Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amplituner Yamaha RX-V667 + Altus 300 czy to dobry dobór? słaby bass...

szarszes 25 Paź 2014 21:48 1983 9
  • #1 25 Paź 2014 21:48
    szarszes
    Poziom 11  

Witam,
    mam amplituner tak jak w temacie i kolumny altus 300, czy to w ogóle dobre połączenie, mam problemy z basem.
    część opisu yamahy znalezionej na pewnej stronie:

Yamaha pozwala na podłączenie w kanałach głównych (przednim lewym i prawym) kolumn 4-omowych. Funkcjonuje tu układ selektora impedancji. I nawet jeżeli w pozostałych kanałach obciążenie też będzie 4-omowe, to pomoże to amplitunerowi "przeżyć", jako że kanały główne ciągną najwięcej mocy. Podstawowe ustawienie selektora (8 omów) przynosi bardzo wysoką moc 145 W w jednym kanale, potem 2 x 124 W i 5 x 59 W. Po podłączeniu obciążenia 4-omowego "przednia" końcówka RX-V667 generuje monstrualną (jak na amplituner za około 2000 zł) moc aż 204 W i 2 x 149 W.

a więc przy 8 omach mam 2x 124W
    altus ma 150 jedna kolumna, więc dlaczego nie mam głębokiego basu??
    jest ale słaby i przy 3/4 głośności, wówczas słychać drażniący sopran:(

czy w ogóle amplituner nawet przy tak dużej mocy jest gorszy niż wzmacniacz?
    prosiłbym o pomoc.

0 9
  • #3 25 Paź 2014 23:25
    szarszes
    Poziom 11  

JEDNYM??
    W tekście, który znalazłem, podane jest 2x 124W więc nie rozumiem, jak może być mniejsza w realu?? Od czego to zależy??

0
  • #4 25 Paź 2014 23:48
    Pablo1964
    Moderator

Dystrybutor na swej stronie podaje moc 7 x 140 W podczas gdy maksymalny pobór mocy z sieci wynosi 400 W. Tego dotyczył mój komentarz. Nie będę polemizował z wynikami testu ale nie znam przypadku, żeby jakikolwiek amplituner kina domowego dobrze grał z Altusami 300. Ale na wszelki wypadek - upewnij się, czy w menu amplitunera kolumny frontowe ustawione są na "large" a subwoofer na "off".

0
  • #5 26 Paź 2014 02:31
    nowaak
    Poziom 14  

Ta Yamaha, to amplituner do kina domowego. Jeśli używasz samych Altusów, dobrym rozwiązaniem będzie kupno wzmacniacza stereo, o mocy ~100w/8ohm. To, że Altus ma 150w, oznacza że będzie miał głęboki bas? To nie od mocy zależy. Skoro nie masz basu takiego jakiego oczekujesz, to może kolumny są źle ustawione, bądź pokój jest za mały lub Yamaha nie daje rady.

0
  • #6 26 Paź 2014 12:12
    szarszes
    Poziom 11  

Tak altusy ustawiłem na LARGE a subwoofer wyłączyłem, nie wiele to zmieniło.

Dodano po 3 [minuty]:

Słyszałem jak altusy grają pod wzmacniaczem 2x80W i bass był głęboki,
    a jeśli chodzi o 150W to porównywałem moc amplitunera (124W) do mocy kolumny (150W)
    moim zdaniem powinno na maxa te kolumny rozkręcić.

Pokój ma 40m, a kolumny nie raz grały na imprezach i slach do 100m
    i ze spokojem dawały radę pod wzmacniaczem kolegi (2x80W)

0
  • #7 27 Paź 2014 01:25
    nowaak
    Poziom 14  

Te Altusy wytrzymaja troche wiecej, niz 150w. W takim razie, pozostaje wymienić tą Yamahe, na zwykły wzmacniacz stereo, czy tez nawet koncowke mocy.

0
  • #8 27 Paź 2014 11:21
    k52
    Poziom 32  

Kolego mylisz moc kolumn, to ich "wytrzymałość prądowa". Jak głośno gra kolumna odpowiada parametr efektywność dB, oczywiście w tych dwu parametrach altusy nie mają się czego wstydzić, zagrają też na dużej sali, ale na tym też kończą się zalety.
    A już moc zupełnie nie przekłada się to jak kolumny grają, mogą być słabsze i mniejsze od altusów i będą mieć więcej basu, lub dużo niższe rejestry odtwarzać, a wysokie tony będą normalne.
    Amplituner kina domowego to kiepski partner dla kolumn, zwłaszcza dużych, czy specyficznie grających. Trzeba kupić wydajny wzmacniacz stereo, który nacisk kładzie też na niskie tony, a nie średnicę i górę .

0
  • #9 28 Paź 2014 07:00
    szarszes
    Poziom 11  

Trudno, zawsze marzyłem o dźwięku przestrzennym i nie zrezygnuje z niego dla ,,łubu dubu'' :) po za tym tragedii nie ma, chyba pozostaje zakupić, albo jeszcze lepiej zrobić aktywny subwoofer dla pogłębienia basu.

Tak przy okazji zmieniając troszkę temat ma ktoś jakieś doświadczenie w subwoofer-ach??
    chodzi mi o model jaki gra na prawdę dobrze?? proszę o podpowiedź na priv jeżeli na forum nie za bardzo można....
    mam dostęp do maszyn CNC i płyt wiór i MDF także nie ma problemu aby wykonać taki sub sam.

0
  • #10 28 Paź 2014 19:04
    Pablo1964
    Moderator

Ta Yamaha (wiem, dane na papierze mówią co innego) nie ma prawa prawidłowo nagłośnić pomieszczenia o powierzchni 40 m². Jeżeli zależy Ci na dźwięku przestrzennym przy zachowaniu przyzwoitej jakości, posłuchaj amplitunerów H/K AVR serii 4xx lub wyższej. I wymień Altusy na zestaw 5.0 jednej serii - przy Twoim przyzwyczajeniu sprawdzi się np. JBL serii E lub ES. Koniecznie "setki" na froncie. Być może nawet okaże się, że subwoofer będzie zbędny.

0
  Szukaj w 5mln produktów