Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosba o opinie schematu instalacji CO i CWU

25 Paź 2014 18:16 2322 14
  • Poziom 10  
    Witam chciałem zapytać fachowców w temacie co sądzą o poniższym schemacie instalacji co planuje ww instalacje zastosować u siebie co sadzicie o takim rozwiązaniu ?? bardzo proszę o wyrażenie swojej opinii
    p.s
    Planuje trochę wzbogacić układ o dołożenie filtrów na powrotach obiegów grzewczych oraz dołożenie zaworów zwrotnych za pompami oraz uzbrojenie w siłownik zawór 3drogowy by automatyka kotła stale sterowała temperatura na obiegu podłogówki

prosba o opinie schematu instalacji CO i CWU
  • Poziom 23  
    Bardzo dobra koncepcja.
    Pomysł z siłownikiem na 3dr bardzo dobry
    Kliknij pomógł.
  • Poziom 17  
    Zawór do podłogówki wystarczy ESBE lub ATM o odpowiednim kvs sprawdzony i niedrogi. Siłownik założył bym na zawór 4d zeby lepiej chronić kocioł przed zimnym powrotem. Robiłem taką instalację niedawno działa bardzo dobrze cwu nagrzewa sie bardzo szybko, podłogówka ładnie sie ustabilizowała. Inwestor chciał dużo termometrów i kapilary do czujników temperatury na powrocie i zasilaniu obiegów właśnie po to by sterować zaworem 4d.
  • Poziom 23  
    Ale przez zawór termostatyczny nie uzyskasz sterowania pogodowego zależnego od temperatury
  • Poziom 17  
    olejopalacz2 napisał:
    Ale przez zawór termostatyczny nie uzyskasz sterowania pogodowego zależnego od temperatury

Ale nie było mowy o sterowaniu pogodowym. Sterowniki kotła maja czujnik zewnętrzny ale wtedy kocioł obniża ogólna temperaturę kotła lub go wyłącza. Można dać czujnik temperatury pokojowy i wtedy steruje on włączeniem załączeniem pompy i steruje zaworem 3d. Biorąc pod uwagę dużą bezwładność obiegu podłogowego lepiej było by zastosować sterowanie czujnikiem w pokoju niż czujnikiem pogodowym. Jeśli jednak dodatkowo w pokoju znajdowało by sie dodatkowe źródło ciepła kominek lub grzejniki to całe to sterowanie o kant kuli potłuc.
  • Poziom 10  
    Panowie ogólnie planuje na kazdym z obiegów na zasil i powrocie założyc termometry oraz termometr na zasilaniu CWU. By własnie miec wgląd w rozkład temperatur na instalacji. Mam jedynie dylemat z podłączeniem powrotu z obiegu CWU a mianowicie czy podłączyc powrót za zaworem 4drog jak na schemacie czy wpiąc przed zaworem 4drog? martwi mnie czy powrót na kociol nie bedzie zbytnio wychładzany z powrotu CWU?
  • Poziom 22  
    Powrót cwu wepnij tak jak na schemacie. Natomiast jeżeli martwisz się o chłodny powrót, to zasilanie węzownicy wepnij w dolną część bojlera a powrót w górną część.
  • Poziom 20  
    Pozwólcie ze się podepne pod temat i poprosze was o sprawdzenie instalacji c.o + cw.u. Instalacja w układzie otwartym, przy pompie c.o jest zawor zwrotny klapowy z tego wzgledu ze bedzie on umieszczony w poziomie. Na schemacie nie jest uwzglednione naczynie wzbiorcze. Instalacja dolnego rozdziału. prosba o opinie schematu instalacji CO i CWU
  • Poziom 17  
    Góra postu masz to samo tylko pompa na zasilaniu i dodatkowo podłogówka. Dobry schemat ostatnio dołożyłem do niego jeszcze wymiennik płytowy (na piętrze zasilał 4 grzejniki w układzie zamkniętym) nikt nawet nie zauważył ze wyrwał sie kabel z pompki i góra chodzi w grawitacji.
  • Poziom 20  
    Właśnie chodzi o tą pompe na powrocie. Czy nie wyjdą jaja? Na dostępnych schematach widze że są na zasilaniu.
  • Poziom 24  
    Piereszy post.

Naczynie przelewowe podłączone niewłaściwie. Odsyłam do przepisów....

Pompa ogrzewania podłogowego w złym miejscu. Bedzie to działać, ale podłogówkę trzeba odciąć zaworem zwrotnym od reszty instalacji...
    Brak regulacji przepływu w pętli ogrzewania podłogowego.

Ogólnie zarys dobry. Polecam dobrego instalatora do dobrania przekroju rur i szczegółów...

Dodano po 2 [minuty]:

Info na temat co bedzie grzane i jaki kocioł ma to realizować pomogło by...
  • Poziom 17  
    NIe chce mi sie czytać przepisów powiedz czemu to naczynie jest żle podłączone?
  • Poziom 38  
    Poza tym pompa do CO powinna być mięędzy odejściem do zbiornika, a odejściem do boilera, a pompa boilera niepotrzebna. Wystarczy elektrozawór, lub zawor termostatyczny z zewnetrzną kapilara.
  • Poziom 24  
    Nie, nie...

Idea schematu autora tematu jest taka, by zabezpieczyć temperature czynnika powracającego do kotła. Jest to warunek gwarancji producenta kotła, poza tym przynosi inne korzyści...
    Obieg miedzy zaworem 4D a kotłem przy dobrze dobranych średnicach rur zadziała grawitacyjnie.
    Reszta instalacji bedzie wspomagana pompą.
    Bojler wpinamy z osobną pompą i zaworem zwrotnym do obiegu kotła (czyli między kocioł i zawór 4D) -jak na schemacie.

Temp. powrotu kotła można zabezpieczyć w inny sposób. Np. zaworem mieszającym 3-drożnym lub bajpasem z zaworem z kapilarą.

Można się nawet pokusić, by system ogrzewania i cwu działał na jednej pompie...
    Tracimy wtedy możliwość regulacji np. temp. wody na grzejnikach, czy priorytetu cwu.