Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dobór anteny - nadajnik blisko ale "za plecami" Bydgoszcz

byrrt 21 Oct 2014 13:48 1419 7
 • #1
  byrrt
  Level 21  
  Witam!

  Proszę szanownych kolegów i koleżanki o pomoc w doborze anteny. Mieszkanie znajduje się na ulicy Bielickiej w Bydgoszczy, niestety balkon i okna mam od strony przeciwnej niż pobliskie nadajniki i nie mam możliwości wyciągnięcia anteny na dach. Na szczęście mieszkanie jest na samej górze czyli piętro 3 (4 kondygnacja). W odległości ok 20km w linii prostej znajduje się nadajnik Trzeciewiec (MUX1-3) z mocą 100kW a bliżej nawet niecałe 3km nadajniki MUX4 5-6kW. Niestety wszystkie te nadają mi "za plecami". Są też nadajniki np. w Wągrowcu (kierunek Poznań) ale tam już "tylko" ok 20kW i przysłonięte blokami na przeciw mojego.

  Lokalizacja: https://goo.gl/maps/jwn81 Balkon od ulicy Solskiego / Gackowskiego.
  Spis pobliskich nadajników: http://www.sat-charts.eu/nadajniki.php?id=MW1zdTMmNTIycXA=  Dodatkowo antenę chce umieścić we wnęce balkonu aby nie wystawała ona poza jego obrys i nie szpeciła nowo wybudowanego bloku. Przy tak dużej mocy i niskiej odległości od Trzeciewca nie powinno być problemu jednak wolę się upewnić jaki typ anteny najlepiej kupić. Dodatkowo instalacja w mieszkaniu przewidziana jest łącznie na 4 gniazdka - dwa równoległe obwody szeregowe gniazda przelotowego i końcowego, które będę musiał w jednym miejscu połączyć wzmacniaczem / rozdzielaczem.

  Dobór anteny - nadajnik blisko ale "za plecami" Bydgoszcz

  Prosiłbym o poradę czy dawać antenę kierunkową i polegać na odbiciu od bloku na przeciw ulicy czy stosować jakąś antenę dookolną. Ew. koledzy może poradzą jaki wzmacniacz / rozdzielacz itp. Najlepiej byłoby pewnie zastosować wzmacniacz w samej antenie + rozdzielacz w rozdzielni.

  Aha - ekstra byłoby dobrać antenę możliwie małą co by mi nie szpeciła balkonu ;)

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Piotr
 • #2
  irekr
  Moderator
  W tej odległości od Trzeciewca i nadajników MUX4 zapomnij o wzmacniaczach antenowych.
  Jeżeli nie mamy widoczności optycznej do nadajnika to nie ma reguły w doborze instalacji, zawsze trzeba eksperymentować.

  Gdybym ja robił tę instalację, to najpierw zacząłbym od czegoś bardzo prostego:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_3-21-69_dvb-t_A0315.htm
  Jak zapewne zauważysz: kosztuje majątek...

  Do zainstalowania bezpośrednio do balustrady. Jest na tyle mała że wygląda jak podstawka dla wróbla i nie rzuca się w oczy. Instalowanie anten we wszelkich wnękach to średni pomysł, można się spodziewać wszystkiego, zaników jednego lub wszystkich MUX-ów, klatkowania, czy uzależnienia odbioru o poruszających się ludzi po mieszkaniu lub balkonie.

  Odnośnie instalacji w mieszkaniu: w zależności od wielkości sygnału także się takie elementy dobiera. Generalna zasada to unikanie łańcuchów gniazd i łączenia "jednego za drugim" (ten system był dobry w czasach analogowych "zbiorówek"). Zysk żaden a w przypadku zmiany technologii i tak wszystko trzeba przerabiać. Lepiej kable do wszystkich gniazd zakończyć w jednym miejscu, wygodnym do jakichkolwiek prac, nawet na balkonie.
 • #3
  byrrt
  Level 21  
  Dzięki irekr za odpowiedź. To co zaproponowałeś to jest zdaje się antena kierunkowa - zysk ma mały w jakim to kierunki nawet ustawiać? Poza tym raczej przy 4 gniazdach muszę rozglądać się za czymś o większym zysku tym bardziej że jest szansa że to bez wzmacniacza zadziała. Gniazda antenowe są już poinstalowane, kable w tynku - tak musi pozostać. Mieszkanie ma dwa pokoje i są puszczone dwie nitki. Te 2 gniazda w każdym z pokoi będą używane (lub i nawet nie) naprzemiennie zależnie jak będą stały meble i telewizory.
 • #4
  irekr
  Moderator
  Niemal wszystkie anteny są kierunkowe, naprawdę niewiele jest dookólnych.
  Ustalenie kierunku także trzeba dobrać doświadczalnie, gdyż w przypadku sygnałów odbitych/rozproszonych nie ma żadnej reguły ustalanie takiego kierunku. Po prostu "na dzień dobry" mocujemy ją do balustrady i sprawdzasz co i jak widać. Jak nie na wszystkich MUX-ach jest ok to zmieniamy miejsce np metr w bok lub w inna stronę i szukamy miejsca optymalnego odbioru. Pamiętaj tylko że typowe dekodery DVB-T potrzebują około 4 sekund by się ustabilizować i wszelkie "powolne pelengowanie niczym stacji szpiegowskiej" można sobie zostawić dla filmowców.
  Czy zadziałą cała instalacja bez wzmacniacza? wg moich przypuszczeń powinna, sygnały w Bydgoszczy są bardzo silne, nawet w krzakach na Białych Błotach odbiera się programy na samochodowych odbiornikach bez problemu.
  Dlatego proponuje zacząć o tanich elementów.

  I jeszcze jedna uwaga: jeżeli stosujesz jakiekolwiek dzielniki, to niestety są ona tak zbudowane, że nie wolno pozostawiać wolnych gniazd "otwartych". Zawsze coś na nich musi być włączone. Jak nic nie ma, to musi być założony opornik zakańczający (terminator).
  najlepiej jest podłączać tylko te odcinki instalacji które są używane.
 • #5
  byrrt
  Level 21  
  Oczywiście rozumiem, że samo ustawianie anteny to proces dość eksperymentalny ;) Z balustradą odpada jeżeli już dam maszt bliżej krawędzi balkonu. Niestety ale na tym samym maszcie muszę powiesić microtika od internetu. Sąsiad z dołu (parter) wywalił jaką kosmiczną antenę typu http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uh...i_digit_eco_ze_wzmacniaczem_lna-177_A2665.htm co wg. mnie również jest bzdurą.. Aktualnie mieszkam b. blisko tej lokalizacji (jakieś 700m obok) i nie ma problemu z odbiorem ale tam akurat mam Trzeciewiec praktycznie w zasięgu wzroku.. Ok będę próbował od czegoś małego. Jeszcze raz dzięki za zainteresowanie.
 • Helpful post
  #6
  irekr
  Moderator
  Bzdura i przerost formy nad treścią u tego sąsiada z dołu. Z drugiej strony na parterze mógł mieć mało sygnału i większa antena jest wskazana. Odbiór z rozproszenia i odbicia zawsze jest niewiadomą.
  Zapewne za nią zapłacił słono....
  Ale bez przesady...

  Ta "antenka" jest na tyle mała że można ja spokojnie instalować obok internetowej.
  Jakby co pytaj....
 • #7
  LeDy
  Level 43  
  irekr wrote:
  Bzdura i przerost formy nad treścią u tego sąsiada z dołu. Z drugiej strony na parterze mógł mieć mało sygnału i większa antena jest wskazana. Odbiór z rozproszenia i odbicia zawsze jest niewiadomą.
  Zapewne za nią zapłacił słono....
  To albo bzdura i przerost albo mógł mieć? Ile zapłacił jest w linku więc po co ta pisanina? Z resztą cały ten post to pisanina zbędna skoro z odbicia to wielka niewiadoma?.