Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Astra G 2003 Z14XE 2003 - stuki w głowicy (wymiana kasatorów)

goblins 21 Oct 2014 22:14 1791 4
    goblins
    Level 17  
    Witam mam Astrę G z 2003 1.4 16V Z14XE w której słychać cyknie którego intensywność wzrasta wraz z obrotami. Po osłuchaniu stetoskopem wyszło że coś stuka w 3 cylindrze na górze. Myślę że to są kasatory. Mam pytania w w związku z tym:
    - czy podczas wymiany kasatorów wymienia się wszystkie czy tylko te które są miękkie (czy wszystkie bo niedługo reszt też poleci czy ktoś ma jakiś doświadczenie z Z14XE i kasetorami)
    - czy podczas wymiany należy wymienić na nowe śruby do mocowania panewek wałków rozrządu (bo będzie trzeba je wykręcić żeby wyjąć kasetory)
    - jakie uszczelki są potrzebne (pod pokrywę zaworów, oringi na wałki rozrządu (tęż należy wyminić?? i jakiej firmy są najlepsze) jakiej firmy uszczelka elring, payen, glaser??
    - czy należy używać dodatkowo uszczelniaczy (sylikonu) pod uszczelkę pokrywy zaworów
    Pozdrawiam
    markslew
    Level 27  
    goblins wrote:
    wymienia się wszystkie czy tylko te które są miękkie

Zależy od funduszy, lepiej wszystkie, ale można też i jeden jeśli wiesz że to na pewno on.

goblins wrote:
    wymienić na nowe śruby do mocowania panewek wałków rozrządu

Nie trzeba.
    goblins
    Level 17  
    Dziękuje bardzo za odpowiedz, mam jeszcze pytanie
    - czy wymienić należy oprócz uszczelki pokrywy zaworów także uszczelki wałków rozrządu i użyć dodatkowego uszczelniacza czy będą jeszcze jakieś potrzebne przy wymianie kasetorów ??
    - czy śruby mocujące panewki wałków należy dokręcać też w kolejności jak głowicę
    - czy jak jest napisane np. 50Nm + 90stopni + 15stopni to należy dokręcić śruby momentem 50Nm a potem wszystkie dokręcić bez dynamometrycznego klucza po 90stopni a potem jeszcze raz wszystkim po 15stopni (wszystko w odpowiedniej kolejności)
    markslew
    Level 27  
    goblins wrote:
    czy śruby mocujące panewki wałków należy dokręcać też w kolejności jak głowicę

Tak i stopniowo w kilku przejściach.
    goblins
    Level 17  
    Z tego co czytałem to powinno się dokręcać panewki wałka rozrządy mniejszym momentem od 20Nm.
    Pozdrawiam