Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka kolejność zabezpieczeń?

Jarmie 20 Oct 2014 18:47 2697 21
Helukabel
    Jarmie
    Level 14  
    Witam. Powoli uzbrajam instalację fotowoltaiczną stąd tez następujące pytanie: Jaka powinna być kolejność zabezpieczeń od strony paneli PV rozłacznik -przepięciówka - bezpiecznik - inwerter czy przepięciówka -rozłacznik -bezpiecznik -inwerter.
  • Helukabel
    prose
    Level 35  
    Jarmie wrote:
    PV rozłacznik -przepięciówka - bezpiecznik - inwerter
    Przepięciówka nie koniecznie.
    Jarmie
    Level 14  
    Ale jeśli w czasie wyładowań / burzy odłączę inwerter od AC i DC to panele zostaną bez ochrony przepięciowej.
    eclipse99
    Level 11  
    Ogranicznik przepięć----> rozłącznik DC
    Bezpiecznik? Raczej w przypadku min. 2 niezależnych łańcuchów podłączonych do inwertera.
    Jarmie
    Level 14  
    Tak, będa dwa niezależne stringi.
    prose
    Level 35  
    Jarmie wrote:
    Tak, będą dwa niezależne stringi.
    To musisz robić podwójnie.

Dodano po 8 [minuty]:

Ja mam wstawiony zabezpieczenie 10 A DC do każdego stringu i to wszystko, odgromu nie robiłem ale nad tym myślę. Zależy jak wysoko są panele nad pozostałymi budynkami.

Zaczyna mnie drażnić konieczność poprawiania pisowni Twoich postów. [retrofood]
    Jarmie
    Level 14  
    Tak, wszystko je st robione podwójnie. Dzięki za porady. Temat do zamknięcia.
  • Helukabel
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    A nie lepiej spiąć stringi już na dachu np trójnikami MC4 i puścić tylko parę przewodów do inwertera?
    Jarmie
    Level 14  
    Nie. Panele na dwóch różnych płaszczyznach, inwerter z dwoma MPPT.
    rwxw
    Level 23  
    Jarmie wrote:
    Panele na dwóch różnych płaszczyznach, inwerter z dwoma MPPT.

To bezpieczniki po stronie DC nie są potrzebne.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Po co zabezpieczenie nadprądowe 10A na każdy string, jeżeli np. u mnie prąd zwarcia będzie wynosił 1,6A?
    Jarmie
    Level 14  
    Myślę, że bezpiecznik nie zaszkodzi, koszt kompletu razem z podstawą około 50zł.
    W sobotnie słoneczko prąd z pojedyńczego stringu przekroczył 9A.
    rwxw
    Level 23  
    Jan_Werbinski wrote:
    Po co zabezpieczenie nadprądowe 10A na każdy string, jeżeli np. u mnie prąd zwarcia będzie wynosił 1,6A?

Jeśli będziesz miał wiele (więcej niż pozwalają połączyć bez zabezpieczeń zalecenia producenta) równolegle połączonych stringów, to będziesz potrzebował zabezpieczenia nadprądowe na każdym, ale nie 10A, ale prawdopodobnie koło 2-3A - sprawdź w zaleceniach producenta do paneli. To zabezpieczenie dobiera się do konkretnego modelu paneli. 10A będzie pewnie przy krystalicznych, gdzie prąd zwarcia jest często koło np. 8A. Zabezpieczenie jest po to, żeby w razie draki przez felerny/zacieniony string nie płynął cały prąd z pozostałych stringów uszkadzając go.

Dodano po 4 [minuty]:

Jarmie wrote:
    Myślę, że bezpiecznik nie zaszkodzi

Ale też nie pomoże. Dla jednego stringu jest po prostu zbędny, bo string i tak nie da więcej niż wynosi jego prąd zwarcia, a trudno się spodziewać takiej awarii inwertera, która spowoduje wysłanie do stringa np. 20, czy 30A. Jeśli zrobi się przebicie po stronie DC wraz z awarią inwertera, które spowodują przepływ prądu z AC do stringa to będzie bum i zadziała zabezpieczenie nadprądowe po stronie AC.
    Jarmie
    Level 14  
    Trzeba wziąść też pod uwagę fakt, że wyciągając bezpieczniki z podstawy mam widoczną przerwę w obwodzie DC i można bezpiecznie dokonywać przeróbek w instalacji nawet przy nasłonecznieniu. Tu kłania się BHP, a napięcie może dochodzić do 500VDC.
    rwxw
    Level 23  
    Jarmie wrote:
    wyciągając bezpieczniki z podstawy mam widoczną przerwę w obwodzie

Bezpiecznik bezpiecznikiem, ale rozłącznik DC to podstawa i bezpieczniki nie powinny go zastępować.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Jarmie wrote:
    Trzeba wziąść też pod uwagę fakt, że wyciągając bezpieczniki z podstawy mam widoczną przerwę w obwodzie DC i można bezpiecznie dokonywać przeróbek w instalacji nawet przy nasłonecznieniu. Tu kłania się BHP, a napięcie może dochodzić do 500VDC.

Równie dobrze możesz wyciągnąć wtyczkę z inwertera. Tak samo masz ryzyko łuku.
    CzystyZYSK
    Level 24  
    Jarmie wrote:
    Myślę, że bezpiecznik nie zaszkodzi, koszt kompletu razem z podstawą około 50zł.
    W sobotnie słoneczko prąd z pojedyńczego stringu przekroczył 9A.

Kolego w 90% inwerterów są bezpieczniki wewnątrz - zabudowane elektroniczne zabezpieczenia. Jedyne co to jeżeli inwerter nie ma zintegrowanego rozłącznika DC zakupić taki.

Dużo inverterów ma też przeciprzepięciówki DC wewnątrz a ludzie nie wiedzą bo nie czytają dokumentacji. Surge protectory na warystorach są tak w 50-60% inwerterów.

Dodano po 3 [minuty]:

Jan_Werbinski wrote:

Jak masz cienkowarstwowe, to najczęściej do inwertera przyłączasz dużo stringów na jedno wejście.

Np 4 moduły w szereg, i takich stringów 5 w jedno wejście MPP - czyli są połączone elektrycznie.

Jeżeli pójdzie zwarcie do ziemi na którymś stringu, to prąd ze WSZYSTKICH stringów popłynie w to miejsce i będzie 5 x 1,6 = 8 amper

i moduły dostaną w łeb w tym stringu gdzie jest zwarcie. Prąd wsteczny moduły wytrzymują do 1,5-2 krotnie znamionowego. A popłynie 5 krotny.

Dlatego jeżeli na jedno wejście wchodzi 3 i więcej stringów to potrzeba rozdzielić stringi string fusami - bezpiecznikami.

W przypadku dwóch stringów i zwarciu popłynie dwukrotność prądu a to jeszcze moduł wytrzyma i dla oszczędności można odpuścić bezpieczniki
    TyPeczek
    Level 23  
    Ja na koniec dałbym jeszcze jakiś filtr EMC. Zależy, co docelowo chcesz do tego dołączać.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    CzystyZYSK wrote:
    Jeżeli pójdzie zwarcie do ziemi na którymś stringu, to prąd ze WSZYSTKICH stringów popłynie w to miejsce i będzie 5 x 1,6 = 8 amper

i moduły dostaną w łeb w tym stringu gdzie jest zwarcie. Prąd wsteczny moduły wytrzymują do 1,5-2 krotnie znamionowego. A popłynie 5 krotny.

Dlatego jeżeli na jedno wejście wchodzi 3 i więcej stringów to potrzeba rozdzielić stringi string fusami - bezpiecznikami.

Nie lepiej zabezpieczyć diodami szeregowo na każdy string? Cena ta sama, a zadziałają wielokrotnie.
    rwxw
    Level 23  
    Jan_Werbinski wrote:
    Nie lepiej zabezpieczyć diodami szeregowo na każdy string? Cena ta sama, a zadziałają wielokrotnie.

Na diodzie jest niepotrzebny spadek napięcia podczas normalnej pracy, może też się uszkodzić dając przebicie, a zabezpieczenie jest w razie awarii, więc nie powinno się często uruchamiać.
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    0,5V przy 480, to 0,1% strat a oprócz zabezpieczenia przed spaleniem paneli ma funkcję odcinania zacienionego stringu.
    Jarmie
    Level 14  
    rwxw napisał
    [quote]Bezpiecznik bezpiecznikiem, ale rozłącznik DC to podstawa i bezpieczniki nie powinny go zastępować
    Quote:
    .
    Nie zastępuje, rozłącznik DC stoi obok bezpieczników.