Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka uruchomieniowa dla początkujących (ATMEGA8)

21 Oct 2014 18:33 10173 25
Helukabel
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  User removed account  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • Helukabel
 • #2
  Kuniarz
  Moderator of Designing
  Płytka uruchomieniowa BEZ możliwości dowolnego podłączania peryferii to moim daniem bezsens... Docelowe układy często projektuje się tak, żeby było wygodnie prowadzić ścieżki na płytce.
 • Helukabel
 • #3
  Traker Wymiatacz
  Level 14  
  Moim zdaniem płytka jest raczej słaba, tak jak wspomniał kolega Kuniarz, peryferia podłączone na stałe nie są zbyt wygodne, co wykorzystali twórcy platformy Arduino, na której z peryferiów znajduje się tylko jedna dioda, a zamontowany konwerter USB-UART(atmega32u4) tylko ułatwia programowanie.
  Poza tym standard złącza do programowania AVRów to KANDA, nie CANDA(to jest sklep odzieżowy :D).
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  testclub
  Level 2  
  Nie jest źle. Robienie niektórych podzespołów na sztywno ma też i swoje zalety.
  Podobnie u siebie zrobiłem z tą różnicą że na PIC'u.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #9
  dondu
  Moderator on vacation ...
  Nie przejmuj się krytyką - każdy ma inny punkt widzenia i dodatkowo nie zawsze pamięta jak sam zaczynał i tego typu projekty wykonywał :)

  Bardzo dobrze, że samemu projektujesz i wykonujesz, bo w ten sposób uczy się nie tylko programowania, ale także i elektroniki, projektowania schematów, PCB oraz nabiera się wprawy w wykonywaniu urządzeń.

  Brakuje mi tutaj schematu - załącz go, ale w wersji graficznej.
 • #11
  JOLLY
  Level 15  
  Płytka ok, każdy robi jak mu pasuje. Ja bym tylko zamienił RS232 na USB, RS w dzisiejszych czasach coraz rzadziej się spotyka. Ale można też korzystać z przejściówki. Pozdrawiam.
 • #12
  dondu
  Moderator on vacation ...
  JOLLY wrote:
  Ja bym tylko zamienił RS232 na USB, RS w dzisiejszych czasach coraz rzadziej się spotyka. Ale można też korzystać z przejściówki.

  RS to podstawa w debugowaniu takich mikrokontrolerów jak AVR tym bardziej, gdy nie posiada się JTAG i odpowiedniego mikrokontrolera.

  Nawet jeżeli ktoś nie ma RS-232 w komputerze to wystarczy moduł HC-05 (za 25zł) i już jest port szeregowy, który można wykorzystać do komunikacji z komputerem lub smartfonem: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/Bluetooth-mikrokontrolery-kurs-jak-zaczac.html


 • #13
  JOLLY
  Level 15  
  Masz rację, nie pomyślałem o debugowaniu.
 • #14
  Freddy
  Level 43  
  JOLLY wrote:
  Płytka ok, każdy robi jak mu pasuje. Ja bym tylko zamienił RS232 na USB, RS w dzisiejszych czasach coraz rzadziej się spotyka. Ale można też korzystać z przejściówki. Pozdrawiam.

  Oprócz debugowania RS nadal stosuje się w sterownikach przemysłowych i nie sądzę, aby prędko z niego zrezygnowali.

  lukg22 :arrow: zastanów się nad dołożeniem małego rezystora lub diody w szereg zasilania podświetlenia. Wierz mi pomaga przy dłuższych pracach.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  gbd.reg
  Level 21  
  RS232, mimo argumentów przedstawionych wyżej, wymieniłbym na przejściówkę USB typu FT232. Po 1. przy zastosowaniu FT232 zyskujemy wbudowany programator, po 2. nie musimy stosować zewnętrznej przejściówki (mało komputerów posiada teraz RS232 w standardzie). A sam UART wyprowadziłbym dodatkowo na piny umożliwiające podłączenie odpowiedniej przejściówki do RS232 lub nawet RS485, co z pewnością podwyższyłoby walory płytki naprawdę niewielkim kosztem.

  Jedyną wadą tego rozwiązania jest to, że FT232 nie występuje w wersji przewlekanej. Ale to też nie dla każdego jest wadą.
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Jak zasilasz? Nie widzę stabilizatora czyli rozumiem że tę część wyrzuciłeś za płytkę.

  Mocno zwiększył byś funkcjonalność podłączając każdy pin procesora (oprócz zasilania) do dwurzędowej listwy kołkowej do jednego rzędu i do drugiego resztę ścieżek. W tym momencie jak chcesz wykorzystać peryferia z płytki to wciskasz zworkę a jak Ci nie potrzebne to ją wyciągasz i masz z płytki wystającego pina, i możesz na płycie dowolnie kabelkami routować sygnał.
  Dla początkującego jeżeli nie chciał by inwestować w listwy i zworki, wystarczy żeby cyną zwarł styki pod listwę lub choćby wlutował rezystory smd 0Ω.
 • #19
  User removed account
  User removed account  
 • #20
  gbd.reg
  Level 21  
  lukg22 nikomu raczej nie chodzi o modyfikację już istniejącej, wykonanej przez Ciebie płytki, porady służyć mają raczej dowolnej osobie, która w przyszłości chciałaby wykonać podobny projekt albo nawet powtórzyć ten sam. Dla Ciebie też mogą się przydać, jeśli będziesz kiedyś tworzył nową płytkę albo dorabiał do istniejącej jakiś moduł rozszerzeń.

  I jeszcze odnośnie zasilania: w takiej sytuacji stabilizator jest dopiero na 2 końcu kabla kanda, albo jeszcze dalej na płycie głównej komputera, którym programator zasilasz. To powoduje po 1. zakłócenia, a po 2. spadek napięcia, co może przysporzyć bardzo dużo problemów osobie początkującej, która nie będzie pojęcia miała czemu jej się program resetuje, zawiesza albo eeprom nawala... A sam pisałeś, że ma być ona dla początkujących :) więc zasilanie powinna mieć zrobione jak należy. Osobną kwestią jest filtracja zasilania procesora, o którą też należycie nie zadbałeś.
 • #21
  User removed account
  User removed account  
 • #22
  gbd.reg
  Level 21  
  Użyj wyświetlacza z dość prądożernym podświetleniem, a problemy zaraz się pojawią ;)

  A to, że u Ciebie na biurku nic się nie dzieje, nie oznacza że u kogoś innego wszystko będzie ok... bo może mieć np za ścianą pracującą lodówkę, mikrofalę, ruter obok na biurku i wszystkie te urządzenia w mniejszym lub większym stopniu mogą zakłócać prawidłową pracę układu... Tym bardziej posiadającego wielgachną antenę w postaci kabla zasilającego.

  Co do stabilizatora LM7805, po 1. nie tylko on na tym świecie istnieje, a po 2. został on zaprojektowany do zasilenia go większym napięciem, niż docelowe, czyli np 9V, wtedy na płytce otrzymujesz ładne 5V lub jego bliską okolicę, mimo tego, że 9V przed stabilizatorem sobie pływa.
 • #23
  User removed account
  User removed account  
 • #24
  OpenUNITRA
  Level 12  
  A gdzie interfejs, łącze do NOKIA 3110, 5110? lub inne układy do prostego analizatora stanów logicznych wykonanego na mikrokontrolerze ATMega8?.

  Warto by było wstawić w przyszłej wersji uniwersalną podstawkę wymienną z 40-oma końcówkami 3M™ Textool ™ z rozszerzeniem na MCU ATmega16, 32,515,535.

  Tak, DDS-y bardzo dobrze chodzą na mikrokontrolerach ATMEL-a, tylko czasami pamięci brakuje do rozbudowanych programów na CB-Radio, inne pasma częstotliwości wolne lub zajęte z techniką kodowania i dekodowania,skanowania, modulowania częstotliwości dostosowanych też do ekranów dotykowych o niedużej rozdzielczości.
 • #25
  trol.six
  Level 31  
  Akurat wyposażenie zestawów nie jest jakieś "krytyczne". Ja mam kilka płytek. Niektóre mają stabilizatory inne nie, i wszystkie są fajne ;) Pojemności filtrujące są ważne.

  Akurat tutaj bym się pokusił na stabilizator, choćby przełączany zworką. Ponieważ na płytce jest wyświetlacz jak i max232, a oba potrzebują 5V, więc takie jest dedykowane zasilanie. A nie zawsze ma się w komputerze dużą ilość wolnych portów. Stąd płytka byłaby bardziej autonomiczna.

  Nieobligatoryjnie można byłoby pomyśłeć o RS485, jeśli ktoś ma w zamyśle komunikacje między modułami na większe odległości. Choć teraz modne są transmisje bezprzewodowe.
  Aczkolwiek ta atmega ma troche mało portów na rozbudowywane peryferia.

  Dodane ;)

  A jeszcze by się przydała dioda sygnalizująca zasilanie. Jeden z moich częstych błędów szukania błędu w niedziałających płytkach. :]
 • #26
  User removed account
  User removed account