Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System kontroli pracowniczej opierający się na badaniu stanu trzeźwości

christopher97 22 Paź 2014 22:07 777 8
 • #1 22 Paź 2014 22:07
  christopher97
  Poziom 6  

  Witam. Chcielibyśmy wraz z kolegą zrobić system kontroli pracowniczej opierający się na badaniu stanu trzeźwości pracownika oraz rozpoznawaniu pracownika za pomocą np. karty magnetycznej/ zbliżeniowej lub transpondera. W przypadku stwierdzenia stanu upojenia alkoholowego system miałby wysyłać dane pracownika do przypuszczalnego kierownika. Nie bardzo wiemy jak to ogarnąć. Bylibyśmy wdzięczni gdyby ktoś nam doradził i podpowiedział jak się z tym uporać pod względem technologicznym i programowania

  0 8
 • #2 22 Paź 2014 22:15
  mariuszspa
  Poziom 20  

  Bez zgody pracownika, pracodawca nie może kontrolować stanu trzeźwości pracowników. Wyrywkowo, na wniosek pracodawcy lub jeśli istnieje podejrzenie może zrobić to organ uprawniony.

  0
 • #3 22 Paź 2014 22:16
  bart1500
  Poziom 13  

  Tzn.? Jak sprawdzać stan trzeźwości?
  U mnie w pracy są "czytniki" tagów (małe, jajowate plastiki). Każdy, kto wchodzi przez bramę wczytuje się. Tak samo jest przy do środka. Niektórzy mają jeszcze do windy, biur. Zależy od pełnionej funkcji. Kilka lat temu były karty. Na tagu znajdują się dane pracownika i stanowisko jakie pełni. Służy to temu, żeby ktoś niepowołany nie dostał się w miejsce,w którym nie powinien przebywać, ale służy też sprawdzeniu, czy dany pracownik nie przyszedł za późno do pracy i czy za szybko z niej nie wyszedł.

  0
 • #5 24 Paź 2014 00:33
  christopher97
  Poziom 6  

  Panowie.. To ma być projekt edukacyjny do szkoły na konkurs w technikum, a nie wielkie profesjonalne przedsięwzięcie.

  0
 • #6 30 Paź 2014 15:32
  Olek II
  Moderator

  christopher97 napisał:
  Chcielibyśmy wraz z kolegą zrobić system kontroli pracowniczej opierający się na badaniu stanu trzeźwości pracownika oraz rozpoznawaniu pracownika za pomocą np. karty magnetycznej/ zbliżeniowej lub transpondera. W przypadku stwierdzenia stanu upojenia alkoholowego system miałby wysyłać dane pracownika do przypuszczalnego kierownika.  Poczytaj to:

  http://www.biuletyn-prawny.pl/kontrola-trzezwosci-pracownikow-48.html


  Prawnie, ten temat nie przejdzie. Jedynie dzwonić po Policję, pod warunkiem, że jest uzasadnienie.

  0
 • #7 30 Paź 2014 17:09
  kasjo
  Poziom 25  

  Skoro to na konkurs to chyba nie ma co się tak spinać co do obowiązujących przepisów :)
  Ja bym zaproponował RaspberryPi + jakiś czytnik NFC a jako alkomat może zastosować te tanie które posiadają tylko diody które sygnalizują stan "upojenia" :) (sygnały z diod podłączyć pod wejścia rPi).
  Wiem, że dokładność/pewność pomiaru tego będzie kiepska ale tak będzie najtaniej i można się zamknąć w 400PLN
  Jak by się chciało dokładniej to może kombinować z jakimś alkomatem ze złączem na rs232 ale koszt znacznie podskoczy w górę.
  Układ mógłby nawet i emaile lub smsy wysyłać do przełożonego :)

  0
 • #8 31 Paź 2014 00:06
  Piotrek.pxf
  Poziom 27  

  Może napisz co dokładnie potraficie (w czym programujecie, jakimi mikrokontrolerami się zajmowaliście, stan wiedzy na temat elektroniki itp) i ile macie funduszy na ten cel (lub czy macie to stworzyć, czy zaprojektować). Jeśli nawet nie potraficie zrobić płytki PCB można się pchać w gotowe mikrokomputery typu Raspberry Pi lub chociażby Arduino, ale znacznie taniej i lepiej stworzyć coś własnego. Raspberry w takim projekcie to, moim zdaniem, ogrom niewykorzystanych możliwości i kilkukrotnie podniesione koszty.

  Co do alkomatu, jeśli to tylko szkolny projekt i nie ma potrzeby zachowania jakiejkolwiek dokładności, to rzeczywiście można wykorzystać nawet breloczkowe alkotesty za kilka złotych i wysterować je za pomocą kilku I/O.

  0
 • #9 31 Paź 2014 07:25
  kasjo
  Poziom 25  

  Możliwe że rPi to wytaczanie armaty na wróble ale pomyśl, że małym nakładem pracy i bazę pracowników tam można trzymać i podgląd przez www,, synchronizacja zegara (raczej wymagana bo zapomniałem że rPi nie ma podtrzymania zegarka), wysyłanie maili, generować raporty o spóźnialskich itd, itd :)

  0