Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziom otokowy pomiar r. uziemienia

20 Paź 2014 22:44 3831 16
  • Poziom 24  
    Witam.

Czy ktoś z doświadczenia wie ile miernik IPZ zawyża pomiary przy pomiarze rezystancji zwarcia? Pomiar wynosi 10.60Ω. Ja myślę, że skoro w gniazdku, którego używam do mierzenia r. uziemienia wynosi 0.8Ω, czyli 0.4Ω to rezystancja przewodu fazowego, którą trzeba odjąć od 10.60Ω? Źle kombinuje?

Druga sprawa dwa budynki są umieszczone od siebie w odległości 15m. I ich uziomy otokowe są połączone. Jednak gdy spawarka kopała, przerwała drut który łączył dwa uziomy: otok domu i otok stodoły. Pierwszy raz widzę takie rozwiązanie i czy takie rozwiązanie jest poprawne.

Pozdrawiam użytkowników.
  • Admin Elektroenergetyka
    elektronikq napisał:

Jednak gdy spawarka kopała, przerwała drut który łączył dwa uziomy.

Ja pierwszy raz słyszę o takiej sytuacji.
  • Specjalista elektryk
    Może ... koparka spawała ? :) i ... mimochodem przerwała drut ?
  • Poziom 37  
    A łapiecie go za słówka zamotał się i ...

Teoretycznie tak można wyliczyć błąd jaki wchodzi w pomiar wniesiony przez układ zasilający. Należy to uwzględnić w protokole i opisać dla jasności i rzetelności.

Łączy się w rozległe uziomy obiekty. Więc jest to normalne ale jako że jedna linia ( jeden pas bednarki ) to mało pewne i trwałe.
    Robiło się rozległe uziomy a z tym wiążą się rozległe pomiary bo trzeba wyjść poza system uziemienia.
  • Specjalista elektryk
    elektronikq napisał:
    Witam.

Czy ktoś z doświadczenia wie ile miernik IPZ zawyża pomiary przy pomiarze rezystancji zwarcia?

Czymże jest rezystancja zwarcia?
    Co do zawyżania to każdy miernik ma podany swój błąd pomiarowy i na tej podstawie oblicza się niepewność pomiaru.
    A co do pomiarów rezystancji uziemienia, impedancji pętli zwarcia i zasad ich wykonywania jest wszystko ładnie wyjaśnione w niejednym opracowaniu np. u Pana Orlika "Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków" i bynajmniej nie trzeba tam nic odejmować.
  • Poziom 24  
    Popełniłem błąd ze zmęczenia. Koparka kopała i przerwała drut który łączył uziomy otokowe stodoły i domu. Czy takie połączenie jest prawidłowe?

Teraz jak koparka przerwała ten drut to mamy dwa indywidualne uziomy. Uziom domu ma 10.6Ω ale mierzony metodą pętli zwarciowej, więc z błędem dodatnim.
    Zmierzyłem pętlę zwarcia (L-PEN)w gniazdka pomocniczego i wynosiła 0,8Ω, czyli niech L wynosi 0,4Ω czyli 10,6-0,4 to i tak jest powyżej 10Ω a do tego dochodzi błąd miernika i dlatego jestem ciekawy ile ten miernik zawyża.

Nie mam miernika do pomiary rezystancji uziemienia, a że jestem poza domem to także nie mam trafa 24V/3A.

Wyjściem z tej sytuacji byłoby połączenie tych dwóch uziomów wtedy ta rezystancja byłaby pewnie mniejsza od 10Ω i takie połączenie ma także swoje plusy.
  • Poziom 37  
    Przecież masz do miernika dane producenta i masz tam jego dokładność i wyliczasz sobie.
    Wyliczasz sobie najpierw ta zmierzona pętlę 0.8 dodając błąd pomiarowy potem robisz pomiar uziemienia i tak samo i wtedy możesz sobie odjąć tą jaka jest wnoszona poprzez linie zasilania. Jeszcze należy przyjąć współczynnik dla warunków środowiskowych.
    Musisz wiedzieć że do tego pomiaru wejdzie rezystancja uziemienia transformatora i wszelkich innych uziemień PEN po drodze. To mniej więcej jak rezystory równolegle połączone. To teraz spekuluję ale zakładając że wynik wyszedł metodą pętli zwarcia 10Ω a wiemy że musi się zamknąć przez wszystkie uziemienia na tym transformatorze " wiszące " to wydaje mi się że jaki 1Ω jest wynik zawyżony bo rezystancja się rozłoży po uziemieniach ( rezystory równoległe z jednej strony połączenie metaliczne z drugiej gleba ) ale to spekulacja a na spekulacji nie możemy się opierać tylko możemy sobie dyskutować co nieco.
    Zaś takie dzielenie pętli na dwa to tez nie jest OK bo gdybyśmy idealnie rozdzielili sieć to się może okazać że linia PEN ma mniejsza rezystancję a L większą zabezpieczenia rozłączniki itp. Ale wydaje mi się że to laboratorium CERN nie jest i ten 1-2Ω to tak naprawdę znaczenia niema to nie TT skoro jest PEN.

To jest uziom odgromowy?
  • Specjalista elektryk
    Kolego.
    "Do pomiaru statycznej rezystancji uziemień metodą techniczną (rys. 5), są też wykorzystywane przyrządy pomiarowe przeznaczone głównie do pomiaru rezystancji (impedancji pętli zwarciowej). Mierzona jest wówczas sumaryczna rezystancja: uzwojeń transformatora, przewodów, uziemienia badanego i uziemienia punktu neutralnego sieci (rys. 6). Jeżeli wartość zmierzonej rezystancji nie przekracza wartości dopuszczalnej, to uzyskana rezystancja uziomu badanego jest dopuszczalna. W przeciwnym przypadku konieczne jest wyliczenie prądu pomiarowego i wykonanie dodatkowego obwodu napięciowego (metoda techniczna)."
    Źródło:http://bezel.com.pl/index.php/pomiary-elektryczne/pomiary-rezystancji-uziemien

W związku z powyższym jeżeli wynik mieści się w wymaganej wartości to można uznać uziemienie za dobre. Jeżeli nie, wtedy należy wykonać pomiar metodą techniczną, a nie bawić się dodawanie i odejmowanie.
    Zwłaszcza, że mierząc uziemienie metodą IPZ mierzona jest także rezystancja uziemienia transformatora, co świadczy o tym, że nie da się tego kolegi metodą policzyć, chyba że znana jest ta rezystancja.
  • Poziom 24  
    Wiem Panowie ja wszystko rozumiem. Podchodzę do tego poważnie. Miernik wskazuje 10.6Ω a musi wskazywać poniżej 10Ω. Chodziło mi mniej więcej ile mój miernik to zawyża, bo niestety miernika do rezystancji uziemienia nie mam.
    Tak to uziom odgromowy. Trzeba będzie dobić obok jeszcze jakiś galmar.
  • Poziom 37  
    Ale jak zawyża?
    Interesuje cie porównanie pomiaru miernikiem pętli zwarcia a miernikiem uziemienia?
    Jak by to było jak by mierzyć to samo oboma?
  • Specjalista elektryk
    elektronikq napisał:
    Wiem Panowie ja wszystko rozumiem. Podchodzę do tego poważnie. Miernik wskazuje 10.6Ω a musi wskazywać poniżej 10Ω. Chodziło mi mniej więcej ile mój miernik to zawyża, bo niestety miernika do rezystancji uziemienia nie mam.
    Tak to uziom odgromowy. Trzeba będzie dobić obok jeszcze jakiś galmar.

Kolega czyta posty?

Przecież napisane jest wyraźnie, że jeżeli wartość rezystancji uziemienia uzyskana tą metodą pomiarową jest większa niż dopuszczalna, to pomiar należy powtórzyć metodą techniczną, a nie bawić się w odejmowanie bo i tak taki pomiar nie będzie w żaden sposób uznany za poprawny.
    I tak jak pisałem, nie jest kolega w stanie określić o ile pomiar jest "zawyżony" bo nie zna kolega rezystancji uziemienia transformatora.
  • Poziom 26  
    Wynik na mierniku ( wyświetlony ) jest to wynik pomierzony , nie obliczeniowy.
    Jeśli masz 10,6 Ω to obliczeniowo jest to około 14 Ω , przyjmując wsp. 1,3. Nie znam warunków pomiarów także przyjąłem wsp. 1,3 jako najbardziej optymistyczny wariant.
  • Poziom 24  
    Kolega Miniax kompletnie nie rozumie. Nie mam trafa przy sobie. Wynik jest zły i trzeba to poprawić, to oczywiste. Jestem tylko ciekawe ile ten miernik zawyża mi pomiar, bo chce wiedzieć ile jeszcze tego muszę wbić w ziemię. Uziom przy połączeniu z uziomem stodoły wynosi 5,6Ω i się zastanawiam czy takie połączenie można zrealizować. Ogólnie wynik wynosił na początku 11,4Ω w narożnikach wbiłem 2 pręty ocynkowane po 2m każdy i złączyłem do uziomu i wynik zszedł do 10.6Ω.
    Trafo jest 100 metrów od domu i to jest pierwszy dom od trafo więc ta rezystancja przewodu fazowego jest mała, co nie zmienia faktu, że jest to do poprawy.
    elektronikq napisał:
    Kolega Miniax kompletnie nie rozumie. Nie mam trafa przy sobie. Wynik jest zły i trzeba to poprawić, to oczywiste. Jestem tylko ciekawe ile ten miernik zawyża mi pomiar, bo chce wiedzieć ile jeszcze tego muszę wbić w ziemię. Uziom przy połączeniu z uziomem stodoły wynosi 5,6Ω i się zastanawiam czy takie połączenie można zrealizować. Ogólnie wynik wynosił na początku 11,4Ω w narożnikach wbiłem 2 pręty ocynkowane po 2m każdy i złączyłem do uziomu i wynik zszedł do 10.6Ω.
    Trafo jest 100 metrów od domu i to jest pierwszy dom od trafo więc ta rezystancja przewodu fazowego jest mała, co nie zmienia faktu, że jest to do poprawy.

Człowieku, dostałeś wskazówki. Kolega Miniax doskonale rozumie o co Tobie chodzi. To Ty masz problem z oszacowaniem. Zastanów się dlaczego.
    Moja rada, idź na kurs dla pomiarowców.
  • Poziom 24  
    Kolega swoje rady (kursy) niech sobie wsadzi...po prostu chciałem wiedzieć ile pomiar r. uziemienia zostanie zawyżony mierząc to metodą impedancji pętli zwarcia.

Skoro Łukasz wiesz ile zostanie zawyżony to proszę mi powiedz, bo może byłeś na lepszych kursach. Rezystancja pętli zwarcia L-Uziom: 10,6Ω, impedancja pętli zwarcia: L-PEN: 0,8Ω, błąd pomiarowy miernika jeśli chcesz proszę bardzo: -/+ 2,5% +/- 1cyfra. Jeśli kolega wie niech napisze ile dokładnie miernik mierząc rezystancję pętli zwarcia zawyża pomiar. Bo ja nie mam pojęcia.

Jeśli kolego nie wiesz to możesz temat zamknąć i jeśli temat zostanie zamknięty to rozumiem, że kolega nie ma pojęcia jak to policzyć :D Czekam na odpowiedź.

Nie chodzi mi o błędy pomiarowe etc. bo miernik r. uziemienia także ma swoje błędy.

Do kolegi Miniaxa to co kolega napisał doskonale wiem ale ja pytałem o co innego. Chciałem wiedzieć czy pomiar będzie zawyżona o 0,5 czy 1 czy 2Ω. Tylko tyle. Mam 10,6 więc musze zejść poniżej 10Ω + błąd miernika i wtedy wiem, że się mieszczę w 10Ω.

Pozdrawiam

Moderowany przez retrofood:

Proponuję miesiąc odpoczynku od forum w celu nauki dobrych manier.

elektronikq napisał:
    Kolega swoje rady (kursy) niech sobie wsadzi...

Nie mam ochoty z Tobą polemizować. A wsadzać sobie nie wiadomo gdzie, też nie będę. Nie moje klimaty i upodobania :D