Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym

krzychu1985^ 20 Oct 2014 08:15 4086 7
    krzychu1985^

Level 28  
    Witam. Problem dotyczy farelki marki Jasun 2000W. Farelka taka jak w linku: http://www.budujesz.pl/jasun-termowentylator-przenosny-2000w-nsb-200a-38393/
    Pewnego dnia jak ją podłączyłem do kontaktu coś błysnęło w środku i wypaliła się dziura od spodu. Szybko odłączyłem. Farelka z lewej strony ma pokrętło termostatu. Z prawej stron jest do wyboru na pokrętle : wyłączona, nawiew zimny, I - prawdopodobnie 1000W, II - prawdopodobnie 2000W. Podejrzewam, że stało się tak, gdyż ktoś przede mną zostawił farelkę włączoną na II i zamiast wyłączyć wyłącznikiem - po prostu wyciągnął wtyczkę. Ja nie zauważyłem i jak włożyłem wtyczkę do kontaktu i może był za duży prąd na starcie i dlatego tak się stało?
    Odłączyłem farelkę od kontaktu i rozkręciłem. W miejscu wypalenia się dziury był jakiś element przytwierdzony chyba do obudowy, przebiegał wpięty szeregowo przez jedną z żył kabla zasilającego. Nie mogę go zidentyfikować, jest cały zwęglony, a w zasadzie to po dotknięciu się "rozsypał". Czy ktoś kto rozbierał taką lub podobną farelkę może powiedzieć co za element się tam znajdował ?
    Pozdrawiam.
    krzychu1985^

Level 28  
    Wstawię popołudniu, teraz nie mam dostępu do farelki. Pozdrawiam.

Wstawiam zdjęcia:

Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym Farelka Jasun 2000W - wypalona dziura od spodu, dym
    pawel16150
    Level 30  
    Wygląda na termo bezpiecznik, zrób obejście(złącz przewody razem ) i powinien zagadać.
    pawel16150
    Level 30  
    Powie kolega jak farelka?
    krzychu1985^

Level 28  
    Witam po przerwie. W domu nie sprawdzałem, sprawdziłem w pracy, bo tu farelka jest potrzebna :) Po zwarciu przewodów - działa, wszystko wygląda w porządku. Nie wiadomo co to był za element. Miejmy nadzieję, że nic ważnego i nie będzie innych strat. Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.
    kortyleski
    Level 43  
    Albo termobezpiecznik - zabezpiecza on urządzenie przed przegrzaniem i zapaleniem się ( np w przypadku awarii silnika) albo też mikrowyłącznik który wyłącza urządzenie gdy nie stoi na stabilnej i twardej podstawie, gdy się przewróci albo jest przenoszona. Tak czy siak było to urządzenie zabezpieczające i eksploatacja farelki bez tego elementu to proszenie się o pożar.
    krzychu1985^

Level 28  
    Bezpiecznik termiczny osiowy jest w innym miejscu, na drugim zdjęciu mniej więcej u góry z lewej strony wiatraka, wiem bo już go jakiś rok temu wymieniałem, stary się przepalił.
    Bardziej zgodziłbym się odnośnie tego wyłącznika, tylko to był bardzo mały element. Proszę o zdjęcie takiego wyłącznika. Znalazłem w internecie zdjęcie innej farelki: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/fb/Fan_heater_innards_4989-2.jpg
    Widać u dołu, że jest stycznik, u mnie czegoś takiego nie ma, ten element co się spalił to na pewno nie taki duży stycznik.