Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

JVC KS-N60 - mam schemat szukam zamiennika cewki 1,8mH

zenek_bb 21 Paź 2014 11:05 705 8
  • #1 21 Paź 2014 11:05
    zenek_bb
    Poziom 12  

Aktywna zwrotka JVC KS-N60 mam schemat (dołączam do tematu). Szukam zamiennika cewki o oznaczeniu L701 (zaraz przy wejściu zasilania). Zdjęcie spalonego elementu również dołączam do tematu.

Wygląda jak mały transformatorek (jak w ładowarkach telefonów) ale ma tylko jedno uzwojenie i 2 wyprowadzenia. Indukcyjność 1,8mH oznaczona na schemacie, oznaczenie CL-T7. Nic nie mogę znaleść po symbolu, a szukając na farnell czy tme nie mogę dobrać odpowiednika. Prąd pobierany przez zwrotke był około 1-1,5A, bezpiecznik ZA cewką 3A i tu jest pies pogrzebany.

Cewka dostała zwarcia do obudowy, a to że bezpiecznik jest ZA nią, to ją pięknie sfajczyło.

Ma ktoś jakiś pomysł? Pozdrawiam!

• #2 21 Paź 2014 11:41
    398216
    Usunięty  
  • #3 21 Paź 2014 11:48
    zenek_bb
    Poziom 12  

Sam tego nie zrobię gdyż nie posiadam potrzebnej wiedzy, a i nie znam nikogo kto mógłby mi teraz pomóc przy tym. Chciałem kupić gotowy element i wlutować o ile jest to możliwe.

Nie do końca wiem jaką funkcję on tam spełnia, czy jako induktor podnosząc napięcie czy zabezpiecza transformator główny przed zbytnim narostem prądu?

Transformatorek wygląda na nierozbieralny ;/

• #4 21 Paź 2014 13:25
    398216
    Usunięty  
  • #5 21 Paź 2014 17:09
    zenek_bb
    Poziom 12  

Z jaką dokładnością należy zmierzyć/dobrać średnicę i gdzie można kupić drut?

Może mógłby ktoś podrzucić link do jakiegoś zamiennika w jakimś sklepie internetowym, kupiłbym gotowy, nowy, dobry dławik... To by było najpewniejsze... :/

Dręczy mnie jeszcze trochę fakt, że skoro ta konstrukcja już raz dostała przebicia to może go dostać drugi albo ja coś spartole (uszkodzę albo źle dobiorę drut...) i już w ogóle kicha. Dlatego najlepiej nowe...

• #6 21 Paź 2014 17:40
    398216
    Usunięty  
  • #7 21 Paź 2014 18:39
    zenek_bb
    Poziom 12  

Przyczyną awarii było zwarcie do masy w samej cewce od wibracji (ah te drogi polskie...) . Na PCB widać podgrzanie ścieżek do masy wejściowej, nic więcej. Jako, że bezpiecznik jest zaraz za nią, a nie przed, to go nie wybiło, tylko podpaliło kable zasilające zwrotnicę (0,25mm2) i kawałek podłogi w aucie przy ponad 200... Przed zwrotnicą jest bezpiecznik ale aż 60A który zasilał ją oraz 2 z 4 wzmacniaczy. Nie wybiło go bo kable były cienkie. Nie sprawdzałem przed planowaniem instalacji schematu, wyszedłem z założenia, że jeśli jest bezpiecznik to jest on od razu przy wejściu... Zwrotnice uruchomiłem później na jakimś transformatorze ze starego telefonu (użyłem jednego uzwojenia) ale po chwili grania po zwiększeniu głośności zaczął się trafo mocno grzać to sobie darowałem i teraz chcę to naprawić jak należy.

Czyli nie da się takiego kupić? Jedynie zostaje znaleźć kogoś kto przewija albo samemu spróbować?

• #8 21 Paź 2014 18:54
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe

Obrażenie tego dławika to wynik dużego prądu,który cieknie przez jego. Należy sprawdzić C700,C701,C711 i dioda D704 na nieobecność upływu.Nie należy zwracać szczególnej uwagi na konstrukcję tego dławika - on jeden z elementów filtru, który broni zasilacz od impulsów generatora przetwornika napięcia .Podobne dławiky można nabyć w każdym serwie, co zajmuje się remontem telewizorów i monitorów.

• #9 21 Paź 2014 19:56
    zenek_bb
    Poziom 12  

I to jest myśl... Podskoczę z tym dławikiem, mam taki serwis całkiem niedaleko, może posiadają coś podobnego!

Reszta w zwrotnicy sprawna, tak jak pisałem, pracuje na zastępczym "trafo" ale jest ono ze zbyt cienkiego drutu widocznie i się grzał. Pobór prądu przez zwrotnice był w trakcie tego testu na poziomie 400mA, jednak kiedy podłączyłem wszystkie wzmacniacze do wyjść i zacząłem grać to przy głośności radia na 20% (źródło 3xRCA) wzrosło powyżej 1A i zaczął się trafo grzać. To był test czy może ten trafo tam siedzieć na stałe ale nie ;p Stąd mogę wnioskować że dioda i kondensatory o których mówisz są sprawne. Oczywiście po "dorwaniu" odpowiedniego dławika też sprawdzę parametry pracy aby się upewnić na 100% że wszystko jest OK.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo