Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Skaner czy Radiotelefon do nasłuchu?

koles_zg 20 Oct 2014 18:48 6822 21
 • #1
  koles_zg
  Level 8  
  Witam Wszystkich Forumowiczów. Jestem tutaj nowy i mam pytanko, ponieważ szukam skanera do nasłuchu , a na forum wiele się na ten temat znajduje ale potrzebowałbym kogoś kto by mnie nakierował na jakiś dobry skaner, czy w ogóle warto jeszcze kupować skaner?? Gdyż zależy mi na nasłuchu różnych służb, lotnictwa, kolei, wojska, policji a wiadomo ,ze w przeciągu kilku lat może być pełna cyfryzacja. Wstępnie wybrałem Icom IC-R6, chyba, ze ktoś poleci mi inny tańszy i tez o podobnym zakresie częstotliwości. Tylko czy jest sens, a może lepiej kupić radiotelefon np. Baofeng UV-R5 który tez wyłapuje kanały służb. Zaznaczam, ze nie posiadam licencji, ale chcę iść w tym kierunku , ale to z czasem. Najpierw wdrożenie się poprzez sam nasłuch. Pozdrawiam :))
  Ps. Rozważam zakup tylko przenośnego skanera :)


  NOWY nie znaczy - NIEpiśmienny.
  Regulamin pkt 3.1.13.
  Popraw wpis. [SP5ANJ]
 • #2
  internick
  Level 35  
  1. Skaner cholernie trudny w obsłudze. Nie polecam na pierwszą zabawkę tego typu.
  2. Teraz dużo osób wybiera Unidena UBC125XLT i go sobie chwali.
  3. Z Baofenga pogadasz (po wyrobieniu pozwolenia radiooperatora), ale do skanowania on się całkowicie nie nadaje.
  4. Z cyfrą to jedna wielka loteria, ale raczej nie ma co liczyć na prędką obsługę znanych protokołów, bo niemal wszędzie używany jest klucz.
  5. Zawsze coś zostanie w analogu, np. kolej czy lotnictwo.
 • #3
  koles_zg
  Level 8  
  Myślałem z początku o tym Unidenie UBC125XLT lub Yaesu vr 120d. Na temat Unidena UBC125XLT nie ma za dużo opinii i informacji, odbiera pasma na których mi zależy ale jakościowo jest chyba gorszy od IC R-6? (czy naprawdę IC R-6 jest taki trudny w obsłudze? Nie chcę później myśleć o kolejnym nowym jak jeden już mi nie będzie odpowiadał, gdyż nie mam tylu pieniędzy na kolejny. Wiec jeśli chodzi o skaner jest sens kupować czy nie, nie chce wyrzucać pieniędzy w błoto? ( chodzi o cyfryzację)
 • #4
  internick
  Level 35  
  UBC125XLT to nowy wypust. Yaesu ma już kilka lat. Nie ma chociażby funkcji Close Call (wyszukiwanie w locie szybkich kanałów, np. służby nad brzegiem morza czy ochrona w galeriach). Ja mam większość skanerów w małym palcu, ale IC-R6 ledwo zaprogramowałem. Dodatkowo brak pełnej klawiatury nie pomaga. Szczerze odradzam i nie polecam.
  Z cyfrą jest tak, że część ogłuchnie, ale zawsze coś posłuchasz.
 • #5
  koles_zg
  Level 8  
  No dobrze, to już trochę mi się rozjaśniło, czyli jeśli kupię UBC125XLT to w zupełności mi on wystarczy? Jak wygląda nasłuch policji czy wojska lub innych służb? Usłyszę coś czy nie do końca jest tak jak piszą? Czego nie usłyszę co mógłbym usłyszeć na skanerze Icom IC-R6? Dużo pytań się nasuwa jak się ma tak małą wiedzę w tym temacie . Dzięki za wszelkie informacje.
 • #6
  internick
  Level 35  
  Na ICOM IC-R6 na pewno usłyszysz coś w zakresie 100 kHz - 29,995 MHz w modulacji AM czego Uniden nie oferuje. Niemniej na pasma amatorskie, tj. 160, 80, 40, itd. metrów nie masz co liczyć, gdyż w/w skaner nie oferuje odpowiedniej modulacji.

  Z mojego punktu widzenia strata żadna, gdyż do tego typu nasłuchów można zaopatrzyć się, np. w Degen DE1103 czy Tecsun PL 660, które sobie wyśmienicie radzą z tym zakresem i mają dobre opinie.
 • #7
  koles_zg
  Level 8  
  Ok, więc po przemyśleniu wybór pada na skaner Uniden UBC125XLT, w dalszej kolejności Baofeng UV-5R po zdaniu egzaminu. Jeśli chodzi o UBC125XLT to dokupić od razu do niego antenę? Czy odbiór z tej którą posiada będzie przyzwoity? Jeśli dokupić to jaką? :)
 • #9
  koles_zg
  Level 8  
  Tak przenośna. Teraz pozostaje znaleźć skaner i antenę w jakiejś dobrej cenie. Jeśli nasuną mi się jeszcze jakieś pytania to będę pisał, dzięki za pomoc w wyborze ;)
 • #10
  koles_zg
  Level 8  
  Jeśli chodzi o w/w anteny, która jest lepsza? Łamana czy nie? Jest sens podłączać UBC125XLT do anteny stacjonarnej, gdyż jest to urządzenie ręczne/przenośne, i tak jak nazwa wskazuje nie nadaje się do tego? Na jakiej antenie uzyskam najlepszy odbiór? Z pewnością w większości przypadków będę używał tego skanera poza miejscem zamieszkania, tj. samochód, teren, itp. Warto jeszcze coś dokupić do tego skanera? Ps. Jeśli chodzi o antenę to znalazłem w zestawie wraz ze skanerem taki model: antena teleskopowa 60cm Nagoya NA-707 BNC, nada się, czy jedna z tych które podałeś będzie lepsza?
 • #11
  internick
  Level 35  
  Ja podałem tylko te o których pamiętałem. Nagoya czy Comet także się spsawdzi. Teoretycznie każda dłuższa od oryginalnej powinna być lepsza. To czy weźmiesz łamaną czy sztywną zależy wyłącznie od Ciebie. Na dach auta proponuję jakiegoś Radmora na magnesie. Chyba, że nie szkoda Ci dachu to wierć otwór.
 • #12
  koles_zg
  Level 8  
  Jeśli chodzi o antenę na dach samochodu, to coś takiego: antena Magnum MiniScan V1, nadawałoby się? Z Radmora możesz jakąś polecić? Dobrze by było jakbyś mi polecił jakąś antenę samochodową z tej samej strony co w/w. No chyba, że nie są zbyt dobre...
 • #13
  internick
  Level 35  
  Myślę, że hasło Radmor 3089 powinno coś rozjaśnić.
 • #14
  koles_zg
  Level 8  
  Ok ostateczna decyzja padła na antenę Diamond RH901S, jeśli chodzi o samochodową i bazową to jeszcze nie podjąłem żadnej decyzji, mam nadzieję, że wybór okaże się dobrym.
 • #15
  internick
  Level 35  
  Przecież to antena na amatorskie pasma 2 m / 70 cm. Decyzja ostateczna, lecz nietrafiona.
 • #16
  koles_zg
  Level 8  
  Z tego co wyczytałem to nadaje się do tego typu skanerów, ponoć jest do nich dedykowana... Myślałem, że to dobry wybór ;/ ech, no trudno, niestety już nie mogę cofnąć zakupu. Jeśli chodzi o teleskopową to odradzano mi ją z uwagi, że potrafi wyłamać gniazdo i źle się z nią pracuje. Czyli na tej którą zamówiłem, nie będę odbierał tego co chcę?
 • #17
  internick
  Level 35  
  Antena będzie zestrojona na 144-146 oraz 430-440 MHz. Poza tym pasmem szybko głuchnie.
 • #18
  koles_zg
  Level 8  
  Ja wyczytałem na stronie jednego ze sklepów, że antena umożliwia również odbiór przy skanerze RX na częstotliwościach 120/150/300/450/800/900 MHz, tym się kierowałem. No trudno...
 • #19
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Popieram kolegę mantoch, że szybko "głuchnie" po za wycinkami pasm, na które jest dedykowana.

  koles_zg wrote:
  Ja wyczytałem na stronie jednego ze sklepów, że antena umożliwia również odbiór przy skanerze

  Oczywiście jest to prawdą lecz nie do końca słowo "skaner" jest odbiornikiem szerokopasmowym.

  Zdziwiłbym się, gdyby sklep chciał sprzedać tą anteny wypisując, że jest ona NIEprzydatna do nasłuchów skanera. :D

  Pamiętaj, że papier jest cierpliwy i wszystkie opisy wytrzyma. :cry:

  Quote:
  RX na częstotliwościach 120/150/300/450/800/900 MHz, tym się kierowałem.

  I teraz zauważ jak wręcz "kłamią" w opisach i reklamach produktu.
  Zobacz, że nawet (w tym opisie) nie ma cyferek 144 czy 430 . :D

  Quote:
  No trudno...

  Złośliwie dopisałem swoje uwagi co do tego opisu :

  Skaner czy Radiotelefon do nasłuchu?

  Podpowiem, że włożenie widelca czy gwoździa jako antenę - da lepsze efekty w odbiorze powyżej 500MHz niż ta antenka. :D


  Pozdrawiam.
 • #20
  koles_zg
  Level 8  
  No to mnie pocieszyłeś kolego, teraz żałuje swojego zakupu, dołożyłbym 30 zł i miałbym fajną antenę... Niestety nie mam tyle kasy na zakup innej. Dzięki za informację. ;-)
  Antena teleskopowa Albrecht o takich parametrach: Zakres częstotliwości (RX) : 25-1300 MHz 
  Długość anteny po rozłożeniu : 66cm
  Długość anteny złożonej : 16cm 
  Typ gniazda : BNC
  byłaby lepsza?
 • #21
  internick
  Level 35  
  Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Jak uzyskasz pozwolenie radiowe to kupisz radiotelefon z odpowiednim gniazdem i obecna antena będzie jak znalazł, gdyż tam się właśnie pracuje na 2m / 70 cm :)

  Do skanera proponuję jednak dokupić antenę szerokopasmową, np. :

  http://www.ercomer.pl/pl/p/Antena-teleskopowa-do-skanera-66cm/188

  http://konektor5000.pl/index.php?p701,nagoya-...-skanera-szerokopasmowa-teleskopowa-np-uniden

  Plus oczywiście te z postu ósmego tego tematu.
 • #22
  koles_zg
  Level 8  
  No i ok, nic straconego :] Więc dokupię jeszcze którąś z w/w i będzie git. A na egzamin już powoli szykuję się :) Z czasem jeszcze kupię jakiś radiotelefon.