Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodzenie i zasilanie diody 50W

DooOmino12 24 Paź 2014 18:25 2511 13
  • #1 24 Paź 2014 18:25
    DooOmino12
    Poziom 22  

Witam, od razu uprzedzam, że mam dziwne pomysły i jest to jeden z nich, z racji że mieszkam w górach i wracam późno do domu postanowiłem sobie "oświetlić" górkę na której często z kolegami jeździmy na nartach oczywiście w zimie :)
    Do oświetlenia chce użyć dwie diody 50W czyli około 5000-5500LM prąd będzie pobierany z agregata prądotwórczego 800W ( te tanie agregaty za 300zl 2T)
    Tak to wygląda w teorii a w praktyce zda egzamin? Zapomniałem dodać, że górka nie jest krótka i chcę oświetlić około 200-400m (długość) szerokość ~ 50-100m, dwie diody wystarczą?

0 13
  • Pomocny post
    #2 26 Paź 2014 08:45
    marcin273
    Poziom 17  

Myślę ze dwie diody 50W to za mało Co najmniej 4x100w i dodatkowo reflektor aby choć trochę ukierunkować strumień światła. Koszt na ebayu to co najmniej 160zł (led i zasilacz) za komplet więc tanio nie będzie. Mozna jeszcze dać za agregatem mocny transformator ze stabilizacja np na 24 i za nim cztery słabsze lub dwie mocniejsze przetwornice step-up. Diody led na Radiatorach od procesora + regulator. U mnie na zdjeciu taka prowizorka z regulacja obrotów zależną od temperatury radiatora. Chłodzenie i zasilanie diody 50W

0
  • #3 26 Paź 2014 11:29
    DooOmino12
    Poziom 22  

Aktualnie zamówiłem dwie diody 50w przyjdą to zobaczymy jak to będzie wyglądać w praktyce co do zasilania planuje użyć prostownika 5A 24v + szeregowo drugi prostownik 12v 5A uzyskam ~36v takie napięcie diody zniosą aczkolwiek zapewne będą się bardziej grzać ale do tego użyje dobrego radiatora + wiatrak (zmienne obroty moim zdaniem zbędne zwykły wiatraczek z komputera pod 12v)

0
  • Pomocny post
    #4 26 Paź 2014 11:53
    tos18
    Poziom 37  

Jeśli koledze zależy na tych diodach sugeruję nie lekceważyć zasilania. Zdecydowanie odradzam eksperymenty z prostownikami.
    Niestety nie podał kolega żadnych parametrów diod.

0
  • #5 26 Paź 2014 12:32
    DooOmino12
    Poziom 22  

parametry :
    Forward Voltage (V)
    33-37V
    View Angle
    About 120°
    Luminous Intensity (mcd)
    9000-10000
    Maximum current
    ok. 3000mA Continuous,
    Item Net Weight

Chyba jednak wezmę dwie 100w, dlaczego pan odradza prostowniki? mierzyłem napięcie i wszystko się zgadza.

ps. jak to jest z tymi tanimi diodami? 100w dioda jest juz za 50zl.

0
  • Pomocny post
    #6 26 Paź 2014 14:37
    tos18
    Poziom 37  

Ponieważ dioda (również led) jest elementem nieliniowym i minimalna zmiana napięcia zasilającego lub Uf spowoduje dużą zmianę prądu. Poza tym napięcie przewodzenia(Uf) zależy od temperatury elementu. Wniosek - zasilanie źródłem prądowym.

Jeśli podał kolega parametry diody 50W to nie wierzę w 3000mA. Powinien być gdzieś podany zalecany prąd roboczy - prawdopodobnie 1500mA.
    Jeśli zgadłem takiego źródła prądowego należy szukać.

Co do cen - wszystko zależy od jakości a co za tym idzie sprawności diody.

Pozwolę sobie na mały offtop: Uważam że lepszy efekt uzyskał by kolega gdyby użył lampy sodowej - ma większą sprawność od LED i zasilanie 230V (tylko ten kolor).

1
  • #7 26 Paź 2014 15:42
    DooOmino12
    Poziom 22  

Czyli wychodzi na to, że natężenie prądu nie powinno być większe niż pobiera go dioda tak?

Co do lampy sodowej przyznam się, że pierwszy raz ją widzę i chyba była by dobrym rozwiązaniem.

0
  • Pomocny post
    #8 26 Paź 2014 16:31
    tos18
    Poziom 37  

Nie powinno być większe niż zalecane dla danej diody.
    Zapewniają to specjalne zasilacze stabilizujące prąd a nie napięcie.
    Np LPC lub LPHC firmy Mean Well. Oczywiście stabilizacja jest możliwa dla danego zakresu napięć.

0
  • #9 26 Paź 2014 16:53
    DooOmino12
    Poziom 22  

Kurcze, czyli dioda padnie szybko przy zasilaczach z większym Natężeniem prądu? może znajdę 3 zasilacze 12v np 1,5A połącze je szeregowo uzyskam wtedy 36v i 4.5A diody które wykorzystam to 100w 3A oraz 50w 1.5A razem daje nam to 4.5A czyli natężenie takie jakie dają zasilacze? Kombinuje bo chce wydać jak najmniej, chciałem się zmieścić w 250-300 zł w tym agregat to koszt 150-180 zł.

0
  • #12 26 Paź 2014 17:23
    tos18
    Poziom 37  

Od kiedy to przy połączeniu szeregowym sumują się prądy ???
    Chciał bym zobaczyć jak zapewni kolega zalecany rozpływ prądów dla ledów przy zmieniającej się temperaturze i zalecane prądy zasilaczem stabilizującym napięcie.

pytanie dnia: co się stanie z zasilaczem impulsowym stabilizującym napięcie gdy przekroczy się jego prąd znamionowy ?

Poprawne rozwiązanie to dwa oddzielne źródła prądowe dla każdej diody.

0
  • #13 26 Paź 2014 18:15
    DooOmino12
    Poziom 22  

No tak natężenia prądu się nie dodaje, jakoś to będzie trzeba rozwiać nie chce jeszcze dokładać 200 zł na zasilacz bo to bez sensu, nie da się skręcić tego zasilacza z tego co mam w domu?

0
  • #14 26 Paź 2014 19:09
    marcin273
    Poziom 17  

Mam taką przetwornicę podwyższającą, podłączona przez transformator 12v i okolo 5A , za nią mostek 25A przykręcony do kawałka blaszki z tablicy rejestracyjnej i do przetwornicy. Dioda na radiatorze od procka z chłodzeniem. Napięcie wyjściowe ustawione okolo 20v(wyświetlacz led) podłączam amperomierz szeregowo i nie przekraczając maksymalnego prądu diody(lepiej ustawić mniej szczególnie na chińskich diodach) kręcę delikatnie potencjometrem. Dioda w ten sposób ustawiona działa już blisko dwa lata w lampie oświetlającej przy tokarce. Czasem jest włączona cały dzień a obudowa lampy i reszta zestawu zimna a dioda ma sie dobrze. Jak widać trochę ostrożnośći i drogie żródła prądowe da się obejść.

Chłodzenie i zasilanie diody 50W

0
  Szukaj w 5mln produktów