Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa tzw. strażnika mocy (SM) dla instalacji pv on grid

PV_Albert 02 Sty 2016 14:12 23460 150
  • #61 02 Sty 2016 14:12
    akrawiec
    Poziom 14  

Generalnie mam pytanie, czy w układzie 3f SM musi pilnować mocy w każdej fazie, czy też wystarczy kontrola sumy mocy?

Przykład:
    W czasie "produkcji energii" Fronius Symo pokazuje praktycznie równe prądy przesyłane do każdej fazy. Jeśli mam produkcję 3kW, to do każdej fazy idzie 1kW.
    Mój SM powinien skierować na grzałkę 3kW.

Pytanie: czy licznik ZE bilansuje moc z trzech faz, czy liczy każdą fazę z osobna i w tym samym czasie policzy mi zużycie mocy z jednej fazy i sprzedaż nadwyżki z dwóch pozostałych.

Oczywiście mam na myśli nowe liczniki elektroniczne dwukierunkowe.
    Jest jasne, że pilnowanie mocy na każdej fazie jest poważnym utrudnieniem w budowie SM.

Może pewnym uproszczeniem byłoby użycie jednej grzałki i układu prostowników.
    Taki układ opisany jest w w innym forum:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15241865#15247672

• Fibaro
  • #62 03 Sty 2016 12:28
    PV_Albert
    Poziom 19  

Licznik dwukierunkowy elektroniczny można traktować jak licznik indukcyjny, tarczowy bez zapadki. Czyli powinien bilansować. Nie testowałem pozytona na 3f, ale wg mnie nie trzeba pilnować mocy na każdej fazie.
    Przy okazji, wcześniej pisałem że pozyton "odpytywany" częściej niż 1.5s podaje dane nieprawdziwe.
    Myliłem się. Teraz aktualizuje SM kilka razy na sekundę.

• #63 31 Maj 2016 12:38
    piotr macierzyński
    Poziom 7  

Do: akrawiec.

Mam Iskrę 3f która pokazuje sumę z 3 faz ale liczy każdą fazę z osobna, nalicza czasem w 2 kierunkach jednocześnie np: przy załączonym piekarniku 3000W na L1.

• #64 07 Lip 2016 13:58
    futek2
    Poziom 15  

Witam serdecznie zainteresowanych tematem.
    Pierwsze to słowa uznania dla PV_Albert za zbudowanie prototypu strażnika mocy.

Wczytując się z temat tego zagadnienia to podjąłem próbę użycia do odczytu kierunku przepływu energii za pomocą prostego miernika mocy, który rozebrałem a jest typ EKM2100 - fotki po rozebraniu w załączeniu.
    W nim jest użyty scalak ADE 7755, który w tym liczniki ma nie wykorzystane wyjście z nóżki nr 20 REVP i można po drobnej modyfikacji - dołożeniu transoptorów mieć to co pobieramy z licznika POZYTONU.
    W załączeniu pełny opis scalaka ADE7755 w pliki PDF i fragmenty opisu ze wskazaniem miejsca przeróbek na płytce drukowanej miernika.

I może to by dało się wykorzystać do budowy strażnika mocy ?

Sygnalizacja mocy płynącej do sieci działa prawidłowo to już przetestowałem - w załączeniu fotka.
    Modyfikacja miernika aby była sygnalizacja energii płynącej do sieci to jedynie dołożenie diody LED szeregowo z rezystorem 1k z nóżki 20 do masy .

Mysle, ze jest to pomocny material i moze uda sie zaadoptowac ten miernik lub podobne z ADE7755 do SM.

W ostatnim czasie dokonalem modyfikacji innego typu miernika i tez dziala bo ma taki sam uklad scalowy tzn ADE775 - fotka w zalaczeniu.
    Roznica to jedynie inna obudowa bo plytki ukladu pomiarowego sa takie same.
    Tego typu mierniki sa dostepne ponizej 40 zl bo sa starszej produkcji.
    Licza koszty i sumuja energie oraz podaja ilosc gdzin.

Futek2

• Fibaro
  • #65 07 Lip 2016 22:21
    PV_Albert
    Poziom 19  

Dziękuję za słowa uznania. Zrobiłem drugą wersje (opis, schematy i kod wkrótce) bardziej rozbudowaną. Też opartą na pozytonie ale wynika to z tego, że dzięki SM raportuje dane na pvmonitor i potrzebowałem dane liczbowe.
    Gdybym robił tylko SM to zapewne przyjrzałbym się scalakowi ADE7755. Chyba jest to najtańsza metoda zbudowania strażnika.
    Nie bardzo czaję jak to podłączyć w obwodzie AC. Czy tam jest rezystor typu bocznik i przez niego przepływa cały prąd? Dodatkowo widzę jeszcze podłączenie do AC na dzielnik pinu VP2.

• #66 08 Lip 2016 08:55
    futek2
    Poziom 15  

Witam.
    W mierniku bocznik pradowy to ramka z grubego drutu przy czerwonych przewodach - widoczna na zalaczonej fottce z wczesniejszego mojego postu.
    Miernik wytrzymuje max 20A tak wynika z opisu.
    A co do podlaczenia miernika to zaraz przed bezpiecznikiem na danej fazie od strony budynku.

Dzis zrobilem analize przebiegu z nozki 22 CF i ilosc imulsow tam pojawiajacych sie jest zalezna od pobieranej mocy.
    I przchodzi mi pomysl aby to podac na uklad U2008B lub odpowiednik albo tez zrobic prosty uklad calkujacy na wzmacniaczu operacyjnym aby otrzymac napiecie schodkowe do sterowania optotriaka np TLP3062 a dalej triak mocy i mamy pelna izolacje od obwodu sterowanego.

Dzialenie ukladu z zalaczonego schematu, sygnal CF podwany na wejscie - i + przez rezystory osobne o roznych wartosciach i dodatkowo w szereg dajemy diode do wejscia - .
    Sygnal CF powinno sie podac przez tanzoptor aby nie uszkodzic miernik.
    Sygnal REVO powoduje zmianie szybkosci narastania lub opadania napiecia schodkowego, ktore podawne jest na wejscie przewrzutnika schmitta, a ten steruje optotriakiem.
    Przerzutnik schmitta daje histereze co zabezpiecza przed krotkorwalymi i szybkimi zmianami stanu REVP.

Jak bede mial wolny czas i elementy to zrobie uklad probny a w miejsce optotriaka moze uzyje gotowy modul mocy - przekaznik polprzewdnikowy, ktore sa dostepne w dobrej cenie i moga zalaczyc duze moce i sterowane w zerze.

Prototyp ukladu ma sluzyc do automatycznej redukcji energii elektrycznej wysylanej do sieci blisko zeru, ktora wytwarzymy z PV i skierowanie tej nadwyzki energii na potrzeby domu np. wlaczajac dodatkowo grzalke do wody lub podlogowe ogrzewanie elektryczne w lazience lub innm pmieszczeniu.

Przygotowalem schemat jak widze ten regulator i jest to prototyp i wartosci rezystorow i konensatora moga ulec zmianie w trakcie uruchamiana.

Uklad regulatora SM bedzie wspolpracowal z wykorzystaniem miernika EK2100 po modyfikacji dodaniu tranzoptorow na sygnale CF i REVP.
    Dzialanie ukladu regulatora jest na jednej fazie.

Prosze o uwagi i poprawki bo moze cos nie tak jest zrobione.

Futek2

Załączniki:
  • Fibaro
  • #67 10 Lip 2016 08:44
    PV_Albert
    Poziom 19  

Wszystko pięknie, ale z tego co rozumiem na wyjściu układu (przerzutnik schmitta) jest jedynka lub zero w zależności od tego czy moc jest oddawana, czy odbierana. Przecież to samo dostajemy na wyjściu REVP, bez całej tej obróbki.
    Co będzie załączane przekaźnikiem półprzewodnikowym? Jeśli to będzie obciążenie np. grzałka 1KW to nastąpi gwałtowne wyłączanie i załączanie obciążenia zależne od czasu reakcji scalaka ADE. Czy o ten efekt właśnie chodzi?
    Czy nie lepsze byłoby zamienienie sygnału z pinu CF od razu na kluczowanie tranzystora mocy?
    Warunkiem włączenia byłby sygnał z REVP.

• #68 10 Lip 2016 09:47
    futek2
    Poziom 15  

Witam serdecznie PV_Albert .
    O calym procesie regulacji decyduje uklad integratora na ktory wchodza sygnaly CF i REVP.
    Sygnal CF jest zawsze i z tego co zauwazylem to w mierniki EKM2100 jest taki zakres, ze 57000 Hz to moc 5700Watow czyli na kazdy 1 wat 10 impulsow.
    Impulsy CF rozladowuja kondensator w sposob ciagly kiedy jest 0 na sygnale REVP.
    Ale kiedy pojawi sie 1 na REVP to zablokowane jest wejscie - aby ladowac kondensator i zwiekszyc przyrost napiecia schodkowego na wyjsciu z integratora az wyzwoli sie przerzutnik schmitta i zalaczy optotriaka.
    W tym momencie gwaltownie zmniejszy sie ilosc impulsow z CF i popwolnie zacznie opadac napiecie na integratorze az do momentu przelaczenia sie schmitta w stan niski i wylaczy optotriaka.
    To sie bedzie dzialo szybko.
    Ale kiedy zalaczenie optoriaka nastapi w kilka kolejnych cykli tak az znacznie zwiekszy sie odbior mocy na potrzeby domu i nastapi pobieranie energii z siecie ZE to sygnal REVP zmieni swoj stan z 1 na 0 i odblokuje wejscie - na ktorym jest rezystor o mniejszej wartosci to nastapi szybsze rozladowanie kondensatora a napiecie schodkowe bedzie mialo bardziej strome opadanie.
    Po kilku takich cyklach nastapi ustabilizowanie sie ukladu z leka przewaga na wysylanie energii do sieci np na poziomie 1 - 10 watow aby uklad jej nie pobieral.
    A kiedy nastapi zmiana ilosci impulsow na CF uklad integratora to wykryje spadkiem lub wzrostem poziomu napiecia schodkowego.

Gdybym umial programowac uklady PIC np PIC12F683,PIC16F684 to mozna bylo by napisac prosty program aby to robil pobierajac jedynie impulsy CF zliczjac ich ilosc i stan wyjscia REVP i trzecie wyjscie sterujace optoriakiem.
    Program musial by sprawdzac stany na CF i liczyc impulsy i stan REVP i odpowiednio szybko aby je zliczac w petlach i sprawdzac podane warunki.
    Innych sygnalow nam nie potrzeba.

A moze bys sie podjal PV_Albert napisac taki program ?
    Bo idea koncepcji ukladu jest mysle zrozumiale opisana, na PIC bylo by to latwe bo jedynie by sie wartosci liczbowe podalo a w analogowych trzeba dobrac wartosci elementow R i C .
    Zawsze jestem gotowy do wspolpracy.
    A moze sa inni zainteresowani tym tematem i pomoca ?

Futek2

• #69 10 Lip 2016 11:08
    PV_Albert
    Poziom 19  

Mechanizm rozumiem, ale nie widzę jak dynamicznie na tej podstawie włączać grzałkę.
    Jeśli chciałbyś żeby w wyniku szybkiej reakcji ADE proces obliczeń odbywał się w czasie jednego okresu AC to może i to by grało, ale jeśli obciążenie będzie się włączało na dłuższy czas to nie dojdzie do stabilizacji i SM nie będzie działał.

Program byłby prosty. Szczególnie na arduino nano, ale piękno tej koncepcji polega na tym że jest możliwość ominięcia programowania, poprzez wykorzystanie ADE. Gdyby zastosować przetwornik z napięcia (wyjście wzmacniacza) na PWM to można by kluczować mosfet i bezpośrednio "szatkować" AC wg "Sine AC Wave Dimming pwm" lub klasycznie poprzez kluczowanie napięcia stałego.
    W innym przypadku (arduino, PIC) zachodzi potrzeba wykrywania zera AC i sterowanie fazowe triaka.
    Jeśli uda się ominąć programowanie to będzie to drugi mały krok człowieka (pierwszy zrobił Zdzisław7), wielki dla ludzkości.

• #70 10 Lip 2016 13:24
    futek2
    Poziom 15  

Witam ponownie.
    Moze nie potrzebnie uzylem slowa przekaznik bo sa to takie duze kostki w ktorych jest gotowy uklad do sterowania duzymi mocami z optoizolacja.
    Fotka w zalaczeniu takiego cuda techniki.
    Opis jak to dziala dla zainteresowanych - plik w zalaczeniu RELPOL.PDF
    Jutro planuje zrobic maly test miernika a minowicie obciaze go opalarka z plynna regulacja mocy grzania jest tego ok 1kW i zobacze jak sie zachowuje zmiana imulsow na wyjsciu CF.
    Na 99% one sa caly czas a czestotliwosc rosnie w miare obciaznia i moze bezposrednio to wykorzystac do sterowania optotriaka i bylo by cos w rodzaju PWM zmieniajac uklad sterowania grzalka na inny. A uklad calukujacy by jedynie ustalal histereze aby zapobiec ewentualnemu sprzeganiu sie ukladu.
    Jest jeszcze inne rozwiazanie pominac przerzutnik schmitta i wyjscie analogowe z ingeratora podac przez wzmacniacz pradu ( 4 - 20mA )na przekaznik polprzewodnikowy ze sterowaniem analogowym AS np RM1E40AA25 w/g zalaczonego opisu RELPOL.PDF .
    Bo uklad by dzialal jak samo nadazny, ale to trzeba przetestowac czy te impulsy z CF dalo by sie wykorzystac do sterowania PWM.
    A sygnal 1 z REVP zezwalal by na sterowanie oddawaniem mocy na dom

Jestem dobrej mysli ze PV_Albert juz cos zrobi prostego na PIC12F683,PIC16F684 bo wiecej nie ma potrzeby aby zrealizowac ten pomysl.
    A miernik taki jak EKM2100 to mozna wzorujac sie wykonac czesc pomiarowa majac AD7755 lub nowszy np ADE7757 - opis w zalaczeniu.
    W zalaczeniu jest opis wykonania mernika energii na AD7755 aby moc sie na nim wzorowac w Elektronika Praktyczna 9/2004 - plik AVT592.pdf w zalaczeniu.
    Schemat EKM2100 ponownie zalaczam .

Futek2

• #71 12 Lip 2016 10:07
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Dwa lata temu takie coś powstało, ale zainteresowanie pozostało domeną autora :D
    Link
    A u mnie działa od 2 lat.

• #72 12 Lip 2016 14:15
    futek2
    Poziom 15  

Witam.
    Pierwsza sprawa to slowa uznania dla Lesio_Q bo z tego wynika ze jestes pionierem w tym temacie tylko szkoda, ze nie natrafilem wczesniej na Twoj opis.

Ale to nie problem bo urodzila sie inna koncepcja regulatora.
    Ja juz jestem na etapie zamontowania tranzoptora podwojnego w mierniku energii EKM 2100 aby miec wyprowadzone sygnaly CF i REVP z ADE755.
    A dalej to juz osobne pudelko z elektronika co zrobi reszte .
    A moze kiedys zrobie ze miernik EKM2100 umieszcze tez w tej samej obudowie i powstanie jedno urzadzenie.

Pruby regulatora wypadly pomyslnie, a prostrze rozwiaznie bylo by jak bym umial programowac PIC12F683 lub ATTINY13 to by sie zrobilo co chcialo bez zbednej ilosci R i C oraz dobierania wartosci aby uzyskac odpowiednie parametry czasowe i granice reagowania na sygnaly CF - czestotliwosc , ktora jest zalezna o mocy .

Ale jestem dobrej mysli, ze ktos na forum da znac, ze cos takiego jest w stanie zrobic.

Futek2

• #74 12 Lip 2016 20:09
    PV_Albert
    Poziom 19  

futek2 napisał:
    Pruby regulatora wypadly pomyslnie, a prostrze rozwiaznie bylo by jak bym umial programowac PIC12F683 lub ATTINY13 to by sie zrobilo co chcialo bez zbednej ilosci R i C oraz dobierania wartosci aby uzyskac odpowiednie parametry czasowe i granice reagowania na sygnaly CF - czestotliwosc , ktora jest zalezna o mocy .

Nie każdy potrafi lub chce bawić się w programowanie, a zbudowanie prototypu tylko z elementów RC zwiększy grupę docelową przyszłych konstruktorów.
    Widzę to tak: częstotliwością z pinu CF sterujemy napięciem na wyjściu wzm. operacyjnego, dalej napięcie przetwarzamy na PWM i korzystamy z 'Sine AC Wave Dimming pwm" do sterowania mocą. To 'szatkowanie' AC niestety powoduje dość duże zakłócenia.

• #75 12 Lip 2016 21:54
    futek2
    Poziom 15  

Witam.
    Info dla BILGO ten uklad ADE7763ARSZ jest troche innego przeznaczenia i nie ma wyjscia sygnalu REVP co dla straznika mocy jest wazne aby wiedziec kiedy jest kierunek przeplywu energii elektrycznej do sieci .

A co do informacji PV_Albert to jest zapewne dobre rozwianie, ale dzis testowalem wyjscie ze wzmacniacza z pominieciem przerzutnika schmitta wprost na uklad prostego regulatora mocy na triaku i ladnie sie poziom napiecia ustabilizowal na wyjsciu wzmacniacz - integratora i w ciagu okolo 2 skund juz uklad sie zrownowazyl i do sieci szlo ok 3 -5 watow lekko wachalo.
    Narazie uklad jest zmontowany na tak zwanego pajaka i sa potencjometry aby dokladnie dobrac wartosci rezystorow, ale duzych zmian nie bedzie.
    Mysle, uklad regultora upchne w obudowie miernika EKM 2100 a jedynie zrobie wyprowadzenie na regulator mocy bo jest tam zasilanie i bylo by to proste urzadzenie.
    Ale jeszcze musze potestowac pare roznych obciazen i produkcji energii.

Mysle, ze jeszcze ktos zrobi ten uklad na bazie dostepnego miernika mocy podobnego do EKM2100.

A moze ktos z czytajacy posiada rozebrany taki miernik jak na zalaczonym zdjeciu to prosba o podanie jako tam jest scalak pomiarowy mile wodziane zdjecie.
    Bo mysle, ze wiecej osob by moglo cos podobnego wyknac.

Futek2

• #76 12 Lip 2016 22:16
    BILGO
    Poziom 38  

futek2 napisał:
    Witam.
    Info dla BILGO ten uklad ADE7763ARSZ jest troche innego przeznaczenia i nie ma wyjscia sygnalu REVP co dla straznika mocy jest wazne aby wiedziec kiedy jest kierunek przeplywu energii elektrycznej do sieci .

Nadaje się idealnie bo przez SPI odczytasz wszystko.. Napięcia, prądy, moce(łącznie z kierunkiem przepływu), cosFi itd itd. Kwestia tylko odpowiedniego zaprogramowania uC. W nocie katalogowej masz opisane poszczególne rejestry jak i co z nich odczytywać ;) W necie są ogólnodostępne biblioteki do tego układu.
    To tak jakbyś swój własny licznik energii budował i programowal :)

Dodano po 4 [minuty]:

futek2 napisał:
    Ale jeszcze musze potestowac pare roznych obciazen i produkcji energii.

Przetestuj z kuchnią indukcyjna ;) jak wygląda dynamika układu? Czas reakcji na zmiany parametrów?

• #77 13 Lip 2016 09:01
    futek2
    Poziom 15  

Witam.
    Info dla BILGO, przepraszam za odrzucenie tego typu scalaka, ktory Ty proponujesz, ale trzymam sie tego opisu opartego na ADE7755 i uklad jak do tej pory jest prosty w wersji analogowej i latwy do wykonania przez przecietnego zainteresowanego.
    A mogl by byc jeszcze prostrzy, gdyby uzyc ktorys z mikroprprocesorow bo nie wymagalo by to duzego zlozonego programu.

Ja nadal jestem dobrej mysli, ze ktos sie podejmie napisac program aby odczytywal stan REVP i CF ( odczytywal czestotliwosc z CF ) i wystawial sterowanie dla regulatora .
    Jestem gotow do wspolpracy.
    A moze ktos by mi powiedzial jak mam zaczac aby samemu zaprogramowac.

Moze mnie sie to wydaje proste ale PV_Albert wczesnjszej informacji napisal ze by sie dalo to zrobic.
    Zasilanie pasuje w mierniku EKM 2100 - schemat wczesniej zalaczylem i w podobnych jest podobnie.
    Dzis szukalem w sieci podobnych miernikow do EKM2100 to sa dostepne w cenie ok 30zl.
    Ja juz dwa sprawdzilem i maja ten scalal ADE7755 tzn EKM2100 i FHT-9996G - fotka w zalaczeniu.

A teraz cos dla zawansowanych , co znalazlem w sieci - caly komplet dokumentacji z plytkami drukowanymi, wersja 1 i 3 fazowa.

http://mk2pvrouter.co.uk/13601.html

Futek2

• #78 13 Lip 2016 10:24
    BILGO
    Poziom 38  

Odczytanie REVP i CF jest dość proste przez uC, REVP to sprawa prosta 1/0. W CF można w przerywaniu odczytywać czas między impulsami i na tej zasadzie odczytasz częstotliwość ;)

• #79 13 Lip 2016 16:48
    futek2
    Poziom 15  

Tak sobie to wyobrazalem jak napisales BILGO, moje slowa uznania.
    Podam Ci pare szczegolow bo czuje, ze Ty bedziesz tym co napisze ten program.
    1- impulsy REVP sa tylko 1/0 tak jak napisales , ale ja sobie to wyobrazam aby zrobic petle ktora by zliczyla kolejne wystapienia 1 i stala powiekszyla +1 a kiedy 0 to -1 np co 1 sek.
    2 - Kiedy wystapienie jest na tyle trwale, ze zlicznych np 10 to zaczynamy odczyt z CF aby uzyskac informacje jaka jest czestotliwosc i po tym wyslac sygnal do wysterowania triaka z uC aby go ustawic na odpowiedni poziom mocy.
    Zaleznosc czestotliwosci imuplsow jest w przyblizeniu ok 10/s na kazdy wat mocy.
    Np wskazania 15Wat to czestoliwosc 150Hz, miernik EKM2100 obciazalem i zatrzymalo sie na 57000Hz czyli 5700 Watow.
    Na wyjsciu CF sa impulsy o stalej szerokosci.
    Nie znam mozliwosci uC czy dalo by sie wysylac impulsy o roznej szerokosci do sterowania triaka aby juz sie pozbyc sterowania analogowego.
    I oczywscie petla ciagle w obiegu aby kontrolwac stan REVP.
    Probowalem wykorzystac impulsy z CF do sterowania triakiem ale uklad dziala bardzo niestabilnie bo kazde zalaczeniu triaka powoduje natychmiastowa zmiane mocy a tym samym zmiane czestotliwosci i uklad zaczyna oscylowac.
    Nie mam pomyslu jak zrobic histereze programowo.
    Prosze mnie sporostowac jak cos zle opisalem.

Futek2

Dodano po 1 [godziny] 26 [minuty]:

Test obciazenia - kuchnia indukcyjna tak jak poprosil BILGO .
    Kuchnia to jedno plytowa o mocy 1850 -2000Wat typ KH1241 SilverCrest.
    Sprawa tak wyglada:
    1 - zmiana mocy kuchni tego modelu polega na zmianie czasu grzania z przerwami w skali od 1 -10 .
    2 - regulator stablizuje sie na wiekszej ustwionej mocy od 5 - 10 kuchni indukcyjnej.
    3 - na malych mocach kuchni 1-4, regulator powoli oscyluje bo co otrzyma sygnal ze moc jest pobierana, powoli zdaza do wyregulowania traikiem moc, to kuchnia sie zalaczy i regulacja idzie w druga strone - zmniejszanie mocy na grzalke to idzie szybciej.
    Jak sie kuchnia wylaczy to powoli zwieksza sie moc na grzalke.

Moim zdaniem ciekawy test bo tego nie rozwazalem i teraz mysle aby pozmieniac troche wartosc kondensatora i rezystorow aby regulator stal sie szybszy, mysle, ze nie zacznie smoczynnie oscylowac.

Ale wyniki testu sa ciekawe i warte uwzglednienia.

Dzieki BILGO, warto bylo to przetestowac.

Futek2

• #80 14 Lip 2016 10:30
    futek2
    Poziom 15  

Witam.
    Po wczorajszych testach z kuchnia indukcyjna, zrobilem zmiane ukladu regulatora mocy do SM.
    A mianowicie zmienilem uklad sterowania grzalka i jest to prosty regulator na triaku z tym ze w miejsce potencjometru wprowadzilem wykonany samodzielnie optorezystor ( tzn. zatopilem w koszulce termokurczliwej diode LED biala i fotorezystor ustawione na przeciw siebie).
    Koszulka musi byc koloru czarnego aby nie docieralo swiatlo zewnatrzne do fotorezystora.
    I proby sterowania wypadly bardzo pomyslnie i nawet bym powiedzial, ze jest to lepsze rozwiazanie bo zmienila sie krzywa regulacji mocy.
    Mysle, ze w tej wersji zbyteczne staje sie stosowanie uC.
    W zalaczeniu aktualny schemat i fotka tego samodzielnie wykonanego optorezystora.
    W ukladzie uzylem potencjometry do ustawienia zakresu sterowania dioda LED i minimum mocy z regulatora na grzalke.
    Typu diaka i triaka nie podawalem bo to sa typowe elementy.

Na tym mysle za koncze bo uklad pracuje poprawnie. Jedynie moze zrobie proby z innym fotorezystorem i inna dioda LED moze to cos wniesie do lepszej regulacji aby miec porownanie.
    Taki element jest dostepny ale drogi VTL5C3/2
    W zalaczeniu PDF z danymi.

Podziekowanie kieruje dla BILGO, PV_Albert i Lesio_Q za wczesniejsze uwagi bo duzo wniosly do udoskonalenia regulatora mocy do SM.

Prosze o uwagi i propozycje ewentualnych zmian bo jest to ciagle prototyp.

Futek2

• #81 14 Lip 2016 17:06
    futek2
    Poziom 15  

Witam .
    Uklad regulatora po ostatniej poprawce pracuje dobrze i narazie sie testuje w wersji zrobinej na pajaka do wspolpracy z miernikiem EKM2100.

Ale przyszla mi mysl aby dokonac zmiany tak aby na wejscie integratora wprowadzic wyprostowane napięcie stale z dwoch jednakowych przekladnikow pradowych wymontowanych np. z wylacznikow roznicowopradowych tego samego typu i tym samym pozbyc sie miernika na AD7755 zktorego pobieralem impulsy do sterowania.
    Mozna tez uzyc inne przekladniki ale dla ulatwienia kalibracji takie same.
    Jeden zamontowac na przewodzie przez ktory plynie energia elektryczna z inwertera a drugi na przewodze co rozchodzi sie energia elektryczna na dom.

Zalozenie takie, ze jezeli skalibrujemy napiecia wysciowe z przekladnikow tak aby byly rowne dla tych samych pradow to uklad po ich porowaniu przez integrator nie bedzie sterowal trakiem.

A jezeli nastapi wzrost pradu na przewodzie z inwertera a na dom pozostanie bez zmian lub bedzie mniejszy to uklad zacznie podwac energie elektryczna na grzalke, ktora to musi byc wlaczona w obwodzie na dom. Wtedy nastapi plynny wzrost pradu na dom do momentu wyrowania sie z pradem z inwertera a tym samym mozemy domniemac, ze do sieci poplynie minimum energii bliskie zeru.

Jest to ciagle regulator analogowy, ktory steruje triakiem za pomoca fotorezystora oswietlanego dioda led z plynna zmiana swiecenia zalezna od napiecia na wyjsciu US1a.

Ukladu nie jestem w stanie sprawdzic, bo nie posiadam przekladnikow aby zbudowac 2 uklady do pomiaru pradu.
    Test symulacji napiec z przekladnikow pradowych polegal na podawaniu napiec z 2 sztuk baterii 9V przez potencjometry i wypadl prawidlowo.

Moze by ktos zechcial to przetestowac na przekladnikach i opisac wyniki.

W zalaczeniu schemat zmienionego ukladu regulatora aby moc wprowadzic napiecia z przekladnikow.

Ale prosze tez o uwagi bo mysle, ze zadowoli wielu innych zainteresowanych.

Futek2

Załączniki:
  • #82 14 Lip 2016 17:11
    BILGO
    Poziom 38  

futek2 napisał:
    Ale przyszla mi mysl aby dokonac zmiany tak aby na wejscie integratora wprowadzic wyprostowane napięcie stale z dwoch jednakowych przekladnikow pradowych wymontowanych np. z wylacznikow roznicowopradowych tego samego typu.
    Mozna tez uzyc inne ale dla ulatwienia takie same.
    Jeden zamontowac na przewodzie przez ktory plynie energia elektryczna z inwertera a drugi na przewodze co rozchodzi sie energia elektryczna na dom.

Zalozenie takie, ze jezeli skalibrujemy napiecia wysciowe z przekladnikow tak aby byly rowne dla tych samych pradow to uklad po ich porowaniu przez integrator nie bedzie sterowal trakiem.

A jezeli nastapi wzrost pradu na przewodzie z inwertera a na dom pozostanie bez zmian lub bedzie mniejszy to uklad zacznie podwac energie elektryczna na grzalke, ktora to musi byc wlaczona w obwodzie na dom. Wtedynastapi wzrost pradu na dom do momentu wyrowania sie z pradem z inwertera a tym samym mozemy domniemac, ze do sieci poplynie minim energii bliskie zeru.

Ukladu nie jestem w stanie sprawdzic, bo nie posiadam przekladnikow aby zbudowac 2 uklady do pomiaru pradu.
    Test symulacji podawania napiec z 2 sztuk baterii 9V przez potencjometr wypadl prawidlowo.

Moze by ktos to przetestowal i opisal wyniki.

W zalaczeniu schemat zmienionego ukladu regulatora aby moc wprowadzic napiecia z przekladnikow.

Ale prosze tez o uwagi bo mysle, ze zadowoli wielu innych zainteresowanych.
    Taki układ zbudował Zdzisław7, pierwszy Strażnik Mocy, na dwóch przekładnikach.

• #83 14 Lip 2016 17:39
    futek2
    Poziom 15  

Witam
    Dzieki za info BILGO o projekcie kol. Zdzisław7.
    Juz zapoznalem sie z opisem i kodem zrodlowym programu na uC.
    Jest to uklad z duzymi mozliwosciami i posiada sygnalizacje wielu stanow.
    Slowa uznania za pionierski projekt regulatora SM dla Zdzisław7.
    Mysle, ze to tez duzy wklad w temat SM, jak to ladnie pisales BILGO

Futek2

3.1.13. Dbaj o poprawność językową i zachowuj zasady netykiety. Nie wysyłaj wiadomości z których trudno wywnioskować co ich autor chciał przekazać.
    Proszę poprawić pisownię
    Moderator Krzysztof Reszka

• #84 14 Lip 2016 20:14
    PV_Albert
    Poziom 19  

futek2 napisał:
    Myśle, ze w tej wersji zbyteczne staje sie stosowanie uC.

Wygląda pięknie. Czy na pewno działa w sposób przypominający sterowanie fazowe tak jak tutaj: zdjęcie ?

• #85 30 Lip 2016 11:25
    futek2
    Poziom 15  

Witam zainteresowanych tematem.
    Dzis majac troche wolnego czasu postanowilem zbudowac nowy optorezystor do regulatora mocy do SM.
    Po przeczytaniu w internecie wielu opisow podobnego elementu postanowilem uzyc diody LED zielonej SUPER JASNEJ jak sugeruja autorzy opisow.
    A jak przebiegalo wykonanie optorezystotra to fotki w zalaczeniu.
    Koszt elementow nie przekroczyl 3 zl.
    Nie bede sie rozpisywal o parametrach bo jest to pokazane na mierniku.
    Uzyta bateria do testowego zasilania diody LED to bateria zuzyta od pilota.

Wykonany element optorezystora uwazam, ze posiada bardzo dobre parametry do regulatora mocy na triaku do SM wersja w/g schematu Straznik_mocy_z_PV_5.jpg i wspolpracuje z miernikiem energii EKM2100.
    Element becnie juz jest wlutowany do ukladu regulatora mocy w SM, pracuje dobrze. Co zauwazylem, ze w szerszym zakresie uklad reguluje moc kierowana do grzalki.

W zalaczenie aktualny schemat regulatora do SM plik - Straznik_mocy_z_PV_5.jpg

Prosze o zamieszczenie wypowiedzi i uwagi innych zainteresowani jak nowy optorezystor HomeMade sie sprawuje z uzyciem diody zielonej w regulatorze mocy SM.

Futek2

• #86 10 Sie 2016 09:06
    futek2
    Poziom 15  

W ostatnich dniach na znanym portalu aukcyjnym natrafiłem na coś takiego jak
    "Moduł czujnik przepływu prądu 30A - ACS712"
    W załączeniu opis w postaci pliku pdf.
    Są tez dostępne moduły na inne zakresy prądów, 5A, 20A .
    Ten co planuje zakupić na 30A ma wyjście 66mV na 1A czyli przy 30A będzie ok 2V wyjściu.
    Idealne do sterowania regulatorem podając sygnał z wejścia modułu na - i z drugiego na + LM358.
    To rozwiązanie pozwala uniknąć budowy przekładników prądowych i ich kalibrowanie.
    Pozbędę się tez miernika EKM2100, na którym obecnie bazuję.
    Po zapoznaniu się ze sposobem podłączenia tego modułu i zasilania, który to można kupić za jedyne 10 zł za 1 szt, planuję dokonać zmianę układu regulatora do strażnika mocy.

A będzie to polegało na użyciu dwóch takich czujników prądu :
    1 - na przewodzie po stronie wyjścia napięcia 230VAC z inwertera, wyjście na + LM358
    2 - na przewodzie po stronie wyjścia napięcia 230VAC na dom, wyjście na - LM358.

Wyjścia z tych modułów będą podane na wejście wzmacniacza bez żadnych obaw, że nastąpi pojawienie się napięcia 230VAC.
    Moduły są zbudowane na specjalizowanych halotronach i tym samym jest pełna izolacja wejścia od wyjścia.

Szczegóły w załączonym opisie - ACS712.pdf.

Proszę o ewentualne uwagi i sugestie.

Futek2

• #87 10 Sie 2016 09:35
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Te scalaki mają dodatni offset na wyściu - 1/2 zasilania. Czyli przy 30A na wyjściu będzie 2,5V (1/2 Vcc) + 2V ( z prądu). I to będzie sinus. Ale to na marginesie.

Na wyjściu 358 będzie kolejny sinus (no, pewnie gorzej niż sinus), jako różnica I1 i I2. Ale który I jest większy - to ta informacja nie jest tu na wyjściu oczywista,
    bo umyka z przesunięciem fazowym tegoż wynikowego sinusa. Co dalej z takim sygnałem ?

• #88 10 Sie 2016 11:07
    futek2
    Poziom 15  

Witam.
    Dzieki za uwage Lesio_Q, faktycznie jest nie wzilem tego po rozwage.
    Ale to nie problem dodac diode i kondensator i juz powinno byc dobrze.
    To by bylo cos takiego jak na zalaczonym obrazku.
    Jedynie moze byc problem z malymi pradami kiedy napiecie wyjsciowe z modulu bedzie za niskie aby pokoniac granice napiecia progowego diody.

Inne rozwiazanie to wstawic diode pomiedzy wyjscie PIN 7 a PIN6 ACS712 to by tez dawalo jednokierunkowe wyjscie.

Jak bede mial juz te moduly to zrobie proby jak to dziala w rzeczywistosci.

Prosze i ewntualne uwagi i sugestie.

Futek2

• #89 12 Sie 2016 13:53
    futek2
    Poziom 15  

Juz posiadam zakupione moduly czujnka pradu do 30A.
    Ale troche sa za delikatne zaciski po stronie pomiaru pradu jak na 30A.
    Mysle, ze nie bedzie najgorzej bo prownalem z zaciskami od przekaznikow na 30A to sa takie same.
    Jak te moduly wygladaja to fotki w zalaczeniu.
    Powoli szykuje sie zrobienia zmiany ukladu pomiarowego w regulatorze mocy do SM, aby wykorzystac zakupione moduly.

Mysle, ze proby wypadna pomyslnie.

Prosze o uwagi i sugestie .

Futek2

• #90 12 Sie 2016 16:48
    futek2
    Poziom 15  

Po udanej probie modulow do pomiaru pradu, dokonalem zmiany w schemacie regulatora mocy do SM.
    Schemat nowego regulatora z zastosowaniem modulow do pomiaru pradu jest w zalaczeniu - plik Straznik_mocy_z_PV_6.jpg.

Prosze o uwagi i ewentualne sugestie.

Futek2

Załączniki:
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo