Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sunker Elite One - zbytnie zaszumienie radia

kimada 24 Paź 2014 08:45 1035 4
 • #1 24 Paź 2014 08:45
  kimada
  Poziom 11  

  Witam serdecznie.Problem polega na tym, że od niedawna mam problem z w miarę czystym odbiorem. Radio nadaje jak trzeba, nikt mi nie zwraca uwagi, że coś piszczy czy też sprzęga, ale problem jest taki, że muszę ustawiać redukcję szumów na min 50% aby nie mieć głośnych szumów w radio. Wiąże się z tym oczywiście wybicie wielu sygnałów, a wtedy nie zawsze słyszę odpowiedzi innych użytkowników.Do tej pory sprawdziłem łączenia i luty wtyku od gruszki, wszystko poczyściłem, a także odciąłem końcówkę kabla antenowego (antena Hustler 110 magnesowa) i zalutowałem na nowo, na czystym już przewodzie, bo przy wtyku był trochę już zaśniedziały. Nic to jednak nie pomogło, więc proszę znawców tematu o pomoc, bo już nie wiem gdzie szukać. Dodam, że antena była strojona z radiem, więc nie w tym raczej problem. No i jeszcze taka ciekawa historia, że jak mam włączone radyjko i czułość na min (czyli zbiera wszystkie szumy i trzaski) i dotknę w tym momencie bata na dachu to prawie przestaje szumieć. Proszę Was bardzo o ukierunkowanie mnie w poszukiwaniach przyczyn takiego stanu.

  0 4
 • #2 24 Paź 2014 09:33
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  Mało precyzyjny opis problemu.

  To znaczy, że jak odłączysz antenę od radia - to przestaje szumieć. :?:

  Napisz jeszcze czy radio :
  - jest zainstalowane w autku czy gdzieś ...
  - czy szumi bardziej przy uruchomionym silniku
  - czy były robione jakieś poprawki w instalacji obok radia
  - czy te 50% to więcej zaciągasz potencjometr SQ bo masz teraz większe szumy
  :?:


  Pozdrawiam.

  0
 • #3 24 Paź 2014 09:57
  kimada
  Poziom 11  

  Sorki, ale nie udało się opisać profesjonalnie.
  W radiu nie było grzebane. Otwierałem je tylko aby wizualnie sprawdzić, czy przy mocowaniu gruchy i anteny nic się nie urwało, bo końcówki się obracały trochę, więc je po dokręcałem, luty w porządku. Odciąłem tylko końcówkę kabla antenowego przy wtyku i jak wspomniałem, zalutowałem ponownie na czystym już kablu.
  Radyjko jest zamontowane na tunelu środkowym po stronie pasażera. Przy przykręconej antenie szumi na kanale 19 tak samo, przy włączonym, jak i wyłączonym silniku. Po odłączeniu anteny ma tylko szumy własne, bardzo słabe, nawet przy mocnym zgłośnieniu. Z elementów elektrycznych auta odbieram zakłócenia jedynie od wycieraczek przednich.
  Jak ma SQ ustawione na minimum, to bardzo szumi i zbiera wszystkie, nawet najdalsze rozmowy, z tym, że czysto brzmią tylko te z odległości paru km, więc jak chcę mieć względną ciszę, to ustawiam filtr na połowę wartości (te wspomniane 50%) i mam cichutko, ale wtedy nie za bardzo da się pogadać, bo wyłapuje tylko odpowiedzi z najsilniejszym sygnałem a resztę odcina. Nie wiem, czy pomogłem, ale staram się opisać wszystko co zaobserwowałem.

  0
 • #4 24 Paź 2014 15:31
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam.

  No powiedzmy, że już coś tam można zrozumieć. :D

  Podstawową WADĄ radiotelefonów z pasma CB jest prostota jego wykonania o co za tym idzie żaden producent nie zajmuje się specjalnie :
  - poziomem ARW
  - dynamiką ARW
  - skalą poziomu obieranego sygnału
  a co za tym idzie :
  - brak jest Liniowej Skali SQ
  - samo ASQ - to tylko "bajer", za który płaci Klient (w innych radiach)
  - czułość radia jest rozstrzelona pomiędzy 0,5µV do nawet 1,3µV na 50Ω
  - o selektywności już nie wspominam bo to słychać

  Jedynym (logicznym) wyjściem - poprawy tego stosunku otwieranego SQ - jest tylko samemu pokręcić RV3 i dobrać doświadczalnie tak aby Tobie to "pasowało".

  Sunker Elite One - zbytnie zaszumienie radia


  Czasami wydaje mi się , że niektóre radia są tak "dziwnie" zaprojektowane, że nawet - konstrukcja CEPA jest bardziej skomplikowana od tego radia.
  (a CEP jak CEP - dwa kije i sznurek) :D


  Pozdrawiam.

  0
 • #5 25 Paź 2014 16:44
  kimada
  Poziom 11  

  Dzięki za podpowiedź. Dzisiaj zabiorę sprzęt do domu i spróbuję, a o wynikach poinformuję :)

  Witam ponownie. Więc sytuacja wygląda następująco. Kable od anteny do wtyku posprawdzane i zalutowana na nowo końcówka antenowa. Gruszka też sprawdzona i wszystko jest git, a mam nawet dwie i obie sprawne. Co do tego regulowania RV3 to sytuacja wygląda tak, że zachowuje się ona jakoś dziwnie. Pokręcanie w żadną ze stron nie daje żadnego rezultatu, szum ani nie wzrasta ani nie spada, z tym, że ten potencjometr jest chyba rozwalony, ponieważ, moim zdanie, blaszka górna, ta regulacyjna jest jakby za luźna, więc chyba jutro zakupię nówkę i podmienię. Co jeszcze zaobserwowałem, to filtr ceramiczny LT455HTU, po jego dotknięciu paluchem powoduje wzrost trzasków. Dodam tylko, że jak na razie nie ma poprawy, a nawet wiecej, prawie nikogo teraz nie słyszę w radio. Jakieś sugestie?

  0