Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosh WOL 1650 - Spalone ścieżki w programatorze. Poszukiwana przyczyna.

adalit 21 Paź 2014 17:35 1143 4
  • #1 21 Paź 2014 17:35
    adalit
    Poziom 9  

Według sprawozdania pralka Bosh WOL 1650 po wirowaniu zaczęła nabierać wodę, gdy coś strzeliło i czuć było delikatny swąd. Od tego momentu pralka nie daje znaku życia - po załączeniu - wybraniu pokrętłem programu - diody się nie załączają.

Po wymontowaniu płytki programatora widać było
    - osmolenie obu stron w okolicach zasilacza.
    - przepalone dwie ścieżki
    - pęknięta/wysadzona obudowa triaka Z9M Y133

Zdjęcie:

Myślę, że lepiej będzie poszukać całego programatora do wymiany, ale wolałbym się upewnić, że to nie jakiś inny element pralki spowodował jego uszkodzenie i po wymianie programator znowu nie zostanie szybko uszkodzony.

Co można dodatkowo stwierdziłem
    - uszkodzony rezystor bezpiecznikowy i prawdopodobnie 3 z 4 diód (niesk. rezystancja w obu kierunkach)
    - tranformatorek raczej sprawny (uzwojenia przewodzą)
    - sprawdziłem, że jedna ze spalonych ścieżek prowadzi bezpośrednio do gniazda zabezpieczenia pokrywy
    - druga ścieżka (powyżej na płytce) też do niej dochodzi
    - warystor(?) 3225 k300 od strony ścieżki nie przewodzi (ale też wszystkie pozostałe warystory też mają mają niesk. rezyst.)

Nie wiem jak sprawdzić pozostałe elementy pralki. Jedynie co byłem w stanie pomierzyć:
    - napięcie za elementem do którego jest podłączony kabel zasilający - 230 v zmienne
    - rezystancja grzałki - 25 Ω
    - rezystancja pompy - 170 Ω
    - rezystancja pomiędzy 2 z 3 pinów blokady pokrywy - 5 KΩ

Czy mogę coś jeszcze sprawdzić? Mogę jeszcze rozebrać mechanizm blokady klapy...

0 4
  • Pomocny post
    #2 21 Paź 2014 18:00
    zhudomel
    Specjalista AGD

adalit napisał:
    sprawdziłem, że jedna ze spalonych ścieżek prowadzi bezpośrednio do gniazda zabezpieczenia pokrywy
    - druga ścieżka (powyżej na płytce) też do niej dochodzi
    Czyli w blokadzie pokrywy nastąpiło zwarcie. Po zamontowaniu nowego modułu raczej będzie to samo. Moduł może być do naprawienia przez dobrego elektronika. Blokada pokrywy do wymiany.

0
  • #3 21 Paź 2014 19:21
    adalit
    Poziom 9  

zhudomel napisał:
    Moduł może być do naprawienia przez dobrego elektronika. Blokada pokrywy do wymiany.

Otworzyłem przełącznik blokady:
    Czy po przeczyszczeniu tych styków drobnym papierem ściernym przełącznik mógłby być znowu do użytku?

0
  • Pomocny post
    #4 21 Paź 2014 19:33
    skryn
    Admin grupy AGD

adalit napisał:

Czy po przeczyszczeniu tych styków drobnym papierem ściernym przełącznik mógłby być znowu do użytku?

Wywal tą blokadę do śmieci. Do niczego się nie nadaje, a tym bardziej do szlifowania papierem ściernym.
    Fajna pralka i szkoda ją całkowicie zbezcześcić.

0
  • #5 31 Paź 2014 18:43
    adalit
    Poziom 9  

Wymieniono programator i blokadę drzwiczek.
    Sumaryczny koszt 200 zł i mam nadzieje, że pralka jeszcze parę lat pochodzi.

Dziękuję za odpowiedzi.

0