Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica w domu - dobrana przez elektryka

22 Paź 2014 13:51 3465 19
  • Poziom 8  
    Witam, mam pytanie czy elektryk który zajmował się u mnie w domu wykonywaniem instalacji elektrycznej dobrze dobrał zabezpieczenia w rozdzielnicy? Dlaczego jest aż tyle wyłączników różnicowoprądowych?

Z góry dziękuję za Państwa opinię na ten temat.

Tak wygląda moja rozdzielnica:
    Rozdzielnica w domu - dobrana przez elektryka

Spis wszystkich obwodów:
    1 - oświetlenie zewnętrzne ydy 3x1,5 mm2
    2 - oświetlenie piwnica ydy 3x1,5 mm2
    3 - oświetlenie parter ydy 3x1,5 mm2
    4 - oświetlenie pietro ydy 3x1,5 mm2
    5 - gniazda 230V piwnica ydy 3x2,5 mm2
    6 - gniazda 230V parter pokoje ydy 3x2,5 mm2
    7 - gniazda 230V parter salon ydy 3x2,5 mm2
    8 - gniazda 230V piętro pokoje ydy 3x2,5 mm2
    9 - gniazda 230V piętro sypialnia ydy 3x2,5 mm2
    10 - gniazdo 400V kuchnia ydy 5x2,5 mm2
    11 - gniazdo 230V zmywarka ydy 3x2,5 mm2
    12 - gniazda 230V kuchnia ydy 3x2,5 mm2
    13 - gniazda 230V łazienka ydy 3x2,5 mm2
    14 - gniazdo 400V garaż ydy 5x4 mm2
    15 - zasilanie bramy garażowej ydy 3x1,5 mm2
    16 - zasilanie bramy posesyjnej yky 3x2,5 mm2
    17 - zasilanie domofonu ydy 3x1,5 mm2
  • IGE-XAO
  • Poziom 12  
    Z tego co widać to elektryk podzielił całą instalacje na kilka obwodów i każdy zabezpieczył rożnicówką oraz osobno zabezpieczył łazienke. Zabezpieczenie są dobrze dobrane a jeśli chodzi o różnicówki to od przybytku głowa nie boli bo jeśli ci wybije to przynajmniej będziesz wiedzieć na którym obwodzie.
  • Poziom 36  
    Ładnie podzielił obwody. Znalazłeś dobrego fachowca.
    Jedynie:
    1) Zastosował bym wyłączniki różnicowoprądowe bez członu nadmiarowoprądowego - oznaczenie 4-/0.03A odczytałem jako wartość zabezpieczenia nadprądowoprądowego.
    2) Zamontował bym oddzielnie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe B i C.
    3) Czy lampy są zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym?
    Ja mam swoją instalację taką: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/04/skrzynka-elektryczna-z-bezpiecznikami-i.html
  • Specjalista elektryk
    kaenżet napisał:
    Dlaczego jest aż tyle wyłączników różnicowoprądowych?

Zapewne miało być funkcjonalnie a i elektryk chciał upłynnić zbędny towar. Towar upłynnił ale funkcjonalnie nie jest. Nie rozumiem zachwytu kolegów wyżej nad podziałem obwodów i stosowaniem RCD 3-f na obwody 1-f. A najgorsze to to, że na jednym 3-f RCD wiszą wszystkie obwody oświetleniowe w całym domu - wystarczy jedno przebicie na obudowę w którejkolwiek oprawie i wszędzie nastaną ciemności. Czyli można powiedzieć że ani nie jest funkcjonalnie, ani tanio ani idealnie wykonane. Już mniejsza o wyłącznik główny 4-polowy, czy pewnie zbędne zabezpieczenie ograniczników przepięć.
  • Poziom 36  
    Kaenżet - możesz załączyć zdjęcia?
  • Admin Elektroenergetyka
    freebsd napisał:
    Ładnie podzielił obwody. Znalazłeś dobrego fachowca.
    Jedynie:
    1) Zastosował bym wyłączniki różnicowoprądowe bez członu nadmiarowoprądowego - oznaczenie 4-/0.03A odczytałem jako wartość zabezpieczenia nadprądowoprądowego.
    2) Zamontował bym oddzielnie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe B i C.
    3) Czy lampy są zabezpieczone wyłącznikiem różnicowoprądowym?
    Ja mam swoją instalację taką: http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/04/skrzynka-elektryczna-z-bezpiecznikami-i.html

Ad. 1. Gdzie ty tam widzisz RCBO?
    Ad. 2. Bo, dlaczego?
    Ad. 3. Widzisz jakieś obwody niezabezpieczone RCD?

Co do Twojej rozdzielnicy, też jest parę rzeczy niewłaściwych ale to nie temat na tą dyskusje.
  • IGE-XAO
  • Poziom 36  
    Łukasz-O napisał:
    Ad. 1. Gdzie ty tam widzisz RCBO?

Przecież napisałem:
    freebsd napisał:
    oznaczenie 4-/0.03A odczytałem jako wartość zabezpieczenia nadprądowoprądowego.

Zresztą co można jednoznacznie odczytać z tego rysunku poglądowego?

Łukasz-O napisał:
    Ad. 2. Bo, dlaczego?

Uważasz, że zespolone zapewniają lepszą ochronę?

Łukasz-O napisał:
    Ad. 3. Widzisz jakieś obwody niezabezpieczone RCD?

Równie dobrze mogę się spytać czy widzisz obwody zabezpieczone RCD? :-) Wg. załączonego rysunku domyślam się, że (jak napisałem powyżej) obwody lamp oznaczone "zab. lamp 1" , "zab. lamp 2" i "zab. lamp 3" są niezabezpieczone RCD.
    freebsd napisał:

Przecież napisałem:
    freebsd napisał:
    oznaczenie 4-/0.03A odczytałem jako wartość zabezpieczenia nadprądowoprądowego.

Zresztą co można jednoznacznie odczytać z tego rysunku poglądowego?

RCD to nie RCBO, po za tym z oznaczenia zamieszczonego na rysunku jasno wynika co to za aparat.

freebsd napisał:
    Uważasz, że zespolone zapewniają lepszą ochronę?

Rozumiem, że jest to odpowiedź na moje pytanie. Jeśli tak to dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

freebsd napisał:
    Równie dobrze mogę się spytać czy widzisz obwody zabezpieczone RCD? :-) Wg. załączonego rysunku domyślam się, że (jak napisałem powyżej) obwody lamp oznaczone "zab. lamp 1" , "zab. lamp 2" i "zab. lamp 3" są niezabezpieczone RCD.

O losie, lampki kontrolne chcesz zabezpieczać dodatkowo RCD? Do czego ten świat zmierza... :roll:
  • Poziom 36  
    Łukasz-O napisał:
    O losie, lampki kontrolne chcesz zabezpieczać dodatkowo RCD? Do czego ten świat zdąża...

C6A - przyjąłem, że to zabezpieczenie oświetlenia, a nie lampek kontrolnych... Zainstalowane w tym miejscu to zapewne Ty masz rację.

Łukasz-O napisał:
    Rozumiem, że jest to odpowiedź na moje pytanie. Jeśli tak to dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Myślę, że to nie ten temat na rozwijanie wątku "o wyższości święta Wielkanocy nad świętem Bożego Narodzenia", szczególnie, że są już posty na elektrodzie tego dotyczące. Wątpię też, czy mogę napisać Moderatorowi coś, czego nie wie o elektryce.
  • Poziom 37  
    Bynajmniej nie pożałował RCD.
    Szkoda tylko że właśnie 3 fazowe dał. Będzie się mścić jak zsumują się upływy na obwodzie.
    Zaś zabezpieczenie ochronnika przepięć SBN podchodzi mi pod rozłącznik izolacyjny.
    Jak dla mnie zbędne to nie przemysłówka by robić dobezpieczenie i rozłączenia ochronnika.
    Lampki z jednej strony dobrze ze zabezpieczone ale z drugiej szkoda miejsca i to taki dylemat zabezpieczać czy nie a może moduł bezpiecznikowy dać ale wszystko ma zalety i wady.
    Oświetlenie na RCD ... i to jeszcze na jednym jak co to wszystko wyłączy się naraz szkoda kłopotów. Nie dawać RCD bo to odbiorniki ulokowane na stałe.
    Zaś co do kuchni 3f dla pieca to RCD zbędne bo podłączony na stałe jest więc niema potrzeby ale jak ktoś chce to nie zaszkodzi choć podłączenie pieca, płyty ma zapewnić ochronę poprzez SWZ czyli ostatni urywa się PE więc niema potrzeby chronić pieca RCD.
  • Poziom 14  
    Witam.
    Bardzo ważna jest informacja o układzie sieci zasilającej.
    Jeżeli zasilanie jest w układzie TT to tablica rozdzielcza wymaga innej konfiguracji.
  • Poziom 29  
    Krzy2Krzy. Dlaczego tak twierdzisz?
    Co zmienia się w konfiguracji w przypadku TT?

Wg. Mnie to oświetlenie jest za RCD, co gorsza całe za jednym, w dodatku w jednym B10 jest parter, w następnym piętro, więc jak nastaną ciemności, to i rozdzielnicy nie znajdziesz.

Dodatkowo łazienka powinna być osobno ...

Zabezpieczenie "Chyba" kontrolek poprzez C6 to pomyłka raczej, bo ani C tam nie potrzebne, ani 6A, ale o tym już na tym forum jest osobny temat ...
  • Poziom 8  
    Witam,
    na schemacie jest błąd mianowicie pierwszy rozłącznik izolacyjny SN363 63 A jest 3P a nie jak na schemacie 4P.
    Wyłączniki nadpradowe C6 zabezpieczają lampki kontrolne faz.
    Włożył 3-fazowe RCD ponieważ mówił że powyciągał z RCD do bezpieczników inne fazy (podzielił 3 fazy, tak że każdy bezpiecznik na innej fazie niż jego sąsiad - :) ). Zrobił tak zrobił z każdą RCD, za wyjątkiem łazienki gdzie zabezpieczył RCD 2P tylko gniazda 230V.
    Widzę że jest wiele negatywnych opinii na oświetlenie zrobione w ten sposób. Tzn. że jest ono do przerobienia?

Dziękuję za cenne, fachowe uwagi.
    kaenżet napisał:

Włożył 3-fazowe RCD ponieważ mówił że powyciągał z RCD do bezpieczników inne fazy (podzielił 3 fazy, tak że każdy bezpiecznik na innej fazie niż jego sąsiad - :) ).

To dla nas elektryków oczywiste, ale nie zmienia faktu, że wyłącznik 3 fazowy chroniący obwody 1 fazowe to zły pomysł.
  • Poziom 21  
    Kolego napisz nam jaki jest układ sieci ? i skąd zasilana jest rozdzielnica i dlaczego YKY 5x10mm2 ?
    Oraz jakie masz zabezpieczenie przedlicznikowe ?
    Napisz nam to , to napiszemy ci coś więcej, bez tych informacji to wiemy niewiele a są one podstawą do oceny.

Rozbicie na poszczególne fazy obwodów można zrealizować na jednofazowych RCD i dać sobie spokój z trójfazowymi RCD na obwody jednofazowe.
  • Poziom 14  
    serwisor napisał:
    Krzy2Krzy. Dlaczego tak twierdzisz?
    Co zmienia się w konfiguracji w przypadku TT?

Wg. Mnie to oświetlenie jest za RCD, co gorsza całe za jednym, w dodatku w jednym B10 jest parter, w następnym piętro, więc jak nastaną ciemności, to i rozdzielnicy nie znajdziesz.

Dodatkowo łazienka powinna być osobno ...

Zabezpieczenie "Chyba" kontrolek poprzez C6 to pomyłka raczej, bo ani C tam nie potrzebne, ani 6A, ale o tym już na tym forum jest osobny temat ...

Witam.
    Bardzo dużo.
    Przy zawodności wyłączników RCD należało by dobezpieczyć rozdzielnię całą dodatkowym RCD.
    S-ka może nie spełnić warunku SWZ. Na zabezpieczenia obwodów S-ki powinny być dwupolowe,razłączające tor N.
    Zalecenia dotyczą gdy mamy układ zasilana TT.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 8  
    Witam,
    w warunkach mam wpisane że:

Sieć nN pracuje w układzie: TT
    Niestety nie wiem jakie mam zabezpieczenie.

Dodano po 41 [minuty]:

Cytat:

Niestety nie wiem jakie mam zabezpieczenie przedlicznikowe.

Proszę o ocenę wykonanej rozdzielnicy. Czy jest ona wykonana prawidłowo?

Z góry dziękuję za cenne uwagi.
  • Poziom 14  
    kaenżet napisał:
    Witam,
    w warunkach mam wpisane że:

Sieć nN pracuje w układzie: TT

Dodano po 41 [minuty]:

Cytat:

Niestety nie wiem jakie mam zabezpieczenie przedlicznikowe.

Proszę o ocenę wykonanej rozdzielnicy. Czy jest ona wykonana prawidłowo?

Z góry dziękuję za cenne uwagi.

Witam.
    Od takiej informacji powinien się zaczynać twój temat.
  • Moderator
    Dział dla początkujących nie jest od oceny projektów instalacji.