Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szarpnięcie kabla od słuchawek i mirkofonu

kowal911 25 Paź 2014 11:45 5202 5
  • #1 25 Paź 2014 11:45
    kowal911
    Poziom 2  

Witam, nie wiem czy dobry dział więc z góry przepraszam jeśłi się pomyliłem i proszę o przeniesienie do odpowiedniego. Mój problem jest następujący: siedziałem wczoraj późno na komputerku i chciałem odejść, pech ze przez nieuwage przy nodze miałem kabel, który wchodził do przodu komputera, podłączone miałem słuchawki i mikrofon. Odchodząc od komputera mocno szarpnąłem za kabel i cała przednia pokrywa komputera odleciała, i kable również. Już wcześniej tak zrobiłem i od tamtej pory muszę wejście od słuchawek wkładać tylko do połowy, inaczej dźwięk jest taki dziwny, jakby stłamszony. A z mikrofonem jest teraz taki problem, że dźwięk jest bardzo cichy. Praktycznie nie słychać co mówię, muszę krzyczeć, żeby ktokolwiek mógł coś usłyszeć. Nie wiem w czym problem i chciałbym się spytać co zrobić bo jestem zielony i nie mam żadnego pomysłu. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam.

0 5
  • Katalog Megger
  • #2 25 Paź 2014 13:21
    destrudo
    Poziom 8  

Witam!
    Przede wszystkim nie wiadomo czy chodzi o zestaw słuchawki+mikrofon podłączone jednym kablem, czy też o oddzielny mikrofon i słuchawki na dwóch różnych jackach. W przypadku zestawu słuchawkowego, a sądzę że takiego właśnie używasz, załączony na zdjęciu schemat przedstawia kolejność wyprowadzeń styku na wtyczce. L i R to oczywiście lewy i prawy kanał, MIC - mikrofon, zaś MASA - uziemienie. Jak widać ostatnie styki to kolejno mikrofon i masa, wobec czego, gdy wkładasz "wtyk tylko do połowy", nie ma szans, by całe urządzenie (słuchawki i mikrofon) pracowało względem potencjału masy. Inna kwestia, co uległo uszkodzeniu - wtyk, czy wejście. Przetestuj swoje słuchawki i mikrofon, jeśli to możliwe na innym komputerze, i będziemy wiedzieć co robić dalej.

Pozdrawiam!

0
  • Katalog Megger
  • #3 25 Paź 2014 17:43
    kowal911
    Poziom 2  

Mój sprzęt wygląda tak, że ze słuchawek idzie kabel, który przy samym końcu rozdziela się na dwa kable z wtyczkami: jedna wtyczka do słuchawek, druga do mikrofonu. Wydaje mi się że problem leży w słuchawkach, ponieważ podłączyłem je do telefonu i również efekt był słaby. Poza tym, nie wiem czy chodzi o to, ale chyba na moich wtyczkach styki są tylko po 3: jest początek wtyczki, coś na wygląd pierścienia, drugi kawałek wtyczki, kolejny pierścień, i końcówka, czyli chyba uziemienie. Dlatego aby słuchawki działały mi poprawnie muszę najpierw je podłączyć całkowicie, aby komputer załapał je w ogóle, jednak dźwięk jest dziwny, wtedy wyjmuję wtyczkę, wkładam do połowy i wtedy dźwięk jest taki jaki powinien być. Próbowałem zrobić to samo z mikrofonem, ale bez skutku.

0
  • #4 25 Paź 2014 18:16
    destrudo
    Poziom 8  

Więc sprawa jest już prosta. Zlokalizowałeś usterkę i pozostaje Ci wymiana jacka. Niestety będzie potrzeba posłużyć się lutownicą, ale bez obaw, wystarczy najzwyklejsza kolba lutownicza - w przypadku lutowania styków ciężko jest coś uszkodzić. Udaj się do sklepu z częściami elektronicznymi (internetowego lub stacjonarnego) i zakup sobie dwa (wtyk mikrofonowy też warto wymienić) najtańsze wtyki jack (koszt jakieś 2zł/szt). Ale niech będą to wtyki trójpolowe (czyli dwa czarne "pierścienie") a nie czteropolowe (trzy pierścionki). Dla porównania wtyk trójpolowy jest reprezentowany przez czarno-złotego jacka, a czteropolowy przez tego złotego. Obydwa przykłady w załącznikach. Następnie musisz zidentyfikować wyprowadzenia (kable) - lewy, prawy kanał, uziemienie w przypadku słuchawek, oraz sygnał i masa w przypadku mikrofonu. Jeśli nie chcesz się bawić miernikiem, polecam Ci rozebranie za pomocą ostrego nożyka modelarskiego (ostrożnie!) wtyku by zobaczyć na własne oczy w jakiej konfiguracji są podłączone wyprowadzenia - nie sugeruj się schematycznym rysunkiem, kolory przewodów u różnych producentów mogą być zupełnie inne!
    Pozdrawiam!
    Szarpnięcie kabla od słuchawek i mirkofonu Szarpnięcie kabla od słuchawek i mirkofonu Szarpnięcie kabla od słuchawek i mirkofonu !

0
  • #5 25 Paź 2014 18:26
    kondziu jah
    Poziom 33  

Zarówno w przypadku mikrofonu, jak i słuchawek schemat połączeń jest taki:
    końcówka - kanał lewy
    środkowa część - kanał prawy
    część przy kablu - masa

Podejrzewam, że jakieś przewody mogły się urwać/zewrzeć. Najlepiej jakbyś sprawdził czy słuchawki i mikrofon działają na innym komputerze lub czy inne słuchawki/mikrofon działają u ciebie.

Druga metoda na sprawdzenie, to rozebranie słuchawek/mikrofonu i sprawdzenie czy wszystko jest połączone poprawnie. Zrobisz to multimetrem (miernikiem ciągłości obwodu), przystawiając jedną sondę do pinów wtyczki, a drugą do przewodów dolutowanych do głośniczków w słuchawkach lub wkładki mikrofonowej w mikrofonie.

0
  • #6 17 Gru 2014 21:48
    Agataa
    Poziom 1  

Witam. Mam podobny problem (tylko że był jeden jack, a nie dwa), więc podepnę się pod ten temat żeby nie zakładać nowego.
    Mam słuchawki z mikrofonem i regulacją głośności. Chcę przylutować do nich jacka (4 pinowego).
    Z słuchawek wychodzi 5 (a w zasadzie 6) przewodów:
    -miedziany (który jak się okazało wewnątrz ma czerwony),
    -zielony,
    -niebieski,
    -czerwono-miedziany,
    -czerwono-zielony.
    Potem wyżej, sprawdziłam, że czerwono-miedziany i czerwono-zielony idą do jednej słuchawki, a trzy pozostałe do drugiej (tej na której jest regulacja głośności). Dodatkowo miedziany (grubszy) przewód splata się z czerwonym (tylko gdzie ten czerwony idzie?)
    Chcę żeby słuchawki działały, mikrofon może nie działać.
    Próbowałam już różnych kombinacji (najpierw myślałam że zielony i niebieski to słuchawki, a dwukolorowe mikrofon), ale nic nie działa...
    Może ktoś podać jak za pomocą pomiarów rezystancji (czy jakiś innych..?) można określić który przewód jest który? Przeczytałam gdzieś że na słuchawce 32 Ω, ja mam między dwoma dwukolorowymi 18 Ω, na reszcie jakieś MΩ...

Mój jack odpowiada temu na schemacie:

Przepraszam za takie infantylne pytania, szukałam w różnych tematach na forum, ale nie niestety nigdzie nie znalazłam jak w zasadzie takie słuchawki są zbudowane, bo wszystko jest dla wszystkich takie banalne, po za tym wszędzie są instrukcje dla jacka 3 polowego i z słuchawek wychodzą trzy kabelki :(. Ogólnie trzeba połączyć masy dwóch słuchawek i mikrofonu, tak? Miedziany to masa, a ten miedziano-czerwony to masa z drugiej słuchawki?
    Proszę o pomoc :)

0