Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozszczelniony wyświetlacz VFD - regeneracja. Ma sens?

Jareen 24 Oct 2014 22:41 1368 3
    Jareen
    Level 21  
    Witam serdecznie. Mam w zanadrzu tuner cyfrowy f-my Grundig, model nieistotny - pacjent ma rozszczelniony VFD Futaba - utrącona kapilara, którędy zapewne na etapie produkcji odpompowywano powietrze. Wyświetlacz oczywiście nie świeci, tuner poza nim normalnie funkcjonuje i w tym stanie był jakiś czas używany.

Moje pytanie - jakie są szanse regeneracji takiego wyświetlacza przy założeniu, że mam pomysł na to, jak z powrotem wprowadzić do niego próżnię? Czy fakt ekspozycji na np. tlen i dotychczasowa (nie wiem, jak długa!) praca w warunkach rozszczelnienia nie narobiły szkód? Jest sens podejmować wysiłek?

Drugie pytanie dotyczy sposobu zaślepienia otworu po kapilarze - ma ok. 2 mm średnicy. Poszczególne elementy szklane VFD są ze sobą posklejane czymś, co wizualnie przypomina klej na bazie żywicy epoksydowej. Czy spoina typu poxipol ma szanse znaleźć tu zastosowanie? Będzie szczelna?

Pytanie ostatnie - dysponuję źródłem próżni 2 mbar - czy to wystarczy? A może przeciwnie - będzie zbyt duża i grozi implozją wyświetlacza? Sam VFD jest średniej wielkości - tuner z RDS - 2,5 x 10,5 cm.

Proszę kolegów o wsparcie merytoryczne, oczywiście jeżeli próbę podejmę - pochwalę się rezultatami.
    Maurycy147
    Level 14  
    Witaj, możesz sobie zacząć szukać nowego wyświetlacza, napowietrzenie niszczy go nieodwracalnie (uszkadza się katoda tlenkowa), a panująca tam próżnia powinna być rzędu 10^-6 Tr.
    Loker
    Level 39  
    Quote:
    i w tym stanie był jakiś czas używany

Bez próżni prawdopodobnie spaliło się żarzenie (lub jak kto woli katoda - jak już kolega wcześniej wspomniał) - możesz sprawdzić miernikiem.
    Jareen
    Level 21  
    Witam ponownie. W tak zwanym międzyczasie udało mi się za całe 5 zł zorganizować nowy wyświetlacz do wspomnianego tunera. Ale nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził pomysłu regeneracji starego. I oczywiście bez skutku :) Wstawiłem nowy wyświetlacz, tuner przywrócony do pełni funkcjonalności. W razie, gdyby ktoś potrzebował - w tunerze Grundig SanRemo CityLine siedzi wyświetlacz Futaba FV614G.