Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Bosch SMS53N18EU/32 - Nie grzeje

Bosstar2 22 Oct 2014 06:43 18201 14
 • #1
  Bosstar2
  Level 12  
  Witam. zmywarka jak w temacie. Przechodzi normalnie cały cykl zmywania, jednak nie grzeje wody. Na końcu programu naczynia mokre i zimne, i wyświetla błąd e04.
  Grzałkę zintegrowaną z pompą sprawdziłem, jest o.k., pompa myjąca pracuje normalnie. Po podpięciu miernika do przewodów zasilających grzałkę przy module, nie otrzymuję napięcia. Wiem że moduł nie podaje napięcia na grzałkę. Przejrzałem moduł,- wizualnie idealny, żadnych zimnych lutów czy upaleń, wymontowałem i sprawdziłem przekaźniki 2 szt. podające napięcie na grzałkę, -obydwa sprawne. Posprawdzałem elementy w obwodach sterowania przekaźnikami,- wszystko o.k.
  Może być to czujnik NTC, ale skoro on nie pozwoliłby załączyć grzałki modułowi z powodu uszkodzenia, to moim zdaniem nie wyświetlany by był błąd e04 na końcu.
  Czy ktoś spotkał się może z taką usterką? Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam.
 • #2
  Bosstar2
  Level 12  
  Witam ponownie. Wyjąłem dziś czujnik temperatury NTC. Składa się on z dwóch elementów NTC połączonych w szereg, z dodatkowym wyprowadzeniem w środku (3 przewody). Jeden wskazuje mi około 6 kohmów w temp. 20*C, natomiast drugi nie wskazuje przejścia na zakresie 20Mohmów( przerwa). Podejrzewam uszkodzenie tego czujnika, ale pierwszy raz spotykam się z takim czujnikiem i nie znam ich parametrów. To by było logiczne bo każdy biegun grzałki sterowany jest z osobnego przekaźnika, więc i zastosowanie podwójnego NTC miałoby sens. Czy ktoś ma doświadczenie z tymi czujnikami? Pozdrawiam.
  Zmywarka Bosch SMS53N18EU/32 - Nie grzeje Zmywarka Bosch SMS53N18EU/32 - Nie grzeje
 • Helpful post
  #3
  iskrownik
  Home appliances specialist
  Bosstar2 wrote:
  Wyjąłem dziś czujnik temperatury NTC.
  Muszę Cię zmartwić... wyjąłeś czujnik przejrzystości( zmętnienia) :) . NTC (2szt.) są na tulei w pompo-grzałce.
 • #4
  Bosstar2
  Level 12  
  Witam, według dokumentacji technicznej jest to czujnik temperatury oznaczony numerem na rysunku 0435, numer oryginalny Bosch/Siemens 00611323, tylko wyjęty z plastikowej okrągłej obudowy, która na uszczelce jest zamocowana nad pompą odpływową, i jest bardzo podobny do czujnika przejrzystości zaznaczonego na rysunku jako 0421. Wyjęty przeze mnie czujnik reaguje zmianą rezystancji na temperaturę. Przesyłam miniaturki czujników i rysunek złożeniowy tej zmywarki.
  Pozdrawiam.
  Zmywarka Bosch SMS53N18EU/32 - Nie grzeje Zmywarka Bosch SMS53N18EU/32 - Nie grzeje Zmywarka Bosch SMS53N18EU/32 - Nie grzeje
 • Helpful post
  #5
  mrhari
  VIP Meritorious for electroda.pl
  0421 to jest czujnik soli a 0435 to czujnik przejrzystości wody.
  Czujnik temperatury jest tak jak grzałka zintegrowany z pompą 0450.
 • #6
  iskrownik
  Home appliances specialist
  Bosstar2 wrote:
  czujnik temperatury oznaczony numerem na rysunku 0435
  Czujnik przejrzystości wody obiegowej.
  Bosstar2 wrote:
  zaznaczonego na rysunku jako 0421
  Czujnik ,też przejrzystości tylko że on ma za zadanie kontrolowanie obecności soli w zmiękczaczu wody.
  Bosstar2 wrote:
  Wyjęty przeze mnie czujnik reaguje zmianą rezystancji na temperaturę.
  Powiedz mi jaką ma rezystancję przy 60-ciu stopniach celciusza?
  To co pokazałeś to fotodioda nadawcza IR w zespół z fototranzystorem odbiorczym IR. Napięcie przewodzenia fotodiody jest zależne od temperatury ale to nie jest czujnik NTC.
 • #7
  Bosstar2
  Level 12  
  Chyba muszę Wam przyznać rację, z tego co pamiętam oprócz przewodów zasilających grzałkę, dochodzi do kopułki pompo-grzałki wiązka 3 cienkich przewodów, ale wprowadzony w błąd przez hurtownię która w opisie rysunku pod numerem 0435 podała "czujnik temperatury", i potwierdził to sklep NORTH -czujnik NTC do zmywarki Siemens, uznałem, że w kopule pompy znajduje się czujnik-coś w rodzaju ogranicznika temperatury (zabezpieczenia termicznego). Dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu! Proszę mi podpowiedzieć, czy ten czujnik zintegrowany z pompo-grzałką jest wymienialny, czy w razie uszkodzenia do wymiany jest cały zespół pompy. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam. Zmywarka Bosch SMS53N18EU/32 - Nie grzeje
 • #8
  iskrownik
  Home appliances specialist
  Bosstar2 wrote:
  czy ten czujnik zintegrowany z pompo-grzałką jest wymienialny,
  Nie.
  Przemierz grzałkę pod kątem upływności, czasem się zdarza że cieknie spod oringa i takie cyrki może elektronika robić.
 • #9
  Bosstar2
  Level 12  
  Witam, przed chwilą sprawdziłem czujnik NTC, ma idealnie 2x12K, natomiast grzałka ma upływ 650K - zmierzyłem dokładnym omomierzem o zakresie do 10 GΩ. Na dnie zmywarki są ślady delikatnego przecieku i to trwającego dłuższy czas. Czy wymiana pompo-grzałki może rozwiązać cały problem, chodzi mi również o niewłączanie grzałki przez moduł z powodu upływu? Pozdrawiam.
 • #10
  kobra2000
  Level 15  
  Bosstar2 wrote:
  Wiem że moduł nie podaje napięcia na grzałkę.


  Sparawdzałeś przy module czy na przewodach przy grzałce?
 • #11
  Bosstar2
  Level 12  
  Wypiąłem przewody z grzałki, i bezpośrednio na końcówkach grzałki. Moduł był całkowicie wypięty. Rezystancję NTC na wtyku przewodów dochodzących do modułu.
 • #12
  kobra2000
  Level 15  
  Sprawdź ciągłość wszystkich przewodów przechodzących przez załamanie na drzwiach.
 • #13
  Bosstar2
  Level 12  
  Nie wiem co to ma wspólnego z tym typem zmywarki? W drzwiach znajduje się tylko przełącznik , zasobnik i moduł obsługi(wyświetlacz). Cała reszta osprzętu elektrycznego znajduje się u dołu zmywarki, łącznie z modułem sterującym. Wiem co kolega miał na myśli; sam naprawiałem kilkanaście zmywarek z upalonymi (przełamanymi) przewodami w "zawiasie drzwi", ale tam moduł sterujący, lub wcześniej programator znajdował się w drzwiach. W tym przypadku pozostają dwie możliwości; albo upływ grzałki nie pozwala modułowi włączyć jej, czyli pompo-grzałka do wymiany, lub uszkodzony jest sam moduł. Przed chwilą wpadł mi pomysł jak rozwiązać ten problem. Zamiast grzałki w pompie, podłączę zewnętrzną grzałkę ok. 2 kW (bez upływu) z voltomierzem na końcówkach, i włączę zmywarkę. Moduł nie powinien wykryć braku grzałki, i w przypadku gdy był blokowany przez jej upływ powinien normalnie zadziałać. Pozdrawiam.
 • #14
  Bosstar2
  Level 12  
  Dziś zamontowałem sprawdzony i polutowany moduł do zmywarki, powpinałem się z przyrządami pomiarowymi, uruchomiłem zmywarkę, i jakby nigdy nic zmywarka zaczęła normalnie pracować, grzeje aż miło, tylko nie wiem jak długo, bo tak naprawdę nie wiem do końca co było przyczyną tej usterki. W module były wylutowane, sprawdzone przejście przy załączonej cewce, i wlutowane. Poprawiłem też parę niepewnych lutów.
  Pozdrawiam
 • #15
  falo22
  Level 25  
  Dlatego dobrze jest mieć w warsztaciku, różnicówkę, która takie sprawy jak upływność grzałki do masy załatwia za nas, miernik nie zawsze wskaże upływ. Co do poprawy zimnych lutów na module to czesto sie zdarzają poprzez tą cholerną cyne bezołowiową.