też mikrowyłącznik który wyłącza urządzenie gdy nie stoi na stabilnej i twardej podstawie, gdy się przewróci albo jest przenoszona. Tak czy siak było to urządzenie zabezpieczające i eksploatacja farelki bez tego elementu to proszenie się o pożar.

• Level 28  
    Bezpiecznik termiczny osiowy jest w innym miejscu, na drugim zdjęciu mniej więcej u góry z lewej strony wiatraka, wiem bo już go jakiś rok temu wymieniałem, stary się przepalił.
    Bardziej zgodziłbym się odnośnie tego wyłącznika, tylko to był bardzo mały element. Proszę o zdjęcie takiego wyłącznika. Znalazłem w internecie zdjęcie innej farelki: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/fb/Fan_heater_innards_4989-2.jpg
    Widać u dołu, że jest stycznik, u mnie czegoś takiego nie ma, ten element co się spalił to na pewno nie taki duży stycznik.