Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wyświetlacze 3D LCD zachowujące obraz bez pobierania prądu.

ghost666 23 Oct 2014 11:49 2292 0
 • Wyświetlacze 3D LCD zachowujące obraz bez pobierania prądu.Na pierwszy rzut oka statyczny, obraz w skali szarości, wyświetlany na ekranie wykonanym przez badaczy z Hong Kongskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego w Chinach nie przyciąga wzroku konsumenta przyzwyczajonego do mrugających, kolorowych ekranów, jakich pełno w nowoczesnych urządzeniach elektronicznych na rynku. Jednakże bliższe przyjrzenie się specyfikacjom tego wyświetlacza może zmienić to podejście. Ultracienki wyświetlacz LCD, opisany właśnie w czasopiśmie Optics Letters, Amerykańskiego Stowarzyszenia Optycznego (OSA - ang. the Optical Society dawniej Optical Society of America), jest w stanie wyświetlać trójwymiarowe obrazy nie pobierając w tym czasie żadnego zasilania. Czyni to z tego kompaktowego ekranu efektywny energetycznie sposób na prezentację informacji wizualnych.

  Wyświetlacze ciekłokrystaliczne (LCD) wykorzystywane są w szeregu aplikacji od telewizorów do zegarków naręcznych. W tradycyjnym ekranie LCD, ciekłe kryształy umieszczone są pomiędzy polaryzującymi szklanymi płytkami. Elektrody przepuszczają prąd elektryczny przez urządzenie, zmieniając orientację ciekłych kryształów i zmieniając sposób w jaki oddziałują one na spolaryzowane światło. Ciemne i jasne pola wyświetlacza zmieniają się, zależnie od wartości prądu płynącego przez ekran.

  Nowa architektura wyświetlaczy nie wykorzystuje elektrod, co czyni wyświetlacz cieńszym i zmniejsza zapotrzebowanie na energie elektryczną. Jak tylko obraz załadowywany jest na ekran, z pomocą impulsu świetlnego, nie potrzebna jest żadna energia aby utrzymać go tam. Ponieważ tak zwane bistabilne wyświetlacze pobierają jedynie energię gdy zmienia się obraz, idealnie nadają się one aplikacji gdzie obrazy są statycznie wyświetlane, takie jak czytniki e-booków czy monitorowanie stanu baterii.

  "Ponieważ zaproponowane przez nas wyświetlacze nie posiadają żadnych układów elektronicznych, potrzebnych do sterowania, ich produkcja jest niezwykle prosta. Działanie bistabilne z kolei zapewnia funkcjonowanie przy bardzo niskiej energii pobieranej z zasilania, pojedynczy obraz załadowany do wyświetlacza może być przechowywany tam przez kilka lat" tłumaczy jeden z autorów, wspominanej powyżej publikacji, Abhishek Srivastava. Naukowcy poszli także krok dalej, budując w opracowanej przez siebie technologii prosty wyświetlacz, jednakże wzbogacili go o dodatkową funkcję wyświetlania obrazów 3D. W świecie rzeczywistym obrazy wydają nam się trójwymiarowe, ponieważ prawe i lewe oko widzą świat z odrobinę innej perspektywy. Filmy 3D wyświetlane w kinach i w domach, emulują ten efekt wykorzystując specjalne okulary, które selektywnie filtrują obraz, tak że prawe i lewe oko widzą co innego na ekranie, co powoduje powstanie w mózgu złudzenia perspektywy.

  Wyświetlacze 3D LCD zachowujące obraz bez pobierania prądu.
  W opisywanym układzie polaryzacja skręcana jest w różnych kierunkach, co pozwala na wyświetlanie trójwymiarowych obrazów


  Jednakże, zamiast wyświetlać kilka obrazów na osobnych ekranach i precyzyjnie je ze sobą zgrywać, co jest procesem bardzo czasochłonnym i skomplikowanym, naukowcy tworzą iluzję przestrzeni z pojedynczego ekranu wykorzystując zmianę polaryzacji światła, przechodzącego przez wyświetlacz. Na ekranie wyróżnić można trzy strefy: w jednej płaszczyzna polaryzacji ulega skręceniu o 45° w lewi, w drugiej o taki sam kąt w prawo, natomiast w trzeciej nie jest ona w ogóle zmieniana. Jeśli światło po przejściu przez taki ekran LCD przepuści się przez odpowiedni filtr, światło to zostaje spolaryzowane w zupełnie odmiennych kierunkach (ortogonalnych - przyp. tłum.). Oglądający, jeśli będzie miał na sobie odpowiednie okulary z filtrami polaryzacyjnymi, odbierać będzie odmienne obrazy prawym i lewym okiem, co da poczucie przestrzeni.

  Opisywana technologia nie jest jeszcze gotowa do wprowadzenia na rynek telewizorów. Póki co wyświetlacze opracowane przez naukowców z Hong-Kongu są w stanie prezentować obrazy w skali szarości, a częstotliwość odświeżania nie pozwala na prezentację filmów. Jednakże Srivastava i jego współpracownicy pracują nad optymalizacją ekranu poprzez dodanie mu kolorów i poprawienie częstotliwości odświeżania. Z drugiej strony niewielki rozmiar i małe zużycie energii przez ekran, czyni go już teraz idealnym do zastosowań między innymi w elastycznych ekranach i jako zabezpieczenie na przykład na kartach kredytowych.

  Źródło:

  http://phys.org/news/2014-10-lcd-technology-3d-images-power.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11498 posts with rating 9731, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.