Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez?

fafiks 05 May 2020 09:58 374196 1066
Bosch
 • #811
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  A mi wylot powietrza stopił mydło, bo suszarka stoi na pralce i obok jest półka . Suszarka stoi nie zabudowana przylega, do ¶ciany i nic nie szura bo jest wytłumienie.
 • Bosch
 • #812
  colonial79
  Level 10  
  Kupiłem dzisiaj pralkę Sharp ES-HFH714AW3 i suszarkę Sharp KD-HHH7S7GW2-PL z konieczno¶ci, ponieważ w bloku bardzo mało miejsca, a te sprzęty powinny się zmie¶cić na głęboko¶ć, bo z tym wymiarem bieda. Co do dokładnych wymiarów nie uzyskałem odpowiedzi ani od sprzedawcy, ani od dystrybutora w Polsce, nie ma do nich też fabrycznego ł±cznika. Przekopuj±c forum elektrody natrafiłem na ciekaw± sugestię i zastanawiam się czy można takie urz±dzenia dodatkowo wyciszać od ¶rodka? Zamierzam wygłuszeniem pokryć ¶cianki, o ile zmie¶ci się materiał, bo wnęka graniczy z pokojem i hałas może być dokuczliwy.
 • #813
  Borutka
  Level 29  
  colonial79 wrote:
  Kupiłem dzisiaj pralkę Sharp ES-HFH714AW3 i suszarkę Sharp KD-HHH7S7GW2-PL z konieczno¶ci, ponieważ w bloku bardzo mało miejsca, a te sprzęty powinny się zmie¶cić na głęboko¶ć, bo z tym wymiarem bieda. Co do dokładnych wymiarów nie uzyskałem odpowiedzi ani od sprzedawcy, ani od dystrybutora w Polsce, nie ma do nich też fabrycznego ł±cznika. Przekopuj±c forum elektrody natrafiłem na ciekaw± sugestię i zastanawiam się czy można takie urz±dzenia dodatkowo wyciszać od ¶rodka? Zamierzam wygłuszeniem pokryć ¶cianki, o ile zmie¶ci się materiał, bo wnęka graniczy z pokojem i hałas może być dokuczliwy.

  Zacz±łbym od sprawdzenia, czy urz±dzenia najwyższej klasy maj± w jakikolwiek sposób wygłuszane obudowy. Samo skuteczne dobranie wła¶ciwych materiałów wygłuszaj±cych (maty bitumiczne, pianka, g±bka, filc itp), wymaga przemy¶lenia i pewnej wiedzy. Do tego ewentualny wpływ zabiegu na temperaturę i wilgotno¶ć wewn±trz urz±dzenia oraz gwarancji. Można popróbować i zacz±ć od postawienia suszarki na karimacie i kocu, a także ułożenie jakiego¶ materiału na zewnętrznych ¶ciankach suszarki lub w jej otoczeniu.
 • Bosch
 • #814
  pacpaw
  Level 11  
  mjkmjk1 wrote:
  Cze¶ć
  Suszarka (Bosch WTX87MH0PL) przyjechała w czwartek, więc testuje j± od kilku dni.

  3 razy suszyłem taki mix codziennych ubrań typu koszulki, bielizna, spodnie bawełniane, dresy itp. Za każdym razem przełożyłem cał± zawarto¶ć pralki 9 kg (przed praniem bęben wypełniony w cało¶ci, ale nie ciasno). W suszarce mokre i odwirowane pranie zajmowało ok. 2/3 objęto¶ci bębna. Nie sprawdzałem etykiet (żona odcina dzieciom z ubrań), nie sortowałem, po prostu wszystko przełożyłem do suszarki. Suszenie "do szafy" bez zarzutu. Wszystko suche, miękkie i nie wymięte. Żona zadowolona, bo ubrania s± w takim stanie, że absolutnie nie ma zamiaru ich prasować. Przy dwójce dzieci to jest oszczędno¶ć czasu 15-20 minut dziennie, pr±du na żelazko nie licz±c.

  1 raz suszyłem ręczniki - tak samo pełny wsad z pralki 9kg (ok. 15 ręczników ¶redniej wielko¶ci). Rezultat - tak samo, wszystko wysuszone i miękkie. Celowo nie dawałem płynu do prania. Następnym razem dodam, aby zobaczyć czy jeszcze nie będ± bardziej miękkie.

  2 razy suszenie po¶cieli, analogicznie z wypełnionej pralki. Z obaw± obserwowałem co się będzie działo z prze¶cieradłami frotte z gumk±, ale nic się nie zwijało. Tak sobie my¶lę, że może gdybym suszarkę zapakował w całej objęto¶ci odwirowanym praniem, to może zawarto¶ć nie miałaby swobody przemieszczania, ale w moim przypadku nic się nie zwijało w kulę. Za pierwszym razem suszyłem dwa komplety po¶cieli + prze¶cieradła z jednoosobowych łóżek (140x200). Za drugim komplet po¶cieli z dużego łóżka 220 x 200 + 2 prze¶cieradła.

  1 raz suszyłem kurtki. Znów podobnie jak poprzednio - dwie narciarskie kurski z dużych dzieci (wielko¶ci dorosłych). W pralce 9kg zajęły luĽno cał± objęto¶ć. Wyprane i odwirowane na niepełnej mocy (1000 obr.). Suszone na programie "delikatne". Kurtki także wysuszone, chociaż wewn±trz, na grubych szwach, tam gdzie była gruba warstwa polara (np. w kapturze) wydaj± się nie do końca wysuszone. Może gdybym wybrał najwyższy poziom wysuszenia "szafa +", albo suszył na lewej stronie, to efekt byłby lepszy.

  Zatem podsumowuj±c, nie mam żadnych zastrzeżeń. Do¶wiadczenia bardzo krótkie i niemiarodajne, ale na razie nic mi się nie zwinęło w kulę. Mam nadzieję, że moja przydługa opinia komu¶ się przyda. System czyszczenia z kłaczków opiszę w odrębnym po¶cie.

  Dodano po 29 [minuty]:

  Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? Suszarka kondensacyjna z pomp± ciepła czy bez? I jeszcze kilka informacji jak wygl±da ten filtr kłaczków. Żeby nie opisywać zrobiłem po prostu fotografie. Jak widać z bębna wszystko leci przez typow± komorę w obudowie drzwi, ale nic się tam nie zatrzymuje tylko jest zasysane niżej w okolice kondensatora. Pierwszy pojemnik ma gęst± siatkę filtruj±c± tuż przed kondensatorem (więc chyba na drodze najsilniejszego ci±gu powietrza), ale ułożona jest pod k±tem ok. 45 stopnia. Wydaje mi się, że te kłaczki opadaj± z niej grawitacyjnie do dolnego zbiornika, w którym się gromadz±. W górnym zbiorniku jest mało kłaczków, tylko trochę wła¶nie na siatce przed kondensatorem. Do kondensatora dostęp jest od przodu i od dołu (gdyby kto¶ chciał odkurzyć. Wydaje mi się, że jednak z tyłu suszarki widziałem też łatwo wyjmowalny moduł na tej samej wysoko¶ci, który powinien dać dostęp do tyłu kondensatora.


  Jakie masz przemyslenia dzisiaj? AutoClean sie sprawdza czy jednak SelfCleaning Condenser bylby lepszym wyborem? Szukam czego¶ Boscha, z serii 8, aby.postawic w słupku i wpadla mi w oko Twoja opinia.
 • #815
  zygit78
  Level 2  
  Też się zastanawiam nad Boschem serii 8 z AutoClean - dokładnie WTX87K40PL (do jutra znalazłem promkę na pewnej stronie). Z tego co naogl±dałem się i naczytałem o tych różnych suszarkach, to raczej należy omijać Self Cleaning Condenser. W większo¶ci modeli Bosch'a z tym samoczyszcz±cym się kondensatorem/skraplaczem (a tak wła¶ciwie parownikiem :D bo tylko on jest obmywany) nie ma dostępu do niego bez robienia jakich¶ przeróbek w stylu wycinania dziur. Jak dla mnie odpada to rozwi±zanie, bo nie chce mi się wierzyć, że woda która spływa grawitacyjnie na ten wymiennik ciepła, usunie cokolwiek z tych lamelek. Poza tym moczenie tego syfu tylko będzie sprzyjało przyklejaniu się go do powierzchni lamelek. Natomiast to drugie rozwi±zanie o pół do całego tysi±ca droższe, wygl±da obiecuj±co. AutoClean ma klapkę serwisow± do dostępu do parownika, ma również filtr siatkowy zamontowany pod skosem w klapie serwisowej, który jest obmywany wod± i spłukuje kłaki do wyjmowalnego zbiornika który jest pod spodem. Wygl±da to ok. Widać nawet na niektórych filmikach kilka uszczelek które wydaj± się solidne i możliwe że dobrze uszczelniaj± cało¶ć (lepiej niż wkładki przy drzwiach bębna). Plusem jest też, że odpada czyszczenie filtra w drzwiach bębna po każdorazowym użyciu suszarki. Jeszcze się gryzę z zakupem, ale raczej jutro zakupię j±. Dodatkowo sprawdzałem instrukcje i s± dwa programy "konserwacyjne" w tej konkretnej suszarce, więc nie trzeba wchodzić w jakie¶ menu serwisowe do testowania poszczególnych elementów suszarki, żeby wymusić kilka płukań w celu wyczyszczenia większo¶ci syfu z układu.
 • #816
  lukiiiii
  Level 28  
  Macie jaki¶ patent na czyszczenie tych lamelek? Może jaki¶ ¶rodek co by się ten syf odkleił? Sprężone powietrze nie daje rady. Ma w planach wtargać do domu mały kompresor (24l) i to przedmuchać ale nie spodziewam się jakiego¶ super efektu.
 • #817
  zygit78
  Level 2  
  Pewnie można zastosować jaki¶ płyn do skraplaczy w instalacjach chłodniczych, ale bez rozbierania raczej się nie odbędzie. Jak dmuchać zaczniesz z przodu parownik , to cały syf skończy na skraplaczu który jest tuż za nim.
 • #818
  pacpaw
  Level 11  
  zygit78 wrote:
  Też się zastanawiam nad Boschem serii 8 z AutoClean - dokładnie WTX87K40PL (do jutra znalazłem promkę na pewnej stronie). Z tego co naogl±dałem się i naczytałem o tych różnych suszarkach, to raczej należy omijać Self Cleaning Condenser. W większo¶ci modeli Bosch'a z tym samoczyszcz±cym się kondensatorem/skraplaczem (a tak wła¶ciwie parownikiem :D bo tylko on jest obmywany) nie ma dostępu do niego bez robienia jakich¶ przeróbek w stylu wycinania dziur. Jak dla mnie odpada to rozwi±zanie, bo nie chce mi się wierzyć, że woda która spływa grawitacyjnie na ten wymiennik ciepła, usunie cokolwiek z tych lamelek. Poza tym moczenie tego syfu tylko będzie sprzyjało przyklejaniu się go do powierzchni lamelek. Natomiast to drugie rozwi±zanie o pół do całego tysi±ca droższe, wygl±da obiecuj±co. AutoClean ma klapkę serwisow± do dostępu do parownika, ma również filtr siatkowy zamontowany pod skosem w klapie serwisowej, który jest obmywany wod± i spłukuje kłaki do wyjmowalnego zbiornika który jest pod spodem. Wygl±da to ok. Widać nawet na niektórych filmikach kilka uszczelek które wydaj± się solidne i możliwe że dobrze uszczelniaj± cało¶ć (lepiej niż wkładki przy drzwiach bębna). Plusem jest też, że odpada czyszczenie filtra w drzwiach bębna po każdorazowym użyciu suszarki. Jeszcze się gryzę z zakupem, ale raczej jutro zakupię j±. Dodatkowo sprawdzałem instrukcje i s± dwa programy "konserwacyjne" w tej konkretnej suszarce, więc nie trzeba wchodzić w jakie¶ menu serwisowe do testowania poszczególnych elementów suszarki, żeby wymusić kilka płukań w celu wyczyszczenia większo¶ci syfu z układu.


  daj znac jak kupisz i pochwal opinia
 • #820
  Tadek_Maciejewski
  Level 6  
  Po 5 latach zamawiam kolejn± suszarkę kondensacyjn±. Obecnie posiadam niesprawn± Siemens IQ700 WT45W560PL - kondensacyjna z pomp± ciepła. Kupiłem za 3100 PLN. Wła¶nie wyzionęła ducha. Jak czytam sobie o kondensacyjnych z pompami ciepła : Electroluxach, Boschach, Siemensa, Beko, które ledwo dożywaj± 5 lat to mi ochota drugi raz na tak± technologię odchodzi. Różnica 100 PLN rocznie w cenie pr±du, nie zamortyzuje się nigdy, przy wymianach sprzętu co 3-4 lata. Pan "złota r±czka" w mojej wymienił już rolkę (padła - koszt 100 PLN głównie robocizny, bo rolka to ok 30 PLN z przesyłk±), rozebrał też cało¶ć aby dostać się do "samoczyszcz±cego" się skraplacza - podejrzenie było, że ze względu na zgromadzony w nim syf suszarka nie grzeje. A syfu było sporo i to pomimo każdorazowego czyszczenia filtrów (i tu uwaga : wycięcie dziury serwisowej nic nie daje, bo syf zbiera się w drugiej nagrzewnicy, do której dostępu z przodu nie ma - trzeba rozebrać cał± suszarkę, wł±cznie z demontażem bębna). Koszt : 200 PLN za rozkręcenie suszarki i próbę reanimacji. W Siemensie padła pompa ciepła , albo programator, albo płyta steruj±ca. Wymiana pompy ciepła to co¶ koło 1800 PLN, płyty steruj±cej 800, a programatora 600. Szczelno¶ci układu nie sprawdzałem (a i z nabiciem też jest problem). Dałem sobie spokój. Wła¶nie zamawiam Boscha kondensacyjnego z grzałk±. Cena sprzętu : 1700 PLN. O żadnej pompie ciepła nie chcę nawet słyszeć. W przypadku awarii grzałki, wymiana kosztuje 300-400 PLN. Z programów, które tak mnie cieszyły zanim wybrałem Siemensa (prasowanie par±) skorzystałem dosłownie przez 5 lat : 2 razy ;) I tak koszule trzeba uprasować, za to lekko wilgotne rzeczy można z każdej suszarki włożyć do szafy.
 • #822
  freebsd
  Level 39  
  Tadek_Maciejewski wrote:
  W przypadku awarii grzałki, wymiana kosztuje 300-400 PLN.
  U mnie ta grzałka skonstruowana jest przy użyciu spirali grzejnej, a wła¶ciwie to dwóch (regulacja mocy). Koszt samej spirali grzejnej to około 20 zł i można j± zupełnie bezproblemowo samemu "nawin±ć" w grzejniku suszarki. Zapewne w twojej będzie tak samo.

  Tadek_Maciejewski wrote:
  Różnica 100 PLN rocznie w cenie pr±du, nie zamortyzuje się nigdy, przy wymianach sprzętu co 3-4 lata.
  Z mojego do¶wiadczenia w±tpię, by ta różnica wynosiła aż 100 zł rocznie.

  Tadek_Maciejewski wrote:
  Wła¶nie zamawiam Boscha kondensacyjnego z grzałk±. Cena sprzętu : 1700 PLN.
  Tańszych nie ma na rynku? Suszarka bez pompy ciepła ma konstrukcję przypominaj±ca brakiem skomplikowania konstrukcję cepa. Można kupić najtańsz±, a i tak będzie działać :-)

  .
 • #823
  Tadek_Maciejewski
  Level 6  
  Suszeń ¶rednio miałem 1-2 dziennie (10-12 w tygodniu). Nie chodzi nawet o to, że było ich dużo czy mało - ale, że sprzęt jest nienaprawialny. Biorę boscha, bo ze starej odzyskam pompę wody (być może i silnik). Kupiłbym Samsunga/LG, ale nie znalazłem kondensacyjnych z grzałk±.
 • #824
  Dorilll
  Level 17  
  Wg mnie to bardzo ładny wynik, wszysyko w końcu kiedys musi się zepsuć. Przy bardziej standardowym używaniu nie wiem jakies 4-5 pran w tyg wytrzymalaby by pewnie z 8-9 lat. Nie mniej jednak zebys nie zdziwil sie teraz, że w nowej bedziesz mial 5 suszen tyg bo połowy nie będziesz mógł w niej suszyć;)
 • #825
  Tadek_Maciejewski
  Level 6  
  Oj tam. Kondensacyjna bez pompy ciepła wytrzyma. Nie widzę też powodów, dla których te same ubrania nie będ± mogły być suszone w nowej, skoro mogły być suszone w starej. Co do ceny - 1700 to przyzwoita cena za nowego Boscha. Taniej to już AEG/Electrolux/Ariston - jako¶ zaufania nie mam. Do beko też. Kupiłbym wywiewow± ale nie mam jak podł±czyć rury. Więc została kondensacyjna bez pompy. No ... zobaczymy. Sprzęt już jedzie.
 • #827
  Tadek_Maciejewski
  Level 6  
  Dorilll wrote:
  No różnica jest taka że ta co jedzie suszy w 80 stopniach, a ta stara suszyla w 50 ;)


  Eee tam. Nie ma co panikować. Bosch WTG86400PL, którego kupiłem suszy standardowo w 60C bawełnę. Dla porównania Siemens WT45W561PL z pomp± ciepła, bawełnę suszy w temperaturze albo 60C, jak mówi± dane techniczne, albo 55C (jak mówi± dane techniczne). Bosch tylko na niektórych programach osi±ga 70C, więc tym się nie przejmuję. Ludzie susz± w grzałkowych i jest bardzo dobrze, nic się nie niszczy. Pompy ciepła siadaj± jak muchy. Naprawa indukcyjnej z pomp± kosztuje tyle co nowe urz±dzenie na grzałkę. W mojej ocenie nie ma sensu przepłacać.

  --- EDIT ---

  pierwsze dwa suszenia za mn±. Z tego co widzę, suszarka (jej obudowa) jest bardzo ciepła, kondensacyjna była lekko ciepła. Oczywi¶cie suszy szybciej. Bardzo dużym plusem jest wyci±gany kondensator, który można normalnie wyczy¶cić. Urz±dzenie wygl±da dobrze, działa i nowe na gwarancji kosztuje tyle co naprawa starego
 • #828
  internick
  Level 35  
  Małżonka czyta o suszarkach, bo zamierzamy kupić jeszcze w sierpniu.
  Upatrzyła trzy modele (wszystkie z pomp± ciepła):
  - Bosch WTR87TW0PL (większo¶ć sprzętu w domu tej firmy, pralka która stoi obok także oraz dobry wymiar)
  - Samsung DV90M6200CW ("bo ma silnik inwerterowy")
  - Samsung DV90N62632W ("bo jest mniejsza niż w/w i ma silnik inwerterowy)
  Czytam ten temat od końca i nie widzę żeby kto¶ tu polecał Samsunga ze względu na nowoczesny silnik. Kto¶ pyta o model 62632 i nikt Mu nie odpowiada.
  Ten model Boscha się przewija, ale już w innym (Bosch WTY87783PL) kto¶ skarży się na efekt kurczenia ubrań: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3615435.html
  Widzę, że w Boschu dochodzi problem z samoczyszcz±cym się kondensatorem oraz fakt, że kręc± się w jedn± stronę.
  Doradzicie co¶ sensownego?
 • #829
  Tadek_Maciejewski
  Level 6  
  Bosch to jest to samo co Siemens. Miałem - z pomp± ciepła drugi raz nie kupię. Brak możliwo¶ci wyczyszczenia wymiennika nie jest problemem, a poważn± wad± konstrukcyjn±, prowadz±c± do zniszczenia suszarki. Co do Samsunga to pan złota r±czka niekoniecznie był skłonny polecić mi Samsunga - jest taki jak inne. Je¶li więc upierasz się na tak± z pomp± ciepła, to po prostu weĽ tak±, która ładniej wygl±da. Za długo zapewne nie pochodzi, a za 4-5 lat kupisz sobie now±. I w sumie tyle.
 • #830
  Dorilll
  Level 17  
  Tadek ma rację i im taniej tym lepiej. Ja bronię dalej swojego electroluxa, za mn± kilka set suszeń i chodzi jak miod malina. 5 innych osób z rodzinny tez ma ten sam model i jest zachwycona. Ja płaciłem 2400 ale teraz już podobny model za 2 tys8ace stoi, jak sie boisz electrolux ma czesto ofertę na przedłużenie gwarancji na 5 lat ;)
 • #831
  internick
  Level 35  
  Nie pomogli¶cie Panowie :)
  Bardziej mi chodziło o wyja¶nienie czy po gwarancji raczej nastawiać się na kosz jak tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3719612.html Czy da się dokupić czę¶ci i ożywić.

  Takie, np. komentarze ze sklepu:
  Samsung DV90M6200: Już ponad rok męczę się z czyszczeniem wymiennika ciepła. To jest horror. Ani miękk± szczotk± ani odkurzaczem nie jest w stanie się to zrobić. Pozostaj± tylko wykałaczki. Raz w tygodniu na kolanach klęcze i się męczę. Koszmar. Nie polecam.

  DV90M6200: niemożliwa do prawidłowego wykonania konserwacja wymiennika ciepła (tego metalowego elementu, dostępnego po otworzeniu małej klapki w dole suszarki). W instrukcji wspomniano tylko, że wymiennik należy co jaki¶ czas tylko delikatnie odkurzać. Tymczasem szybko zarasta on grub± warstw± wiecznie wilgotnego kurzu, na który odkurzacz nic nie pomoże. Zreszt± jest na tyle głęboki, że powierzchowne odkurzanie nie usuwa brudu schowanego dalej pomiędzy blaszkami. Gdyby chociaż dało się go wymontować i umyć, nie byłoby to problemem. Tyle, że jest wbudowany na stałe! Zostaje pracochłonne doczyszczanie szczoteczk± do zębów i ogromne zdenerwowanie, bo każde mocniejszy ruch grozi wygięciem cieniutkich i delikatnych blaszek. Mimo tych zabiegów, czerwona lampka ostrzegaj±ca o konserwacji filtra miga ci±gle i tak. Większo¶ć użytkowników pewnie j± ignoruje.

  Samsung DV90N62632: Ogólnie suszy to jest ok. Ale co parę suszeń trzeba filtr czy¶cic na dole i to jest niewygodne i męcz±ce . Trzeba odkurzacza itp. Jezeli chodzi o model to wszystko ok oprocz tego filtra... (może to normalne).

  Samsung DV90N62632: jedynym minusem jest koszmarny pomysl na filtry. Maja one forme ksiazeczki. Mocno utrudnione czyszczenie w porownaniu do Miele. Wymiennik ciepla nie demontowalny. Rowniez bardzo utrudnione czyszczenie. Ogolnie poza filtrami produkt godny polecenia.

  Bosch WTR87TW0: czyszczenie filtra po każdym użyciu jest do¶ć uci±żliwe.Po wł±czeniu w bębnie na kilka sekund zapala się ¶wiatło ale nie ma możliwo¶ci ręcznego zapalenia ¶wiatła w trakcie cyklu żeby sprawdzić co się dzieje w ¶rodku.Po co w takim razie w ogóle jest to ¶wiatło?

  Bosch: Nie wiem tylko jak zrobić żeby podczas otwartych drzwiczek ¶wieciło się ¶wiatło w bębnie. Instrukcja mówi że pokrętło ma być przekręcone na off i wtedy ciemno¶ć.

  Czy z tymi filtrami faktycznie jest tak, że to jest uci±żliwe, trudne i czasochłonne? Da się je czy¶cić sprężonym powietrzem z kompresora? Czy to przesada i mokra szmatka wystarczy? Czy te filtry się wymienia jak w kosiarce czy aucie? I o co chodzi z tym ¶wiatłem w Boschu? Działa czy nie?
 • #832
  Borutka
  Level 29  
  internick wrote:
  Nie pomogli¶cie Panowie :)

  Kolego... tak przykładowo... jak wejdziesz na niemieck± stronę Boscha, to suszarek tradycyjnych masz 4 modele, a suszarek z pomp± ciepła jest 18 modeli.
  Co ludzie kupuj± na Zachodzie...? to jest raczej oczywiste.
  Ci ludzie używaj± tego w dziesi±tkach milionów sztuk i pewnie jako¶ to działa, niekiedy przez całkiem długie lata. W czym więc problem? S±dzę że istotnym powodem jest folgowanie sobie wobec zaleceń instrukcji obsługi. Czyli niewystarczaj±co drożny obieg suszenia (wydłużanie czasu pracy, wzrost temperatury) oraz trwale przyklejaj±ce się włókna tkanin nie przeznaczonych do suszenia. A jak się trochę zapcha, to póĽniej już problem idzie lawinowo. Jedno nieprzemy¶lane suszenie potrafi docelowo stwarzać problemy. Widziałem już filtr wstępny z zatopionymi włóknami tkanin. Takie przyklejone włókna z wymiennika będzie bardzo trudno usun±ć, nawet mechanicznie.
  Także niestety suszarka z pomp± raczej wymaga uwagi i dbało¶ci o szczegóły. I to generalnie jest jej minus. I teraz pytanie.... ile pochodzi, jak będę na ni± chuchał...? Ja tego nie wiem, ale moja ma 3 lata i wymiennik jest po prostu czysty. Pytanie kolejne... czy warto? Jak dla mnie warto.
 • #833
  Dorilll
  Level 17  
  Ja w swojej dokupilem filtr gabkowy i teraz praktycznie nic sie nie brudzi, co 2 miesi±ce odkurze ale wiele tam nie ma. Gabke płucze co 2-3 tyg. Jak nie miałem tego dodatkowego filtra to czyscilem 2 razy w miesiacu ale żadnych zlepionych tkanin tam nie bylo, suchy kurz ktory łatwo wciagal sie odkurzaczem. O samsungach czytalem kiedys wlasnie, że ciężko czy¶cić wymiennik bo jest słaby dostęp, głęboko schowany.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Dodam oczywi¶cie ze suszę wszustko jak leci oraz mam psa i chyba nie muszę mówić co jest w filtrze po suszeniu koca z legowiska... ;)
 • #834
  Borutka
  Level 29  
  Dorilll wrote:
  O samsungach czytalem kiedys wlasnie, że ciężko czy¶cić wymiennik bo jest słaby dostęp, głęboko schowany.

  Nie wykluczone, że w Samsungach sam obieg w wymienniku jest niefortunnie zaprojektowany lub wykonany.
  Na podstawie swojej obserwacji stwierdzam, że dostęp do wymiennika nie ma większego znaczenia. W czasie swojej eksploatacji do czyszczenia wymiennika podszedłem 1 raz. Co¶ tam zebrałem z wierzchu, po przy¶wieceniu latark± głębiej jest praktycznie czysto i tyle na temat czyszczenia.
  Czyszczenie filtra po każdym użyciu to absolutna konieczno¶ć. Zapobiega to wzrostowi temperatury kłaczków oraz przepychaniu zalegaj±cych zanieczyszczeń do wymiennika. Tak samo kanał oraz pozostałe filtry, zgodnie z zaleceniami. Tak jak pisałem, jedno czy dwa uchybienia w tym względzie, może zapocz±tkować lawinowe zabrudzenie.
  No i oczywi¶cie nie suszymy chińskich plastików. Kiedy¶ moja żona wrzuciła taki sweterek i po takim suszeniu filtr wstępny trzeba było wymienić
 • #836
  Tadek_Maciejewski
  Level 6  
  Po pierwsze, nastaw się na wyrzucenie po gwarancji (czasem rok, czasem 2 a czasem 3). Naprawa pompy ciepła jest nieopłacalna. Po drugie : To co widzisz przy czyszczeniu tego Boscha to czyszczenie filtrów tylko. Jak ci się zatka wymiennik - niewyjmowalny - to masz kaplicę. Pr±du będzie żarła dużo, a nie będzie suszyć. W suszarkach bez pompy ciepła, wymiennik jest wyjmowalny - można go wypłukać pod prysznicem (wła¶ciwie trzeba, raz na 2 tygodnie), a same suszarki tańsze.
 • #837
  maras77
  Level 21  
  Ostatnio postanowiłem zmienić swoj± suszarkę z grzałk± na pompę ciepła.
  Więc AEG T88840 klasy B poszła w odstawkę, a zast±piła ja A++ Electrolux EW8H458BP PerfectCare 800, czyli nieniski model z inwerterem (tylko nie napisali, czy w pompie ciepła, czy silniku wentylatora i bębna).

  Wnioski:
  Pomijaj±c, że grzałkowa to była 11 lat temu najwyższa seria (kosz na buty, wełnę, parowanie wytwornic± pary), a z PC to ¶redniak, to grzałkowa suszy znacz±co szybciej. Tak z 1,5 raza.


  Zrobiłem testy temperatury suszenia przez założeniu termometru w komorze wymiennika (czyli powietrze, które wraca z prania).
  W grzałkowej na programie bawełna powietrze ma 80 stopni, a na syntetykach 75.

  W pompie ciepła odpowiednio 55 i poniżej 40.
  Kłaków było mniej więcej tyle samo.

  Wyja¶niła się sprawa kurcz±cych się ubrań bawełnianych po suszeniu. Generalnie bawełniane ciuchy kupowali¶my rozmiar większe, aby po suszeniu były w sam raz.
  Oczywi¶cie czasami się nieładnie marszczyły itp.
  Mam nadzieję, że w nowej suszarce nie będzie tego problemu, bo w sumie był to jedyny powód zmiany na PC.
 • #839
  maras77
  Level 21  
  Dorilll wrote:
  Albo skrócone rękawy o kilka cm..., znam to z własnego do¶wiadczenia;) polecam Ci program mieszane XL, jest na 6 kg i jest delikatnijeszy od bawelny ;)


  Dokładnie tak zamierzam używać tej suszarki. bawełna - tylko ręczniki a reszta mieszane XL.
  Na tym programie termometr przy wymienniku pokazał, że temperatura nie przekracza 40 stopni.

  Samo kurczenie, jak jest powtarzalne to nie problem. Gorzej, gdy kupujesz większe ciuchy i się kurczy wszystko, oprócz suwaka. Powstaj± nieładne załamania.
 • #840
  Dorilll
  Level 17  
  Nie powinno Ci się nic skurczyc, bynajmniej mi nigdy nic sie nie zbiegło A susze jak leci wszystko. Z tym ze posciel susze na program posciel A jakie¶ delikatne swetry na welnie ;)

  Dodano po 1 [minuty]:

  I dokup sobie filtr gabkowy na wymiennik, zawsze dodatkow± ochrona A kosztuje grosiki