Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HP dv6-6150ew - Komputer myli słuchawki z głośnikami

20 Paź 2014 17:28 1056 3
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam taki problem. Otóż najprościej rzecz biorąc, komputer mój "myli" słuchawki z wbudowanymi głośnikami. Otóż opiszę, sytuację, która ma miejsce w momencie pisania tego postu:

Mam wpięte do komputera słuchawki, dźwięk słychać tylko przez słuchawki (Dzieje się tak np. jak uruchamiam dźwięk z windows media player albo winamp czy też youtube.)- prawidłowo. Klikam na ikonkę głośnika na pasku startu i mam dwie opcje regulacji głośności:

- Głośniki/HP
    - Słuchawki komunikacyjne

I heca jest taka, że aktualnie zielony wskaźnik aktywności dźwięku pokazuje się przy głośnikach a kiedy dotknę (podgłośnię/ściszę) urządzenie "Słuchawki komunikacyjne" na jakieś 3 sekundy dźwięk (czysty dźwięk, bez żadnych trzasków) pojawia się w głośnikach (a nie ma go w słuchawkach)

Kiedy wypnę słuchawki jest tak samo, ruszenie suwaka przy urządzeniu komuniakcyjnym słuchawki przywraca dźwięk w głośnikach ale tylko na moment.
    Tak samo jest jak np. leci muzyka z youtube/winamp i odpalę skype i wybiorę sobie echo test service. W momencie nawiązania połączenia dźwięk wraca z powrotem do głośników (jest on przez cały okres trwania połączenia, nawet kilka minut) skype jest ustawiony na słuchawki) i po zakończeniu połączenia jest jeszcze przez kilka sekund i potem znowu milknie.

Kiedy wejdę w "urządzenia do odtwarzania" i będę wybierał "testuj" dla głośników to dźwięk pojawi się w słuchawkach a kiedy kliknę testuj dla słuchawek to dźwięk wróci do głośników.

Ciekawa sytuacja pojawia się, kiedy wypnę słuchawki. Otóż zdarza się, że zaczną one migać między stanami "urządzenie podłączone" wyświetlone na kolorowo a "gotowe" urządzenie odpięte zaznaczone na szaro. Równocześnie kiedy słuchawki będą tak 'skakały' między włączone/wyłączone dźwięk będzie się pojawiał w głośnikach.

Problem pojawił się w ciągu dnia w trakcie normalnej pracy. W laptopie mam dwa gniazda słuchawkowe i dzieje się tak zarówno przy tym, które używam zawsze (pierwsze z brzegu) i z tym, które było prawie nigdy nie ruszane (środkowe).

System to windows 8.1 profesional 64bit, karta dźwiękowa IDT HD audio.
  • Poziom 43  
    Sam instalowałeś ten 8.1?
    Nie widzę supportu dla 8.1 na stronie HP. Masz dostęp do najnowszych sterowników?
    Zaktualizuj BIOS.
  • Poziom 10  
    Windows 8 (a potem 8.1) instalowałem samodzielnie. I było to niedługo po oficjalnym wydaniu. Od tego czasu laptop ma długą historię poprawnego działania i słuchawek i głośników.

Bios mam F.1B ostatni jaki został wydany do mojego laptopa (release z roku 2011)

Sterowniki do IDT HD audio są w wersji 6.10.6498.0, pobrane z FTP IDT datowane na (na FTP nazwa wskazuje, że są datowane na 2013-12-27 ale umieszone dopiero w tym roku) , znalazłem je z tematu na notebookreviews gdzie jest zbiór sterowników pod windows 8.1 dla starych laptopów.

Dodano po 7 [minuty]:

Dodam jeszcze co np. widzę w menadżerze urządzeń związanego z dźwiękiem:

Kontrolery dźwięku, wideo i gier: Audio dla wyświetlaczy Intel(R) (wyłączone), IDT High Definition Audio CODEC

Wejścia i wyjścia audio: Głośniki / HP (IDT High DEfinition Audio CODEC), Słuchawki komunikacyjne (IDT High Definition Audio CODEC), Układ mikrofonu wewnętrznego (IDT High Definition Audio CODEC)

W ustawieniach dźwięku jest urządzenie do odtwarzania głośniki/HP i słuchawki komunikacyjne. W nagrywaniu jest Układ mikrofonu wewnętrznego (domyślny), Zewnęntrzy mikrofon (niedostępny), miks stereo (wyłączony)
  • Poziom 43  
    Spróbuj wymusić instalację sterownika dźwięku dla Win7 64bit. Z tego co napisałeś (przedziwna sprawa) wynika, że to jakieś bugi w sterowniku, lub układ dźwiękowy na płycie robi takie "historie" gdyż uległ uszkodzeniu.
    Uszkodzenie gniazda (zwarcie) wykluczam, bo objawy nie pasują.