Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza i miernik...

Elektricon 03 May 2005 13:55 9951 16
Altium Designer Computer Controls
    Elektricon
    Level 12  
    jeszcze tak zapytam sie panow....
    bo przydaloby sie zebym wymienil moj przestarzaly sprzecik...
    tzn..Miernik i jakąs stacje lutowniczą...
    Na każda z tych rzeczy tak sobie mysle 100-200 zlotych moge wydac...
    co polecacie...??
    co to stacji lutowniczej to zawsze lutowalem transformatorowką i wystarczalo mi w zupelnosci...raczej elementow smd nie lutuje...choc czasem sie zdarza...wiec bardziej bedzie potrzebna do zwyklego lutowania...
    ktos mi jeszcze powie jakie sa groty do zwyklego lutowania a jakie do SMD..?
  • Altium Designer Computer Controls
    Faza750
    Level 13  
    Witam!
    Kupowalem 3miesiace temu miernik (cegowy) i tez chcialem cos taniego i dobrego.Nic z tego nie wyszlo,musialem wydac 1k zl.a i tak kupilem sredniaka.Moja rada:drogie rzeczy sa dla biednych kupujesz raz i masz na dlugo.Pozdrawiam.
    Elektricon
    Level 12  
    ano nie wierze ze za taka kwote nie mozna cos kupic...
    tylko jakie znacie firmy,gdzie proponuja cos konkretnego za rozsadna cene...
    ??

pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
    dturczak
    Level 19  
    a co myslicie o zestawie:
    Miernik Mastech MY 64 cos lekko ponad 100 zlotych

http://www.sklep.maxbit.pl/product_info.php/cPath/3/products_id/302
    (znalazlem sklepy gdzie jest duzo tanszy)

stacja lutownicza PENSOL SL-20 kolo 200 zlotych

http://www.tme.pl/arts2/pl/b04/pensol_sl20esd.html

Wieksze zdjecia:
    http://www.tme.pl/katalog_pics/5315/pensol%20sl20esd.jpg
    http://www.sklep.maxbit.pl/images/Mierniki/mas-my64.jpg

cena wychodzi rozsadna za taki sprzet..co myslicie??

a znacie moze cos takiego?
    http://www.sklep.maxbit.pl/product_info.php/cPath/16/products_id/563

lwyglada dosc sympatycznie ,takze cena niezla..
    tylko nie widze za bardzo firmy co to moze byc...
    i czy bedzie z tym problem
    dturczak
    Level 19  
    ja tam wole na allegro miernikow nie kupowac
    zle doswiadczenia ;)
    a co ze stacja...
    a moze bardziej od tamtych co podalem polecacie AOYUE
    np taka ...Aoyue 936
    lbugiera
    Level 21  
    Co do stacji sam mam Xytronica XY 369 (made in taiwan). Jest tania (185 zł), ale przyzwoitej jakości. Groty są drogie (ja kupowałem za 30 zeta , ale chyba przepłaciłem jakieś 10) ale starczają na długo. Do standardowego grota 0,8 mm dokupujesz 0,4 i możesz lutować smd nawet w obudowach TSSOP. A tym standardowym jakieś układu w obudowach SO też spokojnie polutujesz.
    Także jeśli chcesz kupić stacje do 200 zeta, która ci się zaraz nie popsuje to polecam Xytronica. Swojego mam od 3 miesięcy i nic się nie dzieje, groty żadnego zuzycia, a lutuje całkiem sporo jak na amatora (wyjdzie średnio 1-2h dziennie). Co do mierników się nie wypowiadam, sam musze coś kupić :D
    dturczak
    Level 19  
    oki ;)
    a jak jest z tymi PENSOL SL-20...
    nie ma problemu ?
    W TME za 199 a wydaje mi sie calkiem dobra...
    a moze zna ktos sklep w Kraku gdzie mozna ja dostac..?
    Elektricon
    Level 12  
    hm..widze ze pare osob napisalo ;)
    Ale mam pewne watpliwosci.
    tak bardzo zachwalacie te stacje lutownicze a ja nie rozumiem.
    kupilem sobie taka lutownice grzalkową (pistolet) w AVT
    no i troszke polutowalem i wcale nie jest o bardziej wygodniejsze niz zwykla transformatorowa..
    ciezko uzyskac takie fajne stozki jak zwykla...
    chyba ze "lutownice grzalkową (pistolet) w AVT" a stacja lutownicza to duza roznica?
    powiedzcie?
    lbugiera
    Level 21  
    Elektricon wrote:
    hm..widze ze pare osob napisalo ;)
    Ale mam pewne watpliwosci.
    tak bardzo zachwalacie te stacje lutownicze a ja nie rozumiem.
    kupilem sobie taka lutownice grzalkową (pistolet) w AVT
    no i troszke polutowalem i wcale nie jest o bardziej wygodniejsze niz zwykla transformatorowa..
    ciezko uzyskac takie fajne stozki jak zwykla...
    chyba ze "lutownice grzalkową (pistolet) w AVT" a stacja lutownicza to duza roznica?
    powiedzcie?

Daj linka na tą lutownice z AVT :D
    rdt
    Level 25  
    pracuje w sumie codziennie na SL-20 model czarny - niby odprowadza ladunki ale nie widze roznicy pomiedzy nia a wlasnie bialymi (tez pracuje)
    i powiem tak - grzalka jak grzalka ja sobie chwale ale groty jakbym mial kupowac to od razu kilka ( nie sa az takie drogie jak do innych ) do smd szybko sie wypalają (3 miesiace po 8 godzin dziennie albo i dluzej) w domu mam zwykla lutowniczke 30 wat ktora naprawde nie parzy w rece wyglada jak kopia solomona na 230 V i tez ją sobie chwale jeszcze nia nie upalilem zadnej sciezli nie odparzylem zadnego obwodu - jak nie masz wprawy to cos takiego jak odparzenie obwodu drukowanego moze Ci sie zdarzyc i na sprzecie wellemana jak juz deko wprawy jest to spokojnie kazda wystarczy - chinskie i tajwanskie "badziewie"tez wystarczy taka jest moja opinia
    Co do hot air nie mam doswiadczenia wiec sie nie bede wypowiadal
    MałyLesiu
    Level 17  
    Witam!
    Ja kilka miesiecy kupilem na allegro mierniczek M890G pewnie wszystkim dobrze znany :) wyniusl mnie razem z przesylka ok 50-60 zl. A u mnie w miescie w sklepie elektronicznym IDENTYCZNY jest za 100zl WIECEJ ! Poszukaj dobrze na allegro tez mozesz znalezc cos w miare rozsadnego za ta kwote :)
    Elektricon
    Level 12  
    dzieki za odpowiedzi ;)
    Ale naprawde jest tak ze lepiej sie lutuje stacja lutowniczą ?
    Bo jak na moje oko to tylko tyle ze jest wieksza precyzja i mozna idealnie dobrac temperature..
    Hm a moze mialem do czynienia ze zlymi grotami poprostu..
    DO zwyklego lutowowania (rezystory ,scalaki,) jakie uzywacie?
    mozna prosic o jakas "wizualizacje obrazkową " ;)
    LordBlick
    VIP Meritorious for electroda.pl
    No cóż, ja, jako indywidualista, swoją stację lutowniczą będę budował sam... ;) Dlaczego ? Ponieważ lubię bajery :
    - ESD (Electrostatic Discharge), co by przy lutowaniu nie uszkodzić układów wrażliwych na ładunki elektrostatyczne.
    - Mikrokontroler (ATtiny2313), klawiaturka z mikroprzełączników, wyświetlacz znakowy LCD 16x2, pokazujący temperaturę i pozwalający na łatwą zmianę ustawień.
    - Oczywiście regulacja temperatury, jak i prędkości jej narastania, co się przydaje przy lutowaniu SMD (niska moc), aby nie odparzać ścieżek, jak i tam, gdzie trzeba dużo ciepła, aby roztopić lutowie(wysoka moc). Mogę sobie pozwolić również na wykorzystanie specjalnie do tego przeznaczonego grota do cięcia tworzyw sztucznych, oczywiście przy odpowiedniej temperaturze (tworzywo ma się tylko topić, nie smażyć), więc wybór w menu odpowiedniego tworzywa...
    - Automatyczne wyłączanie po jakimś ustawialnym czasie - bywam zapominalski... ;)
    - Przy odłożonym grocie wydzielanie minimalnej mocy, co pozwala przedłuzyć trwałość grota.
    - Jak starczy miejsca w pamięci to i zegarek z budzikiem oraz termometr.... :P
    lbugiera
    Level 21  
    Elektricon wrote:
    to ta :
    http://sklep.avt.com.pl/go/_category/index.php?idc=45_102&page=2

ale chyba lutuje się tak samo jak stacja ,grot jest podobny..a mnie nadal nie przekonujeze lepiej od transformatorowej..

Ciekawa, ta lutownica. Nie widze jaki ten grot jest mały, ale widać, że nie jest najgorzej.
    Ogólnie stacje są do lutowania SMD, bo zwykłe przewlekane dobrze się lutuje transformatorówką. Jest chyba szybciej. Ja sam jak mam same przewlekane do zlutowania, to sięgam często po transformatorówke bo stacja powinna pochodzić kilka minut na małej temp i dopiero później chulać (tak pisze w instrukci). Ale jesli chcesz lutować smd z rozstawem nóżek 20 milsów to tylko stacja i to z cienkim grotem. Grot 0,4 mm okazuje się w takiej sytuacji duży i jak komuś trzęsą się łapy to nie ma lekko :D. Jeśli zaś chodzi o jakies obudowy SO z rozstawem 50 milsów to tym co kupiłes pewnie dasz rade. No i przy SMD jest ważna kontrola temp, bo wyprowaadzenia są krótkie i łatwiej usmażyć układ.
    Stacją można też ładniej polutować amatorskie płytki bez solderlayera.
    Uważam, że jeśli ktoś chce lutować same przewlekane, to lekka wygodna transformatorówka 80 W będzie idealna.
    Stacja to wydatek 200 zeta więc się trzeba zastanowić czy to mi potrzebne.
    To tyle odemnie na ten temat. Najlepiej zrozumiesz jak dorwiesz się do jakiejs stacji. :D
    ...::PrzytaR::...
    Level 11  
    wiem że temat bardzo stary ale jednak "odświeżę" go troszku. ja również szukam stacji lutowniczej ponieważ lutowanie transformatorową doprowadza mnie do apopleksji :P niemniej jednak mój budżet jako człowieka niezarabiającego na siebie :P jest bardzo malutki jeszcze mniejszy niż autor tego tematu postanowił przeznaczyć na swoja stację. dlatego prosiłbym jakby komuś wpadło coś nawet przypadkiem to żeby dał linka albo jakieś namiary. szukałem na allegro i po innych sklepach ale nie znalazłem nic interesującego (może dlatego że nie bardzo się znam na tym :P)

tak więc czekam na odpowiedź