Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

interpretacja schematu - układ dwóch łączników zmiennych & kolor komunikacji

M_D_M 22 Paź 2014 17:05 1899 10
  • interpretacja schematu - układ dwóch łączników zmiennych & kolor komunikacji

Poziom 12  

Cześć wszystkim!

Obecnie na zajęciach poruszony został temat łączników instalacyjnych. Postanowiłem po analizie schematów skonstruować układ "na żywo". Wszystko poszło gładko tylko mam pewne wątpliwości co do układu dwóch łączników zmiennych.
    Załączam obrazek na którym widać to co zrobiłem na podstawie schematu. Pytanie czy schemat dobrze zinterpretowałem? Wiem, że żyła o kolorze żółto-zielonym ma inne przeznaczenie ale korzystałem po prostu z przewodów do których miałem dostęp. Co więcej, nigdzie nie znalazłem wzmianki jaki powinien być kolor żył "komunikacji". Stąd pytanie do doświadczonych użytkowników - jakie powinny być do tego żyły? Do układu z łącznikiem świecznikowym sprawa prosta - przewód czterożyłowy a co ze schodowymi?

Dziękuję za pomoc i rozwianie wątpliwości,
    pozdrawiam Marek.

0 10
    Poziom 38  

M_D_M napisał:
    Co więcej, nigdzie nie znalazłem wzmianki jaki powinien być kolor żył "komunikacji".

Koloru żyły fazowej.
    Ważne aby nie był to kolor niebieski czy żółto-zielony.
    M_D_M napisał:
    Pytanie czy schemat dobrze zinterpretowałem?

Wszystko zależy od wyprowadzeń łączników... każdy producent ma swoje upodobania.
    Dla pewności możesz przebadać łącznik np multimetrem ustawiony na zakres pomiaru ciągłości obwodu ;)

0
    Poziom 12  

Jakby to za jego pomocą zrealizować? Bo nie mogę sobie wyobrazić (proszę się nie gniewać, dopiero się uczę ;) ).
    Czy ten układ o którym mowa w temacie winien działać tak, że niezależnie od stanu jednego z włączników, drugim mogę zapalić i zgasić światło?

0
    Poziom 22  

M_D_M napisał:
    Do układu z łącznikiem świecznikowym sprawa prosta - przewód czterożyłowy

Dokładnie, ale nie do końca, jest powiedzmy YDYp 4x1,5żo i co zrobić z tym szarym, szaro burym
    który ostatnio spotykam i jest on w tej sytuacji przekleństwem.
    M_D_M napisał:
    Stąd pytanie do doświadczonych użytkowników - jakie powinny być do tego żyły?

kkas12 napisał:
    Również sprawa prosta.
    Przewód czterożyłowy.

Wspomniany wyżej YDYP 4x1,5żo nadaje się tylko do połączenia wył. schodowych tylko po co w nim ż/o, bo w hurtowni 3x bez ż/o nie ma.
    Kolego M_D_M ,bardzo dobrze że dbasz o kolorystykę i tego się trzymaj, domyślam że się uczysz więc pamiętaj , zawsze sprawdzaj napotkane na swojej drodze instalacje, normy są po to żeby wytyczyć nam drogę w jakim kierunku mamy się kierować, lecz w praktyce napotkasz instalacje stare i nowe wykonane według prawa budowlanego lub prawa księgowego.
    pozdrawiam

0
    Admin Elektroenergetyka

M_D_M napisał:
    Jakby to za jego pomocą zrealizować? Bo nie mogę sobie wyobrazić (proszę się nie gniewać, dopiero się uczę ;) ).

Np.
    interpretacja schematu - układ dwóch łączników zmiennych & kolor komunikacji
    Masz trzy żyły korespondencyjne i czwarta ochronna.

M_D_M napisał:
    Czy ten układ o którym mowa w temacie winien działać tak, że niezależnie od stanu jednego z włączników, drugim mogę zapalić i zgasić światło?

Tak właśnie to działa.

0
  • Pomocny post
    Poziom 22  

M_D_M napisał:

Tak, tylko pamiętaj, schodowe mają oznaczone styki wejścia, różnie to jest, przez strzałkę , czerwoną kropkę , literkę P, itd.
    W te punkty podłączasz przewód czarny i niebieski ze zamieszczonego foto

Czarny to ten brązowy :D od strony zasilania

1
    Admin Elektroenergetyka

shulc napisał:

Wspomniany wyżej YDYP 4x1,5żo nadaje się tylko do połączenia wył. schodowych tylko po co w nim ż/o, bo w hurtowni 3x bez ż/o nie ma.

Każdy obwód w instalacji odbiorczej wymaga przewodu ochronnego. W skład obwodu wchodzą również wyłączniki. Po za tym co raz częściej można spotkać wyłączniki wykonane w I klasie ochronności.
    Przewody bez żyły niebieskiej stosuje się również do silników.

0
    Specjalista elektryk

Łukasz-O napisał:
    Przewody bez żyły niebieskiej stosuje się również do silników.
    Niestety rzadko kiedy podwykonawcy deweloperów rozróżniają te z czwartą żyłą szarą i z czwartą żyłą niebieską. Zwykle przy żyrandolach wystaje szara żyła... A w hurtowniach albo jest z niebieską albo z szarą - nie spotkałem aby były dostępne na miejscu oba.

0
    Poziom 22  

TWK napisał:
    Zwykle przy żyrandolach wystaje szara żyła... A w hurtowniach albo jest z niebieską albo z szarą - nie spotkałem aby były dostępne na miejscu oba.

Dokładnie tak, i wygląda to jak zmora pokolenia, wszędzie koszty i księgowy.

0
    Poziom 12  

shulc napisał:
    M_D_M napisał:

Tak, tylko pamiętaj, schodowe mają oznaczone styki wejścia, różnie to jest, przez strzałkę , czerwoną kropkę , literkę P, itd.
    W te punkty podłączasz przewód czarny i niebieski ze zamieszczonego foto

Czarny to ten brązowy :D od strony zasilania

To zauważyłem i w te zaciski podłączyłem przewód fazowy zasilania i N lampy.
    Wspomniane zostało o normach. Staram się z nimi zapoznawać samodzielnie ale nie jest to lekki kawałek lektury. Na razie nadal szukam przystępnego kompendium wiedzy dla uczących się elektryki. Niestety większość publikacji jest pisana już dla osób, które w temacie mają niemałe pojęcie. Dziękuję za pomoc i okazane zrozumie :-).

0