Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 03 Lis 2019 17:25 236700 744
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    my41s
    Poziom 32  
    Muszę kiedy¶ spróbować jaki¶ sweter wysuszyć tylko ja nie mam kosza do wełny. Może st±d zawsze miałem obawy.
    Jednak przy pewnej okoliczno¶ci najbardziej hardcorowa rzecz, która może nie tyle suszyłem, co podsuszałem to były firanki. Raz i starczy. :-)
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Dorilll
    Poziom 14  
    Ja też nie mam kosza i wszystko gra, ale na wełnie u mnie w suszarce bęben obraca sie bardzo szybko i tym sposobem swetrem nie rzuca po bębnie tylko caly czas przylega. Temperatura jest bardzo niska,praktycznie w ogóle nie grzeje
    my41s
    Poziom 32  
    Mam podstawowy model, a w nim programu dla wełny brak. Jedynie od¶wieżanie wełny. :-) W takim razie za tydzień spróbuję na czasowym. Poszukam jakiego¶ swetra, za którym, w razie czego, płakał nie będę :-)
    dozoku
    Poziom 10  
    Również szukałam suszarki, dosyć dawno temu.
    Trochę się zniechęciłam, bo jedni strasz±, że grzałka niszczy ubrania i pobiera dużo pr±du, a drudzy że pompa ciepła wysiada po 2-3 latach. Zostałam jednak zmuszona do zakupu suszarki, bo lato się skończyło a przez najbliższe miesi±ce będę potrzebować szybko wypranego i wysuszonego prania (student w domu) i tym samym przestałam się zastanawiać, co lepsze.
    Kupiłam suszarkę najtańsz± jaka była na tamt± chwilę z ekonomicznych w użytkowaniu, powiedzmy "markow±", z pomp± ciepła, która ma zużywać rocznie pr±du za ok. 130 zł (przynajmniej pocz±tkowo), za cenę 1799 zł (promocja), więc za tyle, co kosztuj± suszarki z grzałk± zużywaj±ce pr±du dwa razy więcej, model: Bosch WTH8500EPL.
    Stwierdziłam, że jak ma się "zaraz" zepsuć, nie będę przepłacać.
    Zobaczymy, jak będzie, ale może mój sposób podjęcia decyzji zachęci kogo¶ jeszcze do zakupu:)
    suszarar
    Poziom 2  
    Dzień dobry,
    również planuję zakup suszarki i prze¶ledziłam temat od pierwszego wpisu. Mam pytanie do użytkowników suszarek Miele, czy prawd± jest, że nie ma w nich sygnału dĽwiękowego sygnalizuj±cego zakończenie pracy? Dla mnie szczegół istotny, bo je¶li mam wyj±ć odzież zaraz po wysuszeniu, aby się nie wygniotła to muszę to usłyszeć, gdyż suszarka będzie stała w piwnicy. Bieganie po schodach co parę minut i sprawdzanie byłoby strasznie uci±żliwe.
    suszarar
    Poziom 2  
    Dzięki oldking rzeczywi¶cie na stronie producenta w porównaniu znalazłam , że dopiero model Activ Plus posiada brzęczyk, a dwa tańsze modele nie :(
    Mam pytanie, czy można zamontować samemu jaki¶ "brzęczyk" sygnalizuj±cy zakończenie pracy suszarki?
    Borutka
    Poziom 27  
    suszarar napisał:
    Dzięki oldking rzeczywi¶cie na stronie producenta w porównaniu znalazłam , że dopiero model Activ Plus posiada brzęczyk, a dwa tańsze modele nie :(
    Mam pytanie, czy można zamontować samemu jaki¶ "brzęczyk" sygnalizuj±cy zakończenie pracy suszarki?

Jest mało prawdopodobne, aby nie było tej sygnalizacji. Zapewne precyzyjn± informację dałoby się uzyskać w serwisie.
    Zamontowanie takowej sygnalizacji teoretycznie jest możliwe. W praktyce byłaby to jednak głęboka ingerencja w układy elektroniczne, należy więc przyj±ć że nie można.
    suszarar
    Poziom 2  
    Jest mało prawdopodobne, aby nie było tej sygnalizacji. Zapewne precyzyjn± informację dałoby się uzyskać w serwisie.
    Zamontowanie takowej sygnalizacji teoretycznie jest możliwe. W praktyce byłaby to jednak głęboka ingerencja w układy elektroniczne, należy więc przyj±ć że nie można.[/quote]
    Zadzwoniłam do Miele i pan potwierdził, że nie ma tego brzęczyka. Nie znam się zupełnie na elektryce, ale czy można zainstalować co¶ nie w układach sterowniczych samej suszarki, a np. na zasilaniu urz±dzenia jak±¶ czujkę z sygnałem dĽwiękowym?
    Borutka
    Poziom 27  
    suszarar napisał:
    czy można zainstalować co¶ nie w układach sterowniczych samej suszarki, a np. na zasilaniu urz±dzenia jak±¶ czujkę z sygnałem dĽwiękowym?

Po ustawieniu programu suszenia wy¶wietli się czas jego orientacyjnego trwania, więc można użyć choćby kuchennego minutnika z odpowiednim zakresem czasu.
    My¶lę jednak, że tematu nie będzie, bo w suszarce prawie na pewno jest sygnalizacja.
    Dorilll
    Poziom 14  
    Dodam, ze jak będziesz miał suszarke w piwnicy to i tak tego brzęczyka nie bedziesz słyszeć. Bardziej zwrócisz uwage na to, ze na dole jest juz cisza i suszenie sie skończyło. Poza tym suszarka zazwyczaj pracuje od 1.5 do 2 h a po zakończeniu przez pół godziny bęben co jaki¶ czas się przewraca wiec jak wyjmiesz 20 min pozniej to nic sie nie stanie ;)
    dozoku
    Poziom 10  
    Jestem po pierwszym suszeniu, suszyłam ręczniki, ok. 3-4 kg. Program mix. Jeden ręcznik wyszedł niedosuszony, ale już nie miałam czasu się bawić w dosuszanie, tym bardziej, że dopiero się suszarki uczę. Ale mam pytanie: czy to normalne, że nie ma żadnej wody? Powinna być chyba jaka¶ w zbiorniku? Pranie było wirowane na 1200. I drugie pytanie: pranie suszyłam, gdzie stopień suszenia był ustawiony na "0". Kto¶ może mi podpowiedzieć, co oznaczaj± poszczególne cyferki? im wyższa, tym pranie suchsze? Bałam się, że jak zmienię cyferkę na wyższ±, to pranie wyjdzie suche na wiór, poza tym trochę mnie czas przeraził, dlatego zostawiłam to "0"... Przy tym ustawieniu, pocz±tkowo czas się wy¶wietlił 1h45min, a suszyła 1h30 minut.
    Dorilll
    Poziom 14  
    Nie ma takiej możliwo¶ci,żeby nie bylo wody. Co¶ ewidentnie jest nie w porz±dku z suszark±...

Dodano po 1 [minuty]:

Nie jestem pewny, jezeli stopni jest do 2 to zapewne 0 to do prasowania(lekko wilgotne), 1 to do szafy a 2 to extra suche. Jednak zobacz w instrukcji, na pewno jest to napisane.
    Borutka
    Poziom 27  
    dozoku napisał:
    Ale mam pytanie: czy to normalne, że nie ma żadnej wody?

Je¶li to suszarka tradycyjna, to jest to możliwe. Wilgoć nie zd±żyła się skroplić i uszła nieszczelno¶ciami suszarki.
    dozoku
    Poziom 10  
    Jest to suszarka z pomp±, więc to chyba nie ta tradycyjna. Wody wyleciała ze zbiornika kropla (dosłownie). Ręczniki były dobrze odwirowane, nie były grube ale mimo to.... Nie znam się na suszarkach (jeszcze), czy komu¶ się taka sytuacja nigdy nie zdarzyła? No i gdzie ta woda mogła się podziać? I ile jej powinno z takiej ilo¶ci prania być? Dzis co¶ innego będę suszyć, bardziej chlonacego wodę i trudniej schnacego, zobaczymy dzi¶. Suszarka stoi w dosyć chłodnym pomieszczeniu choć ogrzewanym.
    dozoku
    Poziom 10  
    Nic nie jest mokre, ani pod ani z tyłu. M±ż ja obejrzał z każdej możliwej strony i wszędzie obmacał. Ale dzi¶ suszyli¶my kurtkę puchow±, bo z tego nie było opcji, żeby wody nie było. I jest! Nazbierało się prawie pół zbiornika z jednej kurtki. Będziemy suszarkę obserwować, ale rozważania na temat jej działania to już inny w±tek. Pierwotny czas suszenia to miało być 4h 30 min, skończyła suszenie po 2 godzinach.
    dozoku
    Poziom 10  
    To fakt, zobaczymy jak to będzie wygl±dać w praktyce w dłuższym czasie
    Borutka
    Poziom 27  
    Dorilll napisał:
    Strasznie straszy ten bosch tymi czasami, 4.5h😧

To dla bawełny 9kg.
    Zwykle używam program mix. Załadunek do 5kg i 90 minut
    Borutka
    Poziom 27  
    Nie suszyłbym, jakby miało być mokre :wink: Czasem jak jest silny mix (b.duże i małe), to co¶ tam się nie dosuszy. Poleży pól godziny na blacie i jest OK.
    Jakby było potrzeba, to jest jeszcze dwustopniowa opcja dosuszania, któr± można wł±czyć na stałe. Daje to ł±cznie +20 minut, ale wtedy jest zbyt suche.
    dozoku
    Poziom 10  
    Wła¶nie, ta opcja dosuszania mnie interesuje, ja mam stopnie suszenia: 0-1-2-3. Co który oznacza? W instrukcji nie jest to wyja¶nione.
    Borutka
    Poziom 27  
    dozoku napisał:
    Wła¶nie, ta opcja dosuszania mnie interesuje, ja mam stopnie suszenia: 0-1-2-3. Co który oznacza? W instrukcji nie jest to wyja¶nione.

Im wyższy stopień, tym bardziej suche i dłuższy czas suszenia. Po wybraniu programu suszenia należy naciskać wła¶ciwy guziczek i obserwować zmiany na wy¶wietlaczu (u mnie tak to działa). Efekty do¶wiadczalnie popróbować.