Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 08 Maj 2018 09:07 130890 299
  • #271 08 Maj 2018 09:07
    SolariS099
    Poziom 6  

W zasadzie rzadko kiedy słucham jaki¶ rad w sklepie. A o ł±czniku to wiem i oczywi¶cie musi być tylko chodzi wła¶nie o kwestie głęboko¶ci pralki i suszarki... bo się obawiam, że jak będę mieć ł±cznik na 60 cm a suszarka będzie miała 54 to co¶ nie styknie. Napisałem do electroluxa, bo na infolinii powinni udzielić (prawidłowej) informacji.

• #272 08 Maj 2018 09:19
    Will Nottellyou
    Poziom 8  

SolariS099 napisał:
    W zasadzie rzadko kiedy słucham jaki¶ rad w sklepie. A o ł±czniku to wiem i oczywi¶cie musi być tylko chodzi wła¶nie o kwestie głęboko¶ci pralki i suszarki... bo się obawiam, że jak będę mieć ł±cznik na 60 cm a suszarka będzie miała 54 to co¶ nie styknie. Napisałem do electroluxa, bo na infolinii powinni udzielić (prawidłowej) informacji.

teoretycznie, wg tego co jest w instrukcji na UK, powinno byc ok miedzy 54 a 60cm, ale muszisz sie upewnic ze sie wszystko zgra... powyzej 60 prawie na pewno sie nie postawi...

• #273 08 Maj 2018 09:26
    SolariS099
    Poziom 6  

No to Whirlpool odpada niestety. Gdybym miał miejsce w łazience to by nie było problemu, ale nie ma.

• #274 08 Maj 2018 09:43
    Will Nottellyou
    Poziom 8  

SolariS099 napisał:
    No to Whirlpool odpada niestety. Gdybym miał miejsce w łazience to by nie było problemu, ale nie ma.

znam ten bol. moja pralka ma chyba 54 a suszarka 65...

• #275 08 Maj 2018 09:52
    SolariS099
    Poziom 6  

No tak. A dowiedziałem się od infolinii z electroluxa, że ł±cznik pasuje na suszarki od 54 do 60 cm więc chyba wybór zapadł.

• #276 08 Maj 2018 10:11
    Will Nottellyou
    Poziom 8  

SolariS099 napisał:
    No tak. A dowiedziałem się od infolinii z electroluxa, że ł±cznik pasuje na suszarki od 54 do 60 cm więc chyba wybór zapadł.

wiesz, na upartego mozna zbudowac stojak na suszarke nad pralka, cos ala taboret z dlugimi nogami i blatem. mi sie nie chcialo w to bawic i w sumie przyzwyczailem sie ze do tego co jest, ale mysle ze kiedys, jak bede mial czas i ochote to przebuduje jeden schowek i suszarka bedzie nad pralka...

• #277 08 Maj 2018 10:13
    SolariS099
    Poziom 6  

Też fajne rozwiazanie, tylko u mnie nie ma takiej możliwo¶ci :'-( w znajomym sklepie AGD electroluxa maj± w cenie co euro natomiast musiałbym sobie wzi±ć sam skombinować ł±cznik. Tylko, że u nich za¶ montaż wyszedłby taniej...

• #278 08 Maj 2018 12:16
    maras77
    Poziom 20  

Suszarka to 30 kg, pranie do 8 kg.
    To nie jest dużo.
    Poza tym nie ma wirowania, więc nie ma zmiennych obci±żeń.

Spokojnie można postawić na pralce płytę MDF i na niej suszarkę, byle dać antypo¶lizgi, aby suszarka nie odjechała, jak pranie będzie się wirowało.

• #279 10 Maj 2018 18:25
    SolariS099
    Poziom 6  

Jeszcze inne pytanie - macie swoje suszarki podł±czone bezpo¶rednio do gniazdek? W instrukcjach jest, że nie wolno używać przedłużaczy, ale nie wiem czy kabel sięgnie...

• #280 10 Maj 2018 20:37
    maras77
    Poziom 20  

SolariS099 napisał:
    Jeszcze inne pytanie - macie swoje suszarki podł±czone bezpo¶rednio do gniazdek? W instrukcjach jest, że nie wolno używać przedłużaczy, ale nie wiem czy kabel sięgnie...

Ja mam przez przedłużacz. Tylko musisz kupić dobry przedłużacz, z grubym kablem i na odpowiedni pr±d.
    A potem i tak trzeba sprawdzić, czy kabel lub wtyczka się nie grzej±, bo chińscy dostawcy czasami lubia dać cienkie kable w grubej gumie.

• #281 10 Maj 2018 20:46
    SolariS099
    Poziom 6  

No ja mam wszystkie z leroya merlina kupione :D a decyzja zapadła, że jednak Electrolux, który na samym pocz±tku brałem pod uwagę :P

• #282 22 Maj 2018 20:24
    SolariS099
    Poziom 6  

Witajcie.
    Suszarka stoi na pralce, pierwsze suszenie jest wła¶nie w trakcie, ale mam pytanie - jak zrobić by zabezpieczyć j± jeszcze pasem transportowym lub czym¶ podobnym? W domu jednak obawiaj± się, że spadnie, a widziałem na youtube takie co¶, ale teraz nie mogę znaleĽć... może kto¶ pomoże?

• #283 18 Lip 2018 20:20
    interprzemo1
    Poziom 8  

Jakby się kto¶ zastanawiał dlaczego suszarka z pomp± ciepła suszy bardzo słabo, dodaję zdjęcia znaleziska?, posiadam 3, jedna ze zwykł± grzałk±, używane w hotelu, więc prawie ci±gle, 2 z pomp±, już słabo grzej±, jak rozbiorę drug± też dodam zdjęcia. Działa z grzałk± bezawaryjnie do 4 lat. W dodatku rozbiórka, tragedia.

• #284 19 Lip 2018 09:48
    Borutka
    Poziom 24  

Oba rodzaje suszarek znacznie się różni± zasad± działania. Suszarka tradycyjna nie ma szczelnego obiegu wilgoci. Jeżeli ma brudny skraplacz lub niesprawn± pompę do skroplin, to i tak wysuszy, wydmuchuj±c gor±ce powietrze z wilgoci± na zewn±trz. Reasumuj±c sam fakt że suszy, nie oznacza że jest w pełni sprawna
    Suszarka z pomp± ciepła wymaga uwagi. Co i tak nie gwarantuje długoletniej eksploatacji, ponieważ wiele zależy od jako¶ci wykonania i przemy¶leniu konstrukcji. Ale filtr i trudny do wyczyszczenia skraplacz musz± być idealnie czyste.

• #285 19 Lip 2018 10:34
    maras77
    Poziom 20  

Borutka napisał:
    Oba rodzaje suszarek znacznie się różni± zasad± działania. Suszarka tradycyjna nie ma szczelnego obiegu wilgoci. Jeżeli ma brudny skraplacz lub niesprawn± pompę do skroplin, to i tak wysuszy, wydmuchuj±c gor±ce powietrze z wilgoci± na zewn±trz. Osobi¶cie to przerabiałem i wodę spływaj±c± po meblach.

Jaki masz model tej nieszczelnej suszarki?
    Ja mam elektroluxa grzałkow± i jest całkiem szczelna, s± gumowe uszczelki w newralgicznych miejscach i żadna wilgoć nie wylatuje na zewn±trz.

Za to mogę sobie otworzyć drzwiczki skraplacza i wtedy działa w obiegu otwartym - i w zimę robi za nawilżacz.

• #286 19 Lip 2018 10:53
    Borutka
    Poziom 24  

maras77 napisał:

Ja mam elektroluxa grzałkow± i jest całkiem szczelna

Czy jest szczelna jak lodówka czy suszarka z pomp± ciepła?
    Ja opisałem sytuację awaryjn±, gdzie suszarka tradycyjna zawsze gdzie¶ bokiem sobie wywieje i jeszcze przy tym wysuszy.

• #287 08 Sie 2018 18:40
    greg0rek
    Poziom 13  

Proszę o pomoc,
    Czy suszarka Bosch WTG 86400PL oraz pralka Amica Daw7123dcibt-steam, dadz± radę pracować jednocze¶nie? (mam 2 gniazdka obok siebie, ale przebite z kuchni (prawdopodobnie od gniazdka piekarnika lub zmywarki. Oczywi¶cie działać razem w zamy¶le maj± pralka i suszarka, nowe budownictwo) W którym¶ z w±tków, napisane było że ta suszarka realnie ok 3,3 kW pobiera, nie wiem ile pralka realnie, a nie chcę żeby wysadzało mi korki ;/

• #288 08 Sie 2018 19:15
    yanes
    Poziom 22  

Moja żona tak prała i suszyła przez trzy lata, bezpieczniki wytrzymały tylko zauważyłem, że przewód w gnieĽdzie mocno się grzeje. Teraz po kupnie suszarki z pomp± ciepła nie mam takich problemów.

• #289 08 Sie 2018 19:51
    greg0rek
    Poziom 13  

Suszarka będzie bez pompy, a) czyszczenie, b)awaryjno¶ć,
    Ogólnie trudno będzie j± wstawić na miejsce więc lepiej żeby się szybko nie zepsuła :)
    awaryjnie sama suszarka 3,3 kw nie powinna kabli grzać :) (? jeżeli się mylę poprawcie mnie :) )

• #290 08 Sie 2018 20:00
    yanes
    Poziom 22  

Aaaa teraz doczytałem ze zrozumieniem, że to niby sama suszarka ma pobierać 3,3 kW .To niemożliwe bo u mnie żona zawsze jednocze¶nie prała i suszyła.

• #291 08 Sie 2018 20:29
    my41s
    Poziom 32  

greg0rek napisał:
    W którym¶ z w±tków, napisane było że ta suszarka realnie ok 3,3 kW pobiera, nie wiem ile pralka realnie, a nie chcę żeby wysadzało mi korki ;/

Generalnie suszarka to ok. 3kW mocy. To ok. 13A. Na jednym 16A (taki zakładam) bezpieczniku możesz prać i suszyć, ale pranie w zimnej wodzie bez grzałki :-) Chyba, że ciepł± wiadrem wlejesz. Inna sprawa, że pralka non-stop nie grzeje. Jak skończy cykl grzania, to można wł±czyć suszarkę - jeżeli nie ma podtrzymywania temperatury wody.
    Ja mam suszarkę i pralkę podł±czona pod oddzielne obwody i można jednocze¶nie prać i suszyć.
    greg0rek napisał:
    awaryjnie sama suszarka 3,3 kw nie powinna kabli grzać

Będ± ciepłe :-)

• #292 08 Sie 2018 20:49
    Borutka
    Poziom 24  

3kW to może pobrać, ale w całym cyklu suszenia. Pobór mocy znamionowy dla pralki podczas podgrzewania wody lub suszarki konwencjonalnej wynosi ok. 2kW, a dla suszarki z pomp± ciepła jest znacznie poniżej 1kW. Można i¶ć do sklepu i te dane odczytać z tabliczek znamionowych. Przy poprawnie i należycie wykonanej instalacji elektrycznej, do gniazdka można podł±czyć pobór znamionowy 3,7kW. Zwykła suszarka i pralka to 4kW i w dodatku nie jest to obci±żenie ci±głe 24 godziny/dobę.

• #293 09 Sie 2018 07:42
    lukiiiii
    Poziom 26  

my41s napisał:
    Chyba, że ciepł± wiadrem wlejesz.

Pralka na pocz±tku wypompowuję wodę (to co zostało z ostatniego prania) przed cyklem prania.

Pralka to pobór na pocz±tku przez 10min 2kW, potem tylko silnik, suszarka 0,6kW.

• #294 09 Sie 2018 22:09
    my41s
    Poziom 32  

lukiiiii napisał:
    Pralka na pocz±tku wypompowuję wodę (to co zostało z ostatniego prania) przed cyklem prania.

To już zależy od pralki. Nie każda wypompowuje przed cyklem prania. Jak ta Amica, to nie wiem,
    lukiiiii napisał:
    Pralka to pobór na pocz±tku przez 10min 2kW, potem tylko silnik

Dokładnie. Jak bym miał tak rozwi±zane podł±czenie, to suszyłbym pranie po podgrzaniu wody przez pralkę.

• #295 17 Sie 2018 12:31
    lukiiiii
    Poziom 26  

Nawet nie musisz tak kombinować, 2,2kW i 0,6kW czyli 2,8 kW, standardowe gniazdko to 3,7kW.

my41s napisał:
    Generalnie suszarka to ok. 3kW mocy.

Nie pomyliłe¶ z 3kWh?

• #296 21 Sie 2018 18:23
    my41s
    Poziom 32  

lukiiiii napisał:
    Nie pomyliłe¶ z 3kWh?

Nie pomyliłem. W zależno¶ci od suszarki. Ten Bosch według specyfikacji potrzebuje moc przył±czeniow± 2.8kW.

Moja ma trochę mniejsze zapotrzebowanie na moc, ale faktycznie, wychodzi ok. 2.7kWh na cykl suszenia (ręczniki, ekstra suche, cykl trwa ok. 1:30h)

• #297 22 Sie 2018 23:29
    greg0rek
    Poziom 13  

Dziękuje Panowie za pomoc i podpowiedzi, tak jak przedmówcy zaproponowali najpierw będzie ruszać pralka :) z opóĽnieniem suszarkę się pu¶ci i po sprawie. Też mnie trochę przeraziło jak czytałem w postach ze ten model suszarki potrafi 3,3KW wyci±gn±ć z gniazdka =)
    Na razie ze względów budżetowych (nowe mieszkanie zakup całego AGD, RTV) będzie sama pralka. około grudnia/stycznia doł±czy suszarka, dam znać jak to wyjdzie w rzeczywisto¶ci :)

• #298 03 Wrz 2018 18:54
    PPL
    Poziom 1  

Witam!
    Mam, bardzo ważne dla mnie pytanie: czy podczas suszenia czuć zapach proszku lub płynu do prania? Nie wiem czy w suszarce kondensacyjnej jest obieg powietrza zamknięty czy co¶ może wylatuje na zewn±trz. Pytam bo mam domownika który jest uczulony na zapach proszków/płynów/kapsułek. Zaraz jak poczuje ten zapach skarży się na piek±ce gardło i nos. Planuję zakup suszarki kondensacyjnej BEZ pompy ciepła. Dziękuję bardzo za pomoc.

• #299 07 Wrz 2018 11:39
    lukiiiii
    Poziom 26  

One maj± obieg zamknięty. Ale uważaj przy czyszczeniu. Zapach wtedy jest.

• #300 20 Wrz 2018 19:00
    piokrza
    Poziom 27  

Ogladałem dzi¶ w neonet suszarki z pomp± ciepła: ELECTROLUX EW7H438BP, ELECTROLUX EW8H358SP, BEKO DPY8506GXB1, BOSCH WTW 876K0PL, wszystkie >2000zł, wymiennik ciepła niewyjmowalny, zatopiony na amen w plastiku. W electroluxach i boschu podwójny filtr siatkowy w drzwiach, w beko pojedynczy plus g±bka na wlocie do wymiennika. Niestety nie mieli Samsungów, bo chciałem zobaczyć model z samoczyszcz±cym filtrem - chyba jedyny na rynku który czy¶ci się nie grawitacyjnie spływaj±c± wod±, ale pod ci¶nieniem z pompy.