Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FATEK FBs-20MCR2-AC oraz B2A1D - Obsługa wejść i wyjść analogowych WinProLadder

23 Paź 2014 23:42 2394 2
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie;

Jakiś czas temu zacząłem się bawić sterownikami i ostatnio napotkałem na trudności w programowaniu. Aktualnie mam Fateka FBs-20MCR2-AC z modułem analogowym zakładanym na sterownik FBs-B2A1D.

Nie do końca rozumiem obsługę wejść i wyjść analogowych w programie WinProLadder. W instrukcjach jest podane, że wejścia to D4072 i D4073, a wyjście to D4076. Gdzie indziej wyczytałem, że alokacje rejestrów od R3840 do 3903 to rejestry wejściowe, a od R3904 do R3967 to rejestry wyjściowe. Jak z tych rejestrów się korzysta? Macie może jakieś przykładowe programy, w których mógłbym zobaczyć sposób obsługi analogów?

I ma ktoś też przykład z wykorzystaniem funkcji nr 33 - LCNV (konwersja liniowa)? Nie wiem czy dobrze rozumiem tabelę parametrów do konwersji.

Ogólnie w moim programie chodzi o to, że program pobiera wejściem prądowym informacje o temperaturze, porównuje je z wartością referencyjną i pozwala na wykonanie programu. Natomiast program porównuje rzeczywisty czas zadziałania krańcówki z żądanym czasem i w zależności od tego podaje odpowiedni sygnał na wyjście prądowe.

Proszę o przykłady programów w WinProLadderze z wykorzystaniem wejść i wyjść analogowych, ewentualnie jakieś manuale jak ktoś posiada. Może ktoś ma sprawozdania ze studiów? Ze stron multiprojektu wszystko zostało ściągnięte i przeczytane, jednak sama teoria mi nie wystarcza, potrzebowałbym kilku przykładów.

Pozdrawiam,
    Wojtek
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witaj,
    Obsługa wejść i wyjść analogowych jest prosta: wartość wejścia pojawia się w jednym z rejestrów R3840-R3903 (CH0=R3840, CH1=R3841...itd); natomiast wyjścia analogicznie w rejestrach R3904-R3967 (CH0=R3904, CH1=3905...itd).
    Jak z nich korzystać?
    np. Twoje wejście CH0 to R3840, a wartość referencyjna jest umieszczona np. w R100 ---> wstawiasz blok comparacji np. 171 (większe niż), porównanie tych dwóch wartości (Sa,Sb) masz na wyjściu bloku.
    Wyjścia działają w ten sam sposób - wpisujesz np. w R3904 jakąś wartość i już na wyjściu analogowym CH0 jest odpowiedni sygnał.

W "próbce programu" są dwa wejścia M59, M60 (z HMI) które zmieniają wartość rejestru R400. Dodatkowo zmiany mogą być w zakresie 0-30 (wykorzystane funkcje 171,172); następnie wartość R400 jest mnożona przez "współczynnik dopasowania" w funkcji 13 (mnożenie);
    i w ostatniej linii: przepisanie wyniku mnożenia (D400) do rejestru wyjściowego R3905 (CH1)
    Trochę wyjaśnienia: R400 - wartość [w m/min] wyświetlana na ekranie; natomiast pod CH1 jest podłączone wejście analogowe falownika (0-10V) - w ten sposób Operator nastawia prędkość posuwu w wiadomych dla niego m/min, a nie w innych (dla niego) "bajkowych" nastawach np. Hz?, 100%?
  • Poziom 9  
    Witam,

Dziękuję za odpowiedź, zdecydowanie mnie to przybliżyło do celu! Nie myślałem, że będzie to aż tak proste, czytając różne dokumentacje myślałem, że te wejścia trzeba gdzieś deklarować etc. Na komputerze w symulacji wszystko mi działa, w poniedziałek będę miał dostęp do sprzętu, żeby to wszystko spróbować "na żywo" i wtedy okaże się czy moje następne wątpliwości zostaną rozwiane. Ewentualnie znów będę musiał poprosić o pomoc, ale to dopiero w poniedziałek. Najpierw sam spróbuję :)

Pozdrawiam i życzę spokojnego weekendu!

EDIT 28.10.2014
    Z resztą sam sobie już poradziłem :) Jeszcze raz dziękuję za naprowadzenie mnie na właściwy tor! Dodam tylko, że ja dla wyjścia analogowego CH0 zamiast rejestru R3904 użyłem D4076. Pozdrawiam!