Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 24 Maj 2019 15:13 236493 744
    Borutka
    Poziom 27  
    p napisał:
    A jak oceniłby¶ hałas generowany przez obie suszarki i jak być go porównał z hałasem wiruj±cej pralki?

Oba rodzaje suszarek hałasuj± podobnie. Porównanie do pralki to kwestia indywidualnego odbioru i akustyki pomieszczenia, ale wirowanie to chyba bardziej dokuczliwy dĽwięk.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    my41s
    Poziom 32  
    Zależy do jakiej pralki porównujesz. Mój Electrolux EDP12074PDW w zasadzie zagłusza pralkę podczas wirowania ustawion± na 1000-1200 obrotów, ale sama pralka jest bardzo cicha :-) Na max obrotów pralka jest trochę gło¶niejsza, nie mniej sam charakter dĽwięku pralki jest zgoła inny.
    lukiiiii
    Poziom 26  
    Hałas suszarki jest jednostajny i może przez to mniej zauważalny po dłuższej chwili.
    sdfgerrtefrg
    Poziom 9  
    Będę chyba kupował suszarkę bez pompy.
    W Bosch WTG 86400PL jest w instrukcji opcja zaprogramowania "bezpiecznika" 16 lub 10A przy czym moc znamionowa to 2800KW lub 2100KW, inne też s± zadeklarowane czasy pracy przy 10A s± nieco dłuższe.

Czy to znaczy że suszarka suszy w niższej temperaturze, czy tylko że więcej czasu potrzebuje żeby się rozgrzać do tej samej temperatury?
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Dorilll
    Poziom 14  
    Suszy w nizszej temperaturze, nie osiaga tak wysokiej temperatury jak klasyczna. Bez pompy nagrzewa sie do ponad 80 stopni, a z pompa waha sie w granicach 50-55 st. Ja juz bym nie wrocil do zwyklej suszarki, gdyz wiele rzeczy mi sie kurczyło i na przyklad nowe czarne spodnie po jednym praniu wygladaly jakby już z 15 razy byly prane. Niektórzy tutaj pisz± ze w zwyklej suszarce nie niszcza im sie rzeczy, ja mam niestety gorsze doswiadczenie. Mialem boscha też z wyższej półki

Dodano po 3 [minuty]:

Nie doczytałem ze pytałe¶ tylko o roznice w suszarce bez ppmpy ciepla. Wydaje mi sie ze wydłuża się czas, gdyŻ takie suszarki jakby mialy suszyc w niskiej temperaturze to taki proces trwał by z 5 godzin
    sdfgerrtefrg
    Poziom 9  
    Tak, chciał bym wiedzieć czy zmniejszenie mocy znamionowej wydłużaj±c czas obniży temperaturę suszenia, czy może tylko dojdzie dodatkowy czas na nagrzewanie do tej samej temperatury. To suszarka bez pompy boscha. Jak niżej widać referencyjne czasy suszenia z instrukcji s± +- 30min dłuższe przy nastawie 10A.

Bawełna Do szafy*10 / 16 A
    1400 obr./min140 min/108 min
    1000 obr./min158 min/126 min
    800 obr./min176 min/144 min
    Do prasowania*
    1400 obr./min116 min/86 min
    1000 obr./min135 min/103 min
    800 obr./min153 min/121 min
    Dorilll
    Poziom 14  
    Tak pamiętam, też miałem tak± tabele. Grzałka pracuje na mniejszej mocy, ale i tak zostanie wył±czona jak osi±gnie odpowiedni± temperatura. Nie mniej jednak mamawiam Cie do wzięcia z pomp± :) Co do awaryjno¶ci to teraz juz nie ma sprzętów, które wytrzymuj± te 10 lat albo i więcej. Nie masz gwarancji, że ta bez pompy się nie zepsuje.
    sdfgerrtefrg
    Poziom 9  
    Owszem, ale bez pompy większo¶ć awarii sam naprawię. A z pomp± to nie wiem jak to ugryĽć.
    Judgebien
    Poziom 3  
    Chciałem do pralki Boscha WAN2427SPL dobrać suszarke z pomp± ciepła do ustawienia w słupku. Myslałem o suszarce do 7kg Bosch WTH8500SPL, co o niej s±dzicie?
    yanes
    Poziom 25  
    Kup od razu gwarancję na 5 lat i intensywnie korzystaj by zd±żyła się popsuć w tym czasie, u mnie padła po 2,5 roku a gwarancję miałem na 2 lata.
    Judgebien
    Poziom 3  
    Yanes, zepsuła Ci się suszarka Bosch WTH8500SPL po 2.5 roku czy ogólnie pisałes?
    yanes
    Poziom 25  
    Ogólnie bo mam już zepsut± suszarkę Boscha z pomp± kupion± jako używan±, pózniej kupiłem now± Siemensa i to ona mi padła po 2,5 roku.
    sdfgerrtefrg
    Poziom 9  
    Mam już suszarkę, to model z grzałk± (czyli bez pompy) Bosch WTG86400PL. Opcję wyboru mocy zmniejszyłem na 2000W.

W pierwszej kolejno¶ci j± przetestowałem, mierz±c temperaturę programów sond± umieszczon± w filtrze kłaczków, czyli mamy temp powietrza opuszczaj±cego bęben. Temp. ro¶nie do maksymalnej, po czym spada o 10-15 stopni potem znowu ro¶nie do max.

Z mojego pomiaru wynika że poza:
    -programem "Wietrzenie zimne" który działa bez grzałki i bez czujnika wilgotno¶ci

wszystkie programy, z opcj± delikatne i bez, susz± temperatur± do 78 stopni (w filtrze kłaczków), poza "wełna 6min" która nagrzała do 71 i po prostu czas się skończył,
    opcja "delikatne" która miała obniżać temperaturę nie zmieniła absolutnie nic.
    Natomiast temperatura tkanin w czasie suszenia, zmierzona pirometrem to około 56-63 stopni.

Duża ilo¶ć programów które zmieniaj± jedynie: przewidywany maksymalny czas trwania programu na wy¶wietlaczu (który i tak się zmienia na skutek działania czujnika wilgoci). Pozdrowienia dla tych co kupuj± droższy model ze względu na większ± ilo¶ć programów.

Tak więc co z tym fantem zrobić? Boję się tam ubrania wsadzać. Testowane na po¶cieli i ręcznikach zawsze pranych na rzekome 90stopni.
    Je¶li kto¶ z BSH tu zagl±da to proszę o info co nie tak ustawiłem, albo jak wł±czyć jakikolwiek program z niższ± temperatur±.

Czy suszarki innych firm, bez pompy, też nie maj± żadnego programu z ¶rednia temperatur±?
    levy^
    Poziom 16  
    yanes napisał:
    Ogólnie bo mam już zepsut± suszarkę Boscha z pomp± kupion± jako używan±, pózniej kupiłem now± Siemensa i to ona mi padła po 2,5 roku.

Nie ma tu roznicy czy to bosch czy siemens bo to jedno i to samo.
    levy^
    Poziom 16  
    yanes napisał:
    levy, my¶lisz że o tym nie wiem?

Piszę dla tych, którzy o tym nie wiedz± :)
    Borutka
    Poziom 27  
    sdfgerrtefrg napisał:

Tak więc co z tym fantem zrobić? Boję się tam ubrania wsadzać. temperatur±?

Przede wszystkim czytać metki na ubraniach.
    Temperatura to nie jedyny problem. Jest jeszcze duży wiatr, który w wyraĽny sposób odchudza tkaniny - co widać po objęto¶ci zawarto¶ci filtra.
    Ja w takiej suszarce suszyłem jedynie po¶ciel, ręczniki i gorsz± bieliznę.
    Ale w nowej (z pomp± ciepła) również nie suszę lepszych rzeczy, jeżeli metka na to nie pozwala.
    Dorilll
    Poziom 14  
    Z tym odchudzaniem rzeczy przez zbieranie kłaczków to jakis mit. Jeszcze zadna rzecz mi sie nie "odchudzila" nawet w poprzedniej suszarce bez pompy. Tam jedynie rzeczy sie kurczyły. Ja do suszarki z pompa wkladam praktycznie wszystko, gdybym patrzyl na metki to z jednego wsadu pralki maksymalnje 1kg bym mogl wysuszyć. Suszylem delikatne sukienki, ktore pralem w pralce tylko na 30 st i totalnie nic sie nie stalo, żadne aplikacje z ubran mi nie popękały. Gdyby sie przyczepić zbiegly mi sie niektóre skarpetki ale slabej jakosci, ktorych i tak nie lubilem. Dlatego bede bronić do skutku suszarek z pompa ciepla, nawet jak szybko mi sie zepsuje, trudno takie mamy czasy, telefony, laptopy itd wszystko teraz sie szybko psuje. Tak jak juz kiedys pisalem suszarki bez pompy nadaj± sie jedynie do ręczników i po¶cieli i nikt nie powie ze dla przykladu garniturowe spodnie wyjda bez szwanku po suszeniu w 80 st... rewelacyjna sprawa cale pranie z pralki bez obaw wrzucic do suszarki a z suszarki do szafy <3

Dodano po 4 [minuty]:

Jeżeli przy 80 stopniach rzeczy nagrzaly sie do okolo 60 stopni to w pompie gdzie suszarka grzeje do okolo 55 stopni ubrania beda mialy ok 40 stopni, a takie temperatury zniesie wiekszosc rzeczy. I w tym tkwi szkopuł ;)
    sdfgerrtefrg
    Poziom 9  
    Może i tak, ale wymieniać już jej raczej nie będę :D
    stasiekb100
    Poziom 25  
    Mam Boscha bez pompy i opisze tu swoje przygody. Jak kto¶ chce można j± łatwo przerobić na wentylacyjn±. Wystarczy wyj±ć plastyk przed wymiennikiem, aluminiowy wymiennik, kratkę od nich zostawić otwart±. Temperatura za bebnem będzie 20° wyższa od powietrza zasysanego. Wad± tego rozwi±zania jest to że wilgotno¶ć i kurz wydmuchuje na zewn±trz, trzeba otworzyć okno, lub dorobić rurę w komin.
    Suszarka tak zmodyfikowana suszy nawet na mrozie ok -10. Żeby efektywnie odebrać wodę z ubrań trzeba w suszarce bez pompy podnie¶ć się z temperatur± o około 50 ° .
    mangod
    Poziom 2  
    Witam,

Potrzebuje rady kogo¶ kto przetestował kilka suszarek z pomp± ciepła i doradzi mi który spo¶ród poniższych modeli wybrać. Na wstępie dodam że nie wchodzi w grę suszarka z grzałk± tylko i wył±cznie z pomp± ciepła. Jestem obecnie posiadaczem rekomendowane w tym w±tku Electrolux Perfect Care 800 i to model z tych wyższych za blisko 3k PLN EW8H359SP. Pocz±tkowo był wielki zachwyt bo faktycznie suszarka ta suszy delikatnie (nie kurczy nie niszczy ubrań) w porównaniu z "grzałkow±" Ale na tym zachwyt się skończył jak po 6 miesi±cach użytkowania co¶ w niej padło i cała łazienka zaczęła ociekać wod± (problem z kondensacj± pary) po prostu lustro zaparowane tak gdzie¶ w połowie cyklu suszenia i skropliny na ¶cianach. Na gwarancji wymieniono w niej cał± pompę ciepła czyli spód suszarki. Dwa różne autoryzowane serwisy stwierdziły że to wła¶nie ten podzespoł nie pracuje jak trzeba i że ten typ tak ma :-) Po wymianie jest jakby lepiej ale problem pozostał tj. cała szuflada/pojemnik na skropliny jest zaparowany w trakcie suszenia oraz jak włoże rękę w ten uchwyt od szuflady to mam palce mokre ( wcze¶niej tak nie bylo) ....

Aby dalej się już nie rozwodzić nad tym jak cudowny jest electrolux postanowiłem odpu¶cić sobie te konkretnie suszarkę któr± posiadam i kupić zupełnie now± (ta znajdzie innego wła¶ciciela z rodziny któremu opisany defekt nie przeszkadza)

Zastanawiam się nad Bosch, Electrolux (tu się boję że ponownie trafię na bubel) chociaż używam sprzętu tej firmy od przeszło 15 lat z czasów kiedy była jeszcze Made in Sweden. Ewentualnie w grę wchodzi Samsung ale tutaj też nie jestem pewien po przygodach z lodówk± tej firmy i tym jak masakryczny maj± serwis.

Cenowo mierze tak w 2300-2600 zł

Modele które wpadły mi w oko z RTV Euro to:
    - Bosch WTR85V5EPL - seria 4 cena ok 2399 i brak automatycznego czyszczenia wymiennika ciepła
    - Bosch WTM8528EPL - seria 4 cena ok 2599 z automatycznym czyszczeniem wymiennika
    - Bosch WTW8546EPL - seria 6 cena ok 2699 z automatycznym czyszczeniem wymiennika plus jakie¶ drobne różnice w opcjach/programach

Jeżeli chodzi o Electrolux to już chyba nie dam się namówić na żaden topowy model, jakbym miał jeszcze raz próbować suszarki tej firmy to chyba budżetowo:

- Electrolux EW8H458BP PerfectCare za ok 2399 zł jest lekko uboższa od tej co kupowałem wczeniej tzn ma mniejszy LCD i brak obrotow plus. Zreszta tak nawiasem mówi±c to te suszarki maj± to samo w ¶rodku różni± się trochę designem wy¶wietlaczem +/- jakie¶ programy dodatkowe.

O Samsungu nie wiem nic w kontek¶cie suszarek z pomp± ciepła.

Proszę o wasz± radę czy wchodzić np. w Boscha, jeżeli tak to czy unikać tego systemu automatycznego czyszczenia wymiennika o którym tak złe opinie s±? Electrolux ogólnie wydawał mi się wcze¶niej jako najciekawsza opcja ale po tak szybkiej awarii podchodzę już sceptycznie :-)

Dzięki w z góry za odpowiedzi i sugestie.
    Dorilll
    Poziom 14  
    Trafiłe¶ na wadliwy egzemplarz po prostu, tak sie zdarza i w kazdej marce jak± teraz wezmiesz ryzyko takie bedzie podobne. Dla przykladu u mni3 w rodzinie sa dwa takie same modele pralki Boscha z gornej polki. U jednych po 4 miesi±cach padł modul silnika za prawie tysiac zlotych, a u drugich pralka ta pierze codziennie od ponad 2 lat i nic jej nie dolega, sa zachwyceni. Co do suszarki, ja wlasnie mam perfect care juz ponad rok i nic sie z ni± nie dzieje, ale ucwyt od pojemnika zawsze byl lekko wilgotny i ogolnie jak zamkne łazienkę to robi sie duszno i troszkę parno. Suszarki z pompa ciepla w większo¶ci maja klasa skraplanie B a to znaczy ze czę¶ć wilgoci ucieka i tak na zewn±trz. Wydaje mi sie ze miele ma klase A, wiec ogolnie jak chcesz cos co będzie odbiegalo od innych to wez miele. Ja mam od nich pralke juz 8 lat i zdecydowanie odbiega od innych kultura pracy itd. Samsung ma bardze zle opinie o suszarka a z kolei ja osobi¶cie odrzucam boscha za brak obrotów w dwie strony, nie mialem ich w starej suszarce bez pompy i bylo to dokuczliwe

Dodano po 7 [minuty]:

Ja bym tej nie oddawał, jeszcze zd±żysz zmienic suszarke nieraz. Wiec zawsze lepiej póĽniej niz wczesniej;)
    freebsd
    Poziom 37  
    Moja suszarka nie powoduje zwiększenia nawet o drobinę wilgotno¶ci w łazience.
    mangod
    Poziom 2  
    No wła¶nie ten mój Electrolux też wilgoci nie generował jedyne co to było po prostu cieplej w łazience (ktora ma ponad 5m2) Ale nie było mowy o parowaniu ¶cian. Serwis mówi że jeżeli w tych electrolux'ach występuje skraplanie się pary w pomieszczeniu to albo układ (sprężarka) nie jest wydajna-u mnie czę¶ć chłodz±ca podobno nie działała, a więc tylko grzała albo pada płyta steruj±ca-ale wtedy pojawia się bł±d po wej¶ciu w tryb serwisowy. U mnie błędów nie było, technik zmierzył temp pracy pompy i uznał że układ jest za gor±cy nie działa jego chłodzenie.

Kolego Dorilll,
    Możesz sprawdzić to w swoim Perfect Care? U mnie to wygl±da tak że po załadowaniu prania i wł±czeniu np mieszane czy bawełna po ok 30 min suszenia jak w trakcie suszenia wysune ten pojemnik na wodę to po prostu jest zaparowanay cały na zew.-przejadę ręk± to mokre jest zupełnie. Natomiast robi się suche pod koniec programu suszenia tak jakby co¶ się pod koniec zal±czało co go wysusza. Tyle że ja mam wrażenie że wcze¶niej przed usterk± ten pojemnik był zawsze suchy. Bo wielokrotnie sprawdzałem w czasie suszenia ile jest w nim wody i nie byl nigdy zaparowany czy mokry. Przed wymian± pompy to w ogóle z tego otworu gdzie jest uchwyt na pojemnik czuć było że wywiewa stamt±d wilgotne powietrze że aż para robiła się na górnej czę¶ci drzwiczek od suszarki. Takze normalne to to na pewno nie było. Teraz jest ale jakby trochd mniej.

Bosch niby uchodzi za dobry jako¶ciowo z tego co wyczytałem ma faktycznie obroty w jedna stronę ale jeden znajomy co ma serię 6 z pomp± mówi że nie ma efektu zbijania się ubrań czy po¶cieli. Może jak Ty miałe¶ bez pompy to taki efekt występował? Drog± sprawa to w Boschu brak o¶wietlenia bębna-bajer ale się przydaje no i to automatycznue czyszczenie wymiennika mnie trochę martwi bo seria 4 tego nie ma a programy ma takie same co seria 6 i jest tańsza o 200-300 zł:) Pralke mam electroluxa i ciekawi mnie też czy da radę postawić Boscha na pralce electrolux z ł±cznikiem electrolux. Ł±cznik niby pisz± że jest uniwersalny i można postawić na nim suszarki 60 cm.

Dodano po 5 [minuty]:

freebsd napisał:
    Moja suszarka nie powoduje zwiększenia nawet o drobinę wilgotno¶ci w łazience.

A jaka to suszarka je¶li można spytać? Producent/model ?
    Dorilll
    Poziom 14  
    Freebsd a nie masz przypadkiem suszarki zwyklej bez pompy?tak jakos kojarze, a wtedy nie ma co porównywać bo to inna zasada dzialania. Z pompa ciepla suszarka oddaje czę¶ć wilgoci na zewnatrz to jest pewne, kiedys postawilem na niej karton proszku do prania w taki sposob ze dotykał on sciany i z tylu nie bylo przeplywu powietrza i tym samym na kafelkach skorpliła sie woda. Nie wiem czy pojemnik w ¶rodku robi sie mokry, mam górę prania wiec moge sprawdzić;) co do skrecania kiedys sie zapomniałem i wstawilem posciel na program bawełna zamiast na program posciel i zaczela robic sie kula bo bawelna chyba z kilka razy doslownie zakreci w druga strone i to pod koniec cyklu czego efektem jest skrecanie. Na poscieli beben wiruje prawie ze non stop w jedna i druga. Nie wiem moze ja mam pecha po prostu i te skrecanie tylko mnie przesladuje, ale doprowadzalo mnie to do szału ;)

Dodano po 6 [minuty]:

Duzo poswiecilem czasu suszarce ale głównie sprawdzalem jak nagrzewa sie wnętrze w trakcie pracy. Najwazniejsze jest dla mnje ze przez caly cykl pranie jest letnie, mysle ze same rzeczt nagrzewaja sie do 40-45 stopni, suszy niecale 2 h, czasami krocej jak jest malo prania albo same cienkie koszule. Reszta jakby mnir nie interesuje i ciesze sie ze dziala. Z tym, ze tak raz lub 2 razy w miesiacu odkurzam wymiennik, bo kontrolka ktora sugeruje jego czyszczenie zapalila mi sie tylko z dwa razy, jakos po 150 cyklach dopiero, uwazam ze to zdecydowanie za malo. Po roku uzytkowania jest on praktycznie czysty, bez paprochow
    freebsd
    Poziom 37  
    Dorilll napisał:
    Freebsd a nie masz przypadkiem suszarki zwyklej bez pompy?tak jakos kojarze, a wtedy nie ma co porównywać bo to inna zasada dzialania. Z pompa ciepla suszarka oddaje czę¶ć wilgoci na zewnatrz to jest pewne,
    Mam bez pompy ciepł±, ale zasada działania suszarki kondensacyjnej jest jedna. Kondensacja pary wodnej ma odbywać się na zimnym elemencie wewn±trz suszarki. Wewnętrzny obieg powietrza w suszarce ma się odbywać bez wymiany z powietrzem w łazience. Nie ma żadnych powodów, by para wodna wydostawała się na zewn±trz. Jak jest inaczej, to po prostu suszarka nie jest szczelna.
    Dorilll
    Poziom 14  
    https://m.miele.pl/domestic/1576.htm?info=200147019-ZST&info=200147019-ZST#

Dodano po 2 [minuty]:

Tak jak mowilem, s± klasy skraplania. Nie ma opcji zeby suszarka wydalała w 100 % suche powietrze. Miele chyba jako jedyna na rynku ma A klase i tez jest napisane ze oddaje mała czę¶ć pary do otoczenia, electrolux ma B wiec jest jej jeszcze więcej
    freebsd
    Poziom 37  
    Suszarka kondensacyjna to nie suszarka wywiewowa - niby trywialne, ale od razu zdefiniujmy problem. Jak suszarka jest nieszczelna to wilgoć się wydostaje. U mnie nic nie płynie po pyłkach, nie wilgotnieje. Przecież nie po to kupuję suszarkę, by wilgoć w domu mi zostawała. Rzeczy, przedmioty, itp. w łazience s± suche, gdy pracuje suszarka do ubrań. W weekend potrafi działać prawie przez cały dzień. Nawet przeprowadziłem pomiary wilgotno¶ci: https://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/04/suszarka-kondensacyjna-do-ubran-jaka.html
    Czytam tu, jakie to suszarki z grzałk± s± niedobre, a jakie z pomp± ciepła wspaniałe, jak to jedne niszcz± tkaniny, które się wstępuj± i zdzieraj±, jak to robi się gor±co (jako¶ o zużyciu pr±du pisze sie mnie)j. No cóż, może tak jest, a może nie. S± różni producenci i różne modele. Każdy kupuje co mu najlepiej pasuje. Suszarki z elementami grzejnymi też nie s± bez wad:
    https://www.thesun.co.uk/money/9477559/whirlp...calls-800000-tumble-dryers-free-replacements/
    Dorilll
    Poziom 14  
    Freebsd oczywiscie masz rację, przeciez po 2 czy 3 suszenia jest caly zbiornik pelny i jest tego sporo. Pisalem ze jakas nieduża czesc wydostaje sie na zewn±trz,ale w żadnym wypadku nic nie jest mokre, zadne przedmioty. Przy otwartych drzwiach nie ma praktycznie roznicy, ale jak zamknie sie suszarke w malym pomieszczeniu bez wentylacji to robi sie duszno. Z tylu moja suszarka ma kratki i czuc, ze leci lekko przez nie powietrze, przeciez w ¶rodku robi się mega huragan podczas suszenia, suszarka pobiera mase powietrza przez kratki na dole i jal oddaje jego czę¶ć to ma w sobie czę¶ć pary, przeciez wyslalem to w linku, to jest strona miele