@Arbiter Napiszę jak użytkownik tańszej suszarki:
Ad. 1:
Jeszcze suszarka mi niczego nie zniszczyła. Suszę rzeczy dla dziecka, wiec mamy wiele koszulek z czymś naprasowanym. Z racji pasji mamy też rzeczy sportowe, poważne, drogie, wyprawowe. Ocieplacze nurkowe, ubrania w wysokie góry, koszulki i polary z emblematami. Jak na razie to nie ma żadnych strat, ale mamy przycisk w suszarce "delikatne suszenie". Działa on tak, że powietrze ogrzewane jest połową mocy grzałki (taka farelka w suszarce).
***
Ad. 2
Suszarka bez pompy ciepła nie generuje dużo ciepła do otoczenia. Upalnym latem jest to niezauważalne, obojętne. Wchodząc do łazienki nie czuje się gorąca, ciepłą, pary, czy czegokolwiek. Po prostu za mało tego ciepłą jest wytwarzane. Trochę pomiarów temperatury i wilgotności mam na blogu.
Wiosną, jesienią i zimą daje odrobinę ciepłą do mieszkania. Nie jest to coś czym można ogrzać mieszkanie! Ciepło, które oddane zostanie do mieszkania przez 3/4 roku - w warunkach PL - nie marnuje się, coś tam zawsze doda do pracy kaloryferów. Nawet jest pożądane np.: pod koniec sierpnia, gdy suszy coś wieczorem, a kaloryfery jeszcze przecież nie działają.
Za to porównał bym
głośność suszarek z pompą ciepła i bez.
***
Ad. 3
To ciekawe, ponieważ na filmie z #31 widać jak baaaardzo (uwaga sarkazm) dużo czasu zajmuje czynność czyszczenia wymiennika ciepłą w suszarce bez pompy ciepła. Mniej niż 5 minut. Wymiennik czyścimy zapewne raz na miesiąc. Jak będzie czysty to suszka będzie taniej i szybciej suszyć. Czyi płuczemy wymiennik wodą pod ciśnieniem (prysznic) około 12 razy w roku. Czasami jak mnie najdzie, zapewne z raz na rok, to jeszcze do płukania używam płynu do mycia naczyń.
Po każdym suszeniu czyścimy
jeden filtr (też to widać na filmie). Jak się go nie wyczyści to nie ma problemu, można tego nie robić przez 2-3 suszenia, ale jak każdy zapchany filtr, będzie to utrudniało przepływ powietrza i zmniejszało efektywność suszenia i zwiększało koszty suszenia.
Natomiast ile filtrów posiada suszarka z samoczyszczeniem? Takich filtrów, które trzeba ręcznie czyścić? Może nawet kupować i wymieniać?
Jak przebiega czyszczenie wymiennika ciepłą? W poście #31 (link do bloga) widać jak trudno wyczyścić "kostkowy" wymiennik ciepła od lodówki.
Szukałem filmów na YT o samoczyszczeniu suszarki do ubrań i znalazłem.
https://youtu.be/_n4pPOSCJIM
Woda tylko spływa grawitacyjne na wymiennik? Do tego nie na cały wymiennik?
Na drugim filmie widać jak gęsty jest wymiennik ciepłą w suszarce:
https://youtu.be/LwYi28v7vu0
#####
Korzystamy teraz tylko z jednego programu... Czasami używamy przycisk zmniejszający temperaturę suszenia - to tak co do ilości potrzebnych programów.
Cały czas chciał bym porównać
rzeczywiste koszty używania suszarki z pompą ciepła i bez. Czy różnica w zużyciu energii elektrycznej to na prawdę 50%. Nie porównać dane katalogowe, tylko rzeczywiste pomiary, tak np. jak zrobiłem przez 6 miesięcy z moją suszarką bez pompy ciepła.
####
Dodam jeszcze to:
https://youtu.be/iMjlBHX1TUo?t=5m45s
Suszarka Siemens. Widać czyszczenie filtru (mam nadzieję, że nie jest to jedyny filtr).
https://youtu.be/iMjlBHX1TUo?t=7m13s
Widać ile paprochów przedostaje się przez filtr. Widać też, że trudno jest go wsadzić, ponieważ musi dobrze przylegać, by zapewnić jak największą szczelność.
***
Na poniższym filmie można zobaczyć jak właściciel suszarki z pompą ciepła próbuje wyczyścić wymiennik ciepłą. Szczoteczką do zębów... I tak dostaje się tylko do samego przodu pierwszego z dwóch wymienników ciepłą. No powodzenia życzę...
https://youtu.be/uJfd1WaN_IQ
Mam suszarkę z pojemnikiem na wodę umieszczonym na dole, przy podłodze. Wydawało mi się to niedogodnością, ale dzięki temu nie ma w wymienniku wody. Jednak dopiero na tym filmie zobaczyłem, że suszarki z pojemnikiem na górze nie chcę.
https://youtu.be/uJfd1WaN_IQ?t=3m38s
To jest miejsce, gdzie powstaje życie... Ciepła woda, ciemno - żyć nie umierać! Masakra. W mojej suszarce nie ma wilgoci w wymienniku ciepła, a czysta woda zbiera się od razu w pojemniku, z którego ją wylewamy. Pojemnik jest idealnie czysty, bez jakiegokolwiek śladu pleśni, czy innego życia. Pić z niego można. Wylewanie wody odbywa się raz na kilka prań. 3 może 4 - nie wiem, ale nie jest to uciążliwe.