Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 15 Lip 2019 10:14 259554 818
    freebsd
    Poziom 37  
    I tu może być kolejny problem. W łazience musi być sprawna wentylacja. Ostatnio poczułem, że w łazience robi sie cieplej, niż zazwyczaj. Wi±załem to ze zmianami w umeblowaniu łazienki, zaburzeniem przepływu powietrza, ponieważ dodali¶my szafę z drzwiami przesuwnymi. Okazało się jednak, że przytkany był filtr siateczkowy w kratce wentylacyjnej.
  • TermopastyTermopasty
    Dorilll
    Poziom 16  
    Ja wła¶nie mam nastawion± suszarke, z tyłu wyraznie czuc jak wylatuje powietrze, a co do skraplania się wody to sam uchwyt jest lekko wilgotny ale zbiornik w ¶rodku na razie suchy, a pracuje jakies 40 min juz. Dzisiaj jeszcze z kilka suszen przede mn± na różnych programach wiec jak cos sie zmieni dam znać :)
    majka55
    Poziom 4  
    Witam wszystkich.
    Kilka lat temu zastanawiałam się nad kupnem suszarki, ale ostatecznie do tego wtedy nie doszło. Wtedy wszędzie spotkałam się z informacjami, żeby unikać pompy ciepła. Że to drogie, awaryjne, nieopłacalne przy kondensacyjnych (w tym sensie, że różnica w cenie nie zd±ży się zwrócić zanim się pompa nie popsuje).
    Z takim zamiarem zabrałam się za poszukiwanie suszarki. Budżet najlepiej ok 1500zł. Klasa energetyczna bez znaczenia, bo na dniach będziemy mieć zainstalowane panele fotowoltaiczne.
    Suszarka będzie stała w piwnicy.

Z kondensacyjnych spodobał mi się model Elektroluxa Perfect Care 600 EW6C428WP za 1600zł.

Po czym trafiłam na ten w±tek i musieli¶my zmienić koncepcję. Nie wchodzi w grę niszczenie ubrań w wysokiej temperaturze i w zwi±zku z tym poszukujemy jednak czego¶ taniego i dobrego 😎 z pomp± ciepła.
    Tu wchodzi model Elektroluxa Perfect Care 700 EW7H438BP za 2000zł
    Ale mam możliwo¶ć kupienia tej suszarki używanej za 1500zł. Kupiona w grudniu (widziałam fakturę). Podobno używana przez pierwsze 2 miesi±ce (wła¶ciciele kupili j± do nowego domu, ale tam maj± dużo miejsca na tradycyjne suszenie i postanowili j± sprzedać).

Zastanawiamy się też nad t± opcj±. Skoro i tak te pompy się psuj±, to może nie warto przepłacać... Rozgl±dam się też za ew ubezpieczeniem tego sprzętu na dłuższy czas którego nie trzeba wykupywać przy zakupie ale można póĽniej.

Ale je¶li jednak nie będzie warto tak zrobić, to skoro min te 2000zł trzeba dać, może jednak ten polecany Elektrolux Perfect Care 800 EW8H458BP tylko on już min 2300-2400zł kosztuje. Co oznacza prawie tysi±c więcej niż pierwotny budżet...
    Na ile ten 800 jest w praktyce lepszy od 700? 800 ma te programy do wełny itp. Ale ten 700 ogólnie powinien suszyć też nisk± temperatur± ze względu na pompę. Chyba że nie aż tak nisk± jak 800...? Czy może nie warto dopłacać bo 700 też się dobrze sprawdzi...?

A może polecicie co¶ ciekawego z innych firm? Jak najtaniej, ale żeby była dobra, najlepiej na lata...
  • TermopastyTermopasty
    Dorilll
    Poziom 16  
    Ten tańszy bierze wiecej pr±du,troche dluzej suszy i ma program mieszane tylko na 3kg a ten drozszy juz na 6 czyli tak naprawde cala pralka. Pracuje on w nizszej temperaturze jak bawelna, ktora tak naprawde tylko ona przewiduje pelny załadunek. Nie wiem jak w praktyce,gdy kto¶ zaladuje wiecej prania niz dany program przewiduje to czy suszarka doda czas i wysuszy do konca czy tez pranie bedzie wilgotne. Tutaj brak mi już do¶wiadczenia, ale u siebie jak wstawilem na syntetyki,ktory przewiduje 3.5 kg to pranie wyszlo wilgotne. Na bawelnie w ogole nie susze

Dodano po 1 [minuty]:

Polecalem wlasnie znajonym suszarke i ten perfekt 700 z tego wzgledu odrzucilem wła¶nie,ale nie jestem pewny czy slusznie

Dodano po 9 [minuty]:

A perfekt care 800 ma parametry juz jak wszystkie suszarki za ponad 3 tysi±ce i to mnie przekonuje. Wszyscy strasz± ze suszarki z pompa sie psuja, moze i tak ale tak naprawde juz kazdy sprzet szybko szlak trafia wiec id±c tym tropem powinni¶my prac recznie,zmywac recznie i nie używać telefonów i laptopow 😀 w mojej suszarce po roku intensywnej eksploatacji ani troche wydajno¶ć nie spadla i mysle ze jeszcze kilka lat to potrwa ;)
    majka55
    Poziom 4  
    W takim razie będziemy się mocno zastanawiać nad tym 700... Tym bardziej że jest opcja kupienia za 1500zł...
    Małe suszenie to na razie nie problem. W łazience mamy malutk± pralkę 33cm (do 4kg). Robimy często prania, ale jeszcze nie chodzi non-stop. Najwyżej bedzie musiała, bo będzie się nam rodzina powiększać 😉 Większ± będziemy kupować pewnie dopiero jak stara padnie (choć na razie ma 7 lat i nie narzeka) i wtedy postawimy j± również w piwnicy. Jesli po tym czasie suszarka się utrzyma bezawaryjnie, to pewnie jako¶ sobie poradzimy z większ± ilo¶ci± prania. Najwyżej będziemy nastawiać czę¶ciej 😉 bo zużycie energii nie będzie problemem. 😉
    mangod
    Poziom 2  
    majka55 napisał:
    Witam wszystkich.
    Kilka lat temu zastanawiałam się nad kupnem suszarki, ale ostatecznie do tego wtedy nie doszło. Wtedy wszędzie spotkałam się z informacjami, żeby unikać pompy ciepła. Że to drogie, awaryjne, nieopłacalne przy kondensacyjnych (w tym sensie, że różnica w cenie nie zd±ży się zwrócić zanim się pompa nie popsuje).
    Z takim zamiarem zabrałam się za poszukiwanie suszarki. Budżet najlepiej ok 1500zł. Klasa energetyczna bez znaczenia, bo na dniach będziemy mieć zainstalowane panele fotowoltaiczne.
    Suszarka będzie stała w piwnicy.

Z kondensacyjnych spodobał mi się model Elektroluxa Perfect Care 600 EW6C428WP za 1600zł.

Po czym trafiłam na ten w±tek i musieli¶my zmienić koncepcję. Nie wchodzi w grę niszczenie ubrań w wysokiej temperaturze i w zwi±zku z tym poszukujemy jednak czego¶ taniego i dobrego 😎 z pomp± ciepła.
    Tu wchodzi model Elektroluxa Perfect Care 700 EW7H438BP za 2000zł
    Ale mam możliwo¶ć kupienia tej suszarki używanej za 1500zł. Kupiona w grudniu (widziałam fakturę). Podobno używana przez pierwsze 2 miesi±ce (wła¶ciciele kupili j± do nowego domu, ale tam maj± dużo miejsca na tradycyjne suszenie i postanowili j± sprzedać).

Zastanawiamy się też nad t± opcj±. Skoro i tak te pompy się psuj±, to może nie warto przepłacać... Rozgl±dam się też za ew ubezpieczeniem tego sprzętu na dłuższy czas którego nie trzeba wykupywać przy zakupie ale można póĽniej.

Ale je¶li jednak nie będzie warto tak zrobić, to skoro min te 2000zł trzeba dać, może jednak ten polecany Elektrolux Perfect Care 800 EW8H458BP tylko on już min 2300-2400zł kosztuje. Co oznacza prawie tysi±c więcej niż pierwotny budżet...
    Na ile ten 800 jest w praktyce lepszy od 700? 800 ma te programy do wełny itp. Ale ten 700 ogólnie powinien suszyć też nisk± temperatur± ze względu na pompę. Chyba że nie aż tak nisk± jak 800...? Czy może nie warto dopłacać bo 700 też się dobrze sprawdzi...?

A może polecicie co¶ ciekawego z innych firm? Jak najtaniej, ale żeby była dobra, najlepiej na lata...

Jeżeli decydujesz się kupić tego Electroluxa to sugeruje przedłużenie standardowej 2-letniej gwarancji. Tylko nie od jakiej¶ firmy ubezpieczeniowej tylko bezpo¶rednio u Electroluxa. Jak zadzwonisz do nich na infolinie popro¶ o podesłanie mailem takiej oferty na przedłużenie o 1 lub o 3 lata w zależno¶ci od tego ile chcesz wydać na to pieniędzy ( dodatkowe 3 lata za 468 zł lub dodatkowy rok za 192 zł) Sensown± opcj± wydaje się 3-lata co daję Ci w sumie 5 lat gwarancji na urz±dzenie od momentu zakupu. Jeżeli ta suszarka o której piszesz jest z grudnia to całkiem młody sprzęt chociaż moja jest z listopada i zaniemogła :) Co do samego przedłużenia gwarancji bezpo¶rednio u Electroluxa plus jest taki że masz zawsze naprawę na oryginalnych czę¶ciach przez autoryzowany ich serwis lub też wymianę sprzętu na nowy po ilu¶ tam naprawach lub jeżeli naprawa po prostu nie jest opłacalna. Nie musisz się bawić w rzeczoznawców jak ma to miejsce w przypadku gwarancji rozszerzonej któr± oferuj± ubezpieczyciele.

Dodano po 6 [minuty]:

Dorilll napisał:
    Ja wła¶nie mam nastawion± suszarke, z tyłu wyraznie czuc jak wylatuje powietrze, a co do skraplania się wody to sam uchwyt jest lekko wilgotny ale zbiornik w ¶rodku na razie suchy, a pracuje jakies 40 min juz. Dzisiaj jeszcze z kilka suszen przede mn± na różnych programach wiec jak cos sie zmieni dam znać :)

Co masz na my¶li mówi±c z tyłu ? Chodzi Ci o te kratkę u gory zaraz pod gornym blatem ? U mnie najbardzien wieje jednak przez ten otwór co jest uchwyt od zbiornika na wodę. Jak wsadzę tam palce (jak suszarka już trochę pochodzi) to mam je po chwili mokre. A sam pojemnik jak wysunę po 30-40 min pracy suszarki (oczywi¶cie nie zatrzymuj±c suszenia) jest cały u góry wilgotny/"zapocony" ten matowy biały plastik w którym zbiera się woda. Jak sie po nim przejedzie ręk± to zostaj± ¶lady na nim a reka jest mokra. Jest on zupełnie suchy dopiero pod koniec suszenia (jakie¶ 15 min przed końcem) kiedy jest faza chłodzenia ubrań chłodnym powietrzem, co wydaję się tłumaczyć dlaczego w tej ostatniej fazie jest zupełnie suchy. Natomiast przed usterk± nigdy nie był on wilgotny nawet w trakcie suszenia.
    majka55
    Poziom 4  
    Dorilll napisał:
    I daj znac jak sobie radzi ten program mieszany z większ± ilo¶ci± prania, chciałbym wiedzieć na przyszło¶ć:)

Suszarka kupiona na weekendzie, wła¶nie rozpoczynam pranie i będę robić testy suszarki. Na pewno dam znać jak wrażenia z użytkowania 😉 co do większej ilo¶ci prania, to przy małej pralce nie będę mieć go aż tyle 😉
    Chyba że specjalnie zrobię 2 prania i dopiero wtedy suszenie 😉

Dodano po 10 [minuty]:

mangod napisał:

Jeżeli decydujesz się kupić tego Electroluxa to sugeruje przedłużenie standardowej 2-letniej gwarancji. Tylko nie od jakiej¶ firmy ubezpieczeniowej tylko bezpo¶rednio u Electroluxa. Jak zadzwonisz do nich na infolinie popro¶ o podesłanie mailem takiej oferty na przedłużenie o 1 lub o 3 lata w zależno¶ci od tego ile chcesz wydać na to pieniędzy ( dodatkowe 3 lata za 468 zł lub dodatkowy rok za 192 zł) Sensown± opcj± wydaje się 3-lata co daję Ci w sumie 5 lat gwarancji na urz±dzenie od momentu zakupu. Jeżeli ta suszarka o której piszesz jest z grudnia to całkiem młody sprzęt chociaż moja jest z listopada i zaniemogła :) Co do samego przedłużenia gwarancji bezpo¶rednio u Electroluxa plus jest taki że masz zawsze naprawę na oryginalnych czę¶ciach przez autoryzowany ich serwis lub też wymianę sprzętu na nowy po ilu¶ tam naprawach lub jeżeli naprawa po prostu nie jest opłacalna. Nie musisz się bawić w rzeczoznawców jak ma to miejsce w przypadku gwarancji rozszerzonej któr± oferuj± ubezpieczyciele.

Nie wiedziałam że Elektrolux ma tak± ofertę do kupienia nie przy sprzedaży nowego sprzętu 😉 zaraz dzwonię na infolinię.
    A co padło? Masz ten model co ja czy inny?

Dodano po 5 [godziny] 40 [minuty]:

Jak kto¶ ma produkty Elektrolux i nie ma rozszerzonej gwarancji to teraz może być dobry moment 😉
    Okazuje się że do końca sierpnia te ubezpieczenia s± o połowę tańsze 😉
    majka55
    Poziom 4  
    239zł na 3 lata. Rozmawiałam z babeczk± na infolinii i z tego co mi mówiła to na wszystkie produkty jest promocja. Na stronie tego nie widziałam, ale najpierw czatowałam z nimi, po czym telefonicznie i wtedy mnie o tym poinformowali. Przygotowali mi ofertę (po podaniu wszystkich danych) i dostałam maila z linkiem do strony gdzie się płaci - tam widnieje ta kwota, więc tak jest na 100%. Na zapłatę mam czas do końca sierpnia.
    Borutka
    Poziom 27  
    Ogólnie niezły interes...
    Wyprodukować po tanio¶ci tak, żeby się zepsuło po dwóch latach i jeszcze brać za to pieni±dze :D
    Proszę jeszcze doczytać, czy zakres tej rozszerzonej gwarancji jest identyczny, jak tej podstawowej. Ponieważ przy tylu latach eksploatacji mog± się pojawić kwestie naturalnego zużycia (czyli nie awarii) niektórych elementów.
    Dorilll
    Poziom 16  
    Dzwonilem i faktycznie tak jest. Jest to gwarancja z plusem nawet gdy cos będzie z naszej winy. Obejmuje ona również czyszczenie skraplacza, kiedy bedzie taka potrzeba. Biore, dzięki Majka ;)

Dodano po 7 [minuty]:

A co do awaryjno¶ci no tak juz niestety jest ze wszystkim. Nie mniej jednak jak dzieki tej gwarancji przez 5 lat ani grosza nie zainwestuje w suszarke,to przy tym ile ona u mnie pracuje to raczej z czystym sumieniem po tych 5 czy 6 latach kupie now±. Niewiadomo nawet czy tak faktycznie bedzie, wiec też nie ma co panikować bo póki co sprzęt chodzi jak złoto ;)
    majka55
    Poziom 4  
    Dorilll napisał:
    A sama suszarka daje rade? :)

Taaak... 😀 rewelacja 😉 wyprałam i wysuszyłam przescieradła, po¶ciele, ręczniki (mięciusie...😀), płaszcz... gruntowne porz±dki w toku 😎 A w zimie to dopiero będzie różnica zwłaszcza po powiększeniu rodziny 😜

To się cieszę, że miałam szansę się odwdzięczyć za dobr± poradę 😉
    Może warto to gdzie¶ dalej na tym forum rozpropagować? Z tym, że ja znam tylko ten w±tek 😉
    soulem
    Poziom 2  
    Cze¶ć Wszystkim,

Widzę, że pralki Electroluxa seria 700/800 jest dosyć polecanym sprzetem (szczególnie z przedłużon± gwarancj± ;-) )... Mam zamiar wła¶nie nabyć sprzęt, niestety mam mega zagwozdkę, który model konkretnie wybr±ć. Waham się pomiędzy tymi dwoma:

1. ELECTROLUX EW8H458BP PerfectCare
    2. BOSCH WTW876S0PL

Może kto¶ podpowiedzieć dlaczego Elcetrolux a nie Bosch i dlaczego Bosch a nie Electrolux? Przegl±dam wszystkie opcję i w obu przypadkach s± one zbliżone. Boli mnie trochę w Boschu brak obrotów bębna lewo/prawo, który teoretycznie wpływa na mniejsze zagniecenia... Zależy mi także na krotkim czasie przy maksymalnym (jak największym) załadunku, a czy będzie miał 10 czy 15 programów jako¶ chyba mi to nie robi. Energooszczędno¶ć też jest mile widziana ;-)

Oczywiscie je¶li chodzi o Electroluxa to będe strzelał w przedłużenie gwarancji u producenta, Bosch natomiast chyba tego nie ma, tylko przez zewnętrzne firmy(?).

A może jednak jeszcze wyżej polecieć i wybrać ten -> Electrolux EW9H378SP PerfectCare ?

Za Boschem przemawia też system samoczyszczenia kondensatora i klasa A+++, minuesm brak przełożenia drzwiczek na 'lewy zawias'.

I mam zagwozdkę... Pomożecie?
    Will Nottellyou
    Poziom 10  
    Hej,

Wizualnie obydwie s± względnie OK, parametry podobne, z tym ze do LUXa mozna wpakowac 1KG welny a do Boscha pol kilograma. W Boschu nie widzę węza do przypięcia bezpo¶rednio do kanalizacji, w LUX jest to jako dodatkowe cos do kupienia. No i cena chyba na koniec, Bosch tysiaka drozszy od LUXa. To czy program jest dłuższy czy krótszy jest takie w sumie na niby- w laboratorium jedno a na plancie Ziemia drugie- większo¶ć tego typu urz±dzeń ma czujnik wilgoci (z tych z którymi się spotkałem) i będzie suszyć aż pranie będzie suche, czasem dłużej a czasem krócej...
    soulem
    Poziom 2  
    @Will Nottellyou dzięki wielkie za odpowiedĽ.

Zdaje sobie z tego sprawę, że sam czas suszenia może rożnić się od tego co podaje produent, mimo wszystko jaki¶ obraz to daje.

Wła¶nie sprawdziłem dokładnie wymiary gdzie ma stać suszarka i maksymalna głęboko¶ć LUXa to 662 a ja od ¶ciany do drzwi szafy mam 660 - cudownie :| No zobaczymy.

majka55 napisał:
    Jak kto¶ ma produkty Elektrolux i nie ma rozszerzonej gwarancji to teraz może być dobry moment 😉
    Okazuje się że do końca sierpnia te ubezpieczenia s± o połowę tańsze 😉

Dorilll napisał:
    Dzwonilem i faktycznie tak jest. Jest to gwarancja z plusem nawet gdy cos będzie z naszej winy. Obejmuje ona również czyszczenie skraplacza, kiedy bedzie taka potrzeba. Biore, dzięki Majka ;)

Ja dodzwonić na infolinie się nie mogę a na facebooku twierdza, że promocja suszarek nie obejmuje.... :|
    piokrza
    Poziom 27  
    czy kto¶ się orientuje w temacie suszarek z pomp± która firma i/lub konkretny model najłatwiej się konserwuje i najtaniej naprawia po gwarancji? z ogl±danych filmów nt. napraw na youtube przeważaj± te marki Bosch, niestety jako awaryjne. Mi chodzi o dostęp do wymienników gdzie jest najłatwiej rozebrać wyj±ć i wyczy¶cić? z tego co widziałem rurki s± na sztywno, ale np. w filmie poniżej (6:44) pan wygina oba wymienniki do góry w suszarce Whirlpool
    https://www.youtube.com/watch?v=YgVX_k3xvf4&t=235s
    freebsd
    Poziom 37  
    piokrza napisał:
    le np. w filmie poniżej (6:44) pan wygina oba wymienniki do góry w suszarce Whirlpool
    Chciałoby się napisać dosadniej, ale wystarczy "ale bagno".
    piokrza
    Poziom 27  
    No niestety te resztki włókien tam zalegaj± i pewnie w tej wodzie gnij± daj±c fajny odorek...niczym z syfonu umywalkowego. A umyć laik nie umyje bo nie ma doj¶cia. Kto rozbiera suszarkę do czę¶ci pierwszych by j± wyczy¶cić? Raczej nie konsument. Nawet "samooczyszczanie" kondensatora jak jest w Boschach nie wiele daje patrz±c na inne filmy na youtube. Idealny przykład projektu planowanego postarzania rzeczy jednorazowych w najczystszym wydaniu. https://www.youtube.com/watch?v=nJ-2l_gC9RE Jak ogl±dam te suszarki z pomp± w marketach to wszystkie od strony kondensatora zalanego w plastiku wygl±daj± niemal tak samo. Jednorazowo¶ć "aby 2 lata do gwarancji" wręcz poraża. Z zakupem nowej poczekam aż naprawi± te błędy konstruktorskie. Póki co tylko firma Miele w wersji Professional konstrukcyjnie już wie jak zaradzić bol±czce suszarek konsumenckich, choć w swoich odpowiednikach nie profesjonalnych stosuje póki co tylko dodatkowy wymienny filtr g±bkowy przed parownikiem który widziałem jeszcze tylko w Beko. https://www.youtube.com/watch?v=gZ_lNZ7f2oo
    Dorilll
    Poziom 16  
    W moim electroluxie tak wyglada wymiennik po ponad roku użytkowania srednio 5 razy w tyg. Czyszcze raz w miesi±cu, zajmuje mi to 5 min. Ten gorny ma podwójny. Wiec wydaje mi sie, ze ta konstrukcja sie sprawdza. Dodam, ze w rodzinie sa 3 takie same egzemplarze, oba daj± czadu az miło;)
    freebsd
    Poziom 37  
    Dorilll napisał:
    W moim electroluxie tak wyglada wymiennik po ponad roku użytkowania srednio 5 razy w tyg.
    Można to wyczy¶cić? - bo zaraz zaro¶nie.
    Dorilll
    Poziom 16  
    Tak jak wspominalem robie to raz w miesi±cu, nic nie zarasta :) idealnie czyste nigdy nie będzie, tak jak chociażby płaszcz wodny w zmywarce czy grzalka w pralce. Nie rozumiem ironii

Dodano po 1 [minuty]:

Zmywarka po roku użytkowaniu ten ma zanieczyszcony plaszcz jednak nie wpływa to na jej funkcjonowaniu, chyba ze po wielu latach. Ale to chyba normalne?czy po prostu lepiej myć naczynia w zlewie?
    piokrza
    Poziom 27  
    Co do zmywarki i płaszcza wtr±cę - gdy po 12 latach (w 2017) padł programator w zmywarce Bosch i nadawała się tylko na złom (koszt programatora 500zł) rozkręciłem j± i nie chcieliby¶cie widzieć co znalazłem w płaszczu, całej "labirytnowej" hydraulice, misce, wszystkich przewodach i rurkach w jej wnętrzu. Je¶li kto¶ chce koniecznie wiedzieć to proponuję odkręcić sobie syfon spod umywalki i zobaczyć co jest za/w nim. Ta czarna breja miała przez lata kontakt z wod± któr± były "myte" naczynia - zarówno w programie Eco 50 stopni C jak i normalnym 65 stopni C. Ta ple¶ń i bakterie wraz z naczyniami i serwowanymi na nich pokarmami przez lata mogła zatruwać organizm domowników...nie od dzi¶ wiadomo że spożywana w jedzeniu ple¶ń i grzyby przyczyniaj± się do rozwoju nowotworów. Mycie w zmywarce wcale nie jest obojętne dla zdrowia i takie higieniczne jak mówi± wyznawcy "wszystko wygotować". Pewne szczepy grzybów można lać gor±c± wod± i ostr± zmywarkow± chemi±, także sol± i nic to nie da. Od tamtej pory m.in. z tego powodu myję naczynia ręcznie i nie korzystam z "szybkowaru" który "myje" naczynia w rozkładaj±cych się jego zakamarkach resztkach...
    Dorilll
    Poziom 16  
    Ale tam gdzie jest brudno to zazwyczaj kanały wody brudnej, tam gdzie woda jest spuszczana. Tam gdzie woda jest przetrzymywana to co najwyzej zbiera sie kamień. Chyba jeszcze nikt na ¶wiecie nie zatruł sie przez zmywarke... ;) ja osobi¶cie zmywarke cenie chyba najbardziej ze wszystkich sprzętów z domu, nawet bardziej niz suszarke. Moj stary bosch mial 10 lat i przed wyrzuceniem na smietnik widzialem plaszcz, nie bylo wcale tak zle ;)

Dodano po 2 [minuty]:

A dodam ze nie oplukuje naczyn i myje w zmywarce totalnie wszystko, ł±cznie z patelniami i tłustym blachami z piekarnika ;)
    piokrza
    Poziom 27  
    U mnie było tak brudno między plastikow± misk± wkręcon± w dno a jej stałymi (¶ruby) elementami zakrywaj±cymi od wewn±trz zmywarki i nie było w instrukcji nic o czyszczeniu tych miejsc. Po 10 laach gdy zaczęła już szwankować odkręciłem i szok...niemal jak w animowanej reklamie czy¶cika Finish czy jakiego¶ Domestosa. Co tam nie żyło to nie chcę wiedzieć.

Wracaj±c do tematu to byłem dzi¶ w neonecie znów poogl±dać suszarki oraz pralkosuszarki z załadunkiem od 8kg wzwyż. Miałem możliwo¶ć rozmowyze sprzedawc±. Co ciekawe nie posiadaj± na stanie i nie zamawiaj± suszarek bez pompy ciepła. Modele suszarek ktore ogl±dałem należały do Bosch, Electrolux, Samsung i Beko. Ten ostatni jest akurat dostępny w najlepszej klasie efektywno¶ci energetycznej A+++ oraz klasy skraplania A. Poza tym ma program do suszenia kołder ("Możesz suszyć odzież wypełnion± puchem lub
    włóknami, nadaj±c± się do suszenia w suszarce jako jedn± sztukę prania. Możesz suszyć kołdrę o rozmiarze king size, poduszkę lub płaszcze
    jako jedn± sztukę prania. Susz ubrania, takie jak płaszcze i kurtki, obrócone na lew± stronę") i nocny ("W tym programie poziom hałasu urz±dzenia jest najniższy. Poziom gło¶no¶ci jest o pięćdziesi±t procent niższy w porównaniu z programem „wysuszone do przechowywania w szafie - bawełna”). Interesuj±ce że pomimo lepszej klasy energetycznej suszarka ta suszy krócej i zużywa mniej energii od suszarek konkurencji w klasie A++ i A+ i kondensacji B[/u]