Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Braun Typ 3709 - Szczoteczka sama się uruchamia

24 Paź 2014 16:46 13167 16
  • Poziom 10  
    Szczoteczka do zębów zaczęła sama się włączać, po takim samo uruchomieniu nie można jej wyłączyć jakby przycisk nie działał. Postanowiłem ją rozebrać, okazało się że w środku jest zawilgotniała.
    Wytarłem do sucha co się dało, rozebraną zostawiłem na kilka dni aby dobrze wyschła lecz to nie pomogło.
    Efekt jest taki że szczoteczka sama się włącza kiedy chce (najgorzej jak włączy się w nocy i nie można jej wyłączyć) czasem leży pół dnia i włącza się bez powodu, po prostu żyje własnym życiem i nie wiem co nią kieruje. :D
    Przycisk działa prawidłowo i za każdym razem, sprawdzałem przejście miernikiem.
    Kilka razy zdarzyło się że reagowała jak trzeba na włączanie i wyłączanie kilkanaście razy pod rząd ale nie na długo, po chwili zaczyna znów wariować.
    Próbowałem uchwycić jej ekscesy na filmiku i trochę się udało.
    Szczoteczka ma 9 miesięcy ale zgubiłem paragon i gwarancja przepadła.
    Wszystkie luty wyglądają na dobre, bateria nie jest luźna, wszystko na oko laika wygląda dobrze.
    Co może odpowiadać za taki stan rzeczy ?
    Czy przyczyną mogło być zmoczenie układu ?
    Czy da się ją naprawić ?

Link
  • PCBwayPCBway

• Specjalista AGD
    Może nie pomogę za bardzo , ale odpowiem na pytanie czy usterka mogła wystąpić po zalaniu - Otóz nie ;) Szczoteczki Brauna mają jakąs wadę fabryczną pod tym względem..
    Wiele egzemplarzy ma z tym problem, niektóre nawet jeszcze w sklepie..
    Braun na gwarancji nie podejmował się napraw tylko wymieniał je na nowe - Także radze poszukać jeszcze raz paragonu.. ;)
    Jakiś czas temu był u mnie klient z takową usterką szczoteczki , niefortunnie szczoteczka uruchomiła mu się na lotnisku :) Naturalnie na samolot już nie zdążył :P
  • Poziom 10  
    nioop napisał:
    Może nie pomogę za bardzo

Właśnie pomógł Pan bardzo. To wyjaśnia czemu wszystko wydaje się być ok. a jednak coś jest nie tak. Z tym lotniskiem dobreee :D
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 1  
    Witam,
    czy udało się rozwiązać problem samouruchamiania się szczoteczki?? Mam dokładnie to samo i nie wiem co mam robić. Paragon pewnie przepadł (i gwarancja). Mam dwie takie szczoteczki, ale tylko jedna się tak zachowuje. Myślałem żeby odłączyć na początek akumulator, ale nie bardzo wiem jak. Często sama się włącza i nie mam jak jej wyłączyć. Silniczek się grzeje (w końcu padnie??) a nie da się wyłączyć. Jak skończy to działa normalnie.

Z góry dzięki za odp.

Pzdr. dQs
  • Poziom 10  
    Problemu nie udało się rozwiązać.
    Jak szczoteczka sama się uruchomi i nie można jej wyłączyć to wystarczy włożyć ja na ładowarkę i sama się wyłącza. Dopóki jest ładowana to sama się nie włączy, przynajmniej tak było u mnie.
    Możesz ją rozebrać chwytając kombinerkami (przez szmatkę) za górną część, tą na którą wciska się wymienną główkę (oczywiście najpierw główkę trzeba zdjąć) i przekręcając w lewo.
    Moja teraz nie włącza się wcale. Ani samoistnie ani przyciskiem.
    Bateria naładowana i zero życia.
  • Poziom 26  
    Wysuszyć środek, umyć izopropanolem, złożyć i będzie działała. No jeszcze problem może być z gumą obudowy w okolicy przycisku, traci właściwości i staje się mniej podatna co może skutkować samowolnymi wciśnięciami mikroswitcha. Innych powodów samowłączania się szczoteczki te nie posiadają.
  • Poziom 10  
    Samowolnie nic się nie wciska. Szczoteczka potrafi włączyć się bez powodu i zewnętrznej ingerencji. Nie włącza się jedynie włożona na ładowarkę (indukcja) tylko wtedy można wyspać się w nocy 😁
  • Poziom 26  
    Guma sztywnieje w miejscu gdzie jest włącznik i w wyniku tego naciska na mikroswitcha.... nie wiem czy samowolnie czy bezwolnie czy wbrew nakazom użytkownika.
  • Poziom 10  
    Rozumiem ale włącza się nawet wtedy gdy zdjęta jest obudowa i ta guma. Patrz filmik na początku.
  • Poziom 8  
    Rozebrałam szczoteczkę, to okazało się proste. W środku sucho i czysto więc wilgoć nie była przyczyną problemu. Na płytce dwa układy scalone. Mikro włącznik sobie fajnie klika. Bateria jak nowa, dokupiłem końcówki i wygląda na to, że trzeba będzie się z nią pożegnać...
  • Poziom 13  
    Witam,

Trochę po czasie, ale mi udało się uratować swoją szczoteczkę. Mam trochę inny model PCB ale widzę, że uszkodzenia ma kolega te same.
    W moim przypadku pomogło odtworzenie ścieżki od switcha do tranzystora sterującego.

Niekontaktująca ścieżka prawdopodobnie działa jak antena, zbiera zakłócenia zatrzaskując bazę/bramkę(nie sprawdziłem typu) tranzystora i szczoteczka sama się uruchamia.
    W kolegi przypadku jeszcze nie wygląda to źle u mnie była dosłownie czarna krucha soldermaska.
  • Poziom 13  
    U mnie było to o tyle łatwiejsze, że w moim modelu są grubsze ścieżki od przycisku więc sobie zeskrobałem soldermaskę i pocynowałem całość.
    U kolegi najłatwiej chyba kynarem albo drutem w emalii by było. Ja również dla świętego spokoju wymieniłem sobie przycisk i poprawiłem niepewne luty.
    A i jeszcze rada. Najlepiej na początku odlutować sobie taśmę od ogniwa, aby szczoteczka nie włączyła się podczas naprawy. Najłatwiej to zrobić w dolnej części tam gdzie cewka do ładowania.
  • Poziom 11  
    Witajcie.
    Podłączam się do tematu. Kilka dni temu moja szczoteczka umarła tj. przestała reagować na przycisk. Po kilku dniach prób włączenia i ładowania ożyła na 1 dzień i znowu umarła. Trafiłem na ten post i postanowiłem rozebrać i moją. Co się okazało szczoteczka się włącza tylko jeżeli dotknę końcem nożyczek w jedno z 4 zaznaczonych miejsc na żółto. Szczoteczka nadal nie reaguje na switch. Wyłączyć mogę tylko ponownie dotykając jednego z 4 punktów. Czy dobrze podejrzewam, że do wymiany switch? Wiecie może na jaki mogę wymienić i czy wystarczy wylutować i wlutować nowy?
    Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 11  
    Tylko na zasadzie naciskania. Jakie inne sprawdzenie masz na myśli?
  • Poziom 26  
    Ręce opadają. Miernikiem. Przecież nie młotkiem.