Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 27 Oct 2019 20:42 306816 875
    iwus_76
    Level 11  
    Po wymienia u mnie druga suszarka Elektrolux działa poprawnie. Jedynie dyskomfortem jest jednak specyficzny pomruk pracy suszarki w czasie suszenia. Takie apache z oddali :)
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    mjkmjk1
    Level 10  
    Cze¶ć
    Suszarka (Bosch WTX87MH0PL) przyjechała w czwartek, więc testuje j± od kilku dni.

3 razy suszyłem taki mix codziennych ubrań typu koszulki, bielizna, spodnie bawełniane, dresy itp. Za każdym razem przełożyłem cał± zawarto¶ć pralki 9 kg (przed praniem bęben wypełniony w cało¶ci, ale nie ciasno). W suszarce mokre i odwirowane pranie zajmowało ok. 2/3 objęto¶ci bębna. Nie sprawdzałem etykiet (żona odcina dzieciom z ubrań), nie sortowałem, po prostu wszystko przełożyłem do suszarki. Suszenie "do szafy" bez zarzutu. Wszystko suche, miękkie i nie wymięte. Żona zadowolona, bo ubrania s± w takim stanie, że absolutnie nie ma zamiaru ich prasować. Przy dwójce dzieci to jest oszczędno¶ć czasu 15-20 minut dziennie, pr±du na żelazko nie licz±c.

1 raz suszyłem ręczniki - tak samo pełny wsad z pralki 9kg (ok. 15 ręczników ¶redniej wielko¶ci). Rezultat - tak samo, wszystko wysuszone i miękkie. Celowo nie dawałem płynu do prania. Następnym razem dodam, aby zobaczyć czy jeszcze nie będ± bardziej miękkie.

2 razy suszenie po¶cieli, analogicznie z wypełnionej pralki. Z obaw± obserwowałem co się będzie działo z prze¶cieradłami frotte z gumk±, ale nic się nie zwijało. Tak sobie my¶lę, że może gdybym suszarkę zapakował w całej objęto¶ci odwirowanym praniem, to może zawarto¶ć nie miałaby swobody przemieszczania, ale w moim przypadku nic się nie zwijało w kulę. Za pierwszym razem suszyłem dwa komplety po¶cieli + prze¶cieradła z jednoosobowych łóżek (140x200). Za drugim komplet po¶cieli z dużego łóżka 220 x 200 + 2 prze¶cieradła.

1 raz suszyłem kurtki. Znów podobnie jak poprzednio - dwie narciarskie kurski z dużych dzieci (wielko¶ci dorosłych). W pralce 9kg zajęły luĽno cał± objęto¶ć. Wyprane i odwirowane na niepełnej mocy (1000 obr.). Suszone na programie "delikatne". Kurtki także wysuszone, chociaż wewn±trz, na grubych szwach, tam gdzie była gruba warstwa polara (np. w kapturze) wydaj± się nie do końca wysuszone. Może gdybym wybrał najwyższy poziom wysuszenia "szafa +", albo suszył na lewej stronie, to efekt byłby lepszy.

Zatem podsumowuj±c, nie mam żadnych zastrzeżeń. Do¶wiadczenia bardzo krótkie i niemiarodajne, ale na razie nic mi się nie zwinęło w kulę. Mam nadzieję, że moja przydługa opinia komu¶ się przyda. System czyszczenia z kłaczków opiszę w odrębnym po¶cie.

Dodano po 29 [minuty]:

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? I jeszcze kilka informacji jak wygl±da ten filtr kłaczków. Żeby nie opisywać zrobiłem po prostu fotografie. Jak widać z bębna wszystko leci przez typow± komorę w obudowie drzwi, ale nic się tam nie zatrzymuje tylko jest zasysane niżej w okolice kondensatora. Pierwszy pojemnik ma gęst± siatkę filtruj±c± tuż przed kondensatorem (więc chyba na drodze najsilniejszego ci±gu powietrza), ale ułożona jest pod k±tem ok. 45 stopnia. Wydaje mi się, że te kłaczki opadaj± z niej grawitacyjnie do dolnego zbiornika, w którym się gromadz±. W górnym zbiorniku jest mało kłaczków, tylko trochę wła¶nie na siatce przed kondensatorem. Do kondensatora dostęp jest od przodu i od dołu (gdyby kto¶ chciał odkurzyć. Wydaje mi się, że jednak z tyłu suszarki widziałem też łatwo wyjmowalny moduł na tej samej wysoko¶ci, który powinien dać dostęp do tyłu kondensatora.
    Dorilll
    Level 16  
    I to sie nazywa rzetelna opinia,dzięki! Dla mnie cenna informacja co do programu mix. U mnie ten program jest na 6kg az i suszy bardzo dobrze choć przyznam ze ja nie ładuje pralki na maksa. W wielu suszarkach mixy i programy podobne maj± ładowno¶ć tylko gdzies 3kg i zastanawiam sie czy taki program w tych suszarkach też dosusza pranie. Bo w przeciwnym razie trzeba byłoby uzywać bawełne, ktora ma maksymaln± ładowno¶ć, ale jest programem intensywniejszym przez co ja w swojej suszarce w ogóle go nie używam. Mozesz powiedzieć ile kg zakłada ten program w Twojej suszarce i ile czasu trwa z załozenia?

Dodano po 1 [minuty]:

A sprzęt wyglada bardzo obiecuj±co 😊

Dodano po 1 [minuty]:

PS ja też ładuje do suszarki wszystko bez patrzenia na metki i jeszcze nigdy nic na tym nie ucierpiało ;)
    mjkmjk1
    Level 10  
    Dorilll wrote:
    Dla mnie cenna informacja co do programu mix. U mnie ten program jest na 6kg az i suszy bardzo dobrze choć przyznam ze ja nie ładuje pralki na maksa. W wielu suszarkach mixy i programy podobne maj± ładowno¶ć tylko gdzies 3kg i zastanawiam sie czy taki program w tych suszarkach też dosusza pranie. Bo w przeciwnym razie trzeba byłoby uzywać bawełne, ktora ma maksymaln± ładowno¶ć, ale jest programem intensywniejszym przez co ja w swojej suszarce w ogóle go nie używam. Mozesz powiedzieć ile kg zakłada ten program w Twojej suszarce i ile czasu trwa z załozenia?

Wg instrukcji, tylko program BAWEŁNA jest na 9 kg. RĘCZNIKI s± na 6 kg. ANTYALERGIA 4 kg. Wszystkie inne maj± 3,5 kg (SYNTETYKI), 3 kg (np. MIX) , a nawet mniej.
    Co do MIX, to nawet nie wiedziałem ile można włożyć ograniczon± ilo¶ć prania. Ja mam głębok± (59 cm) pralkę Bosch 9 kg i zawsze suchego prania wkładam do pełna (bez dociskania). Nie wiem ile to waży, ale pewnie jakby było za ciężkie to chyba pralka sygnalizuje? Do suszarki przełożyłem cał± zawarto¶ć i wszystko podczas suszenia luĽno się przemieszczało, bo objęto¶ć bębna suszarki wydaje się być większa niż pralki. Nie wiem ile tego było na wagę. Wszystko było bardzo dobrze wysuszone na programie "SZAFA", a zawsze jest w zapasie "SZAFA+".
    Czas suszenia na MIX to 1:25/2:15/2:40 w zależno¶ci od stopnia wysuszenia DO PRASOWANIA/DO SZAFY/DO SZAFY+
    Dorilll
    Level 16  
    A o to mi chodzilo,ze jak bede kupował kiedys następn± suszarke to nie musze sie tym sugerować. Chociaz wydaje mi sie ze bosch ma dodatkowy przycisk ze zmniejszeniem temperatury i można go nawet użyć w bawelnie i wtedy tez mamy delikatnie. Tak bylo w tanszych modelach, Ty masz tak± opcje? Co do wagi suszarce nie zaszkodzi ze masz wiecej prania z tym ze moze nie dosuszyc. Ale jak wszystko wyszło suchw to znaczy, ze jest ok ;)
    mjkmjk1
    Level 10  
    W suszarce jest czujnik wilgotno¶ci. Wiem o nim na pewno, bo pisz± w instrukcji, że może być konieczno¶ć jego czyszczenia. Znajduje się przy wlocie do tego otworu koło drzwi (na kłaczki). My¶lę, że czas trwania programu może się zmieniać w zależno¶ci o oczekiwanego stopnia wysuszenia.
    Z dodatkowych opcji widzę DELIKATNE SUSZENIE (nie program, tylko dodatkowa opcja), o której w instrukcji jest napisane: Zredukowana temperatura dla delikatnych tkanin, jak poliakryl lub elastan, może wydłużyć czas suszenia.

Gdyby nie Twoje pytanie, to nie zauważyłbym, że oprócz regulacji suszenia opcj± DOPRASOWANIA/DOSZAFY/DOSZAFY+ jest jeszcze STOPIEŃ SUSZENIA. Ta opcja jest normalnie nieaktywna, ale jak się j± uruchomi to ma 3 stopnie. W instrukcji pisz± o niej tak: Jeżeli po zakończeniu suszenia bielizna jest zbyt wilgotna, w celu uzyskania ż±danego rezultatu suszenia możliwe jest odpowiednie dopasowanie stopnia dosuszania i zwiększenie go w stopniach od x do xxx. Spowoduje to wydłużenie czasu trwania programu przy utrzymaniu tej samej temperatury. Po dopasowaniu stopnia dosuszania dla danego celu suszenia ustawienie pozostaje zapisane również po wył±czeniu urz±dzenia.

Z ciekawych opcji mam REDUKCJA ZAGNIECEŃ 60' lub 120'. Po zakończeniu suszenia bęben obraca się w regularnych odstępach czasu, aby zapobiec powstawaniu zagnieceń. Automatyczn± funkcję ochrony przed zagnieceniami można aktywować lub dezaktywować na 60/120 minut. Moim zdaniem to fajne jak nie masz pewno¶ci, że zd±żysz wyj±ć pranie zaraz po zakończeniu programu.
  • MetalWork SafetyMetalWork Safety
    Dorilll
    Level 16  
    Wiem, ze ma czujniki ale kiedys wstawilem na syntetyki i pranie wyszlo wilgotne. Te obracanie bebnem po suszeniu ma kazda praktycznie suszarka, ale Twoja widać ma duzo tych opcji rozbudowanych,podoba mi się 🤣 Ja czasami korzystam z opcji opozniony start, jak na przykład piore pozno wieczorem i nie chce mi sie czekac jeszcze kolejnych 2 godzin na suszarke. Wtedy nastawiam, zeby wł±czyła sie o 5 rano i rano wyci±gam. Chociaz jak kto¶ ma mieszkanie to moze nie byc dobry pomysl, bo suszarka się tlucze strasznie i ogolnie to gło¶na maszyna;)
    mjkmjk1
    Level 10  
    Dorilll wrote:
    Wiem, ze ma czujniki ale kiedys wstawilem na syntetyki i pranie wyszlo wilgotne. Te obracanie bebnem po suszeniu ma kazda praktycznie suszarka, ale Twoja widać ma duzo tych opcji rozbudowanych,podoba mi się 🤣 Ja czasami korzystam z opcji opozniony start, jak na przykład piore pozno wieczorem i nie chce mi sie czekac jeszcze kolejnych 2 godzin na suszarke. Wtedy nastawiam, zeby włączyła sie o 5 rano i rano wyciągam. Chociaz jak ktoś ma mieszkanie to moze nie byc dobry pomysl, bo suszarka się tlucze strasznie i ogolnie to głośna maszyna;)

Ja bardzo często korzystam z opóźnionego startu w pralce, tak aby rano pranie było gotowe przed wyjściem do pracy. Do szczęścia brakuje mi tylko robota, który przełoży pranie do suszarki.

Dodano po 2 [minuty]:

Dorilll wrote:
    Chociaz jak kto¶ ma mieszkanie to moze nie byc dobry pomysl, bo suszarka się tlucze strasznie i ogolnie to gło¶na maszyna;)

Naprawdę? Mojej w ogóle nie słychać. Jest zdecydowanie cichsza od pralki, a pralka podobno należy do bardzo cichych. Ustawiłem j± w łazience na parterze i jak s± zamknięte drzwi to w ogóle jej nie słychać.
    mjkmjk1
    Level 10  
    Dorilll wrote:
    Nawet jak suszyc sppdnie i bluzy,które maja suwaki i zamki?raczej suszarki maja podobna gło¶no¶ć, a wiele zalezy my¶lę od akustyki pomieszczenia. Moja w instrukcji miala chyba 66 db, Twoja ma mniej?

Na mojej producent napisał 62 dB, ale pewnie tak jak piszesz - więcej zależy od akustyki pomieszczenia. Tak czy inaczej pralkę jak wiruje słyszę, ale suszarki nie słychać.
    SAWEK101
    Level 31  
    Witam, jak większo¶ć tutaj szukam suszarki ale chcę mieć energooszczędn± klasę B, a raczej portwelooszczędn± :) , zajmowałem się sporo chłodnictwem i suszarka z pomp± ma dla mnie tylko jeden plus mianowicie ¶ci±ga kondensat do pojemnika lub kanalizacji więcej plusów nie widzę bo oszczędno¶ci to mżonka, a suszarka je¶li nagrzeje mi pomieszczenie to się nawet ucieszę bo to przyda się każdej łazience zwłaszcza latem byle było sucho w pomieszczeniu, bo jak wiemy z każdego prania wyciagamy z ubraniami ok 1l wody i trzeba co¶ z tym zrobić, latem pranie idzie na zewn±trz ale cały sezon zimowy trzeba co¶ z tym zrobić.
    Nigdy nie miałem suszarki, więc się na tym specjalnie nieznam, co to jest za okre¶lenie (suszarka kondensacyjna), je¶li kondensacyjna to znaczy że z pompa ciepła (bo pompa robi kondensację pary która skrapla się w zbiorniku) tak to rozumiem ale w opisach jest inaczej.
    Czy kto¶ ma suszarkę Indesit idv 75 , jak długo rzeczywi¶cie suszy , jakiej ¶rednicy potrzebuje przewodu wentylacyjnego?
    Czy jeszcze s± jaki¶ inne suszarki konwekcyjne na rynku bo nic nie widzę.
    Cienko mi się widzi że moje ubrania maj± się kołatać przez 150min praktycznie na sucho, nic dziwnego jak potem wyci±ga się gar¶ć kłaków z wykołatanych ubrań.
    Tak się zastanawiam czy nie lepiej zainwestować w dobry osuszacz chłodniczy je¶li miałbym pomieszczenie do suszenia (suszarkę)

Dodano po 1 [godziny] 20 [minuty]:

Już się douczyłem jak działa kondensacyjna = masa syfu do czyszczenia.
    Z tego co widzę to w pompie ciepła też sporo kultur bakteri jest także szału bez.
    Chyba najtańsza najlepsza tylko trochę straszycie t± temperatur± i kurczeniem się rzeczy.
    Ogl±dałem tego indesita i powiem że 900zł to jest drogo, ta konstrukcja powinna kosztować 600-700zł max, takie to prymitywne urz±dzenie.
    User removed account
    Level 1  
    freebsd
    Level 38  
    SAWEK101 wrote:
    Już się douczyłem jak działa kondensacyjna = masa syfu do czyszczenia.
    W kondensacyjnej BEZ pompy ciepła do czyszczenia masz suche kłaczki: https://youtu.be/UilreO-FkZ4 Tam nie ma stoj±cej wody, do której nie masz dostępu , a w której rozwija się życie. W moim modelu, gdzie woda z kondensacji jest usuwana do zbiornika, to po kilku latach zbiornik w jest nadal czysty, bez żadnych ¶ladów czegokolwiek w ¶rodku. Wygl±da jak nowy.
    SAWEK101
    Level 31  
    Już kupiłem tego indesita na alle...., umnie suszarka będzie pracowała raczej tylko przez sezon zimowy, wylot powietrza prosto za ¶cianę bez tego to bezsens kupowania takiej suszarki, bo mam gdzie suszyć w domu ale nie chcę wilgoci.
    Poczytałem jeszcze w necie i praktycznie nikt nie narzeka na t± suszarkę i prosta jak budowa cepa, żadnej elektroniki.
    Za to wszyscy byli użytkownicy przestrzegaj± przed kondensacyjn± z grzałk± , mówi± że to porażka wg, zwykłej suszarki, suszy drugie tyle dłużej i wraz nie jest idealnie, widziałem po kilku miesięcach jak wydl±da w ¶rodku ona sobie żyje własnym mikrosystemem (napewno s± wyj±tki)
    Pompa jest fajna jak jest nowa to wszystko fajnie potem zaczynaj± się schody, ja to policzyłem dla siebie (eksploatacja 5lat) i nijak mi się to nie opłaca.
    Taka ciekawostka, ci co maja ten model mówi± że ona zużywa ¶rednio ok 2-3,5kWh na wsad, bo mało kto suszy dłużej niż 60min oczywi¶cie je¶li jest podł±czona pod wentylację.
    Także przy normalnej eksploatacji suszenie pomp± ciepła + amortyzacja sprzętu nie wychodzi mnie nic taniej.
    Choć może kiedy¶ się skuszę jak rozwi±ż± pare problemów i zejd± z cen±.
    Dla mnie ważniejsze jest to by suszarka nie zarażała mi ubrań i pomieszczenia grzybami niż naci±gana klasa energetyczna.
    No i mówi± że w moim indesicie wystarczy raz na 4 wsady wyczy¶cić filtr, żadnego mycia płukania wylewania, w stanach praktycznie maj± tylko konwekcyjne, wiadomo inne ceny energii ale chodzi też o prostotę użytkowania.
    User removed account
    Level 1  
    SAWEK101
    Level 31  
    Widziałem to na filmie w sporym powiększeniu włożył kamerkę w miejsce wykraplacza nie spodobało mi się to co zobaczyłem, ale to jest moja opinia.
    Minusem też jest że musi dłużej suszyć bo powietrze się nie wymienia tylko kisi cały czas to samo, ale za to masz wodę w pojemniku bez kombinowania wentylacji więc czasem niema wyj¶cia i już, ale jest też bardzo prost± konstrukcj± to fakt.
    Ważne że ci pasuje i jeste¶ z niej zadowolony, mam nadzieje że ja też będę ze swojej, a jeszcze dwa miesi±ce temu jak kto¶ by powiedział kup suszarkę przyda się to bym go wy¶miał, każdy musi dorosn±ć.
    Dorilll
    Level 16  
    Id±c tym tropem powinni¶my zaprzestać używania lodówki (tam to potrafi gangrena szaleć), pralki (grzyb), zmywarki (złogi tłuszczu jeszcze z wigilii z 2015 roku), odkurzacza(kurz i roztocza), telefonów (zgroza to jest dopiero obrzydlistwo) i wielu wielu innych urz±dzeń. Chyba zadne badania nie wykazały by zarazków na rzeczach suszonych w suszarce ;)

Dodano po 4 [minuty]:

Zgadzam się jedynie z tym ze w takiej zwykłej suszarce rzeczy moga miec mniej bakterii, ale tylko dlatego ze s± suszone w o wiele wyższej temperaturze. W suszarce z pompa ciepla, gdzie jest 45 stopni faktycznie ciężko zabić wiele bakterii. Jednak chyba bakterie, które mamy wszędzie akurat te na naszych rzeczach nam nie zaszkodza... chyba ze kto¶ jest alergikiem, ale wtedy to zupelnie inna bajka
    User removed account
    Level 1  
    SAWEK101
    Level 31  
    Więc tak zamontowałem tego rodzynka, jestem po pierwszym suszeniu, suszarka pobiera ok 2400W za wyj±tkiem końcówki ok 10min pracuje sam bęben z wentylatorem w celu wychłodzenia, nie widzę by przegrzewały się ubrania, wsadzam rękę i s± tylko ciepłe, powietrze wylotowe też jest tylko ciepłe, spocz±tku nawet lete i mokre jak diabli, mam wylot za ¶cian± więc wszystko widać.
    Największy minus to bęben jest zwykły ocynkowany, amoże to nie minus tylko plus bo (nie popęka), pasowania plastików niezbyt dobre ale mi to nie przeszkadza, filtr jednak najlepiej będzie czy¶cić po każdym suszeniu.
    My¶lę że zużycie pr±du będzie się kształtowało na poziomie 3kWh na pełny wsad ale to się jeszcze sprawdzi.
    Je¶li kto¶ niema specjalnego komina , lub nie może zrobić wylotu za ¶cianę to stanowczo odradzam ten sprzęt.
    My¶lę że umnie się sprawdzi.
    freebsd
    Level 38  
    SAWEK101 wrote:
    Je¶li kto¶ niema specjalnego komina , lub nie może zrobić wylotu za ¶cianę to stanowczo odradzam ten sprzęt.
    To jest oczywiste, ponieważ kupiłe¶ suszarkę WYWIEWOWˇ.
    SAWEK101 wrote:
    suszarka pobiera ok 2400W
    Twój model może intensywnie suszyć, ponieważ ciepło jest "tracone". Za to zyskujesz na czasie suszenia. Ile trwało suszenie u Ciebie?
    SAWEK101
    Level 31  
    Dopiero testuję, ale ok 60-70min , jak co¶ grubego to może być dłużej, więc wychodzi mi raczej ¶rednio 3kWh, zapach hmmmm sam niewiem, napewno będzie mniejszy niż z kondensacyjnej.
    A wam ile kondensacyjne łykaj± rzeczywisty pomiar.
    User removed account
    Level 1  
    SAWEK101
    Level 31  
    1000obr jak wszyscy, choć mam 1200obr to nigdy nie używamy i przy 1000obr pralka czasem sambe ćwiczy, po prostu nie mam serca jej katować(electrolux aeg chodzi 12lat bez awarii przy rodzinie 5os), wiem że rodzaj ubrań też ma znaczenie, tak samo ilo¶ć kg, za 2tyg będę miał bardziej wyważone dane zobaczymy, za pr±d i tak zapłaciłem z góry (mam fotowoltaikę).

Masz plus że ogrzewa ci mieszkanie, moja je raczej wychładza, lub wentyluje hehe.
    Twoja na pewno ma lepszy rezultat w chłodnym pomieszczeniu, bo lepiej się wymiennik schładza.
    Ale co¶ malutko ci pr±du pobiera, może dlatego że 1600obr , pranie pewnie ma połowe wody co moje.
    User removed account
    Level 1  
    SAWEK101
    Level 31  
    Kórcze , zmieniłbym pralkę na 1600obr inwerter, ale kompletnie niewiem co kupić (jak sensownie wydać pieni±dze), tyle teraz badziewia kup człowieku i się z tym potem męcz, jak by dali na tydz na próby to czemu nie :), miałem zaufanie do elektroluxa ale po tym forum już niemam.
    Tak samo kiedy¶ moja specjalnie dopłaciłem ok 150zł by miała 1200 a tego nie używam bo nie zawsze jestem by w czasie wirowania siadać na pralkę, niby próbuje wyważać itd ale kiepsko jej to idzie ma tak od nowo¶ci, czasem jej się uda a czasem nie.
    Kiedy¶ pralka siemens rwała z kopyta na wirowanie, pranie się rozłożyło po bębnie i git, a te niektóre nowe memol± miętol± w te i wewte a efekt jak zawsze.
    User removed account
    Level 1  
    yanes
    Level 26  
    Od siebie dodam, że mam kupion± używan± pralkę Miele z 1600 obrotami na minutę i raczej z tego powodu nie padnie a ma już z 10 lat.
    User removed account
    Level 1