Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pozycjonowanie napędu, silnik trójfazowy

21 Paź 2014 09:44 1083 7
  • Poziom 9  
    Witam mam problem. Zlecono mi zestrojenie napędu. Napęd składa się z silnika trójfazowego 0,75kw z hamulcem sterowanego falownikiem. Napędza on windę która musi zatrzymywać się na 6 piętrach z dokładnością do 1 cm ,oddalonych od siebie o około 1,5m. Startuje zawsze pusta z poziomu zero i musi dojechać na wybrane piętro. System działa na razie tak, że na każdym piętrze znajduje się czujnik, który po wykryciu windy zatrzymuje silnik i zwalnia hamulec. Droga hamowania tego układu to około 20 -25 cm a musiało by być 20-21cm. Pytanie czy da się to spozycjonować nie ingerując zanadto w układ. Winda ma masę około 20kg napędzana jest poprzez łańcuch. Falownik to LG Serii iG5A. Korygowanie czujników pomaga tylko na chwile, napęd zatrzymuje się poprawnie przez około jeden dzień a następnego dnia jest to już za wysoko lub za nisko o około 3 cm.
  • Poziom 19  
    Witam,

Na czym polega to korygowanie czujników? (w sensie, realizuje to Pan programowo?). Najłatwiej było by dostawić czujnik indukcyjny na kole zębatym i zliczać/odejmować impulsy w górę/dół. Jeden z czujników skrajnych (parter lub 6 piętro) zrobić dodatkowo jako czujnik referencyjny i od niego zerować pozycję z impulsów. Jeżeli ma Pan możliwość sterować prędkością napędu, np z wyjścia analogowego, to można bardzo łatwo na bloczkach skalowania w PLC dorobić hamowanie windą.
    Z mojego, jakiegoś tam, doświadczenia, do tego typu aplikacji (winda, kilka "pięter" do obsłużenia) bardzo fajnie sprawdza się enkoder + falownik z możliwością pracy jako pozycjoner, np Lenze 8400 Highline, no ale to już dosyć spora ingerencja i wydatek. :)

Pozdrawiam serdecznie.
  • Specjalista Automatyk
    W ustawieniach falownika rampy startu i hamowania są odpowiednio skrócone?
    Hamulec elektromagnetyczny też ma spory czas zadziałania...
    No i nie napisał Kolega nic na temat szybkości ruchu w.w windy...
  • Poziom 23  
    Witam,
    Pozycjonowanie zrobione na 1 czujniku ?. Jeśli możliwe jest dodanie czujników zwalniających i zmniejszenie prędkości i dojazd z mniejsza. Pytanie czy falownik sterownie wektorem czy u/f ?, ewentualnie czy posiada jakies predefiniowane tryby do aplikacji windwych.
  • Poziom 9  
    Winda porusza się z prędkością około 0,5 m/s czyli dość wolno. Niestety nie ma możliwości dołożenia dodatkowych czujników na każdym z pięter. Zostały 2 wolne wejścia w sterowniku. Falownik steruje częstotliwością. Głównie chodzi mi o uzyskanie stałego wybiegu, może on mieć nawet 50 cm, ważne żeby był stały.
  • Poziom 9  
    Ustawione jest na wolny wybieg, spróbuję zmienić ten parametr na 0. dEC mam ustawione na 10s. Mam jeszcze pytanie. Mam jedno wolne wejście cyfrowe w sterowniku s1200 czy można pod nie podpiąć enkoder inkrementalny ? I czy ma to jakiś sens ?
  • Poziom 23  
    Odpowiedz na to pytanie pośrednio już padła, mam na myśli rozwiązane oparte na czujniku zliczającym impulsy z koła.