Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sunker Elite One - zbytnie zaszumienie radia

kimada 24 Paź 2014 08:45 954 4
  • #1 24 Paź 2014 08:45
    kimada
    Poziom 11  

Witam serdecznie.Problem polega na tym, że od niedawna mam problem z w miarę czystym odbiorem. Radio nadaje jak trzeba, nikt mi nie zwraca uwagi, że coś piszczy czy też sprzęga, ale problem jest taki, że muszę ustawiać redukcję szumów na min 50% aby nie mieć głośnych szumów w radio. Wiąże się z tym oczywiście wybicie wielu sygnałów, a wtedy nie zawsze słyszę odpowiedzi innych użytkowników.Do tej pory sprawdziłem łączenia i luty wtyku od gruszki, wszystko poczyściłem, a także odciąłem końcówkę kabla antenowego (antena Hustler 110 magnesowa) i zalutowałem na nowo, na czystym już przewodzie, bo przy wtyku był trochę już zaśniedziały. Nic to jednak nie pomogło, więc proszę znawców tematu o pomoc, bo już nie wiem gdzie szukać. Dodam, że antena była strojona z radiem, więc nie w tym raczej problem. No i jeszcze taka ciekawa historia, że jak mam włączone radyjko i czułość na min (czyli zbiera wszystkie szumy i trzaski) i dotknę w tym momencie bata na dachu to prawie przestaje szumieć. Proszę Was bardzo o ukierunkowanie mnie w poszukiwaniach przyczyn takiego stanu.

• #2 24 Paź 2014 09:33
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Mało precyzyjny opis problemu.

To znaczy, że jak odłączysz antenę od radia - to przestaje szumieć. :?:

Napisz jeszcze czy radio :
    - jest zainstalowane w autku czy gdzieś ...
    - czy szumi bardziej przy uruchomionym silniku
    - czy były robione jakieś poprawki w instalacji obok radia
    - czy te 50% to więcej zaciągasz potencjometr SQ bo masz teraz większe szumy
    :?:

Pozdrawiam.

• #3 24 Paź 2014 09:57
    kimada
    Poziom 11  

Sorki, ale nie udało się opisać profesjonalnie.
    W radiu nie było grzebane. Otwierałem je tylko aby wizualnie sprawdzić, czy przy mocowaniu gruchy i anteny nic się nie urwało, bo końcówki się obracały trochę, więc je po dokręcałem, luty w porządku. Odciąłem tylko końcówkę kabla antenowego przy wtyku i jak wspomniałem, zalutowałem ponownie na czystym już kablu.
    Radyjko jest zamontowane na tunelu środkowym po stronie pasażera. Przy przykręconej antenie szumi na kanale 19 tak samo, przy włączonym, jak i wyłączonym silniku. Po odłączeniu anteny ma tylko szumy własne, bardzo słabe, nawet przy mocnym zgłośnieniu. Z elementów elektrycznych auta odbieram zakłócenia jedynie od wycieraczek przednich.
    Jak ma SQ ustawione na minimum, to bardzo szumi i zbiera wszystkie, nawet najdalsze rozmowy, z tym, że czysto brzmią tylko te z odległości paru km, więc jak chcę mieć względną ciszę, to ustawiam filtr na połowę wartości (te wspomniane 50%) i mam cichutko, ale wtedy nie za bardzo da się pogadać, bo wyłapuje tylko odpowiedzi z najsilniejszym sygnałem a resztę odcina. Nie wiem, czy pomogłem, ale staram się opisać wszystko co zaobserwowałem.

• #4 24 Paź 2014 15:31
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

No powiedzmy, że już coś tam można zrozumieć. :D

Podstawową WADĄ radiotelefonów z pasma CB jest prostota jego wykonania o co za tym idzie żaden producent nie zajmuje się specjalnie :
    - poziomem ARW
    - dynamiką ARW
    - skalą poziomu obieranego sygnału
    a co za tym idzie :
    - brak jest Liniowej Skali SQ
    - samo ASQ - to tylko "bajer", za który płaci Klient (w innych radiach)
    - czułość radia jest rozstrzelona pomiędzy 0,5µV do nawet 1,3µV na 50Ω
    - o selektywności już nie wspominam bo to słychać

Jedynym (logicznym) wyjściem - poprawy tego stosunku otwieranego SQ - jest tylko samemu pokręcić RV3 i dobrać doświadczalnie tak aby Tobie to "pasowało".

Sunker Elite One - zbytnie zaszumienie radia

Czasami wydaje mi się , że niektóre radia są tak "dziwnie" zaprojektowane, że nawet - konstrukcja CEPA jest bardziej skomplikowana od tego radia.
    (a CEP jak CEP - dwa kije i sznurek) :D

Pozdrawiam.

• #5 25 Paź 2014 16:44
    kimada
    Poziom 11  

Dzięki za podpowiedź. Dzisiaj zabiorę sprzęt do domu i spróbuję, a o wynikach poinformuję :)

Witam ponownie. Więc sytuacja wygląda następująco. Kable od anteny do wtyku posprawdzane i zalutowana na nowo końcówka antenowa. Gruszka też sprawdzona i wszystko jest git, a mam nawet dwie i obie sprawne. Co do tego regulowania RV3 to sytuacja wygląda tak, że zachowuje się ona jakoś dziwnie. Pokręcanie w żadną ze stron nie daje żadnego rezultatu, szum ani nie wzrasta ani nie spada, z tym, że ten potencjometr jest chyba rozwalony, ponieważ, moim zdanie, blaszka górna, ta regulacyjna jest jakby za luźna, więc chyba jutro zakupię nówkę i podmienię. Co jeszcze zaobserwowałem, to filtr ceramiczny LT455HTU, po jego dotknięciu paluchem powoduje wzrost trzasków. Dodam tylko, że jak na razie nie ma poprawy, a nawet wiecej, prawie nikogo teraz nie słyszę w radio. Jakieś sugestie?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME