Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 23 PaĽ 2017 22:11 236478 744
    levy^
    Poziom 16  
    E5E - Bł±d komunikacji między falownikiem
    a głównym elektronicznym układem
    sterowania.

Skoro da sie odczytać bł±d to moduł główny działa. Wystarczy naprawić falownik, prawdopodobnie padła przetwornica zasilaj±ca falownik.

Podobn± sytuację miałem u klienta po przepięciu w sieci tyle że w lodówce. Nowa sprężarka 3500 (Bosch to ma dopiero ceny) - falownik nie do kupienia osobno. Udało sie zreanimować i działa do dnia dzisiejszego.

Ale ...... może być wszystko inne bo nie mam tego przed oczami
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Jericho24
    Poziom 19  
    Stansil napisał:
    Razem 1200 za naprawę.
    To ja już bym kupił zwykł± używkę Boscha za 500-800zł z gwarancj± do 1 roku i różnicę miałbym na ewentualne dopłaty do pr±du i się cieszył z dobrej i szybszej pracy urz±dzenia.
    achoris
    Poziom 1  
    Witam serdecznie,
    przejrzalam caly watek - chyba najlepsze zrodlo wiedzy na temat suszarek w calej sieci:)
    dlatego mam 2 pytania:
    1) co z tym niszczeniem/kurczeniem/"mechaceniem" ubran w suszarkach kondensacyjnych? niszcza bardziej czy nie?
    2) czy sa suszarki w ktorych mozna na zimno "wietrzyc" ubrania przeznaczone do chemicznego prania? chodzi mi o usuniecie zapachow z ubran dlugo wiszacych w szafie? czy kondensacyjna na to pozwoli czy do tego potrzebna pompa? a moze zadna tego nie potrafi?

bardzo dziekuje za pomoc!
    pozdrawiam,
    my41s
    Poziom 32  
    Wszystko zależy od materiału, z którego wykonana jest odzież i jaki program ustawisz. Może się zdarzyć, że co¶ się "skurczy", bo było przeznaczone do suszenia w niższej temperaturze albo nie było przeznaczone do suszenia mechanicznego. To jednak rzadkie przypadki.
    Pewnych materiałów nie można suszyć w suszarce i staram się tego przestrzegać (wiskoza, bardzo delikatne materiały). Ale mam np. bluzkę z jedwabiu wiskozowego i nie raz przeszła cykl suszenia (w trybie delikatnym).
    Sporo moich ubrań ma na metkach "nie suszyć w suszarce bębnowej" i przyznam, że nie respektuje tego w przypadku bawełny. Jedynie na próbę suszę w obniżonej temperaturze. Rzeczy z bawełny jeszcze mi się nie zniszczyły. Nawet żadna para moich jeansów nie powinna być suszona w suszarce, a jednak s± jeszcze całe i się mocno nie zbiegły :) jednak po wysuszeniu były bardzo delikatnie mniejsze.
    Jedynie niektóre skarpetki nie przetrwały suszenia - były z 5 numerów mniejsze, ale to już moja wina, bo nie powinny być suszone w suszarce.
    Je¶li będziesz przestrzegać informacji z metek, to nic się nie zniszczy. I to nie ma znaczenia czy kondensacyjna (grzałkowa albo z pomp± ciepła) czy ewakuacyjna.

U mnie można ustawić "wietrzenie" bez grzania na 10 minut lub od¶wieżanie z grzaniem, ale to program do od¶wieżania czystych rzeczy z szafy przed ich założeniem. Generalnie i tak to nie zadziała, jak my¶lisz.
    adamrex
    Poziom 13  
    Witam

Czy jest stosowany w suszarkach jaki¶ program ostrzegania przed uszkodzeniami w obrębie pompy ciepła?
    Jakiego typu gaz jest stosowany w obiegu pompy ciepła?
    Uzupełnianie gazu chyba nie jest firmowo przewidziane?
    levy^
    Poziom 16  
    adamrex napisał:
    Witam

Czy jest stosowany w suszarkach jaki¶ program ostrzegania przed uszkodzeniami w obrębie pompy ciepła?
    Jakiego typu gaz jest stosowany w obiegu pompy ciepła?
    Uzupełnianie gazu chyba nie jest firmowo przewidziane?

R134A

Oficjalnie nie da się tego napełnić bo ten gaz wychodzi z użycia a mało która firma jest przygotowana przepisowo pod obrót t± substancj±. W skrócie się nie opłaca.

Ale dla chc±cego nic trudnego
    adamrex
    Poziom 13  
    R134A chyba był kiedy¶ w samochodach stosowany do klimatyzacji. Ciekawe bo tego gazu już chyba nie wolno stosować, a tu proszę stosuje się.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Arbiter
    Poziom 14  
    Większo¶ć samochodów ma R134A. Od 01.01.2017 nowo rejestrowane samochody musz± mieć r1234yf. W istniejacych samochodach bez problemu można stosować R134A.

Do serwisu urzdzeń z gazami chłodniczymi należy mieć uprawnienia (F-gazy).
    Nie kupisz juz gazów na rynku bez uprawnień. Gazy te sa obecnie "¶cisłego zarachowania" tzn kupić mozesz tylko od firmy na firmę i trzeba zadeklarować numer certyfikatu f-gaz. Sprzedawca spisuje ile komu sprzedał a każdy kto kupi musi też spisywać ile komu wbił (rejestr zakupów+rozchodu gazów)

Skończyły się czasy kiedy na alegro można było gupić gaz i samemu sobie co¶ nabić
    robciu26
    Poziom 7  
    Witam,
    jestem w trakcie wyboru suszarki i waham się tak naprawdę między trzema modelami, czy kto¶ z Państwa miał doczynienia z poniższymi modelami.
    Generalnie byłem zdecydowany na zakup BEKO DPY 8506 GXB1 - rozs±dna relacja ceny do jako¶ci i posiadanych funkcji oraz efektywno¶ć suszenia w klasie A (suszarka Boscha ma B).
    Na forum doczytałem, że bardzo istotna jest czysto¶ć wymiennika przez co suszarka nie traci na swojej sprawno¶ci- Bosch posiada jako jedyny system automatycznego czyszczenia wymiennika.
    Moje pytanie jest takie, czy kupić suszarkę BEKO DPY 8506 GXB1(koszt ok 540 E) o lepszych parametrach no i tańsz± czy może suszarkę BOSCH WTW855R9IT (koszt ok 630E)z funkcj± pary i aromatycznie czyszcz±cym się wymiennikiem?
    Czy jestem w stanie samodzielnie wyczy¶cić wymiennik Beko tak żeby suszarka nie traciła swojej sprawno¶ci ?
    Sankofa
    Poziom 2  
    Witam, rozgl±dam się za suszarka do ubrań mam dylemat która wybrać a mianowicie kondensacyjna zwykła czy z pomp± ciepła. W mieszkaniu zim± mam do¶ć spora wilgoć, okna s± często mokre, ma na to wpływ napewno rozwieszone pranie w pokoju. Dlatego interesuje mnie działanie obu suszarek, je¶li ta z pomp± pobiera ciepło z pomieszczenia rozumiem że mogłaby również pomoc w wilgoci, natomiastgdzies wyczytalam że zwykła kondensacyjna wydziela dużo ciepła powoduj±c przy tym wilgoć. Czy dobrze rozumumiem? Która suszarka była by lepszym wyborem?

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam jeszcze że suszarka stała by w łazience która niestety jest bez okna. Tak więc czy suszarka jest wogole dobrym pomysłem? Nie chciała bym tym jeszcze bardziej pogorszyć problemu z wilgoci±:..
    yanes
    Poziom 25  
    Ani przy tej z pomp± ani przy kondensacyjnej nie zauważyłem zwiększonej wilgotno¶ci, jedynie ta druga daje "darmowe'"ciepło.Zreszt± w tych suszarkach nie ma możliwo¶ci by wilgoć z prania była wywiewana na zewn±trz, wszystko zostaje wytracone na skraplaczu.
    my41s
    Poziom 32  
    Sankofa napisał:
    Dodam jeszcze że suszarka stała by w łazience która niestety jest bez okna. Tak więc czy suszarka jest wogole dobrym pomysłem?

A masz jaki¶ wentylator? Powinien trochę pomóc, ale i tak masz jaki¶ problem z wentylacj± skoro paruj± Ci szyby. Wietrzysz pomieszczenia?
    Je¶li będziesz suszyć w suszarce, to na pewno wilgoć z ubrań nie będzie w powietrzu. Jednak nawet suszenie prania "na sznurku" w pokoju nie powinno powodować parowania szyb w prawidłowo wentylowanym pomieszczeniu.

OdpowiedĽ odno¶nie suszarki masz powyżej.

Ja mam suszarkę w łazience i wilgoci nie mam.
    marecki_78
    Poziom 10  
    marecki_78 napisał:
    Witam,

wielkie dzieki za ten w±tek - u¶wiadomił mnie dosyć mocno a jako że planuje zakupić suszarkę to mam pytanie jak poniżej.

Rodzina 2dorosłych +3 dzieci, pomieszczenie ma 2x2m (bez okien), ma doprowadzon± wentylację i można spokojnie tam co¶ podłaczyć jak trzeba.

My¶le o takich wentylacyjnych:
    1) Indesit IDV 75 EU - 850zł - jest na stronie indesita
    2) INDESIT IDC 75B EU -1100zł - tej nie ma na stronie indesita
    Wyglada że 2) jest to NOWSZY (?) albo starszy następca z punktu 1) , kto¶ co¶ wie?

3) Amica WTA14305W 7KG (tylko 12 msc gwarancji, jest tylko na allegro) - 700zł - nie wiem czy warto ... kto¶ co¶ wie ?

i takiej kondensacyjnej :

1) BOSCH WTN86201PL lub BOSCH WTN86200PL - ~1500-1600zł - ciut cichsza (o 3-4 dB niż #1 i #2) i ma opóĽnienie startu ( pomiędzy 1 a 5 rano ma pr±d za 55% ceny, oraz cał± niedzielę)

Skłaniam sie do #1 lub #2 + dokupić gwarancję na 5 lat.

Co Wy na to ? Dzieki za odpowiedzi.

Kupiłem wywiewow±:
    1) Indesit IDV 75 EU - 830zł

Zrobione 4 szuszenia

No coż jako¶ wykonania jest tylko dobra ale suszy bardzo dobrze! 7 kgw 90 min - naprawdę wszysto jest miękkie i większo¶ć nie pomięte.
    Ale wiadomo jak włożysz 4kg to będzie jeszcze lepiej.

Brak jest w niej opcji opóĽnionego startu i automatu wykrywajacego czy jest pranie suche to chyba jedyne wady

Oczywi¶cie podłaczona do wentylacji... w pomieszczeniu 3,5 m nie wyczuwa sie tego że pracuje.

W razie pytań pisać.
    tufus
    Poziom 14  
    Witam,
    Również jestem na etapie zakupu suszarki, jestem bardziej za suszark± z pomp± ciepła, chodzi o oszczędno¶ć rachunków za pr±d i temperatura suszenia w suszarce z pomp± ciepła jest niższa niż w suszarkach bez pompy. Nie wiem który model wybrać:

1. Bosch WTY87783PL HomeProfessional
    2. Samsung DV90M6200CW
    3. BEKO DPY8506GXB1

Siostra ma boscha model WTY88731 i działa 6 lat bez awarii. Nie wiem jak jest z Samsungiem i Beko?
    Sankofa
    Poziom 2  
    my41s napisał:
    Sankofa napisał:
    Dodam jeszcze że suszarka stała by w łazience która niestety jest bez okna. Tak więc czy suszarka jest wogole dobrym pomysłem?

A masz jaki¶ wentylator? Powinien trochę pomóc, ale i tak masz jaki¶ problem z wentylacj± skoro paruj± Ci szyby. Wietrzysz pomieszczenia?
    Je¶li będziesz suszyć w suszarce, to na pewno wilgoć z ubrań nie będzie w powietrzu. Jednak nawet suszenie prania "na sznurku" w pokoju nie powinno powodować parowania szyb w prawidłowo wentylowanym pomieszczeniu.

Wentylator jest w łazience a wilgoć mam w całym mieszkaniu, nie s± to za parowanie szyby tylko az cieknaca woda. Staram się wietrzyć mieszkanie jak najczę¶ciej ale tu napewno jest problem z wentylacja.
    Ale nie w tym rzecz, interesowało mnie czy przez suszarkę nie pogorsze problemu i wnioskuję że może nawet trochę pomóc 🙄
    Pozostaje wybór z pomp± czy bez.
    Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam[
    Will Nottellyou
    Poziom 10  
    Sankofa napisał:
    my41s napisał:
    Sankofa napisał:

Wentylator jest w łazience a wilgoć mam w całym mieszkaniu, nie s± to za parowanie szyby tylko az cieknaca woda. Staram się wietrzyć mieszkanie jak najczę¶ciej ale tu napewno jest problem z wentylacja.
    Ale nie w tym rzecz, interesowało mnie czy przez suszarkę nie pogorsze problemu i wnioskuję że może nawet trochę pomóc 🙄
    Pozostaje wybór z pomp± czy bez.
    Dziękuję za odpowiedzi, pozdrawiam[

Czesc,

Jesli masz powazny problem z wilgocia to sugerowal bym znalezc jego zrodlo najpierw. gdzies cos prawdopodobnie cieknie, jesli mialbym zgadywac to moze dach, rynny, moze jakies rury, a moze po prostu duzo gotujesz/ suszysz pranie na kaloryferach- te dwie ostatnie rzeczy przy kiepskiej wentylacji lub jej braku sa najgorsze, ale zarazem najlatwiejsze do poprawienia. Jesli masz plastikowe okna to upewnij sie ze maja klapki wentylacyjne otwarte- chyba ze masz starsze plastiki, wtedy delikatnie uchyl. W dawnych czasach reklamowalo sie plastiki jako hermetyczne i podkreslalo to jako zalete, a zaleta to nie jest poniewaz zamieniasz mieszkanie w zamkniety sloik bez wymiany powietrza.

Wyciag nad kuchenka tez pomaga, ale nie taki z filtrem ktory w magiczny sposob ma oczyszczac powietrze i wypuszczac je spowrotem do pomieszczenia, tylko taki ktory wyciaga powietrze na zewnatrz.

ok, teraz o suszarkach. zylem sobie szczesliwie wiele lat i wlasciwie nigdy mi jakos nie przeszkadzalo wieszanie rzeczy na zewnatrz. mialem jakas tam pralko suszarke hotpoint aquarius i w sumie byla ok, ale po 6 latach padla- to byla suszarka kondensacyjna i podczas suszenia woda skraplala sie i byla wypompowywana do odplywu, a pewna ilosc ciepla i wilgoci byla oddawana do pomieszczenia, kupilismy indesit, tez pralko suszarke, glownie z braku miejsca, urzadzenie bylo przy okazji ladne i pasowalo do reszty sprzetu w kuchni. jako pralka dzialalo tak sobie, jako pralko suszarka bylo tragicznie, a jako suszarka bylo jeszcze gorzej. po ktoryms suszeniu zaczal sie z tego wydobywac tak chemicznie cuchnacy smrod, ze nie dalo sie tego zniesc. od tamtej pory uzywalismy tego jako pralki tylko. po niecalym roku sterownik zwariowal, i pralka wypelnila sie woda w 3/4 pojemnosci bebna i...coz, malutki uchwyt ktory blokuje drzwi przed otwarciem okazal sie za slaby na taka ilosc wody. zalalo kuchnie, korytarze, schody, itd. suszenie zajelo pare tygodni. To mnie do konca zycia z indesita wyleczylo i od tamtej pory jak czegos szukam to parze na sposob zamykania i material z jakiego sa zrobione zawiasy i zamki. Koncepcja pralko suszarka jest ok, ale to musi byc cos naprawde dobrze zaprojektowane i zbudowane.

Jakis czas temu byla nabyla sobie suszarke Miele z seri T1 (kondensacyjna z pompa ciepla i czujnikiem wilgoci) i po urzyciu jej kilka razy (nie bylej tylko suszarki LOL) bylem naprawde pod duzym wrazeniem- to urzadzenie naprawde dziala. i jest bardzo ekonomiczna w uzyciu (klasa A++). Skonczylo sie tak ze kupilem troche wyzszy model z serii T1 i zastanawiam sie czasem jak moglem bez tego zyc. ubrania sa zawsze suche, nic sie nie skorczylo (ok, zawartosc konta stanowczo na poczatek), wszystko ladnie pachnie, nie jest pomiete ani zniszczone i nie musze sie zastanawiac jaka bedzie pogoda zanim zrobie pranie. suszarka mieszka w schowku pod schodami, nie oddaje zadnej wilgoci ani ciepla do powietrza. filtr wyjmuje i czysci sie bardzo latwo, mozna ja podpiac do kanalizacji i odpada oproznianie pojemnika na wode. jest troche glosna, ale jestem z tym w stanie zyc. myslalem o tym Beko, ale jakos nie chcialo mi sie experymentowac. Beko maja duzo pozytywnych opini i mysle ze ze wzgledu na cena sa duzo popularniejsze od Miele. Zobaczymy ile to pochodzi- u ex chodzi non stop praktycznie juz dwa lata, wiec mysle ze nie bedzie problemow przez jakis czas...

Napisz jak idzie walka z wilgocia :)

Pozdro
    Sankofa
    Poziom 2  
    Pranie wieszam na suszarce, w lecie wystawiam na Balkon, na kaloryferze bardzo rzadko, tylko je¶li co¶ potrzebuje na już :) gotuję standardowo czyli raz dziennie obiad a je¶li chodzi o okap mam taki który wywiewa na zewnatrz. Co do wentylacji jest tylko jeden mały wentylatorek w łazience który słabo radzi sobie nawet z jednym pomieszczeniem. Okna s± raczej stare i rozszczelnilismy je już ale nic tu nie pomogło. Ewidentnie problem tkwi gdzie indziej 😊
    flylapa
    Poziom 1  
    marecki_78 napisał:

Kupiłem wywiewow±:

Czesc

Tez zamierzam kupić własnie ten model - bo to chyba jedyna wywiewowa suszarka dostepna jako nowa na naszym rynku...
    marecki_78 czy ona ma wyjscie na spirorurę z boku czy tylko na tylnej ¶cianie? Nigdzie nie mogę znaleĽć o tym informacji.
    Ponadto planuję j± podl±czyć do kratki wentylacyjnej w kuchni w 10 pietrowym bloku z lat '70.

Dzieki za informacje!
    barti44
    Poziom 7  
    Panowie, delikatny OT, ale dotyczy suszarki wielokrotnie tutaj wymienianej, więc pozwolę sobie tutaj zadać pytanie - je¶li po roku używania dzisiaj z suszarki BOSCH WTG86400 zaczęły dobiegać dziwne dĽwięki to zabierać się za rozbieranie czy serwis?

Może ma kto¶ podobne przej¶cia- odgłos jakby co¶ było między bębnem a ¶ciank± urz±dzenia, słychać metaliczny dĽwięk jak wolno obracam wspomniany bęben.

Łożysko?
    baconp
    Poziom 14  
    Ja kupiłem bez pompy ciepła. Bosch model WTG86400PL (w±tek elektroda). Jeżeli chcecie wyliczyć koszty energii na podstawie tego co podaje producent to będzie ciężko gdyż czas suszenia jest dobierany do stopnia wilgotno¶ci ubrań. Obecnie wychodzi mi 10zł więcej do rachunku za pr±d w miesi±cu - suszarka chodzi 4x w miesi±cu. Z praktyki nie działała dłużej niż godzinę.
    Jeżeli kto¶ chce wstawić bez pompy ciepła do małej łazienki to nie polecam. Moim pierwotnym pomysłem było ustawienie suszarki na pralce w małej łazience 2mx2m. Niestety boki suszarki nagrzewaj± sie do ok 60stopni, blat jest chłodny. U mnie obecnie stoi w kuchni 3mx3m i przy zakręconych grzejnikach jest bardzo ciepło. W instrukcji jest napisane że dział± efektywnie gdy zasysa chłodniejsze powietrze. Ogólnie co do szuarki nie żaluję , oszczędza czas, zbiera pył z ubrań i połowy nie trzeba prasowac. Co do modelu bez pompy ciepła to się okaże po latach. Minusem jest dotykowy panel, ten start trzeba umiejętnie wcisn±ć/dotkn±c przez 1,5s. W telefonie czuło¶ć jest bardziej precyzyjna. Jednak urz±dzenia AGD wolę na przyciski.

Dodano po 6 [minuty]:

barti44 napisał:
    Panowie, delikatny OT, ale dotyczy suszarki wielokrotnie tutaj wymienianej, więc pozwolę sobie tutaj zadać pytanie - je¶li po roku używania dzisiaj z suszarki BOSCH WTG86400 zaczęły dobiegać dziwne dĽwięki to zabierać się za rozbieranie czy serwis?

Może ma kto¶ podobne przej¶cia- odgłos jakby co¶ było między bębnem a ¶ciank± urz±dzenia, słychać metaliczny dĽwięk jak wolno obracam wspomniany bęben.

Łożysko?

Je¶li jest na gwarancji to po co rozbierać? Ja bym wezwał serwis.

Dodano po 2 [minuty]:

flylapa napisał:
    marecki_78 napisał:

Kupiłem wywiewow±:

Ponadto planuję j± podl±czyć do kratki wentylacyjnej w kuchni w 10 pietrowym bloku z lat '70.

Dzieki za informacje!

Zapytaj w spółdzielni, mi na przegl±dzie wentylacji w mieszkaniu kazali nie tłoczyć powietrza z okapu do wentylacji która jest grawitacyjna ( tez mam blok z lat 70)
    espe
    Poziom 9  
    Witam,
    jestem ¶wieżo po zakupie suszarki Siemens WT45W561PL. Trochę żałuje, że wcze¶niej nie trafiłem na ten w±tek bo jak widzę wszystkie wynalazki typu pompa ciepła , self-cleaning condenser maj± nie tylko zalety jak to marketingowcy zapewniaj±. Cóż na razie jest nowa, na gwarancji, miejmy nadzieje, że posłuży jak najdłużej. Mam jednak pytanie konkretne (choć nie tylko jak s±dzę dotycz±ce tego konkretnego modelu). Producent w instrukcji przeprowadza użytkownika krok po kroku przez opcję odprowadzenia wody kondensacyjnej za pomoc± węża do odpływu, po drodze wskazuj±c na wyjęcie filtra z pojemnika na wodę i odłożenie go (wraz z gumowym korkiem) do specjalnego wgłębienia w tym pojemniku (ale jest to prostu wgłębienie, filtr tam leży i nie służy filtracji). W innym miejscu instrukcji producent twierdzi, że t± wod± płukany jest wymiennik ciepła (magiczne self-cleaning condenser) i z tego powodu absolutnie kluczowe jest używanie filtra i jego czyszczenie. No i głupi jestem bo moim zdaniem sam sobie przeczy - nigdzie nie ma tego wyja¶nionego, skoro filtr wyjęty, woda do węża to jak odbywa się czyszczenie wymiennika? T± sam± wod± (jak±¶ jej czę¶ci±), tylko z kłaczkami? Budowa pojemnika na wodę kondensacyjn± oraz marketingowe obrazki wskazuj± na swojego rodzaju obieg zamknięty tej wody, która po drodze czy¶ci wymiennik. W momencie kiedy gumowy koreczek jest wyjęty woda leci do węża, czym wówczas czyszczony jest wymiennik? Pomoże kto¶? Przeszukałem internet i nic, jedyna korzy¶ć to znalezienie tego w±tku.
    fafiks
    Poziom 17  
    Może co¶ ja napisze :)

Założyłem ten temat w paĽdziernik 2014 jak stałem przedwyborem jak w temacie , wybór padł na model z pompa a dokładnie BOSCH WTW85460 . I po tych latach stwierdzam że to była bardzo dobra decyzja :)

Jedynie dzisiaj kiedy czy¶ciłem filtry siatkowe zauważyłem ze chłodniczka jest zabrudzona kłaczkami i system spłukiwania nie może jej doczy¶cić , jak można się tam dostać aby ja przeczy¶cić? Ma kto¶ z tym do¶wiadczenie ?
    yanes
    Poziom 25  
    Trzeba kupić pokrywę serwisow± i mamy dostęp z przodu,oraz po rozkręceniu prawego boku odkręcamy pompkę wody. Suszarka wyniesiona na pole (dla reszty na dworzu) , pierwsze delikatnym strumieniem wody płuczemy od przodu a następnie przez cienki wężyk wsuwamy go od strony pompki do pojemnika ze skraplaczem, robimy to ostrożnie by nie uszkodzić lamelek. Suszarkę przechylamy w lewo i trochę do przodu, płuczemy pod niskim ci¶nieniem i tak na zmianę.Sam to robiłem w moim starym Boschu,kupiona jako używana ale nic to nie dało bo tam miałem czysto, wyleciało parę kłaczków.Kupiłem now± też z pomp± Siemensa i t± star± rozebrałem w drobny mak, wszędzie było czysto. Suszarka nie działa , wy¶wietla bł±d F09 i pewnie albo jaki¶ termistor lub programator uszkodzony. Pomimo tego z tej obecnej też jestem zadowolony i polecam z pomp± bo jest zauważalnie taniej.
    fafiks
    Poziom 17  
    Tzn mi działa bez problemu, błędu żadnego nie , pompka działa. Pytałem o możliwo¶ć przepłukania chłodnicy nie od ¶rodka tylko z zewn±trz.
    yanes
    Poziom 25  
    Z przodu po lewej stronie jest klapka , otwierasz j± i pod ni± jest za¶lepiony fabrycznie otwór do czyszczenia wymiennika. Wycinasz nożem tak jak jest zaznaczone i masz dostęp do tego wymiennika. Po przepłukaniu zakręcasz w miejsce tego wyciętego t± kupion± klapkę. Wszystko pasuje bo jest to rozwi±zanie fabryczne , od teraz możesz co jaki¶ czas sam przepłukać wymiennik. Dodam ,że próbowałem otworzyć t± klapę w nowej suszarce ale nie idzie i jest w cało¶ci z otworami do wentylatora. W starym Boschu lewa strona otwiera się na zatrzask i mamy dostęp do miejsca gdzie trzeba wyci±ć. To jest rozwi±zanie ostateczne , póki ci działa to bym nic nie robił tylko dbał o czysto¶ć przy wyci±ganiu tych filtrów na kłaki.
    fafiks
    Poziom 17  
    Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

Ja takiej klapki z przodu nie mam. Jest tylko ta maskownica z otworami od wentylatora.