Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker

Stitch21 22 Paź 2014 21:04 2544 4
 • #1 22 Paź 2014 21:04
  Stitch21
  Poziom 10  

  Mój problem dotyczy odzyskania (niezwykle dla mnie istotnych) danych z partycji dysku która została zaszyfrowana narzędziem bitlocker, a następnie utracona.

  Ale po kolei..

  1. Na dysku (w laptopie) utworzyłem partycję ok 450 GB którą zaszyfrowałem narzędziem bitlocker. W pewnym momencie zaczęło brakować mi miejsca na tej partycji, więc wpadłem na "genialny" pomysł żeby ją powiększyć - zwolniłem miejsce przed nią (dodam, że jest to ostatnia partycja na dysku) i narzędziem "zarządzanie dyskami" opcją "rozszerz wolumin" powiększyłem. Łatwo się domyślić, że nic z tego nie wyszło, no może poza tym, że zaszyfrowana partycja utraciła nadaną jej literę. Ponowne jej nadanie ww. narzędziem przywróciło stan poprzedni. Tak mi się przynajmniej wydawało bo możliwe było wpisanie hasła i uzyskanie dostępu do danych.

  2. Następnie (kilka dni później) wpisałem hasło do tej partycji i w menu bitlocker kliknąłem odkoduj partycje (czy jakoś tak to brzmiało) - chciałem ją powiększyć, tym razem zgodnie ze "sztuką". Niestety niemal w tym samym momencie utraciłem tę partycję - tzn. na dysku pojawiła się partycja RAW o wielkości takiej jaką zadałem chcąc ją powiększyć wcześniej (patrz: pkt 1).  Działania jakie do tej pory podjąłem:

  1. Dysk z laptopa (obsługiwanego przez windows 8.1) przełożyłem do komputera stacjonarnego (windows 7) i użyłem narzędzia bitlocker repair tool w celu odszyfrowania danych na drugi dysk. Rezultatem była partycja RAW bez możliwości odczytu. Użycie na zakończenie, sugerowanego przez bitlocker repair tool, polecenia chkdsk E: /f wywołało następujący tekst:

  Pierwszy sektor rozruchowy NTFS jest uszkodzony lub nie można go odczytać. Zamiast niego czytany jest drugi sektor rozruchowy NTFS.

  Nie można określić wersji i woluminu i stanu. Program CHKDSK przerwany.

  Dla pewności powtórzyłem jeszcze raz odkodowywanie - z tym samym skutkiem.

  2. Przeskanowałem dysk z zakodowaną partycją programem testdisk oraz DMDE - żaden nie wykrył tej partycji. Analizują partycję ręcznie ustaliłem pierwotny początek tej partycji. Programem DMDE usunąłem partycję RAW i w jej miejsce utworzyłem (bez formatowania) nową partycję o początku dokładnie w ustalonym przeze mnie punkcie. W rezultacie tego system wykrył zakodowaną funkcją bitlocker partycję, jednakże kiedy próbuję odblokować dysk pojawia się komunikat o błędzie odzyskiwania:

  Błąd odzyskiwania dysku H: nie znaleziono klucza odzyskiwania na tym dysku. Nie można odblokować dysku. - to w windows 7

  W windows 8.1 zaś komunikat w stylu: nie można odblokować dysku, spróbuj nowszym programem (nie jest to dosłowny cytat ale sens jest zachowany).

  3. Partycję (po zmianie wielkości z pkt 2) również potraktowałem narzędziem bitlocker repair tool - gdy ustawiłem rozkodowywanie na odrębną partycję efekt jak z pkt. 1, zaś gdy ustawiłem rozkodowywanie do pliku (polecenie: repair-bde H: E:\imagefile.img -RecoveryPassword...) został on utworzony ale bez możliwości jego otworzenia żadnym programem (próbowałem za pomocą alcohol 120%, winrar, 7zip, ultraiso).

  Poniżej wrzucam zdjęcie z przebiegu funkcji repair-bde:
  Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker

  Próby, o których piszę w pkt. 3 wykonywałem zarówno z poziomu windows 7 jak i konsoli wywołanej poprzez funkcję naprawy systemu z płyty instalacyjnej windows 8.

  W związku z powyższym proszę o pomoc - pomysły, sugestie, rady co jeszcze mógłbym zrobić,aby dane z tego dysku odzyskać.

  Ps. zakodowanej partycji w żaden sposób (świadomy) nie nadpisałem, ani nie potraktowałem żadnym narzędziem, które mogłoby nadpisać dane.

  0 4
 • #2 22 Paź 2014 21:52
  daniello1704
  Poziom 21  

  Stitch21 napisał:
  Przeskanowałem dysk z zakodowaną partycją programem testdisk oraz DMDE - żaden nie wykrył tej partycji.
  Czy w dmde użyłeś opcji szukaj ntfs? Czy uszkodzona partycja zawierała system ?

  0
 • #3 22 Paź 2014 22:27
  Stitch21
  Poziom 10  

  W dmde dopiero godzinę temu załączyłem opcję szukaj ntfs dla całego dysku - przeskanowane dopiero 14%. Wcześniej odpalałem tę funkcję mniej więcej dla zakresu w którym powinien znajdować się początek zakodowanej partycji -bez rezultatu.
  Uszkodzona partycja nie zawierała systemu.


  Poniżej wrzucam screen z DMDE:
  widok dysku przed ręcznym zmniejszeniem zakodowanej partycji:
  Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker

  i po:
  Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker

  rezultat szukania ntfs:
  Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker

  oraz wynik analizy programem testdisk (sprzed zmniejszenia zakodowanej partycji):
  Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker

  a także obecny widok dysków i partycji:
  Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker

  0
 • #4 29 Paź 2014 20:48
  Stitch21
  Poziom 10  

  Nie udało mi się odzyskać danych w z możliwych sposobów. Dysk sformatowany.

  Temat do zamknięcia.

  0
 • #5 28 Gru 2018 14:54
  Joseline
  Poziom 9  

  Odkopie temat.

  W moim przypadku udalo sie odzyskac 100% utraconych plikow z partycji widocznej jako RAW,
  stosujac program M3 Data Recovery

  Samsung 1 TB - odzyskanie danych zakodowanych przez bitlocker

  Przy czym, zachowana zostala struktura folderów oraz subfolderów, tak jak było na orginalnym dysku.

  Przed uruchomieniem skanowania, program poprosił o wpisanie hasła do utraconej partycji, pliki której byly zabiezpieczone Bit Locker-em.

  W trakcie odzyskiwania danych, program 3-krotnie skanował dysk (pojemność 500 GB, podłączony przez USB2.0 jako zewnętrzny). Każdy z tych skanów trwał około 5-7 godzin. Podczas pierwszego skanu program wykrył utraconą partycę, podczas drugiego skanu - odtworzył strukturę folderów/subfolderów/plików tej parcycji, podczas trzeciego skanu - pozwilil odzyskać zaznaczone pliki zapisiąć je we wskazanym przeze mnie miejscu (wcześniej przygotowaną partycję o wystarczającej pojemności).

  0