Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór nagłośnienia wokalowego (2500 zł).

Adinchuck 25 Paź 2014 02:43 1635 28
  • #1 25 Paź 2014 02:43
    Adinchuck
    Poziom 5  

Witam.

Zwracam się z prośbą do osób znających się na rzeczy. Otóż posiadam 2500zł, które w całości chciałbym przeznaczyć na nagłośnienie wokalu (myślałem nad zestawem POWERMIKSER + 2 KOLUMNY PASYWNE).

Jestem wokalistą w kapeli grającej rock'a. Obecne nagłośnienie, jakim dysponuję nie jest w stanie przebić się przez resztę instrumentów (bass, gitara, perkusja) w trakcie prób - głównie w tym celu zamierzam zakupić sprzęt. Zależy mi też na opcji +48V dla pojemnościówek. Problem w tym, że nie znam się na wzmacniaczach, czy kolumnach, dlatego postanowiłem zapytać tutaj.

Niestety nie znam specyfikacji obecnego sprzętu (to jakieś stare graty), poza tym, że kolumny (2) mają po 50W każda i nie są przeznaczone do takich zadań.

Pomieszczenie jest częściowo wytłumione (po amatorsku). Z naszych spekulacji wynika, że bedzie potrzebne przynajmniej 200W na stronę.

Proszę znawców o jakieś sugestie, ale zaznaczam, że jestem naprawdę zielony, dlatego warto mieć to na uwadze. : )

0 28
  • #2 25 Paź 2014 10:40
    JerzyPed
    Poziom 19  

Czy ma byc nowe, czy moze byc uzywane. Jezeli uzywane, to jest duzy wybor, np. kolumny firmy LDM na brytyjskich dobrych glosnikach Celestion itd... Jezeli chodzi o sprzet nowy, to zajrzalem przed chwila na strone Thomann.pl i w tym przedziale cenowym znalazlem komplet naglosnienia Behringer PMP 4000 Bundle. Cena 2954 zl. Ten zestaw sklada sie z powermiksera 2x 800W (4omy) oraz kolumn The Box 502. Kolumny sa na glosnikach 15+driver. Do wokalu bardziej pasuja kolumny na glosnikach 12+driver (ze wzgledu na lepsze przenoszenie wokalu w srednim pasmie), wiec w tym zestawie mozna te kolumny zamienic, czyli zamowic kolumny T Box 302 (300/600W zamiast tych 502) Bedzie lepiej na wokal i bedzie taniej, poniewaz kolumna 502 kosztuje 952zl a 302 kosztuje 580 zl, czyli w granicach 2500 sie zmiescisz. Wada Behringera jest to, ze podaje zawyzona wartosc mocy wzmacniaczy, tutaj 2x 800W. Jezeli przyjmemy, ze rzeczywista wartosc wynosi tylko 500W to i tak w zupelnosci wystarczy do tych glosnikow. Thomann daje do tego kable glosnikowe i trzy lata gwarancji. To jest tylko jeden z przykladow. Mysle, ze koledzy poleca ci jeszcze inne propozycje.

0
  • #3 25 Paź 2014 14:07
    Adinchuck
    Poziom 5  

Nigdy nie kupowałem sprzętu używanego, zawsze mam pewne wątpliwości. Wolałbym, żeby był nowy, ale jeśli są tu jacyś nabywcy używek, którzy mogą wyrazić swoje opinie, to być może się skuszę. Całkiem przyzwoity ten zestaw na stronie Thomann'a, jednak jest cholernie drogi. Mogę dać do 2500-600 max. Mówisz o możliwości zamiany tych 502 na 302, ale wówczas będę musiał zamówić każdy z tych sprzętów osobno - czy dobrze rozumiem? Nie stracę wtedy przypadkiem? Ja wcześniej patrzyłem na Behringery PMP 560M i do niego jakieś Pavey'e, ale myślę, że to, co zaproponowałeś swietnie by sie spisało, a nawet dałoby radę bardziej niż tego oczekuję, jednak cenowo to lekko za dużo.

Jeśli ktoś ma jakieś ciekawsze propozycje, to śmiało, pisać! :) Dobrze mieć kilka wariantów do wyboru przed podjęciem ostatecznej decyzji kupna. : )

0
  • #4 25 Paź 2014 22:38
    DjMapet
    Poziom 43  

W takiej kasie, można już trafić używane aktywne paczki takich firm jak RCF, EV, Mackie itp. pasywne LDM-y, HB, czy Elestry, można już wyrwać za 1000-1500 PLN. Wykaż inicjatywę i przeszukaj portale i jak coś znajdziesz to wklej - ocenimy. Nawet używane, będą lepsze od nowych Behringerów, czy innej taniej Chińszczyzny.

Pozdrawiam.

0
  • #5 25 Paź 2014 22:51
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Jak gracie ostro to pdp612(około 1300zł) i do tego mixer najprostszy(200zł) i końcówka mocy odpowiednia(około 700-800zł) i przebijesz się spokojnie przez resztę zespołu.

0
  • #6 30 Paź 2014 01:52
    Adinchuck
    Poziom 5  

Nie gramy ciężkiego metalu, bardziej subtelnie, ale potrafimy dorzucić do pieca. Tworzymy swoją muzykę, dlatego ciężko mi nas zaszufladkować. Najbliżej nam do klimatów lat 90-tych, czyli scena Seattle.

Rozglądałem się za pasywnymi kolumnami LDM, bo sporo dobrych opinii na ich temat wyczytałem, ale ze względu na ich cenę (nawet w przypadku używanych), niestety, ale muszę spasować. Zależy mi na tym, żeby dobrać DWIE kolumny pasywne, które będą chodzić na jakimś powermikserze. Nie mam zielonego pojęcia o firmach, także ciężko mi wybierać spośród tego, co jest dostępne.

Kombinuję dalej z tym, co polecił mi JerzyPed, czyli jakiś powermikser Behringer'a i do niego celowałbym w dwie kolumny the box PA302 + okablowanie. Teraz zastanawiam się, czy PMP4000 nie ma przypadkiem za dużej mocy jak na te paczki? Cena też nie jest za ciekawa (1600zł), wówczas musiałbym dobrać 2 kolumny, do 500zł za sztukę. Kusi mnie PMP2000, bo ma właściwie te same funkcje, nieco mniejszą moc, ale chyba odpowiednią do wspomnianych kolumn, czyż nie?

Co sądzicie o takim zestawie? http://www.thomann.de/pl/behringer_pmp_2000_bundle_2.htm
    Czy te kolumny the box PA15ECO MKII nadawałyby się do wokalu? Czy może do tego powermiksera zamiast tych kolumn osobno dobrać 2x the box PA302?

Raz jeszcze przypominam, że ma to być sprzęt na próby kapeli, a nie zabawy z DJ-ką. Nie zamierzamy nagłaśniać tym naszych koncertów, tylko wokal na próbach. Korzystam z Shure SM58 SE + Boss VE-20. Chciałbym wyciągnąć czyste brzmienie z tych perełek. : )

0
  • #7 30 Paź 2014 06:39
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Ten zestaw Bundle z PMP2000 ma tu u nas taki grajek-kupił nowy pół roku temu za 1699zł. Jak ma zabawy z dzieciakami na ogródku w przedszkolu to non stop jedzie na czerwonych, żeby go było słychać na placyku. Głos przez te głośniki (po 400zł nówka - chińczyki się prawie chowają) jest - nosowy, nie wyraźny, ogólnie buczący jaki byś mikrofon nie podłączył. Powermixer przy podkładach muzycznych zatyka się moment. Nie polecam.

0
  • #8 30 Paź 2014 14:09
    Adinchuck
    Poziom 5  

PANICZKAMIL napisał:
    Jak ma zabawy z dzieciakami na ogródku w przedszkolu to non stop jedzie na czerwonych, żeby go było słychać na placyku. Powermixer przy podkładach muzycznych zatyka się moment. Nie polecam.

Okej, a jak to się ma do zamkniętego pomieszczenia? Efekt byłby podobny? A jeśli jednak te Behringery to złomy, to możesz polecić mi jakiś powermikser zbliżony cenowo (1000-1200zł)? Wiem, że są ich tryliardy, ale ja, jako kompletnie niedoświadczony, mam problemy z wyborem.

Głupio mi tak naciskać na Was i prosić o podanie "gotowego na tacy", ale w mojej sytuacji nie bardzo mam inne wyjście. Od 2 tygodni przekładam zakup tego sprzętu, gdyż cokolwiek wybiorę okazuje się chłamem. ;(

0
  • #9 30 Paź 2014 14:31
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

PMP2000 słaby, PMH PMX buczą i efektory padają jak muchy a jak działają to żenująco, Yamahy EMX brzmienie porównywalne ze starymi radiami, stare LDM słabe, BOX Cresendo w miarę fajny jest v900 i brzmieniowo i mocowo.

Ja bym brał albo 2 aktywne PA12 albo końcówka mocy + 2x LDM P121 na TR1225 + driver jak do wokalu.

0
  • #10 30 Paź 2014 15:02
    Adinchuck
    Poziom 5  

Doszliśmy z gitarzystą do wniosku, że chyba rozsądniej będzie na początek kupić 2 kolumny aktywne, bo i tak na dzień dzisiejszy nie posiadamy takiej kasy, żeby kupić dobry powermikser, czy końcówkę mocy + mikser, bo wyjdzie na to, że nie starczy na jakieś dobre kolumny.

Upatrzyliśmy coś takiego: http://allegro.pl/aktywna-kolumna-elektro-voice-zlx12p-wysylka-24h-i4709807057.html
    Dwie takie kolumienki powinny w zupełności zdać egzamin, hm? : )

0
  • #11 30 Paź 2014 17:02
    DjMapet
    Poziom 43  

Na próby powinny wystarczyć.
    Aha, dodam jeszcze, że ich moc RMS to 250W a skuteczność 95 dB (1W/1m).

Pozdrawiam.

0
  • #12 30 Paź 2014 18:21
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Skuteczność jest mała - sam się nad nimi głowiłem ale wziąłem TA12 bo mam na pożyczki 4szt. TA18 i mi do zestawu pasowało.

Dobre są też Kemptony 12a - z cała świadomością polecam - najlepszy z tańszych plastików na 12"

0
  • #13 30 Paź 2014 19:04
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

A myślałeś może o 1 kolumnie aktywnej? Skoro sprzęt tylko do prób, to po co przepłacać? I tak w sali prób, z całym majdanem, pewnie w (bardzo) niewielkiej przestrzeni efekty stereo z Bossa nie będą raczej za specjalne.

0
  • #14 30 Paź 2014 19:18
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Szewc tu chodzi raczej przy piecach i perkusji o efektywność bardziej niż o stereo bo nie oszukujmy się - trzeba 2 plastiki postawić 12" aktywne by się do 100db zbliżyć.

0
  • #15 30 Paź 2014 19:38
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Sądzisz, że jeden np. taki http://www.thomann.de/pl/ev_elx_115p_b_stock_2.htm Electro-Voice nie da rady?
    Prawdę mówiąc, takich kombinacji nie odstawiałem sam, ale znajomy gra przy jednym starym 12 calowym Stage-Linie, ca 250W i z żeńskim, słabym głosem. Co prawda, to Blues Omlet Band, ale...

0
  • #16 30 Paź 2014 21:35
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Zależy jakie macie piece

0
  • #17 31 Paź 2014 00:35
    Adinchuck
    Poziom 5  

PANICZKAMIL napisał:
    Zależy jakie macie piece

Dowiedziałem się na jakich piecach chłopaki grają. Podam tutaj cały spis. Może to ułatwi Wam sprawę.

Gitarzysta: Laney VC30-212 - http://www.laney.co.uk/products/product_details/140 - Z głośnością rozkręca go jakoś do 4/10 (czasem 6/10, kiedy basiste poniesie xD).
    Basista: Hiwatt Maxwatt B300 Combo - http://www.hiwatt.co.uk/products/maxwatt/bass-amps/p/maxwatt-b300-combo-1 - Nie rozkręca go jakoś za głośno, ustosunkowuje sie do gitary.
    Wokal: Shure SM58 SE - http://www.shure.pl/produkty/mikrofony/sm58 / Boss VE-20 http://www.bossus.com/gear/productdetails.php?ProductId=1043

A tutaj to, co mam na oku, biorąc pod uwagę Wasze propozycje:

- 2x The Box PA302 A - http://www.thomann.de/pl/the_box_pa302_a_bundle.htm
    - 1x The Box TA12 - http://www.thomann.de/pl/the_box_ta12.htm
    - 1x (lub 2, w zależności od tego, co lepiej zdałoby egzamin) Kempton GT 12 A - http://www.musiccenter.com.pl/product/3200/kempton-gt-12-a-kolumna-aktywna-250w.html
    - 1x (lub 2) Electro-Voice ZLX-12P - http://allegro.pl/aktywna-kolumna-elektro-voice-zlx12p-wysylka-24h-i4709807057.html

Co robić? Co robić? :cry:

0
  • #18 31 Paź 2014 06:37
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Ev odpada - za mała skuteczność. Kemptony sam poluję kupić-raz grałem na takich i mi pasuje. TA12 mam - trochę ciężkie ale po 2ch latach na pożyczkach mają się świetnie i skuteczności nie brakuje.

Równie dobrze może się okazać, że zwykły chiński platik Ci wystarczy w ilości sztuk 2 i wydasz na nke z 700zł((Behringer,Rh Sound, Omnitronic itp).Warunek-wysoka skuteczność albo chińczyk z padniętym głośnikiem, kupiony za bezcen i wtedy wrzucasz Truvoxa albo Deltę12 i z głowy-nie zagłuszą Cię.

Jesteś z Brzydgoszczy-popytaj na forum userów z Twojego miasta-może któryś ma jakąś plastikową taniznę i za przysłowiowy litr wódki Ci na raz wypożyczy-może starczy a Ty duuuużo oszczędzisz...

0
  • #20 31 Paź 2014 10:36
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Ww. Polski chińczyk też będzie ok...

0
  • #21 31 Paź 2014 11:24
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Mówisz, EV za mała skuteczność? Z tego, co wyczytałem na tych stronkach, i tak max SPL mają o 6dB większy od TA12.

0
  • #22 31 Paź 2014 12:18
    Adinchuck
    Poziom 5  

irc205 napisał:
    Jeśli ma być tanio to może aktywne STX PA500.

Mowa o tym? http://stx.pl/stx-pa-500-4-fr-a-1430.html

Cena jest bardzo przyzwoita i mógłbym pokusić się nawet o 3 takie. 2 postawić tak, żeby chłopaki wszystko dobrze słyszeli, a 3 jako monitor przede mnie. Myślicie, że to by wypaliło? Przebije się? Te kolumienki mają 98dB efektywności, brzmi przyzwoicie.

Dzisiaj o 16:30 mam próbę, także zerknę też w końcu na obecne graty i spiszę ich modele, żeby było dla porównania.

0
  • #23 31 Paź 2014 12:59
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

MAX skuteczność w jakimś peaku - papier przyjmie wszystko a w aktywnych paczkach się spl niestety nie podaje. W Kormoranie wiszą 4szt takich EV na parkiecie 80m2 i że tak powiem wjeżdżając tam z 2xTA12 sądzę, że ciszej nie jest i wolę grać na swoich.

0
  • #24 31 Paź 2014 13:23
    irc205
    Poziom 24  

Tak chodzi mi właśnie o te kolumny. 2szt na front spokojnie wystarczą a jeśli kupisz więcej to tak jak mówisz wykorzystasz jako odsłuchy.

0
  • #25 31 Paź 2014 13:25
    Adinchuck
    Poziom 5  

irc205 napisał:
    Tak chodzi mi właśnie o te kolumny. 2szt na front spokojnie wystarczą a jeśli kupisz więcej to tak jak mówisz wykorzystasz jako odsłuchy.

Na próbie skonsultuje się jeszcze z chłopakami, bo gitarzysta troszkę marudzi. Zobaczył, że tanio, to od razu nawymyślał. Twierdzi, że jakieś Behringery byłyby lepsze.

Jestem już tak zagubiony, że szkoda gadać. :D

0
  • #26 31 Paź 2014 17:17
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Przecież to jeden chińczyk klepie w fabryce tylko różne loga w UE są naklejane...

0
  • #27 31 Paź 2014 19:20
    Adinchuck
    Poziom 5  

Adinchuck napisał:
    Dzisiaj o 16:30 mam próbę, także zerknę też w końcu na obecne graty i spiszę ich modele, żeby było dla porównania.

Okej. Wróciłem z próby, która wypadła tak dobrze, jak nigdy, a to za sprawą tego, że wpiąłem mikrofon w inne gniazdo w powermikserze, co umożliwiło mi (o dziwo) rozkręcić go nieco głośniej (6-7/10), niż zwykle (5/10, bo pojawiały się sprzęgi). Kolumny jednak nie radziły sobie z moim wokalem. Im wyższe nuty, tym bardziej trzeszczały. A teraz do rzeczy.

Powermixer, jak i dwie kolumny mają jakieś 15 lat i całość jest zapomnianej już firmy Coxx. Ledwie mogę znaleźć cokolwiek na temat nagłośnienia, jakie ta firma ma (miała) do zaoferowania, ale znalazłem zdjęcie na jakiejś francuskiej stronie, przedstawiające (najprawdopodobniej) to, co posiadamy na salce: http://en.audiofanzine.com/portable-pa-speaker-cabinet/coxx/PA4080C/user_reviews/r.40442.html

O powermikserze nie wiem za wiele, ale na kolumnach są podane takie dane: model 100, 120W, 60W RMS, impedancja 8Ω, 2 wejścia na dużego Jack'a.

Przy rozkręceniu tego do 6-7/10 jestem słyszalny, przebijam się jako tako, ale kolumienki zaczynają trzeszczeć, kiedy śpiewam głośno.

W oparciu o to być może łatwiej będzie dobrać aktywy, hm?

0
  • Pomocny post
    #28 31 Paź 2014 22:04
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Jestem lekko % ale jeszcze kojarzę co i jak...

Powermixer masz z 2x70-80W/4r, więc pierdzenie kolumn to kwestia "nie wyrabiania" powermixera.

Możesz się pokusić o zmianę 12" w Twoich kolumnach i kupno mocniejszego powermixera ale widząc piezzo na górze jednak bym sobie ten temat darował...

Kupuj aktywne plastiki o spl min 97-98db i po problemie.

0
  • #29 31 Paź 2014 23:30
    Adinchuck
    Poziom 5  

Tak zrobię. Kupię te 3 STX'y i na pewno będę zadowolony. : ) Dzięki za wszystkie rady! :D Nie tyle, co zdecydowałem się na sprzęt, ale też sporo się nauczyłem. : )

0