Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa tzw. strażnika mocy (SM) dla instalacji pv on grid

PV_Albert 13 Lis 2016 20:26 30267 164
    futek2
    Poziom 17  
    Witam serdecznie zainteresowanych tematem.
    Jak wczesniej pisalem rozmyslalem o zgloszeniu mojej instalacji PV.
    Decyzja nie przyszla od zaraz, ale po paru dniach roznych kalkulacji zdecydowalem sie na zlozenia wniosku - "zgloszenie mikroinstalacji ... "

Pocztkowo wczytalem sie kilka razy w sama tresc wniosku aby to dobrze zrozumiec co jest w nim napisane.

Link do pobrania
    http://www.tauron-dystrybucja.pl/SiteCollectionDocuments/dokumenty-przylaczenia/ZM.pdf

Wniosek jest w wersji interaktywnej i mozna go wypelnic komputerowo po zapisanu na dysku swego PC.

Dzis juz mam przygotowane wszystkie dokumenty zgodnie z opisem we wniosku i nie jest takie strasze.

Moja instalacja jest mocy ok 3kW - moc inwertera jednofazowego 230VAC.

Wniosek skladam jako PROSUMENT - stawiajac X w punkcie 9 dla "Jestem Prosumentem - nie prowadzę działalności gospodarczej i zapewniam, że energia elektryczna wytwarzana w mikroinstalacji będzie zużywana wyłącznie na potrzeby własne"

Wniosek skladam w najblizszy poniedzialek 14.11.2016r.

Jak sprawy beda biegly podziele sie informacja.

Pozdrawiam serdecznie i zycze sukcesow.

Futek2
  • Relpol przekaźniki
    prose
    Poziom 33  
    Do dwóch miesięcy się wyrobią , u mnie jedna instalacja w dwa tygodnie druga dwa miesiące , ciekawe jak u ciebie będzie.
    BILGO
    Poziom 38  
    Ja w tauronie mialem w jakies 2,5 tygodnie do założenia liczników ;) To zależy od pracowników czy sie im chce pracować :D
    bimki
    Poziom 15  
    trochę chyba schodzimy z tematu :)

u mnie - złożenie wniosku 18.10
    Licznik założony 10.11 - ale wiem, że ponad tydzień monter jechał do mnie z licznikiem - więc w sumie przeciągnął termin najmocniej i pewnie czekałby dłużej, ale dzwoniłem do pana dwa razy próbując uprzejmie ponaglić.
  • Relpol przekaźniki
    futek2
    Poziom 17  
    Witam zainteresowanych tematem.

Tak jak wczesniej pisalem zlozylem wniosek " Zgloszenie mikroinstali ... " w dniu 14.11.2016r. do ZE TAURON.
    Wczoraj tzn 24.11.2016r otrzymalem pismo poczta tradycyjna " Potwierdzenie złoszenia mikroinstalacji".
    Czyli uplynelo zaledwie 11 dni.
    W nim informacje o przyjeciu zgloszenia z podaniem mocy zainstalowanej i ze bedzie wykorzystana energia slonca.
    Jest tez informacja, ze ZE TAURON dokona wymiany urzadzenia pomiarowego na swoj koszt. Jest tez pare innych informacji, ze jak bym zmienil rodzaj zrodla energii lub zwiekszyl moc to mam czas 14 dni na zgloszenie zmian.

A dzis z tzn w piatek 25.11.2016r okolo godz 8:00, zadzwonil technik z ZE TAURON aby sie umowic na wymianie licznika.
    Licznik wymieniony zostal juz okolo godziny 11:15 tego samego dnia tzn w piatek 25.11.2016r, co trwalo moze 15 minut i jest to taki sam typ jaki wczesniej opisany ma moj znajomy tzn. MT382.D2 firmy ISKRA.
    Otrzymalem dwa protokoly:
    1 - zdemontowanie starego licznika i wpisem odczytow
    2 - zamontowanie nowego i informacja o sprawdzeniu komunikacji GSM.
    Posiada stany zerowe - czyli nowka .

Jestem bardzo mile zaskoczony sprawnym zalatwiem sprawy przez ZE TAURON.
    W czasie oczekiwania, nie mialem zadnych informcji, ze cos z dokumentacja lub zalacznikami jest nie tak.

Teraz zapewne poczekam na aneks do umowy lub na nowa umowe, ale licznik jest i juz liczy to co juz wytwarzam i jako nadwyzke energii wysylam do sieci.

Piszac powyzsze dziele sie z Wami radoscia i mysle, ze zacheci to kolejnych zainteresowanych do podobnego kroku.

Temat regulatora do SM ciagle jest aktualny bo zawsze moze byc uzyte.

Dodane 09.12.2016r
    Pare dni temu otrzymalem rozliczenie wplat za okres do dnia 25.11.2016r. i informacje o posiadanej nadplacie.
    Dzis otrzymalem aneks do umowy komleksowej wraz z pismem przewodnim i paramo zalacznikami z ustawy o OZE.
    Na stronie https://logowanie.tauron.pl/ po zalogowaniu sie mam teraz dwa numery platnika z tym, ze poprzedni numer przypisany umowie z przed wymiany licznika jest nieaktywny i mam nowy numer platnika i nowa umowa a pakiet ma nazwe Standard Prosument DO .

Pozdrawiam i zycze sukcesow.

Futek2
    prose
    Poziom 33  
    futek2 napisał:
    Teraz zapewne poczekam na aneks do umowy lub na nowa umowe, ale licznik jest i juz liczy to co juz wytwarzam i jako nadwyzke energii wysylam do sieci.

Kolega u mnie czeka już 2 miesiąc.
    futek2
    Poziom 17  
    Nawiazujac do tematyki zwiazanej z regulatorem analogowym do SM, ktory u mnie pracowal kiedy mialem licznik 16EC3rn/1, wczesniej nie zwracalem na umieszczony na nim znaczek jak fotka w zalaczeniu ZNACZEK-1.
    A na obecnie posiadanym nowym liczniku MT382.D2 po wymianie jest inny znaczek jak fotka w zalaczeniu - ZNACZEK-2 .

Widac wyrazne roznice, byc moze ktos z tego skorzysta i bedzie to przydatne dla uzasadnienia budowy regulatora do SM aby ustrzec sie naliczania energii z PV jak pobrana z sieci kiedy posiada sie liczniki z symbolem jak na fotce ZNACZEK-1.
    To dotyczy posiadajacych inwertery ON GRID.
    W zalaczeniu jest tez fragment z instrukcji firmowej licznika MT382.D2 opisujacy ten znaczek.

Pozdrawiam.

Futek2
    marekj31
    Poziom 19  
    Cytat:
    aby ustrzec sie naliczania energii z PV jak pobrana z sieci kiedy posiada sie liczniki z symbolem jak na fotce ZNACZEK-1.

Jak w takim razie wygląda sprawa wg fotki znaczek-1 rozumie że to co wpuścimy zostanie naliczone jako pobór ,ale czy ZE może jakoś odczytać z takiego licznika że coś było wpuszczane ,przecież nawet najlepszy SM może mieć małą cofkę w zależności od skoków obciążenia :D
    futek2
    Poziom 17  
    Odpowiadajac kol marekj31 to zanim mi ZE wymienil licznik 16EC3rn/1 na MT382.D to zrobilem wiele trestow na mojej instalacji PV.
    I sprawa ma sie nastepujaco, kiedy wysylalem energie do sieci to na danej fazie gasnie znacznik L1 lub L2 lub L3 na wyswietlaczu to zalezy na ktora faze mamy wlaczony inwerter ON GRID.
    Moze to byc jedynie zarejestrowane jako zanik jednej fazy i potem pojawienie sie kiedy juz nie bedzie nic wysylane.

To jest jedyna sygnalizacja na wyswietlaczu licznika, ze energia wysylana jest do sieci ale licznik zlicza ja jak by byla pobierana - fotka ZNACZEK-1.
    Robiac wiele prob nie stwierdzilem aby cos bylo do tylu policzone.

Pozdrawiam.

Futek2
    futek2
    Poziom 17  
    Nawiazujac do budowy regulatora analogowego do SM, w wielu postach kolegow pojawial sie problem odczytu na bezaco wskazan licznika energii elektrycznej.

I majac to w pamieci w ostatni czasie natrafilem na informacje co firma TAURON zaoferowala swym klientom.

http://amiplus.tauron-dystrybucja.pl/o-amiplus/han/Strony/han.aspx

Majac taki licznik i dostep mozna bylo pobrane dane wykorzystac do sterowania SM i optymalzacji zuzycia energii elektrycznej tej wytworzonej z PV jaki i pobieranej z sieci.
    Z opisu wynika, ze komunikacja z licznikiem jest mozliwa na odleglosc do 60 metrow wewnatrz na na zewnatrz do 300 metrow.

Wecej szczegolow w zalaczonym pliku PDF

Moze zrobic sobie testy logujac sie :
    https://logowanie.tauron.pl/

E-mail: demo
    Haslo : demo123

Po zalogowaniu wybrac zakladke Licznik / HANplus na gorze menu.

Zapewne na poczatku nie bedzie to latwe do wykonania ale po czasie juz temat mysle, ze bedzie rozwiazany.

Pozdrawiam serdecznie.

Futek2
    PV_Albert
    Poziom 20  
    futek2 napisał:
    Majac taki licznik i dostep mozna bylo pobrane dane wykorzystac do sterowania SM i optymalzacji zuzycia energii elektrycznej tej wytworzonej z PV

Wczytałem się w dokumentacje i dowiedziałem się że konfigurowalny interwał T1 cyklicznego wysyłania danych to minimum 10sek. Przy szybko zmiennych warunkach oświetlenia i pracy np. kuchenki indukcyjnej strażnik ten nie działałby prawidłowo.

Kolego futek2, czy znalazłbyś czas i cierpliwość na przebudowanie i przetestowanie swojego analogowego strażnika na takiego z zasilaniem tylko +5V?
    Może się mylę, ale to by znacznie uprościło budowę.
    futek2
    Poziom 17  
    Odpowiadajac kol PV_Albert narazie nie mam mozliwosci uruchomic caly uklad z zasilaniem 5V i zobaczyc jakie sa reakcje.
    Aleo moze byc za slabe wysterowanie z LM358 na optorezystor wlasnej konstrukcji jako US2 wystepujacy na schemacie.

Bo w dokumentacji LM358 podaja, ze moze byc zasilany juz od 3 V a max 32V
    Drobne zmiany wartosci to R3 bo R6 i R7 to jedynie wartosc wejscia to wiekszego znaczenia nie bedzie mialo ale mozna je zwiekszyc do 30k.
    Prosze smialo zrobic probe zasilania bez zmiany wartosci elementow na poczatek bo to nic uszkodzi a bedzie wiadomo jak sie uklad zachowuje.
    Jak by brakowalo wysterowania to trzeba bylo by zrobic probe wymiany diody LED uzytej do zabudowania optoprezystora w US2.
    A jak by to nie poskutkowalo to dolozyc na wyjsciu z LM359 tranzystor aby posterowac dioda LED.
    Jak co sluze ewentualnie zmiana schematu ale musze znac jakie sa wyniki proby zasilania z 5V.

Jestem dobrej mysli, ze nie bedzie wiekszych problemow bo w opisie LM358 podaja aplikacje zasilane z 5V.

Oczywiscie odwoluje sie do schematu
    Straznik_mocy_z_PV_6.jpg
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=787289

Pozdrawiam.

Futek2
    futek2
    Poziom 17  
    W zwiazku z tym, ze powoli zbliza sie do konca rok 2016, postanowilem zrobic sobie symulacje kosztow za energie elektryczna pobrana z ZE i odebranej tej co wysylam do sieci ZE z mojej instalacji PV.

Na ta okolicznosc zrobilem w EXCELU arkusz kalkulacyjny na taryfy G12, G12E, G12N, G12W i G11.
    Dokladnosc obliczen koncowych jest do okolo 5 zl, to wynika z zaokraglenia okresu pomiedzy odczytami do pelnych miesiecy i wyliczeniu oplat stalych

Ja na biezaco mam odczyty bo korzystam z platforym TAURON eLicznik
    link ponizej:
    https://logowanie.tauron.pl/

Mozna zrobic sobie symulacje z odczytow udostepnionych przez ZE TAURON.
    logujac sie :

E-mail : demo
    Hasło: demo123

Jezeli ktos jest zainteresowany zrobieniem sobie symulacji takich kosztow ile moze zyskac oddajac energie z PV do sieci ZE, to arkusz do pobrania, ktory jest w zalaczeniu.

Prosze o ewentulne uwagi i sugestie bo jest to wersja 1.01 BETA i mozna cos ulepszyc.

Pozdrawiam.

Futek2
    Tech132
    Poziom 23  
    Bardzo przydatny kalkulator-kosztów polecam .W PGE zliczają taryfyG12W jak jedną ,gdy braknie wyprodukowanych kilowat to dopiero rozliczają oddzielnie w pierwszej i drugiej taryfie ,więc przydało by się dodać taką opcję w kalkulatorze.
    futek2
    Poziom 17  
    To mi tez nie dawalo spokoju, o czym pusze kol Tech132 i jak sie przespalem z tematem to dzis rozmyslalem i po przeczytaniu kol. sugesti tez jest to bliskie mojemu rozwazaniu o sposobie rozliczania prosumenta posiadajacego taryfe z grupy G12.

Juz szukalem w sieci jakies info ale narazie nic nie znalazlem.

To zrobie takie rozliczanie modyfikujac algorytmy :

1 - Ilosc energi oddanej w strefie czasowej T1 - czyli DZIEN bedzie rozliczana z tym co pobierzemy w tej samej strefie a co pozostanie z rozliczenia tego co mamy do odebrania przejdzie - doda sie do ilosc energii oddanej w strefie T2 czyli NOC i bedzie rozliczona juz ostatecznie z tym co pobralismy w strefie czasowej NOC.

Mysle, tez zrobic mozliwosc wyboru sposobu rozliczania aby bylo prowananie.

A dzis napisze zapytanie w tej sprawie do TAURONU jak to faktycznie bedzie rozliczane aby miec rozwiane watpliwosci.

Dla nas bylo by bardziej korzystne to co opisalem powyzej bo sterfa czasowa 13:00 - 15:00 to za malo daje do tego co pobierzemy z ZE w calej strefie NOC.
    Bo pozostalej czesci strefy NOC czyli 22:00 - 6:00 to slonca jest bardzo malo.

Prosze o uwagi w sprawie zamiany, ktore zrobie dzis w algorytmach.

Futek2
    Tech132
    Poziom 23  
    Przydało by się jeszcze opcja ile kilowat nie wykorzystanych przechodzi na następny okres rozliczeniowy.
    futek2
    Poziom 17  
    Dzieki za sugestie Tech132
    Z tym okresem rozliczeniowym to tez myslalem, bo to musi byc 365 dni bo po tym czasie robia kreske i co zostalo juz idzie jak darowizna dla ZE.
    Zrobie ile pozostaje po rozliczeniu, jezeli z PV bylo wiecej do odebrania od tego co pobralismy z ZE.
    Ustawie w algorytmie aby byla kontrola tego okresu na 12 miesiecy bo tez tak dokladnie nie spisuja stanow co do dnia.
    I tak dokladnosc obliczen bedzie duza.
    Ja zrobilem sobie symulacje jak bym tylko mial regulator analogowy do SM i nic nie oddawal do sieci.

Futek2
    futek2
    Poziom 17  
    Witam zaintersowanych tematem.

Po uwzglednieniu zasugerowanych poprawek, zostaly one wprowadzone do najnowszej wersji kalkulatora.

Dziekuje za uwagi kol. Tech132

Najnwsza wersja w zalaczeniu - Kalkulator-kosztow-pradu-1-07.xls.

Prosze o ewentualne uwagi i sugestie.

Pozdrawiam

Futek2
    Tech132
    Poziom 23  
    Dziękuję za poprawienie kalkulatora ,teraz wystarczy wpisać produkcję i zużycie z licznika i wiemy ile zapłacimy i ile pozostało nam energii do wykorzystania. Mi pozostało do wykorzystania 700KW według kalkulatora.
    futek2
    Poziom 17  
    Dzieki za info Tech132, ze wszystko jest ok.
    Staralem sie aby opisy byly mozliwie najlepiej zrozumiale co sie wylicza w danym miejscu arkusza.

Ja nie mam sie czym narazie pochwalic bo wystartowalem nie dawno i wszystko z PV idzie na biezace potrzeby w domu ale wtedy licznik mniej nalicza energii pobieranej z ZE.
    Ale mysle, ze jak juz bedzie marzec i kolejne miesiace to uzysk bedzie coraz wiekszy.

Zrobilem sobie symulacje kosztow, bazujac na ubiegloroczym zuzyciu pradu to srednio dziennie wystarczylo by ok 2.2kWh z PV aby pokryc potrzeby roczne i jedynie byly by koszty stale.

Jestem nadal otwarty na propozycje ulepszenia kalkulatora i uwagi ewentualnych zmian.

W dniu 05.02.2017r, nowa wersja kalkulatora z dodana taryfa G13.

Pozdrawiam.

Futek2
    futek2
    Poziom 17  
    Dzis szukajac roznych ciekawych opisow z elektroniki analogowej natrafilem na taki opis " Simplest Grid-tie Inverter (GTI) Circuit Using SCR ".

Szczegoly opisu na linku ponizej.

http://www.homemade-circuits.com/2014/04/simplest-grid-tie-inverter-gti-circuit.html

Po rozpatrzeniu schematow i przeczytaniu opisu po przetlumaczeniu uklad z zalozenia powinien dzialac poprawnie.
    Jedynym waznym elementem to ten transformator po prawej stronie bo musi byc takiej mocy jak inwerter.
    Co myslicie o tym, bo mnie to zacheca aby wykonac uklad i zrobic probe bo koszt czesci znikomy i cos by sie zanalazlo w zapasach.
    Do testow mozna bylo by tez wykorzystac czesciowo UPS i po drobnych zmianach ukladu wykonac proby.

Futek2
    prose
    Poziom 33  
    Będzie działać ale duze straty brak MPPt.

Dodano po 4 [minuty]:

Budowa tzw. strażnika mocy (SM) dla instalacji pv on grid
    Jeszcze jedna samoróbka.
    futek2
    Poziom 17  
    Ja cos takiego zanalazlem.
    To tez zacheca do proby aby przetestowac.
    Aby nie wywalic bezpiecznikow to mysle w szereg od sieci dac zarnik halogenowy 500Wat.
    Bo jak nastapi synchronizacja to powiniem zgasnac a kiedy byc cos bylo nie tak to sie zaswieci.
    Na poczatek mozna testy robic na zasilaczu .

Futek2
    futek2
    Poziom 17  
    Pare dni temu zostalem poproszony o pomoc w zrealizowaniu polaczenia inwertra starszego typu po RS485 z PC w celu monitoringu jego pracy.
    Odlegosc okolo 50 metrow, nie widzialo mi sie to zrealizowac po kablu.

I znalazlem rozwiazanie po WIFI z wykorzystaniem ROUTERA z WIFI ale musi miec min 8MB flash aby wymienic oprogramowanie na OpenWRT
    odpowiednia wersje dla posiadanego sprzetu

https://downloads.openwrt.org/backfire/10.03.1/ar71xx/

oraz pobrac i zainstalowac dodatek SER2NET

https://downloads.openwrt.org/backfire/10.03.1/ar71xx/packages/

Lub nowsze wersje

https://downloads.openwrt.org/attitude_adjustment/12.09/ar71xx/

https://downloads.openwrt.org/attitude_adjustment/12.09/ar71xx/generic/packages/

SER2NET jest pod koniec listy.

Ponizej link do pelnego opisu z uzyciem routera z mala iloscia pamieci flash i dolacznym PENDRIWEM.

http://coodenco.com/?page_id=19

Aby nie wykonywac samemu pokazanego przez autora konwerter na RS485 to do routera nalezy podlaczyc gotowy modul RS485 ARDUINO ( koszt zakupu ok 6zl ), i po drobnej modyfikacji bedzie pracowal jak potrzeba - fotka w zalaczeniu.
    Nalezy dolozyc tranzystor i 2 rezystory aby bylo przelaczenie z odbioru na nadawnie kiedy pojawi sie stan wysoki na wyjsciu TX z routera.
    Podlaczenie zmodyfikowanego modulu RS485 wykonujemy do pinow UART w routerze uzywanych do wgrywania softu w trybie ratunkowym po RS232 i pobieramy z niego zasilanie +3V.

Mysle, ze ta modyfikacja modulu RS485 zainteresuje tez posiadaczy ARDUINO wykorzystujac komunikacje RX/TX i dodatkowy pin do sterowania N/O z programu.
    Wtedy uzycie dodatkowego pinu staje sie zbedne.

Uklad w calosci przetestowalem majac do PC zamontowany konwerter USB/RS485 oparty na CH340 ( sterowniki w zalaczeniu) i uruchomilem PUTTY na COM5 a drugie polacznie po WIFI wykonalem polaczenie tez z PUTTY na adres IP routera i proby wypadly pozytwnie.
    Teraz w najblizszych dniach podlacze do inwertera.

Prosze o ewentulne zapytania lub uwagi.

Futek2
    BILGO
    Poziom 38  
    futek2 napisał:
    I znalazlem rozwiazanie po WIFI z wykorzystaniem ROUTERA z WIFI ale musi miec min 8MB flash aby wymienic oprogramowanie na OpenWRT
    odpowiednia wersje dla posiadanego sprzetu

https://downloads.openwrt.org/backfire/10.03.1/ar71xx/

Najprostsza sprawa to ESP ;) Wbudowany serwer, można przez ten układ od razu dane na Pvmonitor.pl wysyłać. Wiele osób ma tak zrobione. Zaimplementowanie odczytu po RS458 w ESP też nie powinno być jakieś trudne. Koszt układu od 10 do 20zł ;)
    Ale brawa za wykonanie roboty ;)
    futek2
    Poziom 17  
    Pierwsza sprawa do podziekowanie dla BILGO za podpowiedz o uzyciu ukladu ESP 2866 bo chyba o taki mial na mysli.
    Ale nie znam tego blizej i nawet bym nie potrafil go zaprogramowac.
    Temat jest zapewne ciekawy bo znacznie upraszczal komunikacje z RS485 na WIFI.
    Ale ciagle mnie zastanawia jak bedzie rozwiazane sterowanie modulem RS485 z nadania na odbior bo uklad musi byc w pelni przezroczysty.
    Jezeli masz sprawdzone rozwiazanie to prosze o szczegoly bo mysle, ze zainteresuje to innych czytajacych.

Uklad, ktory ja zrobilem na bazie routera z WIFI pracuje poprawnie. Byly drobne korekty w konfiguracji ale to drobiazg.
    Teraz podobny uklad wykonuje na Nanostatnion LOCO M2 bo jak wczesniej pisalem musi byc to router z 8 MB flash aby zmiescil sie dodatek SER2NET do OpenWRT.

Pozdrawiam.

Futek2
    BILGO
    Poziom 38  
    futek2 napisał:
    Jezeli masz sprawdzone rozwiazanie to prosze o szczegoly bo mysle, ze zainteresuje to innych czytajacych.
    Sprawdzonych rzeczy nie mam ;) Ale podsunąłem koncepcję którą można iść, jest ona do zrealizowania, tylko kwestia czasu ;)
    futek2
    Poziom 17  
    Dzieki BILGO za podpowiedz o module ES8266.
    Modul EESP8266 juz zakupilem 25zl - fotka w zalaczeniu
    Teraz testuje wgrywajac rozne softy aby go blizej poznac i nabrac wprawy.
    Modul jest z wejsciem USB do programowania jak rowniez zasilany.

A jak juz wszystko troche poznalem zapoznaje sie z tym opisem bo mysle, ze to bedzie tanie i skuteczne rozwiazanie.
    Link ponizej
    http://www.instructables.com/id/Wireless-Sola.../step3/Com-port-redirector-and-testing/#step1

Teraz pare dni bede robil z tym ukladem w/g opisu.
    Oczywiscie musze dodac modul RS485 i byc moze trzeba bedzie dodac tranzystor aby zmieniac kierunek przeplywu danych.
    Narazie mam obawy aby modul ESP8266 podlaczyc bezposrednio do UART pomimo, ze poziomy napiec sa odpwiednie i zasilanie.
    Mysle, ze beda kolejni zaintersowani.

Pozdrawiam.

Futek2
    BILGO
    Poziom 38  
    Fajna zabawa ;) Trzeba szukać i kombinować, ale jest to wszystko do zrobienia, łącznie z postawieniem serwera WWW, bo ESP jest do tego zdolne ;)
    futek2
    Poziom 17  
    Kolejny raz podziekowanie dla BILGO, twoja informacja byla dla mnie dobrym bodzcem do zainteresowana sie modulem ESP8266.
    Teraz po paru dniach juz znacznie sprawnej posluguje sie modulem ESP8266 .
    Juz przetestowalem pare roznych opisow z sieci jak rowniez zaczolem sam programowac w LUA - poprawiac programy i zapisywac je na ESP8266.

Ale najbardziej trafny opis to ten z tej strony - link ponizej.

https://esp8266.ru/forum/threads/modbus-tcp-rtu-rs-485-web-server.911/

Ten opis juz zostal zrealizowany i sie od kilku dni testuje.
    Teraz oczekuje na przetwornice izolowana B1203S-1WR2 12VDC/3.3VDC bo stablizator szeregowy za duzo ciepla wydzielaja bo ESP8266 potrzebuje okolo 200mA bo stablizuje napiecie z 12V do 3.3V na potrzeby ESP8266.
    I taki uklad zakupilem i uzyje go w najblizszych dniach.
    Przetwornica; B1203S-1WR2; moduł DC/DC; 12V (10,8÷13,2)V; DC; 3,3V; DC; 303mA; 1W; izolowany; 1,5kV; SIL4; przewlekany (THT) wydatek okolo 10 zl.
    W zalaczeniu katalog tych przetwornic i fotka.

Dodane 26.03.2017r.
    Uklad zostal wykonany u juz dziala.
    a jak to wyszlo to opis i fotki na linku ponizej.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16342584#16342584

Moze to bedzie przydatne innym zainteresowanym.

Pozdrawiam.

Futek2