Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Który aparat wybrać? Aparat bedzie używany głównie w domu przy różnym oświetleni

22 Paź 2014 15:51 2850 8
  • Poziom 9  
    Witam zamierzam kupić aparat i chciałbym prosic o pomoc w doborze.
    Aparat bedzie używany głównie w domu przy różnym oświetleniu (często wieczorami jakieś imprezy), zamierzam też czasami zabierać go na jakieś wycieczki w góry. Chciałbym aby można nakręcić film w dobrej jakości żeby obejrzeć później na TV. Pytałem w sklepie pana z obsługi i dał mi do wyboru:

Canon powershot sx520 hs blk
    Sony dschx300b
    Canon powershot sx50
    Panasonic DMC-FZ72EP-K
    Fuji finepix hs 25 exr

Niestety jestem laikiem jeśli chodzi o aparaty więc wole zapytać ludzi doświadczonych w tym temacie. Aparat najlepiej żeby mieścieł się w granicy 1000-1300zł. Prosze o opinie i ewentualne propozycje jeśli są lepsze niż podałem.
  • OptexOptex
  • Poziom 39  
    Moim zdaniem potrzebujesz aparatu z możliwością podpięcia zewnętrznej lampy i niedużej lampy bo żaden z wymienionych nie ma zasięgu wbudowanej lampy powyżej 3 metrów.
    Ja bym wybrał bezlusterkowca Olympusa ze względu na stosunkowo tanie lampy systemowe.200-300 złotych. Zaczynamy od wyboru lampy:
    Olympus FL-LM1 kosztuje mniej niż 200 złotych i jest dostosowana do aparatów Olympus E-PL3 i E-PM1.
    Olympus FL-14 ma liczbę przewodnią 14 kosztuje około 400 złotych i pasuje do Olympus E-P1.
    No to chyba wszystko jasne.
  • OptexOptex
  • Poziom 9  
    Czyli nie warto kupować aparatu bez dodatkowej lampy? Ma to aż tak duże znaczenie, że lampa wbudowana nie da rady?
  • Poziom 39  
    Jeśli jesteś w stanie pogodzić się z gorszymi zdjęciami w trudnych warunkach oświetleniowych to nie trzeba kupować zewnętrznej lampy. Jednak przeznaczenie jakie zostało opisane skłania mnie do wersji z lampą. Poza lampą dzięki systemowości sprzętu będą dostępne inne akcesoria (zwłaszcza obiektywy) które mogą okazać się przydatne kiedy nastąpi fascynacja fotografią czy specjalizacja. Jestem użytkownikiem i fanem lustrzanek a bezlusterkowce nie leżą mi, ale mają dużo niezaprzeczalnych zalet. Choćby niektóre bezlusterkowce mają większe matryce niż kompakty. Stać Cię na niezły bezlusterkowiec więc jedynie zdecydowana niechęć lub niemożliwość rozbudowywania systemu jest przeciwwskazaniem. Nawet jeśli tej zewnętrznej lampy nie będzie chyba warto.
    Drugi pomysł jaki mam to kupno kompaktu ale .. z jasnym obiektywem który przy słabszej lampie złapie więcej światła. To co zaproponował pan ze sklepu to są zoomy 30-50 które są w 3/4 zakresu nieużywalne a przy okazji powodują, że aparat jest duży, ciężki, pobiera więcej prądu, obiektyw jest ciemny i wprowadza dużo zniekształceń do obrazu.
    Co proponuję? na przykładzie Fuji - XF1, X10 czy XQ1 ze światłem zaczynającym się od 1:1.8-2 i wystarczającym zakresie przybliżenia w granicach 25-100. Jeśli już jesteśmy przy 25-100 to trzeba szukać ekwiwalentów i pilnować aby nie zaczynał się od 35 bo taki aparat nie nadaje się do fotografowania w mniejszych pomieszczeniach - będzie mało obejmował. Najlepsza ogniskowa to 20 ale z 24 też da się łatwo zrobić niezłe zdjęcia.
  • Poziom 39  
    Lustrzanka to lustrzanka ale to co wymieniasz to jest "segment a" czyli coś co dobrze wygląda w sloganach reklamowych. Na pewno punkty za obraz, uniwersalność ale ma w porównaniu z poręcznym kompaktem też wady.
  • Poziom 9  
    No właśnie i dalej sam nie wiem co kupić bo opinie są różne. Jedni piszą żeby wziąść lustrzankę z nawet tym podstawowym obiektywem inni ze lepiej kupić kompakt . Czy jak dla mnie na początek wystarczy taka podstawowa lustrzanka do robienia zdjęć i filmów głównie na imprezach rodzinnych? A jak się zapoznam trochę z fotografią to mogę dokupić coś lepszego.
  • Poziom 39  
    Z lustrem i filmowaniem jest problem a nawet kilka. Matryce lustrzanek nagrzewają się przy filmowaniu więc tryb filmowania może się wyłączyć w nieoczekiwanym momencie. Problem drugi to AF działający w trybie detekcji znacznie słabszy od podstawowego AF z opuszczonym lustrem. Trzeci problem to coś co ogólnie uznajemy za zaletę lustrzanek czyli płytszą głębię ostrości ale jednocześnie to samo utrudnia ostrzenie. O ile w kompakcie pół metra w tą czy w tamtą źle ustawionej ostrości będzie niezauważalne (ze względu na dużą głębię ostrości będącą wynikiem małej matrycy) to w lustrze przy otwartej przysłonie może już razić ta półmetrowa nieostrość. Do precyzyjnego wyostrzenia AF lustrzanki napracuje się więcej i więcej razy zgubi.
  • Poziom 9  
    kupiłem Sony DSC HX400V i jestem zadowolony

Temat do zamkniecia