Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie wytwornicy dymu przez DMX

adambyw 20 Paź 2014 17:02 7095 9
 • Projektuję uniwersalny układ odbiornika linii DMX do sterowania wytwornicy dymu.

  Założenia:
  - Sterowanie przez DMX albo przez przełącznik
  - Możliwość wbudowania w dymiarkę albo pracy poza nią, jako pilot

  Na chwilę obecną opracowałem schemat:

  Sterowanie wytwornicy dymu przez DMX  Edytuj

  Sam schemat jest dość prosty. Sercem urządzenia ma być Atmega8A. Będzie ona odbierać sygnał dmx z sterownika linii RS485 - układu SN75176AP.
  Na wejściu dmx zostaną zastosowane diody zenera zabezpieczające wejście U1. Rezystory R4 i R3 polaryzują wejście linii żeby nie występowały błędy i możliwość wywołania komunikatu dymienia przy np dotknięciem palcem do styków linii. Na upartego można zabezpieczenie pominąć.

  Wyjście U1 jest podłączone do wejścia RX pin 2 w U2 gdzie będzie odczytywane przez USART.
  Przełącznik DIP Switch to najprostsze rozwiązanie adresowania urządzenia. Zastosowanie przełącznika 10 punktowego zostawia 1 styk wolny, który można użyć jako przełączany wewnętrzny terminator linii DMX.
  Dodatkowo będzie możliwość sterowania ręcznego dymem przez przełącznik S2, który będzie wyzwalał przerwanie INT0 stanem niskim. Niektóre dymiarki nie posiadają przełącznika dymienia w obudowie to ten przełącznik się przyda.

  Sterowanie pompki będzie odbywać się przez optotriak z detekcją zera. Mam pod ręką IS621X testy oprę na nim. D4 to dwustronny transil na 600V zabezpieczający triak przed uszkodzeniem. Opcjonalnie jeżeli schemat dymiarki będzie się znacznie różnił od umieszczonego będzie można zmienić triak na przekaźnik, sterowany tranzystorem.

  Na razie tyle w kwestii elektrycznej. Kolejny etap to oprogramowanie atmegi.
  Macie jakieś sugestie co do tej części?

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  adambyw
  Moderator Akustyka
  Offline 
  Nie udzielam porad na PW.
  Specjalizuje się w: nagłośnienia, nagrania, serwis, instalacje, dso.
  adambyw napisał 5411 postów o ocenie 296, pomógł 852 razy. Jest z nami od 2004 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  adambyw
  Moderator Akustyka
  Zrobiłem już prawie całą część oprogramowania:

  Program główny:
  Kod: cpp
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Nagłówek lib_dmx_in.h:
  Kod: cpp
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Biblioteka obsługi DMX:
  Kod: cpp
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Konieczne będzie jeszcze dołożenie timera do wyłączenia dymienia przy utracie sygnału DMX na dłuższy czas. Muszę się zastanowić jak to rozwiązać bo na razie nie mam pomysłu.
  Na razie cały układ pobiera około 33mA. W kwestii finansowej rozsądniej będzie zrezygnować z zaproponowanego układu zasilania i podłączyć jakąś ładowarkę do telefonu, które można kupić już za kilka złotych. I ewentualnie zabezpieczyć procesor diodą zenera na 5V.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #3
  tomek9298
  Poziom 10  
  Witam. Jestem zainteresowany zrobić ten projekt, ponieważ elektronika w mojej wytwornicy dymu odmówiła posłuszeństwa w związku z tym mam kilka pytań do autora, otóż
  1. Do czego służy pin 27 i 28 w uC?
  2. Jak sprawa wygląda z kanałami dmx? Jest tylko jeden kanał sterujący włączeniem bądź wyłączniem pompki?

  Pozdrawiam.
 • #4
  adambyw
  Moderator Akustyka
  Z braku czasu projekt na razie stanął na prototypie jeszcze nie podłączonym do dymiarki. Ale prędzej czy później muszę do niego wrócić.

  tomek9298 napisał:
  1. Do czego służy pin 27 i 28 w uC?

  Na chwilę obecną do niczego. Jak nazwa markerów skazuje to wyprowadzenie linii I2C do rozwoju projektu. Oznaczyłem je żeby ich sobie czymś nie przyblokować. Można tam podłączyć np czujnik temperatury (termopary) do pieca, czy podłączyć wyświetlacz pokazujący np kanał, temperaturę, datę czy inną mniej lub bardziej zbędną informację. Myślałem nad dorobieniem sterowania piecem przez procesor ale koledzy skutecznie wyleczyli mnie z tego. Przerost formy nad treścią i zbędna inwestycja. W końcu w założeniu to sterownik do najtańszych dymiarek.

  tomek9298 napisał:
  2. Jak sprawa wygląda z kanałami dmx? Jest tylko jeden kanał sterujący włączeniem bądź wyłączniem pompki?

  Na tym etapie µP kontroluje tylko pompkę, to wystarcza jeden kanał. Dodatkowo wartością kanału sterowane jest wypełnienie dymienia w czasie. W założeniu ma podawać po troszkę płynu na pompkę i umożliwić stałe utrzymanie zadymienia.

  Procesor ma jeszcze sporo wolnych portów, nic nie stoi na przeszkodzie dołożyć tam element wykonawczy sterujący z kolejnych kanałów np wentylatora, diod podświetlających wylot, sterowanie włączeniem pieca czy innych bajerów. Oprogramowanie tego to kilka dodatkowych linijek.

  Jeszcze mały drobiazg, w schemacie dymiarki w pierwszym poście jest błąd, źle jest podłączony węzeł 2_Pompka. Takie podłączenie będzie sterowało włączeniem pieca co doprowadzi do uszkodzenia optotriaka. Optotriak powinien być podłączony równolegle do przełącznika pompki:

  Sterowanie wytwornicy dymu przez DMX  Edytuj
 • #5
  tomek9298
  Poziom 10  
  W najbliższych dniach o ile czas pozwoli spróbuję wykonać płytkę oraz podłączyć do wytwornicy. Zauważyłem jeszcze jedną rzecz, dotyczy ona wejścia sygnału DMX. W tym systemie pin 1 pełni rolę masy, pin 2 rolę A, pin 3 rolę B. Na Twoim schemacie z tego co widać, jest odwrotnie. Piszę o tym aby w przyszłości inni źle nie podłączyli sygnału.
  Sterowanie wytwornicy dymu przez DMX
  Pozdrawiam
 • #6
  adambyw
  Moderator Akustyka
  Faktycznie nie zwróciłem uwagi na numerację. To miał być terminal na płytce nie gniazdo XLR. Bo układ skopiowany z lampy Stage Lighting SPD018 którą serwisowałem jakiś czas temu.
  Ale poprawiłem w poście #4, bo faktycznie może wprowadzić w błąd. Z tego co patrzę po innych schematach to:
  1- GND pin 5
  2 - B pin 7
  3 - A pin 6

  I jeszcze jedna sprawa w sprawie schematu. Jak robisz płytkę trzeba by zarezerwować na niej miejsce dla dodatkowego triaka i rezystor na wyjściu. Jeszcze nie testowałem ale optotriak który zaproponowałem ma na granicy obciążalności prąd maksymalny, jaki wygeneruje pompka. Może być to niepewne, szkoda jak by padł podczas imprezy. Do działającego prototypu kupiłem już triaka BT131-600 o obciążalności 1A. Pozwoli uciągnąć już większe pompki a powiększy koszt o niecałą złotówkę.

  Do zrobienia w oprogramowaniu jeszcze będzie watchdog, oraz sprawdzanie zaniku linii DMX. W razie zwisu procesora albo odłączenia linii DMX podczas dymienia żeby się sam zresetował.
 • #7
  tomek9298
  Poziom 10  
  Tak, zdaję sobie z tego sprawę i dostosuje układ do swojej wytwornicy dymu. Mam wytwornicę dymu Stairville sf-1000, jest tam konkretna pompka płynu. Myślę jeszcze nad rozwiązaniem zasilania pieca. Wcześniej to µP sterował temperaturą pieca, za pomocą czujnika temperatury. Aktualnie planuję to rozwiązać za pomocą termika, tak jak pokazałeś to na schemacie prostej dymiarki, a pompkę sterować za pomocą Twojego projektu. Wcześniej miałem taką opcję (jak wszystko było ok) że na pilocie świeciła mi się dioda "gotowości" do dymienia, nie mogłem wtedy uruchomić pompki, gdy piec nie osiągnął wystarczającej temperatury. Czy jest taka możliwość, aby w przyszłości rozbudować układ o tą funkcję? Ja zajmuje się oświetleniem, efektami scenicznymi, wiem żeby nie dymić zanim piec nie osiągnie temperatury, gdyż wydobywający się wtedy dym, będzie nie odpowiedni, ale inni niedoświadczeni mogą o tym nie pamiętać.
 • #8
  adambyw
  Moderator Akustyka
  tomek9298 napisał:
  Wcześniej to µP sterował temperaturą pieca, za pomocą czujnika temperatury.

  To jak jest sprawny hardware wystarczy go oprogramować. Jak padnięty jest procesor to możesz się pokusić o wyjęcie starego i wsadzenie nowego z własnym oprogramowaniem tak jak ja to zrobiłem tu.

  tomek9298 napisał:
  Aktualnie planuję to rozwiązać za pomocą termika,

  Nie znalazłem jasnej informacji na temat temperatury pieca. Też zauważyłem że producenci montują po dwa termiki. Jeden w piecu drugi na blaszce przykręconej do niego na niższą temperaturę. Nie zagłębiałem zbytnio tego tematu.

  tomek9298 napisał:
  Wcześniej miałem taką opcję (jak wszystko było ok) że na pilocie świeciła mi się dioda "gotowości" do dymienia, nie mogłem wtedy uruchomić pompki, gdy piec nie osiągnął wystarczającej temperatury. Czy jest taka możliwość, aby w przyszłości rozbudować układ o tą funkcję?

  Do tego akurat nie trzeba procesora. Szeregowo z termikiem wystarczy wpiąć żarówkę neonową na 230V i już masz kontrolkę. Zerknij na schemat poniżej.
  Przy takim układzie dymiarki pompka się nie załączy podczas grzania pieca bo jest z piecem połączona szeregowo, a termik z pompką jest równolegle. Czyli zwarcie styków termika powoduje powstanie tego samego potencjału na obu przyłączach pompki. Tak więc ta funkcja jest już "wbudowana". I nawet jeżeli procesor poda sygnał dymienia, jak piec będzie zimny to pompka się nie ruszy z braku zasilania.

  Zamiast neonówki można dać led'a czy transoptor do sterowania procesorem, choć to wydaje mi się być zbędne w takim układzie.

  Sterowanie wytwornicy dymu przez DMX  Edytuj
 • #9
  An-2
  Poziom 11  
  Jak to się porogramuje bo nie znam się na tym.
 • #10
  An-2
  Poziom 11  
  adambyw napisał:
  Projektuję uniwersalny układ odbiornika linii DMX do sterowania wytwornicy dymu.

  Założenia:
  - Sterowanie przez DMX albo przez przełącznik
  - Możliwość wbudowania w dymiarkę albo pracy poza nią, jako pilot

  Na chwilę obecną opracowałem schemat:

  Sterowanie wytwornicy dymu przez DMX  Edytuj A czy ten procesor w tym układzie nie wymaga kwarcu?

  Sam schemat jest dość prosty. Sercem urządzenia ma być Atmega8A. Będzie ona odbierać sygnał dmx z sterownika linii RS485 - układu SN75176AP.
  Na wejściu dmx zostaną zastosowane diody zenera zabezpieczające wejście U1. Rezystory R4 i R3 polaryzują wejście linii żeby nie występowały błędy i możliwość wywołania komunikatu dymienia przy np dotknięciem palcem do styków linii. Na upartego można zabezpieczenie pominąć.

  Wyjście U1 jest podłączone do wejścia RX pin 2 w U2 gdzie będzie odczytywane przez USART.
  Przełącznik DIP Switch to najprostsze rozwiązanie adresowania urządzenia. Zastosowanie przełącznika 10 punktowego zostawia 1 styk wolny, który można użyć jako przełączany wewnętrzny terminator linii DMX.
  Dodatkowo będzie możliwość sterowania ręcznego dymem przez przełącznik S2, który będzie wyzwalał przerwanie INT0 stanem niskim. Niektóre dymiarki nie posiadają przełącznika dymienia w obudowie to ten przełącznik się przyda.

  Sterowanie pompki będzie odbywać się przez optotriak z detekcją zera. Mam pod ręką IS621X testy oprę na nim. D4 to dwustronny transil na 600V zabezpieczający triak przed uszkodzeniem. Opcjonalnie jeżeli schemat dymiarki będzie się znacznie różnił od umieszczonego będzie można zmienić triak na przekaźnik, sterowany tranzystorem.

  Na razie tyle w kwestii elektrycznej. Kolejny etap to oprogramowanie atmegi.
  Macie jakieś sugestie co do tej części?