Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 17 Gru 2019 15:32 244662 789
    freebsd
    Poziom 37  
    exik napisał:
    Spoko, niezbyt to logiczne aby ubrania dla których bezpieczna temperatura to 40 stopni, nie skurczyły się w suszarce która suszy w 85 stopniach. No ale okej, może masz ciuchy wyj±tkowo drogie i wyj±tkowo dobrych tkanin.
    Nie, używam wielu marketowych ubrań, chociaż mam też i "specjalistyczne", jak ocieplacze nurkowe, czy bielizna w góry.
    Piszesz tu tak, że wiesz lepiej, lub że Twoje do¶wiadczenia przekładaj± się na cał± ludzko¶ć. Tak nie jest :-) Moja suszarka, zapewne jak i inne, ma program do suszenia w obniżonej temperaturze.
  • TestoTesto
    exik
    Poziom 25  
    Dobrze. Twoj± wyj±tkowo nic nie kurczy przy 70-85 stopniach. Też chcę tak±, podaj proszę model kupię sobie jako następn± kiedy moja padnie.
    exik
    Poziom 25  
    A ja nie uważam, że jest to przypadek bo nie jest to jedyny ciuszek który się skurczył. Mam też kilka koszul które się skurczyły, ale niestety nie mam drugiej takiej samej w pierwotnym rozmiarze aby pokazać to na zdjęciu. Mam również skurczony w suszarce sweterek :)
  • TestoTesto
    krzysztofm1989
    Poziom 11  
    A orientujecie sie moze jak wyglada w elektroluxach opcja otwierania drzwi w czterech kierunkach? W prawo lewo no to jasne. A pozostale? w gore i w dol? Widzial ktos jak to wyglada i dziala? Jest to w tym bez pompy za 1500zl
    Dorilll
    Poziom 14  
    Exik to uwazam, że z suszarka cos jest nie tak. To niemożliwe, może ma zepsuty termostat albo co¶ innego? Czytałem wiele opini o suszarkach i wiekszosc jst z nich zadowolona i nikt nie pisze o kurczeniu... jestes pewny ze Twoja suazarka jest z pompa w ogole?
    krzysztofm1989
    Poziom 11  
    Ma boscha seria 4 z pompa. Tez mi sie wdaje ze cos nie tak ze sprzetem bo opini suszarka ma sporo i raczej dobre
    exik
    Poziom 25  
    O jezu no to już się zaczyna robić bezsensowna paplanina. Tak, wiem jak± mam suszarkę, podałem model kilka postów wyżej i pofatyguj się aby sobie samemu sprawdzić w sieci czy jest z pomp± czy bez pompy. No bez jaj.

Nie rozumiem w ogóle dlaczego uważasz że z suszark± jest co¶ nie tak? Suszarka jest nówka blaszka, porz±dna i suszy poprawnie. To nie jest tylko mój przypadek, wystarczy wpisać w google "suszarka kurczy ubrania" i będzie tam dziesi±tki innych forów, tematów i dyskusji na ten temat i tam ludzie bez ogródek przyznaj±, że suszarki kurcz± im pewne rodzaje ubrań i tak po prostu jest. Dużo ciuchów jest obecnie słabej jako¶ci, ze sztucznych materiałów, z dodatkiem elastanu, wrażliwych na wysokie temperatury. S± tam tysi±ce takich przypadków i nic w tym dziwnego.

Ciężko tylko w tym temacie znaleĽć szczer± i rzeczow± opinię, skoro w całym temacie w kółko pisz± 3 osoby (w tym Ty, bo masz tu 111 odpowiedzi, czyli 100% Twoich postów)

Ja napisałem szczerze, rzeczowo i konkretnie, udowodniłem to wrzucaj±c zdjęcia. I to jest opinia nie dla Ciebie czy freebsd'a, bo wy już macie jakie¶ suszarki, tylko dla osób które chc± dopiero jak±¶ kupić. Po to aby miały ¶wiadomo¶ć tego, że jednak NIE WSZYSTKO można bezpiecznie suszyć w suszarce i WSZĘDZIE można o tym przeczytać, tylko nie w TYM temacie.

Cytat:
    Ma boscha seria 4 z pompa. Tez mi sie wdaje ze cos nie tak ze sprzetem bo opini suszarka ma sporo i raczej dobre

Ze sprzętem jest wszystko w porz±dku. Suszarka wysuszyła już ze sto kilo prania i suszy poprawnie, co nie zmienia faktu, że pewne rodzaje ubrań się kurcz± - kilka sztuk, ale się kurcz±.

A jak chcecie, to wy¶lę tamto zdjęcie do Boscha, z zapytaniem czy suszarka jest uszkodzona, bo na forum mówi± że jest. Zobaczymy co odpisz±, mogę tę odpowiedĽ tu wrzucić. Bo na prawdę nie s±dzę, że przyjedzie serwis i zacznie naprawiać suszarkę bo kurczy niektóre ubrania.
    Dorilll
    Poziom 14  
    Ja mam sie pofatygowac???po pierwsze nie zauważyłem po drugie ja chcialem Tobie pomóc rozwi±zać ten problem. Tak dla mnie to dziwne, ze suszarka skurczyla Ci tyle ubran bo sam mam suszarke w domu, w ktorym mieszka 6 osob w tym trójk± dzieci. Pralka chodzi praktycznie codziennie i wszystko co piore l±duje w suszarce. Nic ale to nic mi sie nie skurczylo a jezeli sie skurczylo to w takim stopniu ze ja ani ktokolwiek inny tego nie zauwazyl. I mam wiele rodzajow rzeczy w tym naprawdę delikatnych ktore bez problemu przezywaja pobyt w suszarce. Ponadto poleciłem suszarke 3 osobom z rodziny, u kazdych jest prania pelno i rowniez wszystko co w pralce l±duje w suszarce. Kazdy jest zachwycony sprzętem, suszymy nawet latem w niej i nigdy od nikogo nie usłyszałem o kurczeniu i tez widze, ze chodz± w normalnych rzeczach. Wiec dalej uwazam, ze cos z Twoja suszarka jest mie tak. Moze bosch wlasnie tak ma, bo ja wczesniej tez mialem Boscha, ale bez pompy i ona juz mi na przykład kurczyła, dlatego zaryzykowałem i mimo ze byla sprawna wymienilem ja na now± i to byla jedna z najlepszych decyzji.
    exik
    Poziom 25  
    Dobra, piszę do Boscha, wrzucam tamto zdjęcie i powiem, że na forum sugeruj± uszkodzenie suszarki :D :D
    Dorilll
    Poziom 14  
    Ja wiem co Ci odpisza. Ze proszę suszyć rzeczy zgodnie z tym co mowi metka. Czyli dupa blada, większo¶ć metek zakazuje suszenia, gdyby tym sie sugerowac to suszarka bylaby zbędnym gratem w domu. Otwieralem kilka razy suszarke w trakcie suszenia i rzeczy s± dosłownie lekko cieple wiec nie wiem co by mialo je skurczyc.

Dodano po 6 [minuty]:

Otwórz j± tak w połowie suszenia i zobacz jak ciepłe jest pranie. Powinno byc jedynie letnie. Bo jak w bebnie jest np. 50 st to samo pranie nagrzeje sie tak do 40-45 stopni
    exik
    Poziom 25  
    Napisałem maila, wysłałem na adres serwisu i na informację produktow± także przyjd± pewnie 2 odpowiedzi. Podałem im link też link do tej dyskusji. Suszarka z pomp± ciepła suszy w temperaturze 54 stopni i tak± temperatur± s± traktowane ubrania wewn±trz suszarki.
    exik
    Poziom 25  
    No program dobieram raczej odpowiednio - z instrukcj± w ręku.
    freebsd
    Poziom 37  
    exik napisał:
    Dobrze. Twoj± wyj±tkowo nic nie kurczy przy 70-85 stopniach.
    Spróbuj zrozumieć, że Twoje do¶wiadczenie jest tylko Twoje. Moja suszarka działa, nic nie ¶mierdzi i nic sie nie kurczy, a kosztowała grosze. Model i jej zdjęcia znajdziesz na moim blogu. Chyba, że wiesz lepiej?

Do tego nie wiem sk±d wiesz, w jakiej temperaturze odbywa się suszenie w mojej suszarce.
    Naczytałe¶ się i piszesz, jak by¶ wszystko wiedział - to wynika z Twoich wypowiedzi.

Dodano po 3 [minuty]:

exik napisał:
    Napisałem maila, wysłałem na adres serwisu i na informację produktow± także przyjd± pewnie 2 odpowiedzi. Podałem im link też link do tej dyskusji.
    No i brawo, albo masz co¶ nie tak ze sprzętem (Niemcy słyn± ostatnio z fałszowania danych np. o ekologii, lub kiepskiej jako¶ci produktów bazuj±cych na wyobrażeniach dawnej marce), lub popełniasz jaki¶ bł±d. Zastanawia mnie jeszcze, jak moze bawełna skurczyć sie w 50 stopniach - strach prasować...
    Dorilll
    Poziom 14  
    No dokładnie...

Dodano po 3 [minuty]:

A poza tym ktos tu kiedy¶ pisal, ze mierzył temperaturę w trakcie suszenia . W samym bebnie bylo ponad 70 ale juz samo pranie mialo lekko ponad 60. Wiec jak w takiej suszarce z pompa jesr 50 cos to samo pranie nagrzeje sie do ok 45 stopni. I tak jest, sam sprawdzałem;)
    exik
    Poziom 25  
    Znam zasadę działania tego sprzętu i wiem w jakich temperaturach odbywa się suszenie w przypadku suszarek z pomp± ciepła i bez pompy i niczego tu nie wymy¶lisz. Klasyczna kondensacyjna 82 stopnie, kondensacyjna z pomp± ciepła 54 stopnie. Obie mog± posiadać programy "delikatne" dla specyficznych tkanin. Niemniej nie s±dzę, aby bawełniany t-shirt był delikatny.

Bosch poprosił o numer telefonu, zadzwonili do mnie i powiedzieli, że przy¶l± serwisanta aby to sprawdził. Mam czekać na kolejny telefon odno¶nie terminu.
    krzysztofm1989
    Poziom 11  
    Freebsd jaka masz suszarke bo nie moge zlalezc na blogu a widze że chwalisz sobie j±
    freebsd
    Poziom 37  
    No OK, poniżej do przemy¶lenia dla osób używaj±cych mózgu.

Tu jest tekst "inżynierski, a nie z "pudelka" dotycz±cy temperatury w suszarce do ubrań: https://products.geappliances.com/appliance/gea-support-search-content?contentId=20985 Wg tego, oraz wiedzy jak działa pompa ciepła, można stwierdzić, że suszarki z pomp± ciepła maj± za nisk± temperaturę suszenia. Wynika to bezpo¶rednio z ograniczeń technicznych. Marketing przedstawił wadę jako zaletę i teraz osoby o niskiej wiedzy technicznej powtarzaj± t± bajkę za sprzedawcami. I jeszcze jej broni±...

Przecież klasyczna suszarka, bez pompy ciepła, może uzyskać nisk± temperaturę, wystarczy spirala grzejna o mniejszej mocy, podział grzałki na więcej segmentów, zasilanie jedn± połow± sinusoidy, sterowanie "grupowe" zasilania grzałki, itp. Tak samo suszarki z palnikiem gazowym mog± mieć palnik o mniejszej mocy. Polecam stronę https://www.walmart.com/ by się przekonać, że takie "straszne" suszarki, jak gazowe, s± nadal dostępne.

Powtórzę, nie ma żadnego problemu technicznego, by suszarka bez pompy ciepła uzyskiwała nisk± temperaturę suszenia. ŻADNEGO. Więc czemu producenci stosuj± temperaturę około 60 stopni do suszenia? Może wynika to z badań i mówi co¶ o efektywno¶ci i czasie suszenia?

Dodano po 11 [minuty]:

krzysztofm1989 napisał:
    Freebsd jaka masz suszarke bo nie moge zlalezc na blogu a widze że chwalisz sobie j±
    Tu jest jeden z moich wpisów o mojej suszarce: https://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/04/suszarka-kondensacyjna-do-ubran-jaka.html
    Model już stary i do tego kupiony w GB. Lecz to nie jest zasługa tego konkretnego modelu. Tak działaj± suszarki tego typu, klasyczne, bez pompy ciepła. Nie ma nic, ale to nic, niezwykłego w moim modelu suszarki. Od dziesięcioleci miliony takich urz±dzeń działaj± na ¶wiecie. Może w europie mniej, ale USA/Canada... Ciekawe, czy jest tam dom (nie mieszkanie) bez suszarki do ubrań. Za to w Niemczech, Szwajcarii, Francji czy Grecji suszarki s± rzadko spotykane. Osobi¶cie staram się unikać sprzętów niemieckich - do¶wiadczenie uczy, że jad± tylko na dawnej opinii i może w ich suszarkach jest co¶ skopane lub oszukane. Kupiłem ostatnio niemieck± pralkę - szału z jako¶ci± prania zdecydowanie! nie ma (plus oszustwa, bo jak to inaczej nazwać?, na ekologii) -, ale wygrała przecen± o 30 %. Była tak tania, że je¶li bezawaryjnie popracuje 4 lata to uznam to za sukces i z przyjemno¶ci± pozbędę się jej.

Dodano po 8 [minuty]:

Dodam jeszcze jeden merytoryczny tekst: https://www.hunker.com/12003256/the-maximum-temperature-for-a-clothes-dryer
    Dorilll
    Poziom 14  
    Freebsd czemu za niska? Skoro pranie wychodzi suche w miare normalnym czasie ( max do 2h) to chyba raczej jesr ok. Co do samego boscha no ja ogolnie mam dobre zdanie, uwazam ze zmywarki s± jedne z najlepszych pod wzgledem jakosci zmywania i ukladu koszów, o bezawaryknisci juz nie mówię bo to jednak i u boscha sie ponoc skonczylo, chociaz pracuje u mnie nowy model juz prawie 4 rok bez awarii codziennie(poprzedni 10 lat codziennego łomotu). A z kolei większo¶c osób mojego otoczenia, które miala albo nadal ma zmywarki innych firm nie jest z nich zadowolona (domywanie)
    freebsd
    Poziom 37  
    Dorilll napisał:
    Wiec jak w takiej suszarce z pompa jesr 50 cos to samo pranie nagrzeje sie do ok 45 stopni. I tak jest, sam sprawdzałem;)
    Samochód na słońcu w ¶rodku może się bardziej nagrzać. Tak samo pranie susz±ce się na słońcu. Jaki to materiał może się tak mocno, jak na zdjęciach, wst±pić, przy takiej temperaturze? Jeszcze raz powtórzę, lepiej nie prasować, bo żelazko jest gor±ce... :-D

Dodano po 2 [minuty]:

Dorilll napisał:
    Freebsd czemu za niska?
    Ponieważ w innych konstrukcjach jest wyższa, a nie ma problemu, by uzyskać niższ±. Dodaj±c do tego znajomo¶ć działania pompy ciepła, lodówki, klimatyzacji wychodzi, że 2+2=4. Niska temperatura wynika z ograniczeń technicznych, a wmawia się, że to co¶ chroni i ubrania się nie niszcz±.
    Przeczytaj uważnie ten wpis: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18345344#18345344
    Dorilll
    Poziom 14  
    Może i tak jest, ale mi poprzednia suszarka kurczyla rzeczy, a nowa nie. Widzę kolosaln± różnice nawet w samym dotyku i zapachu. Nigdy bym nie wrócił do poprzedniej suszarki i nikt mnie nie przekona ze 50 st nie jest łagodniejsze dla rzeczy jak 70. Jednak nie mowie, ze Twoja suszarka jest zla, przeciez nie kłamiesz i musi cos w tym być. Niech każdy chwali to co używa i jest z tego zadowolony
    krzysztofm1989
    Poziom 11  
    Utwierdzilem sie w przekonaniu do zakupu suszarki bez pompy. Obecnie najodpowiedniejsza to elektrolux ew6c527pp bo ma najwazniejsze funkcje i ma tez opcje delikatnych co wg instrukcji obniza temperature takze moze nie spotka mnie przypadlsc exik'a... Myslalem tez o uzywanej albo powystawowej z niemiec ale czytalem opinie i potwierdzaly one to co napisal freebsd - wiele uzytkownikow narzekalo na jakosc suszenia i kurczenie. Takze pozostaje przy sprzecie PL. Po zakupie dam znac jakie efekty.
    freebsd
    Poziom 37  
    Dorilll napisał:
    Niech każdy chwali to co używa i jest z tego zadowolony
    Dokładnie tak, pozdrawiam :-)
    Jeszcze ma zarejestrowane zużycie energii (z kilku miesięcy) przez suszarkę z pomp± ciepła. Musze znaleĽć komputer z windows, oraz wolny wieczór, i opracować te dane. Ciekawe, czy badana suszarka z pomp± ciepła zużywa mniej energii od takie bez pompy, jak moja :-) To może być ciekawe.
    freebsd
    Poziom 37  
    Dorilll napisał:
    Może faktycznie kurcze z tym boschem co¶ jest...
    Boch'em, Lidl'em/Parkside, Audi, BMW, VW, Miele, itp.
    Np. nowa pralka gorzej dopiera, niż taka pełnoletnia...
    Dorilll
    Poziom 14  
    No miele mam akurat ja pralke i odkurzacz. Będę bronił do upadłego, nie maj± sobie równych. Naprawde. Pralka ma juz 9 lat, chodzi niemal codziennie... perfekcja w każdym calu, ale wnosilo j± po krętych schodach 4 chlopa, 98 kg robi swoje

Dodano po 1 [minuty]:

Dlatego może po suszarce electrolux skusze sie na miele o ile pralka bedzie nadal trzymać klase
    zab28
    Poziom 11  
    Prawda jest taka ze pompa ciepła to wymy¶l tych zje.ów unijnych. Ekologia ekologia i jeszcze raz ekologia! Tylko co? Naszym KOSZTEM! Ja na swoja suszarkę czekam od 29 listopada bo tylko z pomp± ciepła wciskali . Gdyby suszarka condensacyjna faktycznie miałaby za wysoka temp suszenia i kurczyla ubrania to gwarantuje wam ze producenci na pewno by ja obniżyli. Koszt takiego zabiegu to naprawde grosze sa. Tak jak pisalem wyzej będę robił pomiary temp i zobaczymy ile stopni bedzie
    Co do kurcz±cych sie ubrań to może faktycznie dołożyć parę groszy więcej i kupic co¶ bardziej markowego.