Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ADATA CH11 2.5" "512GB" - Komputer "nie widzi" dysku i

23 Paź 2014 20:45 2595 7
  • Poziom 2  
    Witam.Dysk posiadam od roku i nie było z nim żadnych problemów, aż do wczoraj. Lecz zacznijmy od początku. W nocy z wtorku na środę zrobiłem format i konwersję systemu plików z FAT32 na NTFS, jednak dysk po tym działał poprawnie. Przerzuciłem kilka plików i zostawiłem resztę na kolejną noc. Kolejnej nocy chciałem przerzucić średniej wielkości folder(ok 10GB). Zanim proces się ukończy(przewidywało około 2 godzin) postanowiłem się zdrzemnąć. Po przebudzeniu znalazłem kota na biurku i odłączony dysk.Podczas ponownego połączenia, komputer "nie widział" dysku (dysk chodził, ale w Moim komputerze nie był pokazany). Pora na konkrety
    -Po pewnym czasie dysk zaczął zawieszać niektóre programy(od zwykłego folderu, poprzez Paragon partition mannager i HDTune kończąc na zarządzaniu komputerem i wierszu poleceń) które po odłączeniu dysku wracały do normy
    -Sprawdzałem na innych komputerach z tym samym OS (Windows XP) z tym samym skutkiem. Na win7 przez ułamek sekundy został wykryty, spytał czy chcę sformatować i przestało go widzieć
    -W HDTune był widoczny, razem z swoją nazwą i prawidłowym rozmiarem(zanim go nie zawiesił...)
    -Kopię danych mam na dysku, nie ma problemu do obaw. Chcę tylko spróbować przywrócić jego funkcjonalność
    Jeżeli jakieś informacje będą jeszcze potrzebne, postaram się je podać. Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Nawet za informację że mogę go już wyrzucić, albo odłożyć na półkę jako ozdoba
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Jesteś w stanie sprawdzić jego SMART?
  • Poziom 2  
    Nie sądzę. HDDScan uruchamia się dopiero po odłączeniu dysku"na żywca"(bezpieczne usuwanie też zawieszone) a podczas pracy programu podłączenie nic nie daje. Wykrywa tylko główny dysk;
    Jeśli odczekasz pewien czas, powiedzmy 20 minut, to też nie uruchamia się?
  • Poziom 2  
    Po dłuższym czasie(~40 min) zaczął reagować. Usunę ten folder i powiem jaki jest wynik
    Wstaw SMART, być może konieczne będzie wyzerowanie dysku, skoro dane masz już zabezpieczone.
  • Poziom 2  
    Znalazłem uszkodzone pliki. Sierściuch musiał rozłączyć kable podczas kopiowania. Format chyba rozwiąże sprawę? A co do SMART, udało się zrobić, HDDScan zareagował
    Niestety, ale format najprawdopodobniej się zawiesi. Dysk posiada dużo niestabilnych sektorów(152) i do tego 1 realokowany sektor. Ten realokowany sektor świadczy o tym, że dysk jest trwale uszkodzony. Można jeszcze wykonać zerowanie i remap dysku oraz po tym zamieścić SMART. Z uwagi na ten realokowany sektor, nie polecam trzymać na nim później żadnych ważnych danych, jeśli zerowanie i remap się powiedzie.